Raijintek LETO

RAIJINTEK’iga on meil hetkel esimest korda koostöö ning esimeseks proovikatseks saime rahakotisõbraliku õhkjahuti, mis on üks uuemaid tooteid, mida firma on turule toonud. RAIJINTEK üleüldiselt on turul üsna uus tegija ning võimalik, et varsti toome juba midagi huvitavamat lugejani, kuid täna piirdume 28-eurose õhkjahutiga ja vaatame, mida jahuti suudab meile pakkuda, olles kõige odavam võrreldes teiste testis osalenud jahutitega.

Pakend ja sisu

Karp on loodud jahuti jaoks nii täpselt, et asja on lausa keeruline pakendisse tagasi panna, ühesõnaga on rakendatud kokkuhoidliku tootmist. Pakend on oma hinnale vastav ning ei oma ühtegi silmapaistvat elementi. Pakend ise koosneb õhukesest papist, millele on peale tõmmatud plastikust läikiv kate. Esikaanel on graafiliselt kujutatud jahuti, mis annab kohe põhiülevaate jahuti ülesehitusest. Tagaküljel on välja töötud toote andmed.

Karp avaneb pealt klapiga ning rohkem otseseid kinniteid ei ole. Jahuti on korralikult pakendatud ning peaks üle elama ka kõige karmima transpordi. Vajalikud lisavidinad on pakendatud eraldi kilest kottidesse ning kaasa tulev termopasta on fooliumist pakendis, millest piisab vähemalt üheks kasutuseks. Pakendisse jääb küll alles kogus ka teise kasutuse jaoks, aga siis peab kasutaja ise muretsema, et termopasta ära ei kuivaks.

Jahutil on päris hea välimus võttes arvesse seda, et tegu on ühe odavaima jahutiga, mida on võimalik turult leida. Põhiomadused, mis välimuse poolest silma paistavad on värvus - jahuti radiaatori osa on tehtud alumiiniumist, kuid on pulbervärviga üle lastud ning omab musta välimust.

Teiseks visuaalseks elemendiks on LED valgustusega ventilaator, mis on tänapäeval väga populaarne. Kahjuks saime meie ülevaateks ühevärvilise, kuid on olemas ka RGB ventilaatoriga jahuti, mis on Eestis vaid kolm eurot kallim. Ventilaatori puhul on tegemist PWM, mis töötab vahemikus 800 kuni 1800 pööret minutis. Ventilaatori paigutamine ei ole just kõige mugavam, aga kui on paigaltatud, siis ta sealt jooksu ei pane – palju raskem on seda ära saada. Ventilaatorit saab paigutada jahuti mõlemale küljele ehk siis on kasutajal vabad käed, kuidas ta soovib jahutit korpusesse paigaldada.

Jahuti paigaldamine on päris kerge neile, kes on vähemalt korra elus sellega kokku puutunud, kuid ka uustulnukatele peaks asi olema tehtav, nii kaua kuni jälgitakse juhendit muidugi. Võiks veel märkuse teha, et jahuti on väga õrn ning seda sõna otseses mõttes, tehes tootest pilti õnnestus meil painutada radiaatori lehti, mis otseselt ei mõjuta küll jahutusvõimsust, kuid soovitame siiski võimalikult ettevaatlikult jahutiga ümber käia.

Rääkides jahutusvõimsusest, siis jahutil on kasutatud kolme kaheksamillimeetrist vasktoru, mis loovad otseühendust protsessoriga, mis on suurepärane, kuna vase soojusjuhtivus on parem kui alumiiniumil. Siiski on nii mõndagi, mida annaks jahuti puhul parandada, näiteks lisada juurde üks vasktoru või siis teha kogu alumine plaat vasest. Saan aru, et eelpoolmainitud asjad lisaksid juurde jahuti hinnale, kuid hetkel oleksid nad väga väärt, kuna parandaksid jahuti võimsust üsna suurel määral.

Andmed

Arvuti

Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i7-5820K
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 3200MHz
Emaplaat: ASRock Fatal1ty X99 Killer SLI
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Tulemused

Jahuteid sai testitud AIDA64 EXTREME programmiga. Kõik jahutid olid seatud maksimaalse jahutuse peale, millega seoses siis ventilaator(id) või pump töötas täie võimsuse juures. Iga test kestis 30 minutit. Protsessori ülekiirendus oli seatud emaplaadi poolt automaatselt, milleks oli 4,4 GHz 1.285 V juures. Protsessorit oleks saanud veel kaugemale lükata, kuid otsustamise seada ohutu 4,4 GHz ülekiirenduse, mis OCCT programmi jaoks on 33,3% ülekiirendust. Testis osales kokku 27 jahutust (12 nendest olid kõik ühes vedelikjahutused ning 15 õhkjahutused), mis olid käeulatuses ja mida sai laenata mõne kaasfoorumlase käest. Toatemperatuur testimise käigus oli 22,5 kraadi. Mõõtmistulemused on korrektsed, kuid võib esineda mõõtmisvigu, seega võib võtta tulemusi kui pluss või miinus üks kraad saadud tulemuste suhtes. Jahutite puhul sai kasutatud ARCTIC MX-4 termopastat, et kõik oleks õiglane.

Termopasta

AIDA64 EXTREME

AIDA64 EXTREME OC

Hind

Osad jahutid on võrdlusest puudu, kuna ei ole enam müügil, seega on hinnavõrdluses ainult need, mis turult hetkel saada on. Mõne hind on mõjutatud sellest, et toote müüjat on Eestis ainult üks, mille tulemusena suhtuda sellesse võrdlusesse lihtsalt illustreeriva pilguga. Hinnad pärinevad ülevaate kirjutamise hetkel kõige väiksema hinnaga pakkujatelt HinnaVaatluse andmete põhjal.

Kokkuvõte

Jahuti on ja samas ka ei ole oma raha väärt. Jahutil on välimust, kuid ei ole piisavalt jahutusvõimsust. Jahuti põhiline müügielement on välimus, mis on tootel olemas ja peaks aitama jahutil turil ostajale paremini silmapaista. Lisaks võiks saada jahutile lisada ka teine ventilaator, mis kindalt aitaks kaasa jahutusvõimsusele. Kuid üleüldiselt korralik toode sellise odava hinna eest, meie võrdlustabelis siis kõige odavam.

Lisainfo

Raijintek LETO

sample-image

Similar Articles