ASUS Zenbook 14
ASUSe Zenbook 14 OLED esindab õhukest ja kaasaskantavat ultrabookide valikut. 2024. aasta versioon tutvustab Inteli uusimaid Meteor Lake mobiilprotsessoreid, millel on täiustatud integreeritud graafikaprotsessorid (iGPU-d) Arc sarjast. Lisaks lisati juurde 120-Hz OLED-ekraan, rikastades visuaalset kogemust.
Tehnilised andmed
ASUS Zenbook 14 | UX3405MA | |
---|---|
Protsessor | Intel Core Ultra 7 155H @ 3.8 – 4.8 GHz, 16 Cores (6 P-cores, 8 E-cores, 2 L-cores), 22 Threads |
Graafikakaart | Intel Arc 8-Cores iGPU @ 2.3 GHz |
Mälu | 8x 2 GB @ 7467 MHz |
Ekraan | 14" 16:10, 2880 x 1800, 243 PPI, OLED, 120 Hz, HDR |
Salvestusseade | Western Digital SN560 NVMe SSD 1 TB, M.2 2280 |
Kaal | seade 1,208 kg, laadija 0,223 kg |
Ülesehitus
Uus Zenbook 14 OLED on saadaval tagasihoidlikes Ponder Blue või Foggy Silver värvitoonides. Kaant kaunistab minimalistlik Pro Art embleem ja pisikene Zenbooki logo ekraani all. Reklaamikleepsude väljajätmise tõttu on kujundus lihtne ja hoiab kenasti kinni tagasihoidlikust esteetikast. Märkimisväärselt kipub Ponder Blue variant koguma sõrmejälgi ning kuigi ekraani küljelaiendid on õhukesed, tundub alumine raam märkimisväärselt laiem.
Zenbook ise kaalub vaid 1,208 kg, kuid säilitab siiski erakordse stabiilsuse tänu metallkonstruktsioonile. Kuigi klaviatuuri keskosa näitab tugevama surve all veidi painduvust, ei tohiks see tavalisel kasutamisel muret tekitada. Ekraani kaas peegeldab samuti stabiilsust, toetudes kvaliteetsetele hingedele. Zenbooki maksimaalne avanemisnurk ulatub 180 kraadini.
Ühenduspesad
Zenbook 14 hõlmab kõiki olulisi ühenduvusstandardeid, kaasa arvatud USB-A, USB-C ja HDMI pordid, tagades sujuva funktsionaalsuse igapäevastes toimingutes. Siiski on suure miinusena laadimisport paigutatud paremale poolele, mistõttu kipub hiirt kasutades jubedasti ette jääma.
Sülearvuti parempoolsel küljel asub kokku kaks USB-C 4.0 porti Thunderbolt 4 toega, võimaldades kiiret andmeedastuskiirust kuni 40 Gbit/s ning lisaks toetavad pordid DisplayPorti ja loomulikult ka laadimisvõimalusi.
Lisaks on olemas 3,5 mm helipesa hõlpsaks heliühenduseks ja HDMI 2.1 port kõrge eraldusvõimega kuvaväljundiks. Sülearvuti vasakpoolsele küljele paigutatud üks USB-A 3.2 Gen 1 port, mis pakub usaldusväärset ühenduvust andmeedastuskiirusega kuni 5 Gbit/s.
Uus Zenbook 14 loobub Wi-Fi 7 moodulist, valides selle asemel juba kehtestatud Intel AX211 mooduli, mis sisaldab Wi-Fi 6 tehnoloogia tuge.
Lisad
Seadme allosa on kinnitatud mitme kättesaadava Torx kruviga, hõlbustades nende lihtsat eemaldamist ilma peidetud kruvideta. Kui kate on eemaldatud, saavad kasutajad ligipääsu ventilaatorile hoolduse eesmärgil ning võimaluse vahetada M.2-2280 SSD-d ja akut. Siiski on oluline märkida, et RAM- ja WLAN-moodulid on joodetud emaplaadile, piirates nendes aspektides kasutaja täiendusvõimalusi.
Sisendseadmed
Sülearvuti klaviatuur, millel on klahvide tõstekõrgus 1,4 mm, pakub mugavat ja täpset kirjutamiskogemust ilma ootamatute eripäradeta. Kuigi suuremad klahvid võivad anda veidi rohkem kuuldavat tagasisidet, on see üldiselt kiiduväärt klaviatuuri valik. Märkimisväärne on valge taustavalgustus, mis pakub kolme intensiivsustaset ja heledusandur, mis suudab oma heledust vastavalt ruumi valgustusele korrigeerida.
Puuteplaat mõõtmetega 13 x 7,5 cm, pakub siledat ja reageerivat pinda, tagades hõlpsa kasutamise. Huvitava lisana saab virtuaalse numpadi avada padja paremast ülemisest nurgast klõpsates, võimaldades jätkata hiirekursori liigutamist, ehkki mõnevõrra keerukama klikitööga. Vaatamata sellele osutub numpadi funktsionaalsus üldiselt tõhusaks.
ASUS on integreerinud 1080p veebikaamera ülemisse ekraaniraami, pakkudes kasutajatele päris kvaliteetset pildikvaliteeti. Lisaks saavad kasutajad juurde pääseda erinevatele stuudioefektidele, nagu näiteks pehme teravus, silmside ja jälgimine.
Lisaks toetab mehaanilise katte ja IR-kaamera lisamine näotuvastust Windows Hello kaudu, tagades seadmele mugava ja turvalise juurdepääsu.
Ekraan
ASUS pakub oma uut Zenbook 14 mudelit eranditult OLED paneelidega ning meie testseade uhkeldab valikulise 3K variandiga (2 880 x 1 800 pikslit, 16:10), mis on värskendussagedusega 120 Hz, kuigi puudub puutetundlik sisendtugi. Subjektiivselt pakub ekraan erakordset pildikvaliteeti, millel on erksad värvid ja muljetavaldav kontrastsus, eriti märgatav absoluutne must sisu kuvamisel. Lisaks aitavad selle kiired reageerimisajad kaasa erakordselt sujuvale liikumise esitamisele, mida täiendab veelgi 120 Hz värskendussagedus. Kasutajad saavad kasu automaatsetest heleduse- ja värvitemperatuuri reguleerimistest.
OLED paneeli heledusele ja kõrgele kontrastsusele vaatamata püsib selle peegeldav olemus murekohana, eriti märgatav isegi pilvistel päevadel. Kuigi ekraani loomulikud omadused aitavad peegeldusi mingil määral leevendada, jäävad need sellest olenemata parajaks probleemiks. Lisaks võib OLED paneelidele omast sinakat helki märgata.
Jõudlus
Uuel Zenbook 14 OLEDil on eksklusiivselt Inteli Meteor Lake mobiilprotsessorid, mida täiendavad nende integreeritud Arc GPUd (Core Ultra 5, 7 ja 9). Nagu eelnevalt juba mainitud, siis RAM on joodetud seadmele, ning ASUS ise pakub valikuvõimalusi 16 ja 32 GB LPDDR5x-7467 konfiguratsioonide vahel.
Süsteemi jõudluse osas ei esine Zenbook 14-l mingeid märkimisväärseid probleeme ja sülearvuti on üldiselt kiire ja reageeriv.
MyASUS tarkvaras pakub ASUS kolme erinevat jõudlusrežiimi, millele pääseb mugavalt juurde klahvikombinatsiooniga Fn+F. Testimise käigus kasutasime testide jaoks eelvalitud standardrežiimi. Olles ühendatud toiteallikaga, on kasutajatel võimalus lülituda jõudlusrežiimi, kuid märkasime, et suurenenud jõudlus põhjustas ventilaatori müra umbes 50 dBA, mis võib mitte sobida kasutajatele, kes eelistavad vaikset tööd. Alternatiivina saavad kasutajad valida vaikse režiimi.
Protsessor
Kuna Intel lõpetas vanade P-seeria kiipide tootmise, hõlmavad uued H-seeria kiibid nüüd laiemat TDP vahemikku, ulatudes 28 kuni 115 vatini. Siiski kasutavad tootjad neid kiipe sageli madalamate võimsuspiirangutega, Zenbook 14 puhul suudab see säilitada kõrget võimsuspiiri üle 60 vati umbes 20 sekundi jooksul juhul kui seade on piisavalt jahutatud. Seejärel väheneb järk-järgult, kuni see stabiliseerub vaid 20 vatini. Selle tulemusel näitab sülearvuti muljetavaldavat jõudlust lühikestel testidel ja igapäevasel kasutamisel. Siiski toovad pikenenud rasked koormusperioodid kaasa märkimisväärse jõudluse languse, peaaegu 50% meie Cinebenchi korduvate testide korral. Kuigi selle ühe tuuma jõudlus on kiiduväärt, jääb see veidi maha vanadest Raptor Lake'i kiipidest ja on ligikaudu võrreldav AMD Zen4 protsessoritega. Akurežiimis on protsessori maksimaalne tarbimine piiratud 50 vatini enne kiiret stabiliseerumist 25 vatini, mis põhjustab umbes 14% jõudluse langust.
Kõigis kolmes profiilis täheldasime jõudluse langust, kuid vaikses režiimis tekkis siiski ajutine jõudluse paranemine, mis osutus piisavaks lühikeste koormushetkede käsitsemiseks tavalise igapäevase kasutamise ajal.
Cinebench R20
Cinebench R15
Blender
7-Zip
Geekbench 5
HWBOT x265
Ladustus
Sülearvuti on varustatud Western Digital SN560 NVMe SSDga, mis omab kiiduväärt 1 TB mahutavust kasutades M.2 liidest. Kuigi SSD pakub igapäevasteks ülesanneteks rahuldavat jõudlust ja säilitab stabiilsuse isegi pikemaajalise kasutamise ajal, võivad selle mõõtmistulemused võrreldes konkurentide pakkumistega olla vähem konkurentsivõimelised.
Graafikakaart
Meteor Lake protsessorid on integreeritud uusimate Arc iGPUdega, kus kõrge jõudlusega variant sisaldab 8 tuuma, mis on seotud Core Ultra 7 155H-ga. Pärast perioodi mil Inteli iGPU areng oli minimaalne, demonstreerib uus Arc iGPU konkurentsivõimelist jõudlust, konkureerides eriti AMD Radeon 780M-ga.
Kahjuks esineb olemasolevaid probleeme GPU draiveritega, mis põhjustavad kaadrite languseid. ASUS pakub lahendust MyASUS tarkvara kaudu, võimaldades kasutajatel reguleerida eraldatud GPU mälu, valikutes on kuni 8 GB, kuid see nõuab süsteemi taaskäivitamist. Siiski, hoolimata GPU mälu eraldamise suurendamisest, püsivad jõudluse kõikumised, muutes antud hetkel mängukogemused praktiliselt võimatuks.
Mängimise jõudluse testimisel ei suutnud uus Arc iGPU korrata testides täheldatud paljutõotavat jõudlust ning jäi järjekindlalt AMD Radeon 780M-ist tahapoole. Siiski eeldame, et tulevased draiveri värskendused lahendavad need probleemid. Tähelepanuväärne on asjaolu, et graafikajõudlus püsib stabiilsena pikemaajalise koormuse korral ja ka akurežiimis, näidates usaldusväärsust erinevates kasutusstsenaariumites.
Müra
Protsessori kõrged võimsuspiirid pakub suurt väljakutset jahutussüsteemile, mis põhjustab ventilaatori suurenenud aktiivsust lühiajaliste koormuste korral. Isegi puhkeperioodidel alustab ventilaator pöörlemist, kuigi tasemel, mis ei tohiks olla tüütu. Siiski lihtsamate ülesannete ajal kiireneb ventilaator ja jõuab kiiresti kuuldavale tasemele 37 dBA. Lisaks koormuse all näitab ventilaator pulseerivat käitumist, mis võib muutuda veidi ärritavaks. Jõudluse režiimis saavutas ventilaatori müra maksimaalse äärmiselt valju 50,1 dBA, samas kui vaikses režiimis registreeriti maksimaalseks väärtuseks 32,2 dBA-d.
Temperatuur
Zenbook 14 hoiab puhkeperioodidel jahedaid pinnatemperatuure, siiski registreerisime raskema koormuse korral temperatuure üle 40°C, eriti sülearvuti põhjal. Kõige olulisem kuumakoht asub keskel tagaosas, mis ei tohiks põlvedel kasutades kõige ebamugavam olla. Kuigi klaviatuur muutub samuti märgatavalt soojaks, ei tohiks see kasutatavust takistada. Hoolimata 20-vatisest madalast võimsuspiirangust ja suurenenud ventilaatori aktiivsusest.
Energia tarbimine
Zenbook 14 OLED ekraan, kuigi mitte kõige energiatõhusam mudel, tarbib tavaliselt maksimaalsel SDR-heledusel umbes 10 vatti. Siiski tekib koormuse all tavaline probleem kompaktsete sülearvutite puhul, kui neile on paigaldatud vaid 65-vatine toiteallikas. See võimsus ei ole piisav, kui protsessor üksi võib lühiajaliselt tarbida kuni 64 vatti.
Aku kestvus
MyASUS tarkvaral on eelseadistus, mis vähendab aku režiimis ekraani värskendussagedust 60 Hz-ni, mis on ka seadistus, mida me oma võrdlustes kasutasime. 75 W/h aku mahuga saavutab Zenbook 14 kiiduväärt tööaejad, mille mõõtmised näitavad ligikaudu 12 tundi 60 Hz juures või umbes 10 tundi 120 Hz juures.
Kokkuvõte
Meie testides näitas uus Zenbook 14 OLED mitmeid tähelepanuväärseid tugevusi, nende hulgas selle kerge, kuid samas vastupidav metallist korpust ja 120 Hz 3K OLED ekraan oma silmapaistva pildikvaliteedi ja täpse värviesitlusega (muutes Zenbooki kusjuures ideaalseks foto- ja videotöötluseks). Sisendseadmed pakuvad rahuldavat kasutajakogemust ning sülearvuti pakub mitmekülgset valikut ühenduvusvõimaluste osas, sealhulgas olulisi porte nagu USB-C, USB-A ja HDMI.
Sülearvutis olev uus Meteor Lake protsessor näitab erakordset jõudlust, eriti lühiajaliste koormuste korral, kuigi sellega kaasneb suur energiavajadus. Siiski põhjustavad pikenenud koormusperioodid märgatavat jõudluse langust. Lisaks ilmnevad uuel Arc iGPU-l hetkel mõned draiveriprobleemid, mis on eriti märgatavad mängimissessioonide ajal.