Kingston A1000 M.2 NVMe SSD

Ausalt ei oleks eales uskuned, et me meie ukselävele maandub NVMe seade. Otseselt ei ole tootes midagi erilist, mida tavakasutaja ei saaks endale poeletilt osta vaid asi on siiamaani olnud põhimõttes, et NVMe seadmed on päris kallid ning tavaksutajale peaks piisama ka SATA liidesega SSD seadme poolt pakutavate kiirustest. Kuid ükshetk kõik see muutub, kuna liigume ajas aina edasi ja Kingston on turule jõudnud oma esimese taskusõbraliku NVMe seadmega.

Sissejuhatus

Esmakortselt tutvustas Kingston SSD maailamale 2018 aasta CES üritusel, mis toimus pool aastat tagasi jaanuari kuus. Kingston temonstreeris üritusel oma A1000 SSD seadet, millel oli kolma korda suurem lugemis kiirus ja kaks korda suurem kirjutamis kiirus kui tavalisel SATA 3 seadmel. Kõik see on väga uhke, kuid siiamaani kasutajad ei ole lahti saanud mehaanilistest pöörlevatest ketasdest, mis tarbivad rohkem elektrit olles samal ajal aeglased ning teevad oma tööd väga valju häälega, kuna naad on soodsad ja samal ajal suudavad mahutada palju andmeid. Nähes millise hooga kümme aastat tagasi SSD turule tulid võis küll arvata, et tänaseks on mehaanilised kettad turult peaegu läinud, kui kahjuks ekslik arvamus, kuna odavaus jääb alti peale - kuid kui kauaks seda teab ainult tulevik. Heidame pilgu peale NAND tehnoloogilae, et aru saada, miks A1000 nii taskusõbralik on.

NAND Flash

Ehitus põhineb mitmetel elementidel, mis hoiavad bitte. Bitte lülitatakse sisse või välja, kui neid läbib elektrilaeng, vastavalt olekule esindavad nad salvestatud andmeid. Bittide arv elementides määrab ära NAND flashi nime ning toimimise põhimõtte.

SLC (Single Level Cell)

Üksik tasemeline element omab ühte bitti, mida on võimalik sisse ja välja lülitada. SLC eelis on see, et ta on kõige täpsem andmete lugemisel ja kirjutamisel ning omab kõige pikemat kestvat tsükli lugemisel ja kirjutamisel. Oma täpsuse tõttu on SLC kasutusel ainult ettevõte turgudel, kuna on kalli hinnaga ning väikse mahutavusega.

MLC (Multi Level Cell)

Multi tasemeline element omab kahte bitti ühes elemendis, mida on võimalik samaaegselt sisse ja välja lülitada.mMLC eeliseks on see, et teda on odavam toota kui SLC ning on rohkem eelistatud tarbijate poolt oma odavama maksumuse poolest kui seda on SLC, kuid andmete lugemise ja kirjutamise kiirused on madalamad.

TLC (Triple Level Cell)

Kolmik tasemeline element omab kolme bitti ühes elemendis. Tootmise poolest on TLC kõige odavam, kuid omab ka kõige madalamaid näitajaid võrreldes SLC ja MLC. Suurimaks takistus on see, et sellist tüüpi flash sobib ainult tarbija kasutusse, kuna ei suuda vastata tööstuslikele standarditele.

Sihtturg

Kui juhuslikult ei olnud kunagi varem midagi kuulnud erinevatest NAND mälu tüüpidest, siis infot võis olla korralikult - kuid liigume ülevaatega edasi teades NAND mälu põhiülesehitust. Kui eemaldada seadmelt ära pealmine kate, mida tehes kaotab seade tehase garantii ning mida me ei soovita sul teha mitte mingil juhul, tulevad nähtavale seadme komponendid. Põhikomponendiks, mis juhub kogu seadme tööd on Phison PS5008-E8 kontroller, kui eri täpne olla, siis tegu on nelja kanalit kasutava kontrolleriga, kuid nii dedailidesse me selles ülevaates ei lasku. Järgmiseks põhielement on NAND ning selleks on TLC - kui eelmise teksti põhjal võis jääda mulje, et TLC on odav, siis kindlasti mitte võtta seda kohe nii otseselt, kuna seade on suunatud ikkagi tavaksutaja suunas.

Erinevus mida näeme võrreldes SATA SSD’ga põhineb hoopis kasutatavas protokollis ja ühenduspesas. SATA ketastele on välja arentatud AHCI prodokoll, mis pidi aitama mehaanilistek ketastel kiiremini ja efektiivsemalt töötada, kui see ei olnud mõeldud välkmälude jaoks ning SATA SSD seadmetele on parajaks takistuseks SATA liides, mis takistab neil tegelikult paremini töötamast - tegelikult on SATA SSD võimelised rohkemaks, kui liides ei oleks takistuseks, mille tõttu on SATA SSD seadmetel piiranguks 550 - 600 MB/s, piirang mida NVMe seadmetel ei ole. NVMe seadmed on otse ühenduses protsessoriga ja kasutavad PCIe pesasid, mis võimaldavad seadmel töötada suurematel kiirustel ja vähendada seadme regeerimise aega. Tänapäeval on NVMe seadmeid kohte tüüpi, ühed, mis lähevad otse PCIe pesase ja teised, mis ühenduvad aina populaarsust koguva M.2 pesa kaudu, nendest pesadest me rohkem täna ei räägi, kuna muidu läheb ülevaade pikale ja me kaldume teemast mujale.

Pakend ja sisu

Siin kohapeal ei ole midagi öelda, kuna mida näed pildid seda ka sa saad. Isiklikult ei leia ma sellisel pakendamisel midagi valesti, tegu on kokkuhoidliku pakendamisega ning kasutajat huvitab ikkagi seadme sisemus mitte pakend. Ja kui keegi tuleb ütlema, et ülevaates on liiga palju pilte, siis ups see ongi kogu toode, ei tahnud ülevaadet ühjaks jätte - pildid ilustreerivad ju ikkagi teksti.

Arvuti

Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i9-7900X
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 3200MHz
Emaplaat: ASRock Fatal1ty X299 Professional Gaming i9 XE
Jahutus: NZXT Kraken X61 Toiteplokk: Corsair AX1200i
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Tulemused

SSD jõudluse määramiseks on välja kujunenud 4 parameetrit:
• Juhuslik lugemine
• Juhuslik kirjutamine
• Järjestikune lugemine
• Järjestikune kirjutamine

Kõik tulemused olid ootuspärased ning probleeme ei esinenud. Testis osales kokku 5 seadet. Testis osalenud seadmed oli kõik NVMe seaded, kuna juba peale vaadades ja teades, et seda kasutab NVMe protokolli teame öelda, et kõik SATA põhised seadmed saavad pika puuga - kas küll igas testis, siis seda kindlalt mitte, kuid ideena on NVMe parem igatepidi.

Järjestikune lugemine

Kingston 480GB pakub erakordset järjestikust lugemise kiirust, mis paigutab seadme täpselt tabeli keskele. Võimusese poolest on Samsung poole võimsam, kuid ka poole kallim.



Järjestikune kirjutamine

Kingston jääb seekord tabeli alumisse ossa, ning jäeb vaevu alla Inteli seadmele. Samsung on jälle kõikidest teistest poole võimsam, kuid vastavlt sellele maksad sa ka preemium hinda.



Juhuslik lugemine

Näha on, et Kingston on annud parima, et teha seade võimalikult võimsaks. Meeles peab ikkagi pidama, et tegu on testist osalevatest seadetest kõige odavamaga. Küll aga jäi seade maha kümne punktiga Inteli omast ei jäänud seade seekord viimaseks.



Juhuslik kirjutamine

A1000 suutis meid selle kohapeal ülatada ronides tabelis teisele kohale ja tehes ära Samsungi seadmele, küll mitte paljude puktitega, kuid ikkagi silmapaistvalt.



Hind

Hinnad pärinevad hetkel kõige väiksema hinnaga pakkujatelt ning peaksid andma umbkaudse ülevaate. Järgneval graafikul on välja toodud vastavate seadete 1GB hind ning seejärel seadme enda hind.



Kokkuvõte

Sede ei olnud just kõikide tabelite tipus, kuid oma hinna poolest üllates sedae ikka korralikult. Tuues ehtsa näite, et NAND põhised seadmed muutuvad aina kättesaadavatameks ning kiirused ei ole piiratud vananenud liidese tõttu. Nähes nii taskusõbraliku NVMe ketast annab lootust, et samades sammudes hakkavad astuma ka teised tootjad - seda on tehtud, kui võiks rohkem. Hinna poolest on ta väga konkurentsivõimeline SATA põhiste SSD seadmetega ning ausalt eelistaks NVMe seadet, mis võimaldaks kasutajal saada oma raha eest maksimumi. Kuid siin kohal väike soovitus, uuri enne põhjalikult, kas sinu emaplaat toetab NVMe M.2 seadet ning kindlalt pead tegema ka BIOSi uuenduse, kui seda pole paari aasta jooksul teinud..

Lisainfo

Kingston A1000 M.2 NVMe SSD

sample-image

Similar Articles