MSI A320M PRO-VH PLUS
Siiamaani oleme alati heitnud pilgu enam-vähem ainult kallimatele toodetele, kuid mitte kõigil ei hakka rahakott peale kõige vingematele asjadele. MSI pöördus meie poole, et heita pilk peale kasutajasõbralikule emaplaadile, mis oleks alusplatvormiks mängijale või tavakasutajale.
Pakend ja sisu
Pakendi esiosa on kaetud hallide ja kollaste toonidega. Esiosal on suurelt märgitud emaplaadi nimi ning protsessori peas. Pakendi tagaosal on graafiliselt välja toodud peamised funktsioonid, milleks on: hea kvaliteediga komponendid, 4K video tugi, terasest toed ning Ez Debug LED, DDR4 ja audio boost.
Karbi avamisel vaatab vastu emaplaat, mis on pakendatud anti staatilisse pakendisse. Tõstes emaplaadi koos alusega üles, pääseme ligi ülejäänud juppidele, mille hulka ei kuulu väga palju lisavidinaid. Kasutajajuhendi asemel on kiirpaigaldus juhend, täispika juhendi leiab MSI kodulehelt - sellise lähenemise üle ma ei ole pahane vaid isegi rõõmus, kuna hoitakse kokku puude maha raiumise pealt ja tootja saab langetad emaplaadi hinda, kuna ei pea panustama juhendi materjalile ja printimisele. Kaks viimast ja põhilist komponendi on draiverid CD ja I/O Shild.
Emaplaadi tagant võib leida ühe Gigabaite ühenduspesa, mis peaks tavakasutajale piisav olema – sellise ühenduspesa nägemine nii odaval emaplaadil on lausa rõõmustav, et tarvilike asjade kohapealt ei hoida raha kokku. Nii mängurid kui ka tavakasutajad, kes kasutaksid vastavat emaplaadi kas kodus või kontoris saavad juba praegu mingil määral ära kasutada ühenduse täismahtu.
USB tugi on emaplaadil päris hea omades nelja esimese generatsiooni Type-A pesa ja lisaks sellele veel vanematest ühenduspesadest on võimalik leida kaks USB 2.0 pesa ning legacy pesadest on olemas ka PS/2 kui selleks vajadus. Kuna emaplaat toetab kõiki Ryzen protsessoreid, siis on olemas tugi ka HDMI ja VGA väljundile. Heli jaoks on tugi olemas kolme audio pesa näol ning sellega lõppeb ühenduspesade loetele – kõik eluks vajalik on olemas.
Liikudes edasi emaplaadi kiipistiku juurde, näeme, et emaplaadil on kasutusel üks PCI-E X16 pikkusega pesa ja kaks X1 pesa. Juba pikemat aega on levinud trend, mis seisneb PCI-E pesade tugevdamises metalliga, antud emaplaadil on tugevdatud esimene PCI-E pesa.
Valgustus on emaplaadil tagasihoidlik ja põhimõtteliselt peaaegu olematu. Ainuke koht kuhu tootja on paigaldanud valgustuse on emaplaadi vasak alumine serv kus on valgustatud heli liikumise teekond. Kuna tegu on ikkagi rohkem kontori arvutisee käiva emaplaadiga siis RGB valgustus tugi on olematu, et hoida emaplaadi hinda taskukohasena.
Rääkides veel emaplaadi pesadest, siis kõik kasutajale vajalik on olemas. Andmeladustuse poole pealt on kasutajal võimalus paigaldada neli SATA 6Gb/s ketast, emaplaat toetab Raid 0, 1, 10 funktsioone. Mälude tugi on emaplaadil märkimisväärne - kõik generatsiooni protsessorid toetavad mälude kiirust 3200 MHz – MSI enda dokumentatsioonis on kirjas, et Athlon seeria protsessorid toetavad maksimaalselt 2400 MHz, kuid meie saime süsteemi isegi ilusti jooksma 2666 MHz ning tegu on maksimaalse kiirusega, mis Athlon protsessor toetab. AMD puhul on väga tähtis, millise kiirusega on mälud, kuna protsessor suudab ära kasutada mälude kiirust tänu infinity fabric tehnoloogiale. Maksimaalselt toetab emaplaat 32 GB, olenemata mis protsessoriga on tegu.
BIOS ja Programmid
MSI omab väga head UEFI ülesheitust ning kergesti mõistetavaid funktsioone ehk kasutajaliides on väga hea. Nagu iga UEFI süsteemiga võtab see natuke aega, et saada asi käppa, kuid see ei võta kaua. Ülesehitus on sarnane eelnevatele versioonidele ning kes on varem kasvõi natukenegi kokku puutunud tunneb ennast nagu kodus. Tavaks on saanud, et tootjad annavad kasutajale kaks ülesehitust, üks, mis omab väga vähe informatsiooni, kuid ajab asja ära ehk siis MSI’i puhul on tegu EZ Mode’iga ning teine, mis siis omab kõike liugureid ja muutujaid on siis Advanced Mode, mida soovitaksin kõigile, kuna mõnikord võib nii midagi huvitavat leida ning äkki tekib isegi huvi üle kiirendamise vastu.
Arvuti
Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Protsessor: AMD Athlon 200GE
Mälud: GSkill Trident Z RGB 16GB (2x8GB) 3200MHz
Kõvaketas: SAMSUNG 850 EVO 250GB
Jahutus: NZXT Kraken X52
Toiteplokk: Corsair AX1200i
Ülekiirendamine
AMD Ryzen platvorm on selles mõttes mõnus, et tootja ei ole pannud kasutajale peale piiranguid üle kiirendamise osas. Kõik protsessorid, mis perekonda kuuluvad on üle kiirendatavad – vähemalt siiamaani nii see kippus olema, kuid AMD Athlon 200GE on tootja kinni keeratud, aga samas ei ole tegu ka puhta Ryzen platvormi protsessoriga. Üle kiirendamisele tõmbas seekord vee peale ka see, et A320 kiibistik ei toeta üle kiirendamist.
Tulemused
Emaplaadi testimiseks sai kasutatud järgnevaid programme:
• CINEBENCH R15
• Blender
• 7-Zip
• PCMark 10
• Star Wars Battlefront II
• Counter-Strike: Global Offensive
• DOTA 2
• Overwatch
• Rocket League
• Tom Clancy’s Rainbow Six Siege
Testimine sujus hästi, ei esinenud ühtegi viga ega probleemi. Testimist saaks edasi arendada kasutades erinevad programme, kuid see muutuks ajamahukaks ning erinevused on väga väikesed. Kõige lõpus on välja toodud kokkuvõttev diagramm, mis peaks andma üldise ülevaate, kus mingi emaplaat oma võimsuse poolest on, tegu ei ole just kõige täpsema ülevaatega, aga vähemalt annab kiire ülevaate olukorrast.
CINEBENCH R15
Blender
7-Zip
PCMark 10
Star Wars Battlefront II
Counter-Strike: Global Offensive
DOTA 2
Overwatch
Rocket League
Tom Clancy’s Rainbow Six Siege
Kokkuvõte
Toote turuhind on keskmiselt 55 eurot. Selle hinna eest on emaplaati rohkem kui küllaga - kaasa saab nii Gigabit LANi (mida pole isegi osadel 150 euro klassi jäävatel emaplaatidel), pisikese LED valgustuse kui ta toe isegi kõige uuematele protsessoritele. Kui kasutaja ei soovi emaplaadi alla suurt raha matta, siis A320M PRO-VH PLUS on üks parimatest valikutest.