SilverStone Permafrost PF240 ARGB

Arvestades SilverStone'i edu õhujahutitega heidame pilgu peale Permafrost seeria vedelikjahutile. SilverStone välja andnud kolme Permafrost ARGB AIO jahutiga PF120, PF240 ja PF360. Nagu nimed viitavad, siis jahutid kasutavad vastavalt ühte, kahte või kolme 120 millimeetrist jahutusventilaatorit.

RGB on tööstusharu uusim trend ja arvestades selle praegust olulist turuosa, tundub, et SilverStone ei saanud endale lubada, et RGB-ga seotud tooteid ei oleks saadaval. Õnneks ei käsitle SilverStone erinevalt paljudest müüjatest RGB-valgustuse lisamist kõrgete hindade võtmise põhjenduseks. Ehkki need uued jahutid ei ole mingil juhul taskukohased tooted, muutes need ahvatlevaks võimaluseks entusiastidele, kes soovivad kombineerida esteetikat ja jõudlust, samas kui eelarve on piiratud.

Kõik kolm jahutit jagavad täpselt sama komplekti, ainsaks erandiks on ventilaatorite arv ja nende juhtmestik. Karbi seest on võimlaik leida vajalikud kinnitusdetailid, väike termopastaga süstal, vajalikud toite ja LED juhtmestikud ning ARGB valgustuse kontroller. Jahuti ARGB LED-id ühilduvad enamiku juhitava RGB-valgustusega emaplaatidega. Ühilduvates süsteemides saab AIO-jahuti LED-juhtmestiku kinnitada otse emaplaadile, mida saab juhib iga emaplaadi tootja pakutava tarkvara kaudu.

Permafrost sisaldab ka eraldiseisvat ARGB-kontrollerit, on see tõesti mõeldud kasutamiseks varuvalikuna – valgustusefektide käsitsi seadistamiseks süsteemides, millel pole ühilduvat emaplaati. Sellel on mitu eelprogrammeeritud RGB-valgusefekti, samuti kiiruse ja heleduse valikud, kuid kindlasti pole mugav ümbrist avada iga kord, kui soov mõnda valgustusseadet muuta. Need jahutid on kindlasti mõeldud kasutamiseks ühilduvate emaplaatidega, kus juhtimine toimub tarkvara kaudu. Kontroller ei paistnud töötavad korrektselt, kuid võimalik, et tegu oli lihtsalt meie poolse ülesseadmise veaga. 

Olenevalt SilverStone PF ARGB jahuti versioonist saab radiaatorile paigutada ühe, kaks või kolm 120 mm ventilaatorit. SilverStone tarnib oma APA1225H12 ventilaatoreid, mis on identsed Air Blazer 120 ventilaatoriga, mida ettevõte turustab eraldiseisva kaubana. Ventilaatoritel on hüdrolaagrimootor, mis tagab madala mürataseme ja vibratsioonivastased kinnituspadjad. Üheksa kitsast ribi viitavad sellele, et ventilaator on mõeldud suure vooluhulga ja madala rõhu jaoks, mis peaks suhteliselt õhukesi radiaatoreid arvestades hea olema.

Peale suurema radiaatori ilmse erinevuse on Permafrosti jahuti kõik kolm versiooni praktiliselt identsed. Jahutite põhikonstruktsioon on tüüpiline AIO konfiguratsioon ühest radiaatorist, kahest voolikust ja plokist, mis ühendab protsessori kontaktplaadi ja miniatuurse vedelikupumba. Standard kummist torud on asendatud nailon ümbrisega. Torud on liigutatavad paar karaadi protsessori jahutusplokist olenevalt ühele või teisele poole.

SilverStone keskendus oma projekteerimisel põhiploki kokkupanekule. Ettevõte paigaldas kolmefaasilise mootoripumba ja siinuslainelise generaatori AEC-Q100, suurendades efektiivsust ja vähendades pumba enda müra. AEC-Q100 on sertifitseeritud Automotive Electronics Councili poolt, seega turustab SilverStone seda autotööstuse generaatorina. Paigaldati ka mikrokanaliga vaskploki ning hoolitseti sisendi ja väljundi termilise eraldamise eest, et vältida kuumuse hajumist. Põhiploki ülemine osa on tõeline akrüülpeegel, mis peidab RGB LED-e. Pärast valgustuse sisselülitamist moodustavad LED-id peeglile SilverStone'i logo.

Radiaatorid põhinevad tüüpiliselt kahekäigulise ristvooluga konstruktsioonil, millel on õhukestele piklikele torudele joodetud pisikesed ribid. See on AIO süsteemide kõige domineerivam radiaatori disain ja seda õigustatult, kuna see pakub piiratud proportsioonides parimat efektiivsust ja temperatuurierinevusi, millega AIO jahutid peavad toime tulema. Radiaator on kõigest 26 mm paksusene, mis tähendab, et jahuti koos ventilaatoritega nõuab ainult 51 mm vaba ruumi, mis suurendab ühilduvusvõimalusi.

Jahutusploki põhjas on näha suur ruudukujuline vaskplokk. See ei ole nikeldatud ega peegli viimistluseni poleeritud, kuid viimistlus on väga sile ja puudusteta. Jahuti on mõeldud pigem tavalistele lauaarvutiprotsessoritele kui suurtele HEDT-protsessoritele; nii et kontaktplaat ei ole piisavalt suur, et katta Ryzen Threadripper protsessoreid ja SilverStone ei paku riistvara Permafrosti jahuti paigaldamiseks TR4 pesasse.

 

SilverStone'i RGB-valgustuse rakendamine jahutusventilaatoritele on erakordne. LED-id loovad fantastilise hajutatud visuaalse efekti ventilaatori poolläbipaistvatele labadele. Kui see on ühendatud ühilduva emaplaadiga, kopeerivad nii ventilaatorid kui ka jahutusplokk süsteemi programmeeritud valgustusteema. Neile, kes ei oma ühilduvat emaplaati või lihtsalt ei soovi, et erinevate osade vahel oleks valgustuse sünergia, saab valgusefekte programmeerida juhtmega kontrollerist, mis tähendab, et kasutaja peab sellele juurdepääsuks avama korpuse või paigutama puldi korpusest väljapoole mingil imevääl.

 

Arvuti

Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i7-5820K
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 3200MHz
Emaplaat: ASRock Fatal1ty X99 Killer SLI
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Tulemused

Jahuteid sai testitud AIDA64 EXTREME programmiga. Kõik jahutid olid seatud maksimaalse jahutuse peale, millega seoses siis ventilaator(id) või pump töötas täie võimsuse juures. Iga test kestis 30 minutit. Protsessori ülekiirendus oli seatud emaplaadi poolt automaatselt, milleks oli 4,4 GHz 1.285 V juures. Protsessorit oleks saanud veel kaugemale lükata, kuid otsustamise seada ohutu 4,4 GHz ülekiirenduse, mis OCCT programmi jaoks on 33,3% ülekiirendust. Testis osales kokku 37 jahutust (17 nendest olid kõik ühes vedelikjahutused ning 20 õhkjahutused), mis olid käeulatuses ja mida sai laenata. Toatemperatuur testimise käigus oli 22,5 kraadi. Mõõtmistulemused on korrektsed, kuid võib esineda mõõtmisvigu, seega võib võtta tulemusi kui pluss või miinus üks kraad saadud tulemuste suhtes. Jahutite puhul sai kasutatud ARCTIC MX-4 termopastat, et kõik oleks õiglane.

Termopasta

AIDA64 Extreme

AIDA64 Extreme OC

Hind

Osad jahutid on võrdlusest puudu, kuna ei ole enam müügil, seega on hinnavõrdluses ainult need, mis turult hetkel saada on. Mõne hind on mõjutatud sellest, et toote müüjat on Eestis ainult üks, mille tulemusena suhtuda sellesse võrdlusesse lihtsalt illustreeriva pilguga. Hinnad pärinevad ülevaate kirjutamise hetkel kõige väiksema hinnaga pakkujatelt HinnaVaatluse andmete põhjal.

Kokkuvõte

SilverStone andis Permafrosti seeria välja konkurentsivõimelise hinna ja kvaliteetsete AIO-jahutitena, millel on ka RGB-valgustus. On ilmne, et ettevõtte insenerid ei püüdnud jahuteid mingil viisil ekstravagantseks muuta, vaid kavandasid toote, tagades töökindluse ja jõudluse, jäädes samal ajal mõistliku hinna gruppi. Üldiselt on uue Permafrosti seeria soojusnäitajad head, kuigi nende suuruste jahutite jaoks pole see üllatav. See oli ootuspärane, sest nad kasutavad praktiliselt samu läbiproovitud radiaatoreid, mida paljud teised tootjad on juba aastaid kasutanud.

Minipumbaga askeldamisest on vähe kasu, kui seda piirab väike saadaolev võimsus, kuid SilverStone'i insenerid suutsid säilitada head voolujõudlust, vähendades samal ajal märkimisväärselt pumba müra. Kuigi SilverStone ei suutnud oma AIO-jahutite soojuslikku jõudlust oluliselt parandada, õnnestus neil akustika osas edasi jõuda. Tundub, et suurem osa sellest paranemisest tuleneb paremast pumbamootorist ja kvaliteetsetest ventilaatorimootoritest.

Mis puudutab RGB-valgustust, siis selle kasutamine Permafrosti jahutitel on lihtne, kuid tõhus. LED-valgustus on piisavalt hele ja ventilaatorid helendavad pimedasse keskkonda hiilgavalt. See ühildub peaaegu kõigi praeguste RGB-emaplaatidega ja seda saab juhtida emaplaadi tarkvara kaudu. Kasutajate jaoks, kellel pole ühilduvat emaplaati, saab RGB-valgustust tõhusalt programmeerida kaasasoleva kontrolleri kaudu, mis sisaldab mitmeid väljamõeldud ja staatilisi valgusefekte, kuid kasutaja peab iga programmi/heleduse muutmise jaoks pääsema juurde süsteemi sisemusse. Kokkuvõttes hea jahuti mõistlikku hinna eest olles samal ajal hea müratasemega ning suutes hoida konkurendivõimet jahutuse poolest.

Lisainfo

SilverStone Permafrost PF240 ARGB

sample-image

Similar Articles