ASUS ROG Strix SCAR 18

ROG Strix Scar 18 turule jõudmisega ühineb ASUS 18-tolliste mänguritele mõeldud sülearvutite „taaselustamise“ trendiga. Kasutades uusimat HX-seeriat, tagab ASUS kõige arenenumate sülearvuti komponentide kaasamise. Laia korpuse sees paikneb mitte ainult 18-tolline QHD+ ekraan, vaid sisaldab ka uudset jahutussüsteemi kolme ventilaatoriga, mis on mõeldud tõhusalt reguleerima jõudlust nõudvaid komponente.

Tehnilised andmed

                            
ROG Strix SCAR 18 | G834JYR
Protsessor Intel Core i9-14900HX @ 2.2 – 5.8 GHz, 24 Cores (8 P-cores, 16 E-cores), 32 Threads
GraafikakaartNVIDIA GeForce RTX 4090, 16 GB VRAM, Core: 2090 MHz, 175 W RDP
Mälu2x 16 GB @ 5600 MHz
Ekraan16" 16:10, 2560 x 1600, 168 PPI, Mini LED, 240 Hz
Salvestusseade2x SK Hynix PC801 1 TB
Kaalseade 3,1 kg, laadija 0,95 kg

Ülesehitus

Korpuse eesmärk on avaldada muljet ulatusliku RGB LEDide ja läbikumavate korpuseelementide laialdase kasutamisega. Samal ajal jääb põhiline disain suhteliselt tagasihoidlikuks ja esteetiliselt meeldivaks. Meile isiklikult jätab läbikumav välimus küll „odava“ mulje, kuid tegelikult on materjal üllatavalt paks, kuid siiski veidi mängiv. Alumiiniumist ekraanikaas pakub oluliselt rohkem stabiilsust, pakkudes piisavalt kaitset ekraanile.

Nagu eelneval juba mainitud, siis korpuse mõõtmed on määratud suurejoonelise 18-tollise ekraaniga. Kuigi esmamõte viib koheselt iidvanade, paksude sülearvutite peale, siis ei ole sülearvuti üldsegi mitte nii mahukas.

ROG Strix G18 seeria sisemiste komponentidele juurdepääs on suhteliselt lihtne korpuse alumisest külje kaudu. Esmalt tuleb eemaldada arvukad Philipsi kruvid ja seejärel vabastada servade ääres olevad plastikklambrid.

Sülearvutis on kaks M.2-2280 pesa, mis on ette nähtud PCIe SSDle, mõlemad on esialgu kasutusel RAID-0 süsteemi jaoks. Lisaks on olemas M.2 pesa WLAN-kaardile ning kaks mälu pesa, mõlemad hetkel hõivatud, kuid võimaldades kuni 32 GB GDDR5 RAMi. Ventilaatoritele on tagatud kerge ligipääs, hõlbustades nende puhastamist. Aku on kindlalt korpuse külge kinnitatud, mis aitab kaasa suhteliselt lihtsale asendamisprotsessile.

Ühenduspesad

Pordid on jaotatud korpuse vasakule ja paremale küljele. Kahjuks osutub see konfiguratsioon lauaarvuti kasutamisel mitteoptimaalseks, kuna kaablid jäävad nähtavale/ette nii vasakule kui ka paremale. Lisaks loob mõlema USB-A ühenduse paigutamine paremale poole (ja veel keskele!) mitte just ideaalse kaabli paigutuse paremakäelistele. Vastupidiselt võivad vasakukäelised kasutajad selles paigutuses leida võrgukaabli takistavaks.

On mõningaid kaebusi seoses ühendusinfrastruktuuriga. Kahest USB-C pordist toetab ainult üks Thunderbolti, samal ajal kui teine toetab Power Deliveryt teatud piirangutega. Positiivselt tasub märkida kaasamist 2,5 Gbit võrguühenduse osas.

Kommunikatsioonivõimaluste osas pakub ASUS juhtmevaba ühenduse jaoks kiiret Intel Wi-Fi 6E AX211 kaarti M.2 formaadis ja juhtmega 2,5 Gbit LAN ühenduse jaoks Realtek RTL8125 kiipi. Mõlemad funktsioneerisid katsete käigus sujuvalt ilma katkestusteta.

Lisad

Sülearvutiga tuleb lisaks kaasa vaid Armor Cap, mis on väike dekoratiivne vidin mõeldud vahetamiseks vasakul ekraani all. See kinnitub magnetiliselt ja kasutaja saab kas soetata või 3D printida endale meeldiva disaini.

Sisendseadmed

Klaviatuur sisaldab NumPadi ja täissuuruses klaviatuur sisaldab lisaks viit spetsiaalset klahvi, mis asetsevad topeltfunktsiooniga F1-F12 rea kohal. Klahvid pakuvad piisavalt tagasisidet ja tekitavad vaikse löögi. Iga klahvi integreeritud RGB taustavalgustus on kohandatav, pakkudes mitmesuguseid efekte.

Puuteplaat on kaetud klaaspinnaga, millel on suurepärased libisemisomadused. Mitme puudutuse funktsionaalsus toimib sujuvalt ja alumine 4/5 piirkond võimaldab mugavat klõpsimist.

Integreeritud 720p HD veebikaamera vastab kahjuks ainult videokõnede põhivajadustele. Piisav valgustus on oluline, kuna tulemused kehvades valgustustingimustes on vaevu kasutatavad.

Ekraan

Hiljuti turule toodud 18-tolline ekraan paistab silma mitmesuguste funktsioonidega, sealhulgas G-Sync, 240 Hz värskendussagedus, QHD+ resolutsioon, kiired 3ms reaktsiooniajad ja vastavalt spetsifikatsioonidele DCI-P3 värviruumi katvus.

Mõõdetud värviruum hõlmab 97% Display-P3 värviruumist, muutes selle pärast kalibreerimist hästi sobivaks ka nõudlikeks ülesanneteks. Värvitäpsus sõltub valitud eelseadetest, sh ASUS pakub nelja režiimi Armory Crate'i tööriista GameVisual all: Native, sRGB, DCI-P3 ja Display P3.

Matil ekraanipinnal ja kiiduväärse maksimaalse heledusega on ROG Strix Scar 18 teoreetiliselt sobilik ka välistingimustes kasutamiseks. Kuigi peaaegu 500 nitti võivad olla ebapiisavad intensiivseks suviseks päikesevalguseks, osutuvad need piisavaks varjutatud aladel või õhtuse päikesega tingimustes.

Vaatenurgad on suurepärased, kus heleduse kadu järskudel nurkadel jääb vastuvõetavate piiridesse ega põhjusta subjektiivselt tajutavaid värvide moonutusi.

Jõudlus

ASUS kasutab hetkel kõige kiiremat saadaval olevat mobiilset graafikakaarti, GeForce RTX 4090, võimaldades maksimaalset energiatarbimist 175 vatti. Protsessoriga pole samuti järeleandmisi tehtud, kuna ASUS kasutab Inteli tipptasemel mobiilset mudelit. Intel Core i9-14900HX, uue Meteor Lake'i seeria osa, uhkeldab 24 tuumaga ja märkimisväärse maksimaalse kiirendusega kuni 5,8 GHz. Salvestusmaht on samuti märkimisväärne, sisaldades 32 GB DDR5 RAMi mäluga, mis töötab kiirusega kuni 5600 MB/s. Lisaks sisaldab süsteem kahte 1-TB SSDd, mis on konfigureeritud RAID-0 süsteemis.

Jõudluskatsed viidi läbi Turbo režiimis ja Ultimate GPU režiimis. Selles konfiguratsioonis on RTX 4090 ühendus seadistatud läbi MUXi ja veidi ülekiirendatud 50 MHz võrra. Lisaks viidi hindamised läbi ka Performance režiimis (tarneseisundis vaikimisi) ja Standard GPU režiimis (MSHybrid Optimus).

Protsessor

Intel Core i9-14900HX on Inteli praegune tipptasemel sülearvutitel mõeldud mudel, kuuludes uude Meteor Lake'i seeriasse ja jagades tehnilist sarnasust lauaarvutitele mõeldud Core i9-14900Kga. Väiksemad Gracemont Efficiency tuumad ei sisalda Hyper-Threadingut ja töötavad kuni 4.1 GHz kellasagedusega. Kokku kasutab CPU 32 MB taseme 2 vahemälu ja on Inteli poolt määratletud 157 vati (PL2) ja 55 vati (PL1) TDPga. ASUS näitab, et CPU töötab 65 vati (PL1) juures, kuid HWInfo64 väärtused kuvavad nii PL1 kui ka PL2 korral 175 vatti. Testitulemused näitavad, et CPU alustab 175 vati juures ja jõuab termilise piirini 96 °C juures, vähendades seejärel TDP-d 135 vatini. Vaikse režiimi korral langeb TDP veelgi 100W / 65W, mis toob kaasa loomulikult ka märkimisväärse jõudluse vähenemise.

Cinebench R20

Cinebench R15

Blender

7-Zip

Geekbench 5

HWBOT x265

Ladustus

Scar 18 kasutab kahte kiiret SK Hynix PC801 SSDd, millel on mõlemal 1 TB salvestusruumi RAID-0 süsteemis. Kuigi see suurendab veidi kiirust, tõuseb samal ajal ka rikete ja energiatarbimise tõenäosus. See konfiguratsioon kajastab tasakaalu jõudluse suurendamise ja võimalike puuduste vahel, näidates Scar 18 loomisel tehtud strateegilisi valikuid.

Graafikakaart

ASUS ROG Strix Scar 18 sisaldab graafikakaardina Nvidia GeForce RTX 4090d. Hoolimata nimetusest, mis viitab identsusele RTX 4090 lauaarvutite GPUga, on mobiilne variant tegelikult samaväärne lauaarvutite RTX 4080ga (sama kiip), ja selle jõudlus jääb alla lauaarvutite RTX 4070 Ti omale. Siiski pakub ASUS kõige võimsamat versiooni RTX 4090 mobiilsest, kiideldes 175-vatise TGP-ga (150 vatti + 25 vatti Dynamic Boost) ja kerge GPU ülekiirendusega 50 MHz.

Mängimine

Tänu RTX 4090 rohketele graafikajõudluse näitajatele on võimalik paljudes praegustes mängudes saavutada kõrged kaadrisagedused isegi kõrgeimate kvaliteedisätete ja QHD eraldusvõime korral. Märkimisväärne täiendus on DLSS 3 toe lisandumine. Mängudes, mis DLSSi toetavad, näitab RTX 4090 märkimisväärset kaadrisageduse suurenemist. DLSS võimaldab sujuvat kaadrisagedust isegi 4K eraldusvõimega ray tracing efektide jaoks. Siiski on 240 Hz võimekuse kasutamine võimalik ainult vähem nõudlikes mängudes loomulikul eraldusvõimel 2,560 x 1,600 pikslit.

The Witcher 3

Grand Theft Auto V

Müra

Tugeva koormuse puhul on kolm integreeritud ventilaatorit kuuldavalt hõivatud komponentide jahutamisega. Hoolimata väga mugavatest müratasemetest, mis ulatuvad kuni 55.8 detsibellini (ventilaatorid töötavad kiirustel 4900, 5500 ja 6400 RPM), kvalifitseerub see ikkagi kui väga valjuna. Mängusessioonide ajal võib kõlaritest tulev heli olla üle varjutatud, mistõttu soovitatakse kindlasti kõrvaklappe kasutada.

Tühikäigul töötades võivad kolm ventilaatorit püsida väljalülitatud olekus pikka aega, mis on aga võimalik ainult vaikses režiimis ja integreeritud GPU kasutamisel. Siiski ei jää nad tavaliste tegevuste, näiteks veebilehitsemise ajal täielikult passiivseks, säilitades vaikse õhkkonna madalaima ventilaatorikiiruse juures, vahemikus 2000 kuni 3000 RPM, müratasemega mugavalt alla 33 dB(A).

Temperatuur

Temperatuuriga seotud tulemused näitavad veidi segast pilti. Kasutajaga kokkupuutuvad kohad, sealhulgas korpuse pealis ja klaviatuur säilitavad pidevalt mugavalt jaheda temperatuuri isegi pikaajalise koormuse korral. Siiski võib klaviatuurist ülespoole jääv piirkond, mida tuvastatakse kuumakohana, muutuda suhteliselt soojaks, ulatudes mängimise ajal kuni 56 °C-ni.

Protsessori sisemised temperatuurid näitavad stressitestil omajahu kõikumisi, mis on tingitud dünaamiliselt kohandatud kellakiirustest, mis pidevalt suruvad protsessori 100 °C lähedale.

Mänguseansside ajal näitavad protsessori temperatuurid veidi vähem intensiivset vahemikku. Mõõtmistulemused ulatuvad üldjuhul vahemikku 80 °C (Grand Theft Auto V) kuni 90 °C (The Witcher 3).

Energia tarbimine

Nõudliku riistvara tõttu näitab süsteem märkimisväärset energiatarbimist. Eriti märkimisväärne on kõrge unerežiimi energiatarbimine, mis kõigub pidevalt vahemikus 5 kuni 10 vatti.

Aku kestvus

Võimsate komponentide tõttu ei suuda 90 vatise mahutavusega aku saavutada erakordseid jõudlusnäitajaid. Optimus-režiimis, kus GPU on deaktiveeritud, Silent-profiilil ja vähendatud heledusega, saavad kasutajad siiski mitu tundi ilma laadimiseta töötada. Nimetatud režiimis kestis test veidi üle 7 tunni. Siiski, mängimiseks akutoitel peavad kasutajad leppima oluliselt vähenenud jõudlusega ning aku tööiga piirdus meie The Witcher 3 testis umbes ühe tunniga.

Aku täitus täielikult 1 tunni ja 40 minutiga süsteemi välja lülitatud olekus või 1 tunni ja 45 minutiga rahuliku tegevuse ajal. Toiteplokk tarnis selle protsessi ajal maksimaalselt 117 vatti.

Kokkuvõte

ASUS ROG Strix SCAR 18 esindab kvaliteetset mänguarvutit, kus ASUS on kokku monteerinud hetketurul võimsaimad kättesaadavad mobiilsete seadmete komponendid. Suure korpuse sees asub suurepärane 18-tolline ekraan, pakkudes mänguritele kiiret reageerimisaega, G-SYNC tuge ja muljetavaldavat pildikvaliteeti. Siiski on SCAR 18 peamine omadus tema tugev riistvarakonfiguratsioon, sealhulgas Core i9-14900HX, GeForce RTX 4090 Laptop GPU (175 W TGP) ja RAID-0 NVMe SSD. Kuigi need komponendid tekitavad koormuse all märkimisväärset soojust, suudab ASUS seda küllaltki tõhusalt hallata kolme ventilaatoriga jahutussüsteemi abil ja mahuka jahutusploki ja vedelmetallpasta kasutamisega.

ROG Strix SCAR 18 esitleb end kui terviklikku komplekti, uhkeldades muljetavaldavate jõudluskriteeriumidega. Need, kes on nõus veidi väiksema jõudlusega, võivad uurida RTX 4080l põhinevaid mudeleid, mis pakuvad aga oluliselt taskukohasemat alternatiivi.

Lisainfo

ASUS ROG Strix SCAR 18

sample-image

Similar Articles