MSI GeForce RTX 2080 GAMING X TRIO

MSI uus kaart on teinud esteetiliselt täieliku kannapöörde, disain on saanud uue lähenemise nii välimuse kui ka kasutatavate värvide poolest. Kui tavapäraselt on MSI graafikakaardid olnud mustade ning punaste toonidega, siis RTX seeria on tagasihoidliku halli tooniga, kuid kasutab adresseeritavat valgustust.

Pakend

Karp on välimuse poolest just nagu iga teinegi MSI graafikakaart. Pakendi esiosa on väga värviline, graafiliselt on kujutatud kaardi valgustust ning GAMING X TRIO on tehtud nii värviliseks kui vähegi võimalik, meenutades suuresti vanemate mängude karpe.

Pakendi tagaosalt leiab mitu joonist, mis annavad informatsiooni valgustuse, ventilaatorite ning aerodünaamika kohta ning loomulikult leiab tagant ka kõik tähtsamad andmed.

Lisadena on kaasas üleminekukaabel, mis võtab sisse kaks kuue ühendusega kaablit ja väljastab ühe kaheksase. Lisaks sellele veel kaardi toetuskarkass, mida isegi soovitaks, kuna kaart on ikka meeletult raske, kui täpne olla siis 1553 grammi. Leidub ka tavalist pudi-padi nagu CD ja kasutajajuhend, üks huvitav lisa on väike koomiks, mis juhendab kasutajat paigaldama graafikakaarti ja draivereid ning MSI ülekiirendustarkvara.

Andmed

Tehniline kirjeldus on sarnane teiste RTX 2080 kaartitega. Kaardi ajuks on Turingi arhitektuuril põhinev 12 nm graafiline protsessor, mida kutsutakse ka TU104 graafikaprotsessoriks. Kaardil on 2944 CUDA tuuma ja mäluna kasutatakse GDDR6, mida on kogusena kokku 8GB. Kaardi tehase seadistuseks on Boost 1860 MHz ja Base 1515 MHz, mis on sama NVIDA Founders kaartiga. Kui varem oli nii, et Founders kaart oli odavam ja madalamate kelladega, siis seekord on NVIDA võtnud uue lähenemise, toodetakse peaaegu sama võimast kaarti kui nende partnerid. Antud olukorras on MSI kaardil boost kiirendus ainult 60 MHz kõrgem NVIDA enda omast. Võimsuse poolest saab kaarti veel ülekiirendada tänu oma massiivsele jahutile, mida NVIDA oma kohta nii väga öelda ei saa, kui just vesijahutust külge ei kleebi.

Kaardil on kolmekordse ventilaatori disain, mis loob suurema õhuvoolu, lisaks on võimalik ventilaatori pöörete arvu vähendada, kui selleks peaks soovi või vaqjadust olema. Kaart tavaolekus peaks olema surmvaikne, kuna ventilaatorid lähevad tööle alles siis, kui kaart jõuab 60 kraadini. Tehase seadistusega hoiab kaart oma temperatuuri umbkaudu 64 kraadi juures kui käsil mõni mäng või nõudlikum tegevus. Kaarti suuruseks on 2,7 pesa, mis võrreldes eelmise generatsiooni kahe pesa paksuste kaartidega võrreldes on ikka korralik muutus.

Pesade poolest leiab kaardilt ühe HDMI 2.0b pesa ja kolm DisplayPort 1.4 pesa. Lisaks sellele on kaardil olemas ka Type-C tugi, mis paistab olevat leviv trend RTX kaartide puhul. Ühenduspesana on seekord välja jäetud DVI. Maksimaalselt saab pilti kuvada neljale ekraanile. Pesade poolest on olemas ka NVlink ühendus, tehnoloogia, mis tegelikult on olemas olnud juba pikemat aega NVIDIA kallima otsa kaartidel, seda siis Quadro seeriatel, mis siis nüüd jõudnud ka mängurite kasutusse.

Toite poolest soovitab ASUS kasutada 650W toidet ning kaart ise tahab saada kuue ja kaheksa pinnilist kaablit. Kaardi enda voolutarve on 260W, mis muidugi ülekiirendamisel kohe kasvab. Kaart saab PCIe pesa kaudu 75W ja kahe kaabli kaudu saab lisaks 300W.

Graafikakaardi tagapaneel on halli taustaga, mis isiklikult tundub natuke vale lähenemine MSI poolt, aga samas maitsed on erinevad. Hea uudis tagaplaadi kohta on see, et on olemas õhutusaugud graafikaprotsessori juures, mis võimaldavad kuumal õhul liikuda kaardist eemale.

Kas RTX või mitte?

Ma arvan, et me ei ole esimesed ega ka viimased, kes selle küsimuse üle arutlevad. Kui kaks kuud tagasi kaardid turule tulid, olid need korralikult ülehinnatud ja RTX tehnoloogiat ei saanud keegi testida. Testimist takistasid mitmed tegurid, esiteks polnud turul ühtegi mängu, mis oleks toetanud RTXi ning peale selle ei tulnud Windows välja vastava uuendusega, mis oleks lubanud RTX tehnoloogiat kasutada. Kuu aega peale väljalaskmist hakkasid asjad minema positiivses suunas ning esimene mäng, mis reaalselt tehnoloogiat toetas oli Battefield 5.

Lühike vastus on see, et RTX tehti maha ja ainukeseks sobivaks kaardiks oli 2080 TI, mis vaevu suutis mängu välja vedada 1080p ekraanil. Kuid paar uuendust hiljem DICE ja Nvidia suutsid RTX toe viia palju paremale tasemele. Meie jääme neutraalseks, sest kui soov on kogeda visuaalset elamust, siis tuleb RTX kindlasti kasuks, aga kui on süsteemist vaja välja pigistada iga viimnegi FPS, siis RTX mingit eelist ei anna.

Kui tavaliselt on tootjad lähenenud kaardi disainile sümmeetrilise eesmärgiga, siis MSI on vist küll münti visanud ja otsustanud minna hoopis teises suunas ja sellel on omad plussid ja miinused. Esiteks välimus on nüüd ikka päris pahupidi keeratud, kui võtta arvesse, et järjest rohkem kaarte pannakse korpustesse. Mõni võib vaielda vastu, et RGB teenib kaotatud punktid tagasi, aga RGB valgustus on samamoodi ebaühtlane – jah maitsed erinevad, aga meile väga ei istu. Teiseks punktis oleks siis praktiline pool, et jah kaart sai hea jahutuse, kui nad oleks tahtnud teha sümmeetrilist, siis oleks pidanud panema väiksemad ventilaatorid, aga nüüd kasutades ühte väikest sai MSI lisada kaks suurt. Lisaks on väiksel ventilaatoril ka oma eesmärk, ühesõnaga ta liigutab jahedat õhku suurte ventilaatorite suunas.

Valgustus

Adresseeritav LED valgustus on iseenesest väga meeldiv lähenemisviis, kuid kuna esimene ventilaator on teistest tunduvalt väiksem, siis on suhteliselt võimatu ka valgustust sümmeetriliselt teha. Maitsed on küll erinevad, kuid meie arvates on sümmeetrilisus ilusa süsteemi ehitamisel elementaarne.

Valgustust saab kontrollida läbi MSI Mystic Light programmi, mis on hästi üles ehitatud. Kõik vajalikud ja mõeldavad valgustus režiimid on olemas. Programmis saab näha ka valgustuse väikest demonstradsiooni, mida saab kuvada kahes erinevas vaates, esivaade kus on siis näha kõik kolm ventilaatorit ainult ning teiseks vaates on peaaegu terve kaarti valgustatud osa.

LED valgustus iseenesest on kaardil ilus, ükski leed valgustus ei riiva silma ning kõik on mõnusalt sujuv. Lisaks sellel suudab kaart korralikult jõulupuud mängida kui RGB on sisse lülitatud, kuid läbi programmi on võimalik RGB valgustust timmida madalamaks või siis sootus täiesti välja lülitada.

Arvuti

Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Emaplaat: ASRock X299
Protsessor: Intel Core i9-7900X
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 3200MHz
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: ASUS ROG Ryuo 240
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Tulemused

Graafikakaardi testimiseks sai kasutatud järgnevaid programme:
• Battlefield 5
• Battlefield 1
• Shadow of the Tomb Rider
• Far Cry 5
• 3DMark Fire Strike

Testimine sujus ilusti, ei esinenud ühtegi viga ega probleemi.

Battlefield 5




Battlefield 1




Shadow of the Tomb Rider




Far Cry 5




3DMark Fire Strike



Kokkuvõte

Kuna 10. seeria kaartide varud aina vähenevad, siis selle võrra tõuseb uute seeria kaartide väärtus. Kuna 2080 on hetkel kahe kaardi - 2080Ti ja 2070 vahel, siis meie jõudsime arusaamisele, et 2080 on ülehinnatud oma jõudluse poolest ja mõttekam oleks valida 10 seeria kaart, kui selle kuidagi käpa peale peaks veel saama, aga kui minna uuemat teed pidi siis juba 2070. Mõni võib küll küsimuse alla seada, et kas mitte 2080Ti ei ole mõõdetult kallis, aga samas peab meeles pidama, et tegu on parima graafikakaardiga, mida turult saada ja parim maksab alati kõige rohkem. 

Lisainfo

MSI GeForce RTX 2080 GAMING X TRIO

sample-image

Similar Articles