TP-Link Nutikodu

Paratamatult liigume ajas edasi ning aina rohkem kerkivad esile uued standardid. Eriti on seda näha IOT põhjal ehk siis internet of things, mis siis peaks endast kujutama seda, et iga võimalik asi, mis meid ümbritseb on ühendatud internetiga. Inimese eesmärk on ju muuta oma elu aina mugavamaks ning nutikodu on üks samm mugavuse suunas. Kõiki erinevad lahendusi ja tootjaid on raske ühes ülevaates välja tuua. Seega otsustasime jääda ühe tooja ökosüsteemi, et näha mida pakub TP-Link oma nutikodulahenduste poolest kasutajale.

Sissejuhatus

Esimese asjana peaks selgeks tegema selle, et kui on soov muuta oma elamist nutikamaks peab varuma aega, et uurida erinevaid võimalusi mida turul pakutakse ning vaatama, kas sa saad tootest just seda, mida sul vaja on. Nutika kodu ülesehitamine ei saa olema odav, kuna lõppkokkuvõttes asendad paljud seadmed välja või siis pead ostma uusi seadmeid, mida ühendad olemasolevate seadmete ja vooluvõrgu vahele. Tooteid, mida oma koju lisada, on palju ning meie puudutame oma ülevaatega ainult pealmist kihti. Nutikodu on minu jaoks täiesti uus asi, kuna uus tehnika ei ole alati just kõige odavam ning kui pole vajadust, siis käsi ei kipu eriti rahakaoti järele. Kui aus olla, siis ka meil oli ülevaate käigus kasutusel kahe erineva ökosüsteemi komponendid, üks siis tavaline IP kaamera (sisult sarnane nutikodu kaamerale, aga pidi kasutama erinevat äppi) ja teise seadmena lamp, mis siis kuulub ametlikult TP-Link’i nutikodu seadmete alla. Ülevaade on üles ehitatud kõige üldisemast asjast kuni kõige väiksema asjani välja ehk siis me alustame asjast, mida sul otseselt vaja ei ole, et teha algust nutikoduga, aga mida läheb vaja kui sinu nutikodu seadmete hulk suureneb.

Ruuter

Sul arvatavasti on juba elamises ruuter ning nutikodu püsti ehitamiseks ei pea kohe minema ja muretsema endale uut nutiruuterit ning ma isegi ei soovita seda kohe alguses teha. Kuid siin on mõningaid mõtteterasid seoses nutikodu ruuteriga. Võin kohe öelda, et asi on keerulisem kui silma paistab ning kogu sellel nutikodu värgil on veel aega, et muutuda paremaks. Kui su arvamus on see, et vahetad oma tavaruuteri välja nuti omaga, siis sa natuke eksid siinkohal. Lõpptulemus on see, et sul on kodus kaks ruuterit. Üks, mis võtab vastu siis internetti väljastpoolt ja jagab seda edasi oma lokaalses võrgus ning nutiruuter on see, mille sa ühendad oma lokaalsesse võrku. Ühesõnaga tekib sul kaks lokaalset võrku, mille jah on lahendus, et esimese ruuteri paned tööle modemina. Jätame tehnilise osa sinnapaika ja räägime, millist kasu sa võid saad nutiruuterist.

Ütleme, et sul on majas juba mitu nutikat seadet ning nende kontrollimiseks on sul mitu telefoniprogrammi, mis muidugi ei ole suur probleem, kuid alati oleks mugavam, kui asjad oleksid ühes kohas ning selleks lahenduseks on TP-Link välja pakkunud „Kasa Smart Home Router’i“, mis veel sisuna pakub lisakontrolli üle sedamete. Kontrollida saad, mis ajal mingi seda sisse või välja lülitub ning paljugi veel. Üldine arvamus seadme kohta on see, et toode on huvitava disainiga, kuid omab veel päris palju vigu, mida peaks veel lihvima, et kaaluda sellise ruuteri ostmist. Isiklikult ei soovita, kuna probleeme on rohkem kui kasu ning ise pigem jääksin kasutama mitut äppi kui pooltöötavat süsteemi. Väike märkus veel, et toode ei ole toodud Baltimaadesse, kuid midagi sarnast võime tuleviks näha.

Kaamera

Siin algab juba põnev osa. TP-Link siis saatis meile testimiseks IP kaamera, mis meile väga huvi pakkus ja võin kohe öelda, et toode on ülimalt huvitav, kuid sellega käib kaasas ka korralik hinnasilt, kuid sellest natuke hiljem. Räägime siis kaamerast täpsemalt. Pakendi disain on sarnane teistele TP-Link’i seadmetele ning jätkuvalt on seade kenasti pakendatud, et vastu pidada ka kõige karmimale transpordile.

Pakendil on graafiliselt kujutatud kaamera põhiomadused ja milleks kaamera võimeline on. Kaamera ise on väga kvaliteetne, ainuke koht kaamera juures millega peaks ettevaatlik olema on Wi-Fi antenn, mis on kõige õrnem osa selle kaamera juures (kuid meil kukkus see 2-meetrise kapi pealt ning jäi terveks, seega probleeme ei tohiks tekkida).

Paigutuse poolest on TP-Link kasutajatele andnud vabad käed ning ei ole piiranud kasutajat mingeil moel. Kaamerat saab paigutada nii lauale, sinale kui ka lakke. Kaamera saab võrku ühendada nii juhtme abil kui ka Wi-Fi abil, siin kohal võiks mainida, et kaamera töötab ainult 2.4 GHz levialas. Kuid nüüd räägin siis intsidendist, mis juhtus meil kaameraga.

Kui kaamera kätte saime oli huvi ta vastu päris suur ning soov oli ta kohe püsti panna ja järgi testida, et millega siis tegu. Kuid meie rõõm ja huvi asendus varsti pahameelega, mis oli siis tingitud sellest, et ei olnud kunagi varem üritanud IP kaamerat püsti seada ning kogu süsteem oli veidi keerulisem kui eeldasime. Paigaldamiseks on sul kaks võimalust - kas ühendad seadme kaabliga, mis oleks kõige kergem või siis Wi-Fi kaudu, mis siis osutus meile natuke raskemaks kui oodatud. Wi-Fi kaudu ühendamiseks laadisid alla äppi ja jälgisid juhendit. Kõik oli hästi kuni tuli käsk vajutada ruuteril WAP nuppu - vaatasin ,et probleemi ei ole ja ruuteril täiesti selline nupp olmas. Ühesõnaga jamasime seda ühendust püsti nii umbes pool tundi. Lülitasime ruuterit ja kaamerat sisse ja välja vajutasime ühendusnuppu nii ruuteril kui kaameral, kuid asjatult, kuni lõi peas pirni põlema ja otsustasin võtta ruuteri seadistuslehe lahti ning - oh imet, sa pidid hoopis ruuteri veebilehe signaali välja saatma ning kui täpsemalt jälgisin siis oli WAP nupu funktsioon ruuteril välja lülitaud. Siit ka siis soovitus neile, kes kunagi peavad jamama WAP nupuga, kui esimesel korral ei õnnestu, siis vaata ruuteri seadistuslehele.

Ütleme nii, et tegijal juhtub, kuid kui asi tööle sai töötas ta laitmatult. Kaameraga oleme väga rahul, töötab nii nagu vaja. Ühesõnaga, kui ei oleks olnud seda vaheviperust kaamera ühendamisel, siis oleks läinud kõik justkui lepase reega ning kaamera oleks olnud püsti 5 minutiga. Kaamera ise ei vaja mingit lisaseadistamist ning see on väga hea juhul, kui kasutaja ei jaga tehnikast palju ning ei soovi asjatult aega kulutada.

See läks nüüd pikale, räägime nüüd kaamerast. Kaamera kontroll käib siis läbi appi, mis võimaldab sul ühendada ühe äppi alla isegi mitu kaamerat ning igale kaamerale saad määrata ka isikliku nime. Kaamera on loodud töötama nii päeval kui ka öösel. Olemas on ka liikumisandur, ehk siis on võimalik seadistada kaamera saatma välja teadet, kui märkab liikmust. Kaameral on olemas lai vaateväli ja kaamera kaadrit saad alati kohendada äpi kaudu. Kaameraga saab luua ühendust ka väljastpoolt koduvõrgu kenasti ilma viperusteta, ilma, et peaks mingit lisaseadistust tegema või kindlaid porte avama. Kaameral on olemas ka mini SD kaardi pesa, kuhu saab salvestada videoid või siis ekraanipilte vastavalt soovile. Lisaks saab meedia salvestada ka otse telefoni.

Kaamera ise ei hiilga just andmete poolest, kuid üldiselt ajab asja ära. Sisult on kaamera siis 720p 30 fps, ehk siis pole paha aga Alist on iseenesest võimalik saada parem kaamera odavama hinnaga. Üleüldiselt saab kaamera hakkama nii päevasel ajal kui ka öösel, võib juhtuda, et mõningal juhul on pimedast ruumist edastava pilt natuke kehva kvaliteediga, aga samas kaamera ei ole mõeldud otseselt öiseks kasutamiseks. Omaduste poolest võiks välja tuua heli edastamise ja saatmise - ehk siis kaamera on võimeline edastama heli, mida kasutaja ütleb telefoni äppi kaudu ning teine osapool saab vastata, ühesõnaga on võimalik maha pidada dialoog, kui selleks on soovi.

Siit ja sealt on kindalt asju, mida kaameral võiks veel olla, esiteks pole kaamera kõlblik kasutamiseks välitingimustes, aga samas vastuväide on see, et selleks on teised tooted. Kui aus olla siis ainuke negatiivne külg selle kaamera puhul on hind, mis on päris krõbe. Tuntud toojaga tuleb arvatav kaasa kaubamärgi hind, kuid samas ka kvaliteet, mis ei vea sind alt. Kõrvalpõikena võiks mainida, et pilk tasub heita kas Aliexpressi, kust on võimalik isegi leida kolm korda odavama ja kaks korda parema kaamera – vähemalt paberipealsed andmed väidavad nii.

Pirn

Eesti keel on ikka veider, sest ühe sõnana võib pirn mitut asja tähendada, kuid liigume ülevaate juurde. Pirn on siis pärit TP-Link’i targa kodu perekonnast. Pakendi disain on sarnane teistele TP-Link’i seadmetele ning jätkuvalt on seade kenasti pakendatud, et vastu pidada ka kõige karmimale transpordile. Pakendil on graafiliselt kujutatud pirni põhiomadused ja milleks pirn võimeline on. Pirn ise on väga kvaliteetne, eriti on seda tunda siis, kui see kätte võtta ja sa kohe tunned, et asjal on ikka kaalu.

Prini soklite poolest on TP-Link kasutajatele andnud mitmeid valikuid, kas kõigile pesadele on olemas pirnid, siis seda ma ei tea öelda, aga levinumad pesad saavad kindlasti endale targa pirni kui soovi on. Pirn töötab ainult 2.4 GHz levialas ning kasutab hoopis teist äppi, kui seda tegi kaamera.

Pirni üldine põhimõte on see, et sa saad seda kontrollida telefoni teel, kas siis sisse või välja lülitada ning see kõige huvitavam osa on värvi muutmine. Ühesõnaga loo endale meelepärane keskkond, mis sinu tujuga sobiks. Valgusallikat võid rahumeeli edasi kasutada nii nagu varem, sa ei pea ilmtingimata pirni sisse ja välja lülitama papist, sa võid seda teha ka lülitist. Siinkohal võiks paar sõna öelda seadistamise kohta, üldine põhimete sama mis kaameral, lae alla äpp ja jälgi juhiseid. Põhiseadistus seisneb selles, et pead pirni lülitit sisse ja välja lülitama kolm korda, kuni äpp suudab luua pirniga kontakti, siinkohal võiks olla ettevaatlik, kui jätkate nutipirni kasutamist koos lülitiga, kui juhtute lülitit kolm korda sisse ja välja lülitama nullib pirn oma sätted ning hakkab vilkuma (vilgub kolm korda ja valib valgustuseks äppist viimati valitud värvi) iga kord kui ta sisse lülitate.

Üldine tagasiside pirni kohta on positiivne, töötab nagu iga tavaline LED pirn aga omab paari väga lahedat omadust - nagu Wi-Fi’ga ühendumine, ülimalt lai värvivalik, heleduse muutmine ning appi kaudu kontrollitavad seaded(sisse või välja). Pakendil on märgitud ka pirni üks müügielement, et pirn annab välja 60W aga ise tarbib umbes kümme korda vähem. Voolutarbe kohta on isegi äppis olemas eraldi leht, mis siis kuvab kasutajale erinevuse, miks oleks kui ta kasutaks tavalist hõõguvat 60W pirini ning palju hetkel LED pirn tarbib. Äpp annab siis ülevaate säästetud voolukogusest ja rahasummast.

Pistik

Ametlikult me ei jõudnutki pistiku ülevaateni, kuna need läksid loast kui soojad saiad ning meieni ei jõudnud ühtegi. Kuid kokkuleppel TP-Link’iga me toome esile toote paar omadust, mida oleksime ülevaate käigus siis läbi proovinud. Pistik ja pirin kuuluvad samasse targa kodu ökosüsteemi. Pistikut on siis võimalik kontrollida telefoni äppiga üle interneti nii kaua, kuni sul on internetti. Ajastamine on üks põhielement selle toote puhul, kuna see võimaldab kasutajal luua erinevaid ajagraafikuid, kuna nad soovivad mingit asja sisse või välja lülitada.

Lisaks eelnevale võiks välja tuua ka energia jälgimise, pistik siis talletab infot nii hetke kui ka mineviku kohta, kui palju elektrit on mingi toode tarbitud ning annab kasutajale hea ülevaate, kui energiasäästlik toode on või kas peaks kaaluma toote väljavahetust. Ning viimasena tooks välja pooleldi naljaga eemaloleku režiimi ehk siis vargakaitse, ühesõnaga süsteem, mis lülitab kas seadmed välja või sisse, kui sa parasjagu kodus ei ole. Lisaks kõigele eelnevale ühendub pistik Wi-Fi’ga, kuid see on ka kõik, mis me saame toote kohta rääkida, kuna isiklikult ei ole saanud tootega mängida.

Kokkuvõte

Isiklikult olen väga huvitatud targa kodu vidinatest, kuid jätkuvalt isegi peale ülevaadet käsi väga ei kipu rahakoti suunas. Ainuke asi, mida praegu kaalus osta oleks siis kaamera. Pirni koha pealt on arvamus neutraalne, kuna harjumus on kasutada lülitit ning see, et saad ise värvi valida on igati lahe, kuid minu arust ei ole see seda väärt. Kui soovin juba kodus luua valgusega meeleolu, siis mõtleks juba LED ribadele, vastavalt kas siis addressable või tavalised RGB omad, mis avavad palju rohkem võimalusi meeleolu loomiseks. Isiklikult ei kipuks väga telefoni selleks, et valgustust sisse või välja lülitada. Pistiku kohapealt jään vastuse võlgu. Idee on hea aga kahjuks ei saanud asja testida. Kuid see oleks arvatavasti teine ese, mille ostmisele mõtleks, kuna näha voolutarvet on isegi päris mõnus ja mõttekas. Loodan, et see ülevaade on mingil määral sissejuhatuseks targa kodu suunas või vähemalt andis pealiskaudse ülevaate, kuhu suunas me targa koduga liigume.

Lisainfo

TP-Link Nutikodu

sample-image

Similar Articles