Fractal Design Terra

Tavalistele ATX süsteemidele on erinevaid disaine jalaga segada, olgu sooviks leida minimalistlik või ekstravagantne korpus, kuid ITX süsteemide puhul on valik pehmelt öeldes kasine ning veel keerulisem on leida midagi, mis ühtlasi pakuks ka silmailu. Pole keeruline eeldada, kui kehv on siis olukord veel mini-ITX turul. Fractal Terra mini-ITX korpus on disainitud pakkuma funktsionaalset, kuid samas ka elegantset välimust pisikestele süsteemidele.

Nagu eelnevalt juba mainitud, siis Terra esindab mini-ITX korpust (teadatuntud ka kui „võileivakarbid“), mida iseloomustavad mitmed erilised omadused, sh eemaldatavad „tiivulised“ uksed ja kergelt eemaldatav ülemine paneel lihtsaks ligipääsuks, paindlik ja reguleeritav ning puidu ja nahaga elementide lisamine stiilsema välimuse jaoks. Hind on Eesti turul umbes 185 eurot, korpus on saadaval mahedas rohelises, hõbedases või grafiidihallis toonis.

Terra näitab eeskuju kiiduväärt hõlpsa ligipääsu tagamisega, avanevad/eemaldatavad on mõlemad külgmised uksed. Korpuse keskmine vahesein pakub külgsuunalist reguleerimist 30 mm ulatuses, mis tagab paindlikkust lisaruumi saamiseks nii GPU kui ka CPU poolel. Reguleerimispunktid on märgistatud 1-7. Kuigi süsteem toimib üldiselt vägagi tõhusalt, on puudus see, et kruvi pingutamine võib põhjustada kerel kerget liikumist, ohverdades veidi struktuurilist stabiilsust paindlikkuse vastu.

Ülesehitus

Mis puudutab ligipääsu, siis Terra kasutab kingakarbi suurust kujundust (nn võileivakarp). Selles konfiguratsioonis on komponendid paigutatud vaheseina vastaskülgedele, mis on valmistatud tugevast 2,5 mm paksusest terasest, olles märkimisväärne kvaliteedierinevus sealhulgas ka paljude ATX-korpuse emaplaadi vaheseinte tüüpilise 1 mm paksusele, ehk struktuurne tugi on ilmselgelt tugev. PCIe riseri lisamine hõlbustab põhikambri ja videokaardi ühendamist. Reguleeritav vahesein võimaldab muuta GPU ja CPU jahuti vahesid, pakkudes paindlikkust ruumi jaotamisel kahe komponendi vahel vastavalt vajadusele.

Graafikakaardile on vaba ruumi 43 mm, toetatud on kahe PCIe pesa laiune kaart. GPU jahuti maksimaalne saadaolev ruum on 72 mm, mis aga vähendab CPUle mõeldud ruumi 48 mm-ni. Vajab märkimist, et 4090 FE mudel laiusega umbes 61 mm ei mahu nendesse piirangutesse vertikaalselt ära, kuid sellise graafikakaardi ostul tõenäoliselt mini-ITX süsteemide poole vaatamine polegi mõistlik.

Arvestades, et CPU jahuti maksimaalne sügavus saab olla kuni 77 mm, siis kasutajale on valik küllaltki limiteeritud, valikus on näiteks nagu Noctua NH-L9x65, mille sügavus on 65 mm või DeepCool AN600, sügavusega 67 mm. Konfiguratsioonis, kus vaba ruumi on 48 mm, on ühilduv 37 mm sügavune Noctua LH-L9i. Kuigi alternatiivseid valikuid on ka näiteks SilverStone’ilt, siis märgime siinkohal, et GPU majutuse prioriteediks seadmine piirab oluliselt saadaolevaid CPU valikuid, viies omakorda tasakaalustamata ehituseni.

Mõõtmete osas on Terra pikkus 343 mm, laius 153 mm ja kõrgus 218 mm, mis annab välismahuks 11,4 liitrit.

Jahutuse osas puuduvad Terral kaasasolevad ventilaatorid ning kasutusjuhend näitab valikulist sammu ühe 120 mm ventilaatori paigaldamiseks toiteallika alla, kuid see pole SFX-L toiteallikaga teostatav. Tehniliselt on võimalik paigaldada kaks õhukest 120 mm ventilaatorit korpuse alla, mida näitavad kruviaugud, kuid see konfiguratsioon ei ole ametlikult soovitatav.

Disain

Mis puudutab Terra üldist ehitust ja viimistlust, siis ehituskvaliteet on ülimalt kiiduväärt. Esipaneelil on alumises osas kitsas puidust riba, mis vastab korpuse värvile ja mahutab piiratud esipaneeli I/O. Märkimisväärne on see, et toitenupp on valmistatud värviga sobivast alumiiniumist, luues üheskoos kokkusulava disaini. I/O on loomulikult piiratud, puuduvad näiteks helipordid.

Materjalide osas omab Terra oma alumiiniumist välispinnaga kvaliteetset välimust. Terra kasutab läbivalt paksu alumiiniumit (ulatudes teatud piirkondades kuni 8 mm-ni), hõlmates nii välispaneele kui ka terasest sisemusi. Kvaliteetne materjalivalik tagab tugeva ja jäiga tunde isegi kui karp on tühi.

Ainukene murepunkt ehituskvaliteedis ilmneb tiib-uste avatud oleku lukustuses. Lukustused kasutavad väikest plastiknokka, mis toimib tiib-uste pöördepunkti lõpp-punktina. Hooletu uksega ümberkäimine või ootamatu surve võib viia noka purunemiseni, mistõttu soovitatakse uks alati täielikult eemaldada.

Müraga seotud probleemid

On laialtlevinud fakt, et väiksemates süsteemides kipub tekitatav müra rohkem kostuma, nii ka Terra puhul. CPU jahuti ventilaator muutub märgatavalt valjemaks, kui see on paigutatud otse küljepaneeli taha. Pikad avused on teadaolevalt müra taseme suurenemisele kaasa aitavad ning erineva ventilatsioonikujunduse või materjali (nt mesh) kasutamine võiks seda probleemi leevendada.

Paigutus

Kogu korpuse vasakpoolne osa on mõeldud ainult graafikakaardile, mahutades GPUsid pikkusega kuni 322 mm. Maksimaalne paksus sõltub siiski teatud kaalutlustest ja on tingimuslik nii vaheseina asendist kui ka GPU kõrgusest. Kui vahesein on seatud asendisse 1, mahuvad korpusesse vertikaalse kõrgusega kuni 131 mm GPUd olla kuni 43 mm paksud, samal ajal kui 131–145 mm vertikaalsed on piiratud 33 mm paksusega. Vaheseina seadistamine asendisse 7 maksimaalse GPU ruumi jaoks muudab need piirangud vastavalt 72 mm ja 62 mm paksuseks (ühe pesa paksus on võrdne 20 mm-ga).

Toiteallika tugi hõlmab nii SFX kui ka SFX-L vorminguid. Paigaldamise hõlbustamiseks on soovitatav paigaldada toitekaablid ette ära, kuna toiteallika all on veidi liiga vähe ruumi, et neid hiljem mugavalt ühendada.

SFX-L toiteallika valimine kaotab aga võimaluse kasutada korpuse põhja paigaldatavat SSDd ja ventilaatori kinnitust. Kui täiendav võimsus mida SFX-L pakub pole hädavajalik, soovitatakse Terra puhul kasutada SFX toiteallikaid parema kasutamismugavuse ja -paindlikkuse tagamiseks. Soovitatav on paigaldada EPS12V kaabel koos emaplaadi CPU toite juhtmega, kuna CPU jahuti ja selle orientatsioon võivad pärast plaadi paigaldamist takistada ligipääsu. Alternatiivina on võimalik paigaldada jahuti pärast emaplaadi paigaldamist.

Temperatuurid

Kahe õhukese 120 mm sissevõtuventilaatori lisamine põhja põhjustas võrreldes baasväärtusega paranemise 1,4 kraadi võrra, väärtus on lähedal jooksust jooksu kõikumisele. Seda konfiguratsiooni ei soovitata õigustatud põhjusel - nende ventilaatorite tõhusaks töötamiseks on liiga vähe ruumi.

Vaheseina seadistamine asendisse 1, et maksimeerida ruumi CPU poolel, ei avaldanud olulist mõju CPU termilisele jõudlusele, püsides vea piirides. Siiski osutus see reguleerimine kasulikuks akustika seisukohalt, tuues kaasa märgatava paranemise.

Alternatiivsed toiteallika seadistused tõid kaasa huvitavaid tulemusi. 10 mm kinnituste kasutamine viis baasväärtuse vähenemiseni, mis oli sarnane alumise ventilaatoriseadistusega saavutatule. Siiski PSU pöördseadistuse võtmine, kus ventilaator on suunatud GPU poole, ei avaldanud CPU termilisele jõudlusele võrreldes tavalise seadistusega olulist mõju, andmed näitasid kergeid temperatuuride tõusu tendentse.

Terra tiibuste avamine parandas oodatult tulemust kõige enam, viies temperatuuri 10 kraadi võrra alla. Need olulised kõikumised rõhutavad ukseventilatsiooni kasutamise poolt kehtestatud piiranguid, viidates sellele, et Fractalil oleks selles osas kasulikum kasutada kõrgema poorsusega disaini.

Põhja lisatud ventilaatorid ei avaldanud olulist mõju ka GPU termilisele jõudlusele, seega oleks mõistlik loobuda sellest ideest, välja arvatud juhul, kui kaalutakse korpuse jalgade pikendamist.

Vaheseina konfigureerimine asendisse 1 viis temperatuurilanguseni umbes 5 kraadi võrra võrreldes tavalise seadistusega. Kuigi see võib esmapilgul tunduda vastuolulisena, kuna GPU jaoks on vähem ruumi, osutub see kasulikuks, kuna GPU sisselaskeava on suunatud otse küljepaneeli vastu võimaldades sellel tõmmata sisse värsket õhku.

Alternatiivsed toiteallika kinnitused näitasid identset jõudlust, ületades mõlemad tavalise seadistuse GPU termikat. Graafikakaardid, millel on jahutil läbilaskeala, saavad loomulikult kasu vähenenud õhuvoolu takistusest, eelis, mida hõlbustavad mõlemad alternatiivsed toiteallika paigaldused.

Arvestades paremat CPU termilist jõudlust, soovitus on kasutada 10 mm kinnitust toiteallika paigaldamisel, paigutades GPU võimalikult lähedale küljepaneelile. Siiski on oluline märkida individuaalsete ehituste vaheline mitmekesisus.

Standardiseeritud koormustest

Standardiseeritud müra koormustest

Kokkuvõte

Terra on väga atraktiivne, ülimalt hästi ehitatud ja funktsioneerib palju efektiivsemalt kui mini-ITX korpustelt loota maksab. Jah, müra ja temperatuurid on kõrgemad kui ATX korpustel, kuid see on loomulik.

Lisainfo

Fractal Design Terra

sample-image

Vaata edasimüüjaid

Similar Articles