HyperX Predator RGB DDR4 2933MHz Dual Channel

Mälud, mida oleme oodanud seitse kuud on ometigi jõudnud meie ukselävele. Esimest korda tutvustas HyperX oma võibolla tulevast mälu maailmale CES 2018 üritusel, ning sõna võibolla ei ole liialdus, kuna tihti firmad teevad uuenduslike tooteid ja need jäävad ainult demodeks. Kuid HyperX pidas oma sõna ja tõi turule praeguseks kõige uuenduslikumad RGB mälud, millel on IR (infrapuna) liides. Kuid mis selles on nii uuendusliku, mida teistel ei ole?

Sissejuhatus

HyperX võiks saada endale uue nime milleks võiks olla alati kõige viimane kes peole jõuab. Me ei mõtle seda halvas mõttes, rohkem heas mõttes, et pigem hilja kui mitte kunagi. Võib tekkida küsimus, et mis mõttes kõige viimane, siis vastuseks oleks trendide jälgimine ja nendega õigelaja kaasaminemine. Esiteks klaviatuurid, HyperX tuli välja punase tagant valgustuse klaviatuuriga, mis ei olnud paha ja mis meil siiani on laual kasutusel nii mängimiseks kui ka töötegemiseks, ainuke asi, millega nad mööda panid oli valgustus ehk RGB tugi. Kuni viimaks nad tulid välja RGB toega paar kuud hiljem, pole käppasid külge saanud, aga kindel on see, et toode oleks olnud kohe palju populaarsem, kui RGB oleks olnud põhi funktsioon klaviatuuril.

Jätkates hilinemistega siis HyperX on nüüd ometigi turule jõudnud RGB mäluga, rääkimata sellest, et mitmed firmad lasevad võrreldes oma praeguste mäludega juba uuenduslikumaid mälusid välja, siis HyperX on alles esimese seeriaga jõudnud turule. Kuid see ei tähenda, et tegu peaks olema halva tootega vaid hoopis vastupidi, teised firmad pigem hoidku alt, kuna tegu on uuendusliku tootega. Rääkimis teemaks on siis infrapuna kaudu sünkroonitavad animatsioonid, kuid see on alles pealmine kiht ja kõige mahlasema sisu juurde jõuame ülevaates.

Pakend ja sisu

Toote pakend on lihtne ja efektiivne. Pakend on tehtud õhemast papist, mis on kaetud musta ja punase värvi kombinatsioonidega. Pakendi esiküljelt leiab väikese sisselõikega akna, millest paistab üks mälupankadest, näidates seda täispikkuses. Karbi kaas avaneb pakendil väga stiilselt ja paljastab kasutajale kohe mälud.

Mälud on omakorda pakendatud viisakasse plastikpakendisse, mida saab peale avamist veel edasi kasutada. Pakendis on veel isaks veel mäludele lisaks ka kleeps – kui see kellelegi huvi pakub. Vastavalt selle, kui suure komplektiga minna muutub pakendi sisu natuke. Vastavalt on võimalik leida kas kaks plastik pakendit, kus on kokku neli mälupanka või siis ühe mälupanga pakendi ja lisaks vahtplastist pehmendus, et pakendi sisu oleks täidetud ja toode sees ei loksuks.

Karp on küljepealt kinnitatud kleepsuga, mis peaks kasutajale tagama kindluse, et toodet ei ole eelnevalt avatud või et sisu ei ole väljavahetatud või asendatud mittetöötavate osadega. Võib tunduda nagu naljana, et miks sellisele asjale tähelepanu pöörata, aga meile isiklikult on sellise tehase kleepsu jälgimine säästnud päris palju raha ning päästnud isegi emaplaadi elu. Kuid tagasi ülevaate juurde.

Karbile on kleebitud ka mälude kiiruse kohta kleeps, mis annab kasutajale kohe kiire ülevaate, mis kiirusega on tegemist ja palju on mälupankasid pakendis. Kingston on teada oma suurepärase tehnilise toe tõttu, nagu tavaks on saanud tuleb kaasa väike juhend, kuidas saada abi tasuta tehniliselt toelt ja lisaks ka kiire hyperlink RMA teenuse juurde, kui peaks tulevikus probleeme tekkima.

Viimane informatsioonikilluke on peidus tagaküljel ning seda siis triipkoodi juures, mille kõige esimesel real on kirjas toote kood, mis tegelikult ei ole niisama tähed ja numbrid üksteise otsa, kuid mis hoopis annab ülevaate, mis on mälude CAS latency, suurus, kiirus. Kõige seda informatsiooni saab ka kergemini kätte trükkides toote kood Google otsingusse ja otsingu tulemusena leitud leht kuvad ette teksti, mis on ka tavainimesele loetav.

HyperX Predator RGB

Meie isiklikult oleme kokku puutunud kahe erineva Predator’i disainiga, see mida on näha piltidelt on Predator’i originaal disain, kuid see ei ole tema ainuke välimus. Turul liikleb ka veel teine variant, mille välimus on teistsugune ja mille olemasolu ma isiklikult ei oska selgitada. Tegu on tunduvalt kõrgemate mäludega kui originaal mälud. See infokilluke on sai siia lisatud, kuna mälude kõrgus võib olla väga tähtsaks teguriks, kui on soov paigutada süsteemi õhkjahutus või siis korpuse ülemisse osasse vesijahutus. Mälude kõrguseks on 42.20mm, mida tasuks alati vaadata kui on tunne, et mälude kõrgus võib olla probleemiks. Predator RGB kõrgus on üks madalamaid turupeal, ainuke lisakõrgus mälupangal tuleneb RGB ribast. Mille tulemusena need mälud peaksid sobima pea igasse süsteemi.

Välimuselt on mälud päris hea väljanägemisega. Räniplaat, millel mälukiibid asetsevad on musta värvi ning kiipide jahutuseks on mälu kahelt küljelt ümbritsetud kahekihilise musta jahtus plaadiga. Mälud on pealt kaetud valgusribaga, millele on peale trükitud HyperX. Valgusriba lööb särama kui õhtu pimeduses olev linn silmapiiril. Valgustuskanal põhineb siis läbipaistval plastikul, mis on kogu mälu ulatuses. Mõne jaoks võib olla väikeseks miinuseks HyperXi valitud disain – maitse üle ei saa vaielda. Jututeemaks on siis valgustusriba kinnitamine.

Mälu mõlemas otsas on kolm kinnitiust, mis teeb siis mõlema otsa peale kokku kuus kinnitust, mis siis blokeerib ära osa ribast, algul oli see häirivaks teguriks, kuid mida kauem neid sai vaadatud, seda vähem hakkasime tähelepanu selle pöörama. Kuni lõppude lõpuks hakkas disain isegi meeldima, kuna täispimedas süsteemis jätavad need mustad ribad väga laheda efekti – meie poolt HyperX meeskonnale õnnesoovid, et on suudetud tulla turule laheda disainiga. Lisaks selle on võimalik leida hõbedane HyperX logo mälude küljepealt.

Salajane koostisosa

Mis teeb selle mälu nii eriliseks võrreldes teiste tootjatega on paljude ülevaatajate peadest läbi käinud seos IR tehnoloogia kasutamisega nende mälude puhul. Põhi väide seisneb selles, et kui emaplaadil on mälupesas hõivatud kõik neli mälupesa või siis hõivatud üle-ühe, et siis mälud kasutavad IR tehnoloogiat, et omavahel suhelda, et valgusefektid oleksid sünkroonis. Teised ülevaatajad on siiamaani vastuseks andnud järgmist, kõik teised tootjad on suutnud teha mälud ilusti sünkroonis, miks peks panema mäludele IR ja leiutama midagi uut – milles on terake tõde, kuid kahjuks ise oleme näinud nime nimetamata vastas poolelt mälusid, mille animatsioonid lähevad sünkroonist välja ja sünkroon ei ole ainuke tegur, mis tegelikult muudavad need mälud ühtedeks turu parimateks.

Kogu maagia seisneb valgusefektide kuvamises. Kõik teised tootjad on lähenenud mälude efektide kuvamisele ühtemoodi. Vastav sisu kirjutatakse mälus kohta nimega SPD, ning sealt omakorda saadud info kuvatakse visuaalsel teel kasutajale. Kuid siin on üks valus koht kasutajale. Ringluses on palju kolmanda osapoole programme, mis efektide kuvamiseks peavad SPD mälu ossa kirjutama, kuid vahel juhtub nii, et kirjutatud sisu ei ole loetav või rikub SPD osa üldse ära. Muutes selle nii lugemis kui ka kirjutamis kõlbmatuks. Tulemuseks on jätkuvalt töötavad mälud, kus mingil vähesel või suuremal määral valgustus ei tööta, kas täielikult kustus või poolikult töötav ühes kindlas režiimis.

IR tagab selle, et mälu saab küll mälu siini kaudu informatsiooni, mille ta siis edastab IR tehnoloogia abil edasi järgmisele. Juhul kui edastatav info ei ole loetav siis ei juhtu midagi, kuna infot võeti vastu ainult lugemise funktsioon ja edastati edasi IR kaudu ning lisaks selle ei toimunud mitte ühegi mälu pangas SPD sektorisse kirjutamist valguse kuvamise käigus. Kõik ei ole muidugi lilleline, kuna probleem tekib siis kui sa pead paigutama mälud mõlemale poole protsessorist. Sellises olekus satub probleemiks mälude IR tehnoloogia võimsus, võimalus edastada informatsiooni ainult 18mm kaugusele. Ühesõnaga mälud, mis on ühel pool protsessorit on sünkroonitud omaette võrreldes teise paariga, mis on teiselpool protsessori, mis on omaette sünkroonis. Kahjuks ei saanud me Quad Channel mälude seadistust testida, kuna saime ülevaateks Dual Channel komplekti.

Andmed

Arvuti

Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i7-8700K
Emaplaat: ASRock Taichi Z370
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: NZXT Kraken X52
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Tulemused

Mälude ülekiirenduse testimiseks sai kasutatud programme:
• AIDA64 Extreme
• CINEBENCH R15
• SuperPI
• wPrime
• WinRAR
• PCMark 8
• HEVC Decode

Kuna mälude testimine on meie jaoks jätkuvalt suhteliselt uus teema, siis sai valitud eelpool mainitud programmid. Idee oli neid kasutada paarides, et mitte jääda kindlaks ainult ühele programmile ning jälgida seaduspärast mustrit. AIDA64 Extreme’i abil sai testitud latency ja kiiruse muutusi. SuperPI ja wPrime, et tekitada olukorda, mis oleks sarnane töörežiimile, sarnase eesmärgiga sai kasutatid CINEBECH R15 ja stabiilsustest sai tehtud SiSoftware Sandra abil. Kõik tulemused olid ootuspärased ning mingeid erilisi probleeme ei esinenud, välja arvatud siis BSOD, mida esines väga tihti.

AIDA64 EXTREME

Testimise käigus sai jooksutatud nelja testi: mälust - lugemine, kirjutamine, kopeerimine ja latency. Tulemuseks kujunes viie testi keskmise põhjal.



CINEBENCH R15

Peaks ideena näitama arvuti renderdamise võimsust, kuid mälud sellise lühikise testi juures mängivad väga vähe rolli ja enamassti võib lihtsalt erinevus tekkida mõõtmisvigade tõttu. Kuid tegu on jätkuvalt väga populaarse testiga, mida iga lugeja saab kodus järgi proovida ja oma tulemusi võrrelda meie saadud tulemustega.

SuperPI

Nagu nimi vihjab, siis programm arvutab π väärtust ehk komakohti, testi sai tehtud üks kord, mille käigus arvutati π väärtust 232 (4294967296). Test peks väljendama arvuti arvutus võimekust, kus enmas infot kirjutatakse otse mällu. Tulemused on jälle väga lähedased ning erinevuseks võib kujuneda arvutusvead.

wPrime

Sama jutt nagu eelmistega, et tulemused on väga sarnased. Programm teeb matemaatilisi tehteid ning testi sai tehtud kolm korda.

WinRAR

Üks populaarsematest andmete kokku- ja lahtipakimis programmidest. Test on programmi sisse ehitatud, kus programm töötleb andmekogusega, mis on 1000MB.

PCMark 8

Suhteliselt laialdaselt levinud arvuti võimsuse testimise programm.

HEVC Decode

Video dekodeerimine käib täielikult protsessori poolt. Kui tulemused on enam-vähem võrdsed ja erinevus tekib enamasti mõõtmisveast.

Kokkuvõte

Mälude hinnad on viimasel ajal aina kasvanud ja sellele ei paista lõppu ka tulevat. Hetke mälud lähevad ostjale maksma nii kahesaja euro ringis, mis on päris kõrbe hind võttes arvesse, et mälude kiirus jääb sinna keskmise piiri taha – kuid ilu ei tulegi odavalt. Praegune turg on RGB mälusid päris korralikult täis ning valikut peaks olema igale maitsele. Nende mälude puhul on üheks suureks plussiks IR tehnoloogia, mitte tema originaalses formaadis, milleks on hoida valgusefektid sünkroonis vaid hoopis SPD hoidmine puhtana, kuhu ei lasta kolmanda osapoole programmidel kirjutada. Me arvame, et keegi meist ei sooviks oma kahesaja eurosid mälusid pekki keerata mingi mõttetu töölaua programmiga, kui võtta arvesse, et vastav parandus paljudel ei lähe ka RMA alla. Isiklikult soovitame mälusid kõigile, kes soovivad kindlustunnet, et olenemata olukorrast jäävad mälud tööle ja sünkroniseeritud animatsioonid on alati silmale puhkavaks mänguväljaks.

Lisainfo

HyperX Predator RGB DDR4 2933MHz Dual Channel

sample-image

Similar Articles