QNAP TS-228

Ideaalne NAS server kodukasutajale, omades võimsust ning mitmekülgsust, et seada üles oma isiklik pilv ning olla kogu aeg ühenduses ja omada täielikku kontrolli oma dokumentide üle, võimaldades kasutajasõbralikku keskkonda ja tehes kõike seda vähese elektrikuluga.

Enamus QNAP NAS servereid on sarnase sisuga. Põhisisu mis muutub on ketaste arv, tehniline sisu ja vastavad lisad, mis tulevad kaasa teatud mudelitega. Mitsõttu on enamus ülevaateid sarnased, kuna muutusi eelneva generatsiooniga on vähe. Ühe ülevaatega on raske rääkida kõikidest võimalustest, kuna neid on palju. Ise kasutasin eelnevalt lauaarvutit, mis oli muutetud serveriks. See muutus pikapeale aga ebameeldivaks kuna oli lärmakas, suur ja temperatuurid muutusid transkodeerimisel päris kõrgeks Plex meedia edastamisel, kuna sellega tegeles i7 protsessor, mis ei olnud just kõige paremini jahutatud. Algseks lahenduseks oli server kööki paigutada, mis pikapeale hakkas segama söömist ning millele tuli leida uus lahendus, milleks oli QNAP TS-228, olles väike aga võimas. Eelnevalt olen testinud Synology DS716+II, mis on kõrgema otsa NAS ning seekord otsustasin heita pilgu rahakotisõbralikuma seadme suunas.

Andmed

Protsessor

TS-228 on varustatud kahetuumalise protsessoriga ARM v7, mille taktisagedus on 1.1 GHz. Protsessor on igati võimeks toime tulema ülesannetega, mis talle ette antakse. Kodukasutajal ei ole pilve ja meedia edastamiseks rohkemat vaja ning kui soov midagi enamat teha oleks mõistlikum vaadata kallimate seadmete poole.

Ühenduspesad

Tagumiselt paneelilt leiab ühe 1GB Etherneti ja USB 2.0 pesa ja restart nupu. Esipaneelilt leiab ühe USB 3.0 pesa ning SD-kaardi pesa, mis on päris omapärane, kuna enamikel NAS seadmetel sellist lisa ei ole ning võib tulla kasuks. SD kaardi pesa saab kasutada seadme ees oleva kopeeri nupu abil, kui on soov saada SD kaardi pealt pildid ja videod seadmesse hoiustamiseks. Kopeerimisnupp toimib ka USB ühenduspesade kaudu.

Pakend ja sisu

NAS on pakitud välimuselt lihtsasse karpi, mille disain on hoitud minimalistlik – omades valget ümbrist koos erkroheliste jooniste ja tekstidega. Karbi küljel on välja toodud mõned tehnilised andmed, mis annavad kiire ülevaate seadme sisust. NAS koos lisaseadmetega oli ilusti pakendatud. Seadme välimus on suudetud hoida silmale kvaliteetne, omades läikivat valget plastikut, mis tõesti ei jäta odavat muljet. Pealt on kaetud musta plastikuga, mis neutraliseerib valge korpuse värvi. Seade on oma mahutavuse poolest väike ning ei peaks suurt pindala enda alla võtma, kuna kettad on paigutatud vertikaalselt ning seadmel puudub ka jahutusventilaator, mis teeb küll seadme vaikseks, kuid samas võib jahutus hoida seadme töötemperatuuri madalal, et pikenda eluiga. Seade on kergesti kasutatav, kuna kõvaketaste paigaldamiseks ei lähe vaja ühtegi tööriista, mis teeb ketaste vahetamise väga kasutajasõbralikuks.



QTS

QNAP on andnud oma kasutajaliidesele nimeks QTS. Tegu on siis elegantse veebipõhise operatsioonisüsteemiga, mis töötab iga QNAP seadmel muutes nende haldamise kergeks. Kasutajaliides on sõbralik, tehes andmete kättesaamise ja jagamise kergemaks. QNAP’i AppCenter’i abil on võimalik alla laadida ja paigaldada kasulike täiendavaid pakette spetsiaalselt üksikisiku või ettevõtte vajadustele, mis võimaldavad nautida meelelahutust täies ulatuses ning teevad elu kergemaks. Kasutajaliides on väga sarnane Synology omale, aga ongi keeruline teha erinevaid kui kõik on üles ehitatud desktopi disainil. QTS saab kogu aeg juurde uuendusi ning süsteem muutub aina paremaks.

Andmekaitse, jagamine ja varundamine

Andmete varundamise ja jagamise koha pealt võibki jääda rääkima, kuna võimalusi on mitu ning igaüks pooldab erinevaid lahendusi. Kõige populaarsem on „Qsync“, mis arvatavasti ei vaja palju selgitamist, sest töötab nagu iga teine pilve süsteem, mis laseb sul sünkroonida oma andmed erinevatelt platvormidelt, koondades need kokku sinu isiklikku pilve. Ühendusprogrammid saab paigaldada nii Windows, Mac, Linux kui ka mobiilsetele seadmetele Android ja iOS. Võimaldades hoida anded sünkroonitud kõikide platvormide vahel.

Andmete varundamise eest kannab hoolt „Hybrid Backup Sync“, mis hõlmab enda alla andmete taastamise ja sünkroonimise. Kõik see on paigutatud ühe programmil alla QTS kasutajaliideses. Programm laseb sul kergesti liigutada soovitud dokumente, tehes neist tagavarakoopiaid. Võimalus on veel sünkroonida oma pilvesüsteem teiste tootja poolt välja pakud süsteemidega, mida ei hakka välja lugema, kuna kõik mis pähe üldiselt tuleb on toetatud. Programm on üles ehitatud tundmaks tähtsamaid asju ja neist kohe koopiaid tegema. Et seadmel ruumi kokku hoida pakib programm salvestatud asjad kokku, mida saab hiljem kergesti avada.

Kuna seadmel on olemas USB pesad, üks esipaneel ja teine taga, siis on võimalik teha ühe nupuvajutusega USB seadmel olevatest andmetest koopiad või liigutada nad lihtsalt hoiustamiseks varem paika seatud kausta. Sama käib ka esipaneelil leitava SD kaardi pesa kohta, mis võib olla kasulik kui on soov kähku pildid seadmesse saada ning teha neist koopiad, et kallid mälestused ei läheks kaduma. Süsteem suudab teha ajalisi varundusi nii ühendatud seadmetest kui ka välistest pilvedest. Erinevaid lahendusi on mitmeid mida kasutada ning algul tasuks kõigile pilk peale heita ning avastada, mis endale sobib kõige paremini. Andmete jagamine on tehtud kergeks tänu programmile „File Sation“, mis pakub kasutajale dokumentide allalaadimist ja üleslaadimist, kaustade tegemist ning nende jagamist sõpradega. Kõik mis on seadmes on jagatav, kas siis unikaalsete linkide või emailide kaudu. Võimalus on ka tekitada pilves oma sõpradele eraldi kaustad ning luua neile eraldi ligipääsud, et lihtsustada asjade jagamist.

Multimeedia

Music Station - Veebipõhine helirakendus, mis võimaldab ligipääsu muusikakogule, mis on ladustatud Synology DiskStationis. Võimalus on mängida laule koos lüürikaga, mis kuvatakse arvutis, iOS või Android seadmetes, Windows Phone, DLNA-sertifitseeritud digitaalsetes meedia seadmetes ja AirPlay seadmetes. Koos USB DAC või Bluetoothi toe abil on võimalus kuulata muusikat otse DiskStationi kaudu või siduda oma DiskStation Bluetooth kõlariga.

Photo Station - Veebipõhine fotoalbum, millega on võimalik hõlpsasti jagada fotosid ja videosid üle interneti. Photo Stationile pääseb ligi nii iOS kui ka Androidi seadmetega. Siiani parim võimalus piltide ladustamiseks internetis, millele pääsed alati ligi igalt poolt, muidugi kui on olemas internetiühendus. Võimalusena saab jagada ligipääsu nii lähikonnas olevate pereliikmetega ja sõpradega ning lasta neil omada isiklikku kausta, kuhu saab pilte üles laadida, tagades kindlustunde, et pildid ei lähe kaduma.

Plex - Kolmanda osapoole meediaserver, mida isiklikult olen kasutanud juba pikemat aega. Plex on siis põhiliselt veebipõhine programm, mis võimaldab sul edastada meediat kõikjale ja ükskõik mis seadmesse, enamasti kasutatakse filmide ja TV-sarjade vaatamiseks. Enne Synology NASi oli mul Plexi jaoks eraldi server, mis pikapeale muutus häirivaks ning sai läbi mõeldud Plexi kasutamine. Üpris palju on levinud arusaam (ma vähemalt arvan, et ei olnud ainuke), et sul on vaja head protsessorit, et transkodeerida soovitud meedia, mis siis edastatakse sinu soovitud seadmesse, mille tulemusena protsessor oli alati 100% kasutuses. Transkodeerimine toimub juhul, kui vastuvõttev seade ei toeta algset koodeksit, mis on meedia failil või soovitakse filmi või TV-sarjale subtiitrid sisse põletada. Üks lahendus on see töö esmalt ära teha ja omada faile koos sissepõletatud subtiitritega, kuid see ei ole kõige parem lahendus. Lahenduseks on kaks pisiasja, mida ei ole raske jälgida ning mis on põhimõtteliselt iseenesestmõistetav. Esiteks kasuta meediat, mis on toetatud kõigis seadmes, kuhu kavatsed oma meediat edastada. Isiklikult olen kõik meedia seadnud sarnase koodekiga: video -H.264 | resolution – 1080p | kaadrisagedus - 24fps | heli - AAC | kanaleid - 5.1, mida saan kasutada nii arvutis, telefonis, tahvelarvutis ja TVs. Teiseks kasuta ära võimalust, mida pakub HTML5 videomängija ning seadista see esitama subtiitreid ainult piltidena, mille tulemusena pilt ja heli edastatakse otse ning subtiitrid piltidena, mis ei koorma peaaegu üldse serveri protsessorit ning erinevat meediat saab vaadata erinevatest seadmetest korraga, ilma, et peaks mõtlema protsessori koormusele.

Kokkuvõte

Olen seadmega rahul ning mul ei ole midagi ette heita. Seade on vaikne ehk siis ainuke heli mis kostub on kõvaketaste oma. Disainilt ilus, võimsust on piisavalt, et kodukasutaja saaks oma toimingud tehtud ning ei peaks muretsema, et seade jääks kuidagi takistuseks. Kogu komplekt on väga kompaktne, kuna mahutab ainult kahte ketast, muidugi võib kunagi tulla probleeme laienemisega, aga sellele peaks mõtlema enne kui seade osta: kui palju on plaan seda kasutada, kuna kui kasutada multimeedia seadmena ja ladustada filme, siis saavad ketad enamasti suhteliselt kiiresti täis – seda siis vastavalt, millist kodeeringut ja kvaliteeti on filmide puhul kasutatud. Ise ei ole jõudnud veel kõike läbi proovida, kuid siiamaani on kogemus väga positiivne ning probleeme ei ole olnud. QNAP omab sõbralikku kasutajaliidest, mis teeb kasutamise eriti mugavaks. Võimalik, et mõni oluline asi jäi kahe silma vahele, kuid see ei tohiks olla takistuseks, kuna internetist peaks leidma kõik ülejäänu, mille vastu on huvi või jäi siin mainimata. Nüüdseks kui olen ära proovinud kaks NAS seadet ning võin kindlusega öelda, et neil suurt vahet ei ole. Mõlema kasutajaliidesed on suhteliselt sarnased. Otsus tehakse enamasti hinna või siis kasutusplaanide põhjal ehk siis milline on seadme sisu – protsessor, mälu ja kõvaketaste arv. Seadme hinnaks on 137,99 € mis pärineb (17.05.2017) kõige väiksema hinnaga pakkujalt HinnaVaatluse andmete põhjal.

Lisainfo

QNAP TS-228

sample-image

Similar Articles