Synology RT6600ax

Synology tõi 2022. aasta mais turule uue ruuteri, milleks on RT6600ax ning mille hind on päris krõbe 300 eurot. Arvestades, et tegu on ühe ruuteriga ning mitte võrk-ülesehitusega(mitu seadet) peaks suutma ruuter pakkuda nii suurepärast ühenduvust kui funktsioone, mida tava ruuterite juures ei leia igapäev. Üks põhi müügipunkte on Wi-Fi 6 tugi ning 5 GHz viimase spektrumi rakendamine ehk siis 5.9 GHz.

RT6600ax ei ole lihtsalt järgmine ruuter Synology poolt vaid pigem selline eriline seade – kaua tehtud kaunikene. Seadme teeb eriliseks just see, et viimane kord kui Synology tuli turule uue ruuteriga oli see 2018. aastal. Mingil määral on Synology jäänud rongist maha, sest Wi-Fi 6 ei ole enam ruuterite tipp ning paljud on suunanud oma pilgud Wi-Fi 6E suunas, eriti need kes tahavad ennast tuleviku kindlustada.

Isegi kui Synology jäi rongist natuke maha ja Wi-Fi 6E on uus ja huvitav on ikkagi RT6600ax pakkuda nii mõndagi. Põhiliseks teguriks võiks võtta vana Synology ruuterite kasutajad kes kindlasti tahaksid oma vanema seadme vaheta palju tõhusama ja uuema seadme vastu, sest Synology ei müü mitte ainult seadet vaid ka suurepärast tarkvara, mis tuleb ruuteriga kaasa. Võib jääda natuke segaseks see, et põhiliselt iga ruuteriga tuleb kaasa tarkvara, kuid meie arvates on Synology võtnud kindla suuna teha hea tarkvara kasutamise kogemus nii funktsionaalsuselt kui kasutajamugavuselt.

RT6600ax kasutab Synology Router Manager versiooni 1.3 lühemalt kasutades akronüümi (SRM) ning mis ideena on väga sarnane Synology võrku ühenduvate salvestuslahendustega (NAS), mis kasutavad Linuxi baasil põhinevat Disk Station Manager (DSM) operatsioonisüsteemi. Ühesõnaga SRM ja DSM oma kasutajaliidese poolest on väga sarnased. Võimalus paigutada avalehele ikoone ja avada mitmeid aknaid ehk veebilehitsejas paiknev töölaud. Kogu see mugavus avada mitu akent ja töölaua funktsioonid seavad Synology operatsioonisüsteemi teiste tootjata ülesehitusest kindalt esikohale – tõesti võib tekkida küsimus, et kas on kõiki neid funktsioone vaja ning sellele teab juba iga kasutaja ise vastust, kui palju funktsioone ta tahab ruuterist kätte saada, võimalik, et paljud ei kujutanud ettegi mis kõik võib SRM leida.

SRM omab ka negatiivseid külgi, sest mida rohkem on funktsioone seda kergem on kasutajad üle kuhjata liigse informatsiooniga kohe esimesel hetkel. Tõsi on see, et ruuteri tarkvaraga tutvumine ja efektiivne kasutamine omab mingil määral õppimiskõverat. Ühe võimalusena mida tasub proovida, kui SRM veebi versioon käib üle jõu, siis tasuks haarata telefon ning paigaldada DS Router rakendus, mis on väga lihtsa ülesehitusega.

Synology Router Manager versiooni 1.3 on siis järglane 1.2 ning mingil määral on olnud juttu, et uuem versioon tuleb ka vanematele seadmetele, mis kasutavad 1.2. Tuues välja ühe huvitava lisa uue tarkvara juures on virtuaalsete võrkude loomine, võimaldades luua isoleeritud võrke koos seadistatud tulemüüri reeglitega. See ei tähenda, et see on ainuke uus ja paranenud funktsioon lihtsalt väga raskeks läheks hakata välja noppima kõiki huvitavaid täiendusi, mida Synology on ruuteri jaoks loonud. Eriti arvestades sead, et paljud ei ole äkki isegi kursis, et Synology toodab ruuteried. Ühesõnaga ei lähe väga detailidesse ning üritame edasi anda nii uut informatsiooni neile kes on juba kokku puutunud SRM ja kes on täiesti võhikud sellel teemal.

SRM 1.2 ja 1.3 ei oma mingid visuaalsest suurt erinevust, seega varasematele kasutajatele ei ole mingit õppekõverat siin. Enamus kasutajaid kes on kunagi pidanud ruuterit seadistama läbi veebiliidese peaksid suutma ka ilusti tegevustega hakkama saama ning juba eelnevalt sai mainitud, et kui veebiliides on liiga suures koguses infoga algul, siis võib vabalt alustada telefoni rakendusega.

Synology DS Router 2.0

Telefoni rakendus sai üle pika aja uuenduse Synology poolt. Arvestades, et viimane uuendus oli 2020. aastal, siis võiks mainida, et oli kah viimane hetk. Eelnevalt sai juba vihjatud, et rakendus on väga kasutajasõbralik ja omab testsugust liidest võrreldes sellega, mis on leitav läbi veebilehitseja. Rakenduse uuendus funktsioneerib ka vanema SRM 1.2 versiooniga, kuid suudab kasutajale pakkuda palju rohkemat kui on kasutusel versioon 1.3 ruuteril.

Kõik põhilised funktsioonid on saadaval, millele vähemalt me ise tahaksime kergelt ligi saada ilma arvuti käimapanemiseta nagu näiteks VPN ühenduste haldamine või siis portide suunamine ning kindlasti ei saa üle ega ümber liikluskorraldust võrgus eriti kui elamises on väiksemaid tegelasi – piiramine on iga ühe enda tunnetuse järgi ning me ise jäime kastetega rahule, kuigi ei kasuta piiramist. Üks funktsioon mille tasub piiramisel tähelepanu pöörata on reklaamide blokeerimine, sest lapse profiili loomisel automaatselt aktiveeritakse nimetatud funktsioon ning võib juhtuda, et osad veebilehed lõpetavad korrektselt töötamise.

Nii SRM veebiversiooni kui DS Router telefoni rakendust saab kasutada nii koduses võrgus kui ka kodunt eemal olles. Kas siis kasutades Synology QuickConnect ülesehitust või seadistades Dynamic DNS ülesehituse. Mõlemad lähenemised annab sama lõpptulemuse ning pigem otsustavaks faktoriks on see, et kumb rohkem meeldib. Kui ülesehituselt SRM pakub väga palju erinevaid rakendusi siis Synology on lähenenud asjadele seda pidi, et kõik lisa rakendused SRM keskkonnas omavad enamasti iseseivad telefoni rakendust ning neile sammuti saab ühendust luua eespool nimetud meetoditega.

Tehniline info

Tehnilise poole pealt ei ole midagi välja tuua, mis oleks puudu Wi-Fi 6 ruuteril. Ruuter töötab kolme rida ülesehitusel, mille tulemusena on ruuteril siis järgmised võimalused:

• 2.4 GHz - 2×2 AX: Up to 600Mbps (20/40MHz)

• 5 GHz - 2×2 AX: Up to 1200 Mbps (20/40/80MHz)

• 5 GHz - 4X4 AX: Up to 4804 Mbps (20/40/80/160MHz)

Eelnevalt sai mainitud, et siis ruuteril on 5.9 GHz tugi, kuid elamises ei ole midagi, mida saaks kasutada selle uue tühja 160 MHz kanali testimiseks. Pesade poolest leiab ühe USB Type-A 3.0 pesa ning võrgu pesadena on esindatud kolm tavalist Gigabit pesa pluss üks Gigabit pesa ainult WAN jaoks ning see ei ole muudetav isegi tarkvarast. Ruuteri taga on olemas 2.5 Gbps pesa, mis on kasutav nii LAN kui WAN otstarbeks. Arvutusvõime eest hoolitseb nelja tuumaga 1.8 GHz taktisagedusel töötav protsessor, mis saab operatiiv mäluna kasutada 1 GB ning salvestusruumina kasutada 256 MB välkmälu.

Võimlaik, et see on lihtsalt asja kallal nokkimine, aga oleks tahtnud näha kõiki pesasid 2.5 Gbps ülesehitusega. Eriti korvaks teeb see, et 1 Gbps pesa on ainult WAN jaoks ning juhul kui oli plaan rakendada 2.5 Gbps pesa WAN jaoks siis see 1 Gbps pesa jääb kasutuks kui just ei ole plaan rakendad kahte WAN ülesehitust. Ühesõnaga oleks oodanud natuke rohkem tulevikukindlust Synology uuelt ruuterilt.

Võrk-ülesehituse tugi on ruuteril olemas ning Synology Mesh üheks põhiseks konkurendiks peaksime ASUSe AiMesh ülesehitust, sest mõlemad võimaldavad võtta mitu seadet ja lihtsa kergusega seadistada võrgustik. Hetkel Synology kahjuks räägib see, et neil pole väga palju ruuteried turul ning võrgustiku tugi oleks ainult koos 1.3 uuendusega. Samas ASUS on toonud mitu aastat ja palju seadmeid turule, mille tõttu nende AiMesh on ka populaarne, sest sa ei pea vana ruuterit ära viskama vaid saada kasutada laiendina. Hetkel meie poolt võrk-ülesehitus piirdub ainult sõnaliste lausetega ning mingeid teste me ei saanud teha, kuna ühe seadmega ei saa võrgustiku teha kahjuks.

Pakendiga tuleb kaasa seade, laadija ja LAN kaabel. Ütleks, et välimus on suhteliselt standardne ning otseselt midagi silmapaistavat ruuteri juures ei ole. Kui ASUS veel oma uuemate ruuterite puhul on pannud rõhku disainile, siis Synology on oma rõhu suunanud funktsionaalsusele. Ruuteri antennid ei ole eemaldatavad. Lisaks ruuter oli ilusti pakendatud loodusõbraliku pakendisse.

Jõudlus

Rakendused

Kes mingil kui määral on kokkupuutud Synology ökosüsteemiga peaks olema tuttav erinevate rakendustest mida on võimalik paigaldada, et suurendada seadme funktsionaalsust. Meeles tasub pidada, et seadmel on ainult 256 MB ruumi asjade salvestamiseks, mis on piisav rakenduste paigaldamiseks, kuid vajavad lisa salvestuspinda, kas siis võrgus oleva seadme abil või siis USB kaudu ühendatud mass sademele salvestamine.

Download Station - veebipõhine allalaadimis rakendus, mis võimaldab laadida faile internetist. Võimaldada automaatset lahti-pakkimist, kui fail on alla laaditud. Soovitatavalt kasutada ainult headel eesmärkidel.

Threat Prevention - terviklik võrgukaitserakendus, mis tuvastab ohud reaalajas ja blokeerib need kasutaja määratud poliitikate alusel. Suurepärane tööriist neile, kes soovivad oma võrgu turvalisusel silma peal hoida.

Ideena saab rakenda ruuterit kui mini serverina ning isegi meediat sealt pealt jagada erinevatesse seadmetesse. Maksimaalne laduspind on mingil määral piiratud ühe USB tõttu. Võrguketta funktsioone pakuvad ka teised ruuteri toojad. Seadmel võimsust on nii, et peaks suutma teenindada kasutajaid ilma probleemideta.

Kokkuvõte

Üle üldiselt fantastiline toode, kui võtta arvesse kõiki funktsionaalsusi ja väga kasutajasõbralikku operatsiooni süsteemi. Kuid võib tekkida küsimus, et kas kõik see funktsionaalsus tasub ära, kui turult on võimalik endale soetada sama hinna eest kolme ruuteriga pakk võimaldamaks teha võrk-ülesehitust ja paigutada seadmed igale poole laiali. Seade peaks suutma katta 186 ruutmeetrit kui asetada ala keskele, kuid tihti nii perfektset ülesehitust ei saa. Meie omas testimises saame kinnitada, et oma hinna poolest saab vastava võimuse ning juhul kui on vanem Synology ruuter võiks kindalt vaadata uue suunas eriti just plaaniga seadista uus ja vana seade võrk-ülesehitusse. Ainukeseks negatiivseks ülesehituseks tooks peased ülesehituse, et oleks tahtnud näha 2.5 Gbps pesade rakendist iga pesa puhul, et tagada seadme tulevikukindlus. 

Lisainfo

Synology RT6600ax

sample-image

Vaata edasimüüjaid

Similar Articles