ARCTIC Liquid Freezer II 240 A-RGB

ARCTIC on välja tulnud teise generatsiooni Liquid Freezer jahutitega. Perekond kuulub kokku viis erineva suurusega jahutit alustas ühe ventilaatori ülesehitusega ning lõpetades kolmesega – erinevusi on natuke rohkem, kui lihtsalt ventilaatorite arv, sest mõjutatavate tegurite hulka kuuluvad veel radiaatori paksus, ventilaatorite suurus ja pöörlemiskiirus. Seekord heidame pilgu peale kõige odavamale pereliikmel ehk Liquid Freezer II 240 A-RGB, mis Eesti turul läheb ~95 euroga.

Kuid milles seisneb innovatsiooniline ja väljapaistmine teiste seast? Kui pildipealt ei ole juba märganud, siis jahuti jahutusplokile on lisatud väike 40 millimeetrine ventilaator, mis peaks tagama õhuliikumise protsessori pingemuundurite juures, kui palju see kaasa aitab on juba teine asi – meil puudub kaamera, et testida tulemust.

Liquid Freezer II omab musta disain hõbedase aktsendiga. Radiaatori näeb väga soliidne välja täis kandilise kujundusega. Jahutusploki disaini on raksem sõnadesse panna, kuna tegu on nii unikaalse ülesehitusega – meie arvates on tegu sportliku disainiga ning rohkem paralleele me ei osanud luua.

Ventilaatorid on eelnevalt juba tehases paigaldatud jahutile, mis teeb kasutaja elu kas kergemaks või raskemaks. Me kiidame heaks ventilaatori eelpaigaldamise radiaatori külge, kuid tunneme neile kaasa, kes soovivad ventilaatori ümber keerata, kuna kasutaja peab sellest tulenevalt tegema lisakruvimist. Üldiselt paistab, et kasutajad paigutavad jahuti just sellises olekus nagu jahti pakendist tuleb. Meie testimise põhjal saab ventilaatorite paigutust muuta tõmberežiimi, kuid olenevalt kas jätta ventilaator samale küljele või mitte võib kaasa tuua probleeme. Probleem väljendub kaasatulevate kruvidega, et kas kõigil ulatuvad kruvid radiaatorisse, kui korpuse paksus ka sinna kaasa arvata.

Ventilaatori puhul on tegu ARCTIC P12 PWM A-RGB, millest ka nimi vihjab, et tegu on 120 millimeetrilase ventilaatoriga. Ventilaator töötab vahemikus 200 kuni 1800 pööret minutis ja omab PWM ühendusega pesa. Lisaks on tugi adresseeritavatele RGB tulukeste kontrollile – tulukesi on ventilaatori keskosas kokku 12, kuna tegu on standardse ülesehitusega, siis kontrollimise tugi on olemas kõikidel emaplaatidel, kui on olemas vastav pesa. Ventilaatorid ise on võimelised tegelikult töötama 0 pöörde režiimis, kuid tulenevalt sellest, et ühe kaabliga toimub nii pumba kui ventilaatorite kontroll, siis puudub vastav funktsioon hetke olukorras.

Radiaator ise on 38 mm paks ning on tehtud alumiiniumist – lisapaksus peaks kaasa aitama parema jahutusvõimsuse saavutamisele. Vesijahutit ei ole võimalik hooldada ning garantiid on antud 6 aastat. Mõlemale pikeemale küljele on paigutatud ARCTICu logo – tegu on musta läikiva logoga mustal matil pinnal, mis jääb peaaegu, et märkamatuks hoides oma soliidset joont.

Torude pikkuses on 450mm ja välineläbimõõt on 12,4 mm ja siseneläbimõõt 6 mm – torud meile isiklikult väga meeldivad olles väga robustsed ja piisavalt paksud. Torudele on peale tõmmatud põimitud kate, mis peaks olema piisavalt järgi andev olenemata sellest kuhu suunas torusid pöörata või väänata – katte alt jookseb ka ventilaatori toitekaabel ja RGB valgustuse kaabel. Mõlemas otsas on mustast kroomist kinnitused.

Sarnaselt Liquid Freezer esimese seeriaga on ARCTIC võtnud pumba väljaheitmisel lähenemise teha kõik disain ja arendus majas sees. Enamus kõik-ühes-vesijahuteid põhinevad samal disainil, mida müüakse erinevatel tootjatele. Sarnase ülesehituse rakendamine on põhjuseks, miks enamus vesijahutid on sarnasete võimsustega ning tootjatel jääb üle ainult välimusega ennast huvitavaks teha. Unikaalse disainiga lagedale tulemine, mis ei lähe varasemate patentide alla on päris keeruline – tulemuseks on kas halvem või samaväärne toode, harvadel juhtudel on tulemuseks parem disain kui see mis turul enamlevinud. Pump töötab 800 kuni 2000 pööret minutis ja on PWM kontrolliga. Jahutusplaadina on kasutatud vaske.

Jahuti juures on jäänud veel mainimata 40 millimeetrilane ventilaator, mis teeb nimetatud jahutuse eriliseks võrreldes teistega. Ventilaatori suurusest tulenevalt töötab kõrgel pöörete arvul, milleks on 1000 kuni 3000 pööret minutis. Pumba ja pisikese ventilaatori koguvolu tarbe vahemik jääb 0.5 ja 2,7 vati vahele. Paljudele võib tekitada küsimuse, et miks nii väike ventilaator suudab nii palju tähelepanu endale tõmmata, kuid vastus ka selle on lihtne – kuna ükski teine tootja ei ole võtnud sellist lahenemist. Enamik tootjaid võtavad kandilise või ümmarguse disaini topivad valgustust ja ekraane täis ning jätavad ülejäänud innovatiivsed võimalused kasutamata – arusaadav on see, et nimetatud disain ei ole kõigile. Olenevalt süsteemi ülesehitusest ei proovi vaja olla lisajahutust VRM osale, kuid lisajahutis ei tee ka otseselt halba. Iga temperatuuri kraadi langemine kas VRM või CPU juures võimaldab protsessor töötada efektiivsemalt, hoida kõrgemat taktisagedust või üleüldiselt tagada parem eluiga.

Paigaldamise kohapealt ei ole midagi otseselt välja tuua. Raskuse poolest on sarnane teiste vesihajutite paigaldamisele – AMD platvormile paigaldus ei ole just kõige mugavam. Jahutil puudub tehasest eelnevalt külge paigaldatud ülesehitus (AMD / Intel), kuid see on omas mõttes positiivne – kui varem oli domineerivaks platvormiks Intel, siis tänapäeval on leerid suhteliselt jagunenud kaheks ning mitte ühegi tootja kinnitus komplekti paigaldamisel säästab kasutaja aeg, ilma et peaks hakkama kinnitusi vahetama. Oleneb mis ajal jahuti tellida on võimalik, et jahutiga tuleb juba kaas LGA1700 paigaldus komplekt.

Jahutiga tuleb kaasa MX-5 pasta, mis on paigutatud väiksesse süstlasse ning seda on väikeses koguses 0.8 grammi, kuid piisav, et ära kasutada kaheks jahuti paigaldamisel. Pasta on igati algajasõbralik kuna ei juhi elektrit. Kui ausalt öelda siis termopastadel väga vahet ei ole, kuna enamus jäävad kas samasse vahemikku või eristuvad mõõtmisvea tõttu. MX-5 jahutusvõimsus on testid ning tulemust on võimalik näha alumisel graafikul.

Arvuti

Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i7-5820K
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 3200MHz
Emaplaat: ASRock Fatal1ty X99 Killer SLI
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Tulemused

Jahuteid sai testitud AIDA64 EXTREME programmiga. Kõik jahutid olid seatud maksimaalse jahutuse peale, millega seoses siis ventilaator(id) või pump töötas täie võimsuse juures. Iga test kestis 30 minutit. Protsessori ülekiirendus oli seatud emaplaadi poolt automaatselt, milleks oli 4,4 GHz 1.285 V juures. Protsessorit oleks saanud veel kaugemale lükata, kuid otsustamise seada ohutu 4,4 GHz ülekiirenduse, mis OCCT programmi jaoks on 33,3% ülekiirendust. Testis osales kokku 39 jahutust (18 nendest olid kõik ühes vedelikjahutused ning 21 õhkjahutused), mis olid käeulatuses ja mida sai laenata. Toatemperatuur testimise käigus oli 22,5 kraadi. Mõõtmistulemused on korrektsed, kuid võib esineda mõõtmisvigu, seega võib võtta tulemusi kui pluss või miinus üks kraad saadud tulemuste suhtes. Jahutite puhul sai kasutatud ARCTIC MX-4 termopastat, et kõik oleks õiglane.

Nimekirjas võib esineda jahuteid, mis ei ole toetatud Intel LGA 2011 platvormidel, siis tuleks arvestada, et jahutite jahutusvõimsus on tood üle võrdlusena mõne muu testsüsteemi pealt. Ülesehitus näeks välja järgnev: kontroll jahutiga tehakse testid jahutus testplatvormil ja kõrvalisel platvormil ning testitav jahuti testitakse ainult kõrvalisel platvormil ning siis tehakse vastavad arvutused, et teisendada tulemus ülevaate graafikule. Kontroll jahutitena on enamasti kasutusel kolm erinevat jahutit, et tagada parim teisendus.

Termopasta

AIDA64 Extreme

AIDA64 Extreme OC

Hind

Osad jahutid on võrdlusest puudu, kuna ei ole enam müügil, seega on hinnavõrdluses ainult need, mis turult hetkel saada on. Mõne hind on mõjutatud sellest, et toote müüjat on Eestis ainult üks, mille tulemusena suhtuda sellesse võrdlusesse lihtsalt illustreeriva pilguga. Hinnad pärinevad ülevaate kirjutamise hetkel kõige väiksema hinnaga pakkujatelt HinnaVaatluse andmete põhjal.

Kokkuvõte

ARCTIC on tõesti hakkama saanud fantastilise tootega, mille edu peatab arvatavasti ta välimus (mõeldud siis unikaalse jahutusploki disaini). Tänapäeva trendid on sihtinud kasutajaid aina rohkem RGB ja LED ekraanide suunas siis on hea näha ka tootjat kes paneb praktilise poole enne rõhku kui värvilistele tulukestele. Mitte saada meist valesti aru, meile väga meeldib ARCTICu uus disain ja funktsionaalsus – rääkimata kvaliteedist, mida kasutaja saab ~95 euroga. Lisaks on jahutus väga kasutajasõbralik paigaldamise poolest nõudes kasutajal ühendada ainult üks toide emaplaadi ventilaatori pesasse, vastavalt kas ostetud komplekt tuli kaasa valgustusega siis ka valgustuse jaoks kaabel ning kruvida radiaator korpuse külge ning paigaldada kinnitusmehhanismi vastavalt platvormile, mis on arvatavasti kõige raksem tegevus neist kolmest – eriti AMD puhul. Ventilaatorid on vaiksed ja võimaldavad väga suurt mänguruumi kiiruse seadistamisel tekitamata üleliigset lärmi. Mida veel ventilaatorite puhul välja tuua oleks ARCTICu otsus tuua turule iga jahuti kohta kolm erinevat versiooni, mis erinevad ventilaatorite poolest – kas puudub valgustus, tavaline RGB valgustus või vikerkaare A-RGB.

Lisainfo

ARCTIC Liquid Freezer II 240 A-RGB

sample-image

Similar Articles