Raijintek ORCUS 240
Tänapäeval on kõik-ühes vesijahutite turul raske millegi uuenduslikuga turule tulla, kuid nii mõnigi kord võib juhtuda, et mõni tootja tuleb turule millegagi, mida keegi teine varem tootnud ei ole. RAIJINTEK suutis meid seekord korralikult üllatada - kui esimesel korral saime ülevaateks tagasihoidliku õhkjahuti, siis see kord on olukord hoopis teine.
Sissejuhatus
Nagu eelpool mainitud, siis kõik ühes vesijahutite turg on jahutite poolest üleüldiselt samasugune. Iga firma üritab erineda oma disaini poolest, kuid ülesehitus on neil kõigil sama - radiaator ja pump koos protsessori jahutusplokiga. Kuid RAIJINTEK ei ole üks nendest, seekord on jahutile lähenetud hoopis teise nurga alt, mida meie isiklikult varem ei ole näinud ning mis tundus algul meile isegi võõras. Disain on täielikult RAIJINTEK’i poolt välja töötatud ning algne idee kuulub neile - sarnast disaini võib kohta ka näiteks ENERMAX’i jahutil.
Pakend ja sisu
Jahuti karp on ikka nii tagasihoidlik kui võimlaik, esiosal on kujutatud jahuti kogu oma võimsuses, ilma LED valgustuseta, mis on omapärane, kuna RGB on tänapäeval üks põhiline müügielement.
Pakendi tagakülg on samuti tagasihoidlik omades kolme graafilist kujundust, mis annavad hea ülevaate jahuti funktsioonidest - valgustusest kui ka eraldi seisvast pumbast, mis on tavapärasest asukohast paigutatud protsessori jahutusplokist eemale radiaatori suunas.
Jahuti komponendid on paigutatud taaskasutatud papist ümbrisesse, mis hoiustab jahuti komponente. Jahuti on korralikult pakendatud ja peaks üle elama ka kõige karmima transpordi. Pakendi avamisel vaatab vastu jahuti, koos oma lisavidinatega - jahuti kinnitid erinevate platvormide jaoks, ventilaatorid, jahuti, valgustuse kontroll seade ja lisa vedeliku pudel, juhul kui on vaja juurde lisada vedeliku.
Vesijahuti
Jahuti omab mitmeid elemente, mida ei kohta igal jahutil. Üritame anda järgnevate lõikudega ülevaate, mis teeb selle jahuti eriliseks võrreldes teistega. Jahutil on garantii kaks aastat, kuid see ei tähenda, et jahuti on kõlblik ainult antud ajavahemikul. Jahutil on olemas kaks kinnitit, kust saab vastavalt jahutit täita või tühjaks lasta. RAIJINTEK’i eesmärk selle jahuti loomisel oli see, et jahuti oleks ta tulevikus hooldatav kasutajasõbralikult ning seeläbi pikendada toote eluiga.
On teda, et kõik-ühes vesijahutite võimsus langeb mida aeg edasi läheb. Idee seisneb siis selles, et jahuti sees kasutatav vedelik aurub ajapikku. Aurumine toimub nii läbi torude kui ka materjalide liitmise kohalt. Vedeliku vähenemine ei anna tunda kohe, juhul kui on soov jahutit kauem kasutada, oleks hea, kui seda saaks mingi kindla aja tagant kas täielikult puhtaks loputada või vedelikku juurde lisada.
Peale selle, et vedeliku tase langeb, toimuvad ka vedeliku ja metalli kokkupuutel keemilised reaktsioonid, olenemata sellest, kas kasutatavad metallid on kaitstud eelnevalt mingi teise metalliga, mis ei tekita reaktsiooni või siis vedeliku, mis omab korrosiooni takistavaid elemente. Põhiliselt tuntud reaktsioonid vesijahutusmaailmas kui vesijahutus aina populaarsust kogus oli vask- ja alumiiniumkomponentide kasutamine ühes koosluses. Kes keemiast midagi kõrva taha jätnud, siis teab, et alumiinium ja vask reageerivad. Kui aus olla siis need kaks metalli esinevad enamjaolt kõigis kinnistes vesijahutites - radiaatori valmistamisel kasutatakse alumiiniumi ja protsessori jahutus plokipuhul kasutatakse vaske.
Enamjaolt katavad tootjad vaskosa üle mõne teise metalliga nagu nikkel, mis ei reageeri alumiiniumiga. Isegi kui katad ära problemaatilise komponendi mingi teise metalliga, ei saa sa ikka võidelda aja vastu. pika peale hakkab ikka pealmine kiht kooruma ja hakkavad toimuma keemilised reaktsioonid. Selleks olekski hea isegi peale aastast kasutamist lasta jahutus vedelikust tühjaks ning teha korralikult loputus, et tekkinud soga (kui seda on) jahutist välja tuleks. Kui jahuti on saanud korraliku loputuse, võid täita vedelikuga, mis ikkagi omaks korrosioonivastaseid elemente. Nüüd sai päris korralikult räägitud hooldusest, parem liigume edasi.
Üks põhilisi tööelemente, mis võib silma paista on pump, mis on paigutatud hoopis mujale, kui seda on protsessori jahutusplokk. Üritasin leida rohkem lisainfot pumba kohta, kuid see ei õnnestunud, ise soovime siiamaani saada rohkem infot, kuidas pump töötab, kuid arvatavasti tuleb selleks pöörduda otse tootja poole. Üleüldiselt väidab RAIJINTEK, et pumba asetamine mujale peaks vähendama raskuse kogust, mida asetatakse emaplaadile. Ausalt öeldes ei ole me kunagi midagi sellist kogenud ja minu teada pole ka keegi varem väga kurtnud, et jahutusplokk oleks olnud liiga raske. Teine väide, mida RAIJINTEK esile toob on väiksem vibratsioon ja müra tase, mis isegi tundub reaalne, kuna pump ei vibreeri otse emaplaadil, mis siis omakorda kannaks vibratsiooni edasi korpusesse. Mida väiksem on vibratsioon, seda väiksem on ka müratase, kui vaikne on pumba töö lõplikult ei saa siin edasi anda, kuna oleme kogenud aastate jooksul, et sama tootja poolt sama toote puhul võib ühe toote juures kuulda pumpa ja teise toote puhul mitte.
Tööpõhimõtted on räägitud, nüüd võiks esile tuua ka välimuse funktsioonid. Vastavalt jahuti suurusele saad kaasa erineva arvu ventilaatoreid, kui sa just ei valinud versiooni, kus ei tule ühtegi ventilaatorit kaasa. RGB on rakendatud nii ventilaatoritele kui ka jahutusplokile, millel on veel üks väline ilu, kuid sellest veidi hiljem. Valgustuse kontrollimiseks on tootja poolt kaasa antud eraldiseisev kontrollseade koos puldiga, juhul kui kasutajal puudub emaplaadil tugi kontrollida valgustust emaplaadi kaudu.
Pult kasutab signaali edastamiseks raadiolained, seega ei pea muretsema puldi suunamisega korpuse suunas. RGB kontrollseade toetab ainult RAIJINTEKI ning veel paari kindla firma ventilaatoreid, kuna pesa on teistsuguse ülesehitusega kui tavaliselt levinud RGB ühendused. Jahuti ventilaatoreid saad ühendada otse ka emaplaadi külge kui on soov, aga kontrollseadme külge otseselt ei saa, juhul kui sa ei ehita midagi ümber.
Visuaalsete teemade poolest ei ole me veel rääkinud jahutusplokis olevast veevoolu indikaatorist. Tegu on päris huvitava kontseptsiooniga, et demonstreerida kasutajale vedeliku liikumist, kuid peale ilu see kasutajale palju muud ei paku. Kuna propeller ei ole ühendatud otse sissetuleva kanali juurde ei demonstreeri see vee liikumise kiirust, vaid annab lihtsalt ülevaate, et jahuti töötab. Samuti on sealt võimalik näha veetaset.
RGB
Andmed
Arvuti
Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i7-5820K
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 3200MHz
Emaplaat: ASRock Fatal1ty X99 Killer SLI
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Toiteplokk: Corsair AX1200i
Tulemused
Jahuteid sai testitud AIDA64 EXTREME programmiga. Kõik jahutid olid seatud maksimaalse jahutuse peale, millega seoses siis ventilaator(id) või pump töötas täie võimsuse juures. Iga test kestis 30 minutit. Protsessori ülekiirendus oli seatud emaplaadi poolt automaatselt, milleks oli 4,4 GHz 1.285 V juures. Protsessorit oleks saanud veel kaugemale lükata, kuid otsustamise seada ohutu 4,4 GHz ülekiirenduse, mis OCCT programmi jaoks on 33,3% ülekiirendust. Testis osales kokku 27 jahutust (12 nendest olid kõik ühes vedelikjahutused ning 15 õhkjahutused), mis olid käeulatuses ja mida sai laenata mõne kaasfoorumlase käest. Toatemperatuur testimise käigus oli 22,5 kraadi. Mõõtmistulemused on korrektsed, kuid võib esineda mõõtmisvigu, seega võib võtta tulemusi kui pluss või miinus üks kraad saadud tulemuste suhtes. Jahutite puhul sai kasutatud ARCTIC MX-4 termopastat, et kõik oleks õiglane.
Termopasta
AIDA64 EXTREME
AIDA64 EXTREME OC
Hind
Osad jahutid on võrdlusest puudu, kuna ei ole enam müügil, seega on hinnavõrdluses ainult need, mis turult hetkel saada on. Mõne hind on mõjutatud sellest, et toote müüjat on Eestis ainult üks, mille tulemusena suhtuda sellesse võrdlusesse lihtsalt illustreeriva pilguga. Hinnad pärinevad ülevaate kirjutamise hetkel kõige väiksema hinnaga pakkujatelt HinnaVaatluse andmete põhjal.
Kokkuvõte
Raijintek tõsiselt suutis meid seekord üllatada - vesijahuti töötab hästi, disain on omapärane ning hind vägagi taskukohane. Pakendiga tuli kassa labidas pasta määrimiseks, mis on meie jaoks esmakordne, kuid ülimalt teretulnud üllatus. Samuti meile meeldis õrn veekohin, mis asendas tavalistel jahtitel vibreerimist. Ainukese miinusena suudame hetkel välja tuua RGB puldi keerukust - režiime on palju ning meelepärase leidmine võtab päris palju nupuvajutusi.