MSI MPG Z390 GAMING PRO CARBON

Hiljuti said kõik MSI emaplaadid endale uued sufiksid, mis jagavad need nelja kategooriasse: MEG, MPG, MAG ning PRO seeriad. Uued sufiksid loodi sorteerimaks plaate nende lisade mitte hinna järgi. MEG (MSI Enthusiast Gaming) kasutab kõige uuemaid tehnoloogiaid, eelkõige Z390 kiibistikule. MPG (MSI Performance Gaming) on mõeldud eelkõige massidele ning tähtsal kohal on ka esteetika. MAG (MSI Arsenal Gaming) keskendub funktsionaalsusele ning on välimuselt militaarstiiliga.

Pakend

Välimuse poolest on pakendi esiosa tavatu, kui üldjuhul leiab eest ikka kujutise emaplaadist, siis MSI on antud juhul kasutanud hoopis sportautot, mille „tagatuli“ on emaplaadi RGB valgustuse osa. Esiosal on välja toodud sobiv kiibistik, Mystic Light’i olemasolu ning juba paigaldatud I/O kilp.

Pakendi tagaosalt leiab kergesti loetava ja graafiliselt kujutatud funktsioonide loetelu ning andmed. Peamisteks funktsioonideks on: Core Boost, maksimaalselt 540W vooluedastus protsessorile, Intel Turbo USB, terasest rüü, Mystic Light, Audio Boost 4, eelpaigaldatud I/O kilp ning parem jahutus.

Karbi avamisel vaatab vastu emaplaat, mis on pakendatud antistaatilisse pakendisse. Tõstes emaplaadi koos alusega üles, pääseme ligi ülejäänud juppidele, mille hulka kuuluvad kasutajajuhendid, M.2 kinnituskruvid, neli SATA 6Gb/s kaablit ja veel muud pudi-padi.

Sisu

Emaplaadi tagant võib leida ühe Gigabaite ühenduspesa, mis peaks tavakasutajale piisav olema. USB tugi on emaplaadil päris hea omades kolme teise generatsiooni USB 3.1 Type-A pesa ja lisaks sellele veel üks Type-C pesa. Vanematest ühenduspesadest on võimalik leida kaks USB 2.0 pesa. Iidvanadest pesadest on olemas PS/2, kui seda keelelgi veel tänapäeval peaks vaja minema – mõni hull mängur või tehnika nohik, kes ei saa oma vanast klaviatuurist lahti.

Seoses sellega, et emaplaat toetab integreeritud graafikakaarte on olemas ka video pildi edastamiseks pesad. HDMI pesa versiooniga 1.4 ning toetab eraldusvõimet kuni 4096 x 2160, kuid seda väga imelikul sagedusel 24 Hz – tavaliselt on sageduseks 30 Hz. DisplayPorti pesa tugi on tunduvalt parem, DP kasutav versiooni 1.2 ja toetab maksimaalselt eraldusvõimet kuni 4096 x 2304 ning seda edastussagedusega 60 Hz.

Heli jaoks on tugi olemas viie audio pesa abil, mis on kaetud kullaga ning olemas on ka optiline s/PDIF. Kes rohkem tahab uurida, siis heli eest vastutab Realtek® ALC1220P-VB2 Codec. Emaplaadilt küll puuduvad kasutaja elu kergemaks tegemiseks BIOSi js CMOSi nupp, et taastada süsteemi algsed sätted – kahesaja euro juures oleks oodanud vähemalt ühte. Kui virisemisega jätkata, siis on kurb näha, et tootjaid ei paigalda enam vea koodide edastamiseks väikest digitaalset tablood. Aga trend mida on hea näha on eelnevalt tootja poolt emaplaadi külge ehitatud I/O kilp.

Jõudes aga ridade juurde, siis emaplaat toetab NVIDIA 2-Way SLI graafikakaarti ülesehitust ja AMD poole pealt 3-Way CrossFireX tuge. Juba pikemat aega on levinud trend, mis seisneb PCIe pesade tugevdamises metalliga, antud emaplaadil on tugevdatud kaks põhilist PCIe pesa. Siinkohal võiks teha märkuse, et arvatavasti ei ole see kellelegi uudis, aga et mitme graafikakaarti tugi ei ole just kõige paremas seisus, kuid hea on näha ikkagi tehnoloogia tuge emaplaatidel, sest kes teab, äkki tuleb mitme graafikakaardi tugi kunagi tagasi.

Valgustust on emaplaadil piisavalt, et rahuldada ka kõige nõudlikumad soovid – kuid meie arvates jättis valgustus keha mulje. Võttes arvesse, et emaplaat maksab kakssada eurot, siis tõesti oleks oodanud natuke rohkem. Emaplaadi I/O on ilusti ära peitetud, mis on väga positiivne, aga nii pisikest valgustus osa pole me veel siiamaani näinud. Võttes arvesse, et I/O peitetud ala on päris suur kuhu oleks saanud valgustus osa laiendada. Teiseks valgustus osaks on parema serva all olev valgustusriba, mis on jagatud kolme ossa seoses emaplaadi peal olevate komponentidega, kuid paigutades emaplaat korpusesse vajub valgustus sujuvalt laiali ja augud on kaetud kas emaplaadi toitega või siis mõne muu juhtmega.

ALisaks nähtavale valgustusele on olemas kolm RGB pesa, millest üks asub emaplaadi paremas ülemises nurgas ja edastab tavalist nelja pesaga RGB valgustus võimalust. Kaks viimast on paigutatud emplaadi alumisse serva, millest üks on tavaline nelja ühendusega RGB pesa ja teine kolme ühendusega – MSI kirjutas emaplaadi peal pesa nimetuseks „rainbow“, mida oli päris omapärane näha, aga vähemalt on kasutajale vast selge, mida sinna ühendada.

Rääkides veel emaplaadi pesadest, siis kõik kasutajale vajalik on olemas. Andmeladustuse poolest on kasutajal võimalus paigaldada kaks M.2 ketast ning kuus SATA 6Gb/s ketast, emaplaat toetab Raid 0, 1, 10 funktsioone ning lisaks sellel on tugi Inteli Optane funktsioonile. Mälude tugi on emaplaadil märkimisväärne, võimaldades ülekiirendust kuni 4400 MHz, kasutades jätkuvalt kahe kanali tehnoloogiat. Maksimaalselt toetab emaplaat 64 GBi, mida saab paigutada emaplaadil nelja olevasse pesasse olenemata, mis protsessoriga on tegu.

BIOS ja Programmid

MSI omab väga head UEFI ülesheitust ning kergesti mõistetavaid funktsioone ehk kasutajaliides on väga hea. Nagu iga UEFI süsteemiga võtab see natuke aega, et saada asi käppa, kuid see ei võta kaua. Ülesehitus on sarnane eelnevatele versioonidele ning kes on varem kasvõi natukenegi kokku puutunud tunneb ennast nagu kodus. Tavaks on saanud, et tootjad annavad kasutajale kaks ülesehitust, üks, mis omab väga vähe informatsiooni, kuid ajab asja ära ehk siis MSI’e puhul on tegu EZ Mode’iga ning teine, mis siis omab kõike liugureid ja muutujaid on siis Advanced Mode, mida soovitaksin kõigile, kuna mõnikord võib nii midagi huvitavat leida ning äkki tekib isegi huvi üle kiirendamise vastu.

Arvuti

Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i9-9900K
Mälud: HyperX Predator 16GB (4x4GB) 3200MHz
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: ASUS ROG Ryuo 240
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Ülekiirendamine

MSI AI teeb automaatse (või manuaalse) üle kiirendamise kergemaks ja kiiremaks kui kunagi varem. Üle kiirendamine on tehtav nii Windowsi keskkonnas kui ka otse UEFI kaudu. Lisaks suudab AI jälgida temperatuure, ventilaatorite kiiruseid ning elektrinõudlust ja vajaduselt ventilaatoreid kiiremaks seada.

Ülekiirendamine viib tehnika viimasele piirile, testides emaplaadi vastupidvust kuumusele ja suurenevale voolukogusele ning annab ülevaate kasutatud komponentide kvaliteedi kohta. Ülekiirendust ei pruugi igaüks kasutada oma süsteemi peal, kuna soovib säästa komponentide eluiga, kuid hea on teada kui kvaliteetne on süsteem ja milleks see võimeline on.

Tulemused

Emaplaadi testimiseks sai kasutatud järgnevaid programme:
• CINEBENCH R15
• Blender
• HEVC Decode Benchmark
• GeekBench
• Passmark
• RealBench
• AIDA64 – CPU
• AIDA64 – Memory
• 3DMark
• Üldine

Testimine sujus hästi, ei esinenud ühtegi viga ega probleemi. Testimist saaks edasi arendada kasutades erinevad programme, kuid see muutuks ajamahukaks ning erinevused on väga väikesed. Kõige lõpus on välja töötud kokkuvõttev diagramm, mis peaks andma üldise ülevaate, kus mingi emaplaat oma võimsuse poolest on, tegu ei ole just kõige täpsema ülevaatega, aga vähemalt annab kiire ülevaate olukorrast.

CINEBENCH R15

Blender

HEVC Decode Benchmark

GeekBench

Passmark

RealBench

AIDA64 – CPU

AIDA64 – Memory

3DMark

Kokkuvõte

200-eurose hinnasildi juures on emaplaat tõenäoliselt veidi ülehinnatud enamikele kasutajatele, oma hinda on ta väärt vaid i9-9900k kasutajatele. Emaplaat on välimuselt tagasihoidlik ning sellise hinnaklassi juures oleksime soovinud näha rohkem valgustust ning rohkem USB porte.

Lisainfo

MSI MPG Z390 GAMING PRO CARBON

sample-image

Similar Articles