Fractal Design Pop XL Air

Fractal Designi uued Pop-seeria korpused keskenduvad mitmekesisusele, pakkudes laia valikut korpuse suurusele kui funktsionaalsusele – mürasummutatud või õhuvoolu ülesehitus. Pop Air korpused võimaldavad hea jahutusvõimsuse tänu suurpärasele õhuvoolule, mis tuleneb võrkpaneelide rakendamisele korpuse ees ja ülaosas. Seevastu Pop Silent variatsioon tagab hea mürasummutamise ohverdades selleks jahutusvõimsuse, omades kinnist disaini. Mõlemad variatsioonid tulevad kolmes erinevas suuruses, standard, mini ja XL – emaplaadi tugi ulatub mATX kuni E-ATX’ni. Kõik korpused toetavad kahte 5.25 tolliseid pesasid.

Pop seeria korpused jagunevad veel kahte leeri osad korpused, mis omavad RGB ventilaatorid ja variatsioonid ilma RGB ventilaatoriteta. Kõige suuremad välimuse erinevused on Pop Air seeria korpustel, võimaldades kasutajal valida aktsent värvi korpusel – magenda, sinine, roheline, oranž. Kõik ülejäänud korpused seerias on kas täiesti mustad või valged. Lisaks on võimalik kasutajatel juurde muretseda lisa aksessuaare - SSD seadmete hoidmiseks, HDD/SSD kombinatsiooni seadmete hoidmiseks ja USB Type-C 10 Gbps esipaneeli pesa (maksumus 8.99 eurot).

Korpus mahutab E-ATX emaplaati laiusega kuni 280 millimeetrit, mis küll ei tähenda seda, et kõik E-ATX emaplaadid turult on toetatud, sest E-ATX on mingil määral turul reguleerimata ning tootajad tihti teevad seda, mida nad ise tahavad. Kuid sellegi poolest on mõnus näha suurete emaplaatide tuge. Standard korpus toetab ainult ATX emaplaate ning mini variatsioon on mõeldud mATX emaplaatide suunas.

Korpusel on kergesti paigaldatav karastatud klaas. Klaas kinnitub kahe näpu-kruviga korpuse tagaküljelt. Klaasi alumine ja ülemine äär on värvitud siis vastavalt korpuse tooni kas must või valge. Korpuse peal on magnetiline filter, mis siis vastavalt on korpuse tooni lähedale kui võimlik, täiesti üks ühele kplappi ei saa kuna tegu on erinevate materjalidega ning filtri õhulisus mõjutab värvi kuma valguise tõttu.

Esipaneeli võrk paneeli all asetseb magnetiline luuk ning luugi taha on peitetud kaks 5.25 tollised pesad, üks pesa on hõivatud hoiusahtliga, mida saab kergesti eemaldada kui selle jaoks ei ole soovi ning tahaks võtta kasutusele mõlemad 5.25 tollised pesad.

Huvitav on üldse näha praegusel turul korpust 5.25 pesaga ning eriti veel kahe pesaga, muidugi ei saa väita, et selliseid korpuseid ei ole, aga meie meelest on Fractal Design ülesehituse väga soliidselt teostanud, peites pesad toiteploki eraldusosasse ning kattes esiosa magnetilise kattega. Üllatus oli näha väikest hoiustussahtlit - Fractal Designi leidis võimaluse rakendada pesa lisaotstarbena näiteks USB pulkade või muude pisikest vidinate hoidmiseks.

Korpusel on eriti mitmekülgne tugi salvestusseadmetele toiteploki sektsioonis. Juhul kui ei ole soov kasutada ODD seadet ehk siis 5.25 tollist seadet, siis toiteploki sektsioonis on kaks salvestusseadme kinnitust. Ühe kinnituse külge saab panna ühe 2.5 ja 3.5 tollise seadme, mis meie arvates on igati ruumisõbralik. Tihti saab kinnitada ainult ühe seadme, et kas SSD või HDD, aga Fractal Design on leidnud mooduse lasta kasutajal kinnitada kaks seadet. ODD seadme lisamisel saab kasutaja valida kas paigutada ülemisele või alumisele positsioonile, vastava positsiooni valimise tagajärjel peab eemaldama HDD/SSD kinnituse.

Emaplaadi taga on veel kaks kinnitust kohta mida saab kasutada lisa salvestusseadmete kinnitamiseks. Korpus tuleb tehasest ühe kinnitusega ning kasutajal on võimalik juurde osta lisakinnitus 8.99 euro eest. Kinnituse külge saab paigutada kas SSD või HDD seadme. Olenemata asukohast korpuses kõik HDD seadmed kinnituvad kummist seibide ja kruvidega, tagades parema mürasummutuse kui pöörleva ketta kinnitamine otse korpuse külge.

SSD seadmete jaoks on emaplaadi taga olemas kaks spetsiaalset kinnitust ning lisana on võimalik kasutajal muretseda ekstra SSD lisakinnitus 10.99 euro eest. Lisakinnitus paikneb korpuse sees toiteploki sektsiooni katte peal. Juhul kui on soov saab emaplaadi tagant võtta kinnituse ja paigutada see korpuse sisse toiteploki sektsiooni peale on see võimalus kasutajal olemas, et näiteks eksponeerida SSD seadmeid kui need on RGB toega või äkki on tegu kolmanda osapoole RGB kontrolleriga.

Lisaks võiks välja tuua selle, et SSD seadmete puhul väga ei ole vahet, et kas need kinnitusega, kahepoolse teibiga või üldse lahtiselt korpuses. Võrreldes HDD ei oma nad mingeid pöörelevaid osasid ning kui kaablimajandusest ruumi on pista kas toiteploki sektsiooni või lihtsalt lahtiselt tagaküljele, mis on meie arvates parem kui käia välja üksteist eurot kinnituse jaoks, kuid samas kinnitus tagab korrektsema ülesehituse ja kaablimajanduse, eks igaüks oskab ise otsustada, kas hinnasilt tasub seda ära.

Ventilaatorite ülesehitus on siis vastavalt mudelile, et kas omavad valgustust või mitte. Korpusega tuleb kaasa 4x Aspect 12 RGB ventilaatorit, mille kogusele kasutaja saab ise juurde lisada veel kaks ventilaatorit korpuse ülemisele paneelile. Ventilaatorite toite ja valgustuse seadistamine on väga kasutajasõbralik tänu võimalusele ühendada ventilaatorid kõik üksteise sappa ning kõike viimasena ühendus ühendada vastava pesaga. RGB ühenduse jaoks saab kasutada korpusesse sisseehitatud kontrollerit. Tehase seadistusena on paigutatud esipaneelile kolm ventilaatorit ning taga paneelile üks ventilaator.

Radiaatorite paigutamiseks on kolm kohta, esiküljele saab paigutada 360 millimeetrilase, ülaosasse saab panna 280 millimeetrilase ning taga paneeli külge saab kinnitada 140 millimeetrilase radiaatori. Fractal Design on selle korpuse juures teinud väga hea lähenemise ning jätnud ekstra ruumi ülemise radiaatori kinnitamiseks. Tihti korpuse tootjad jätavad väga vähe ruumi radiaatori ja ventilaatorite jaoks ning mingil määral mängib rolli ka emaplaadi ülesehitus, eriti just VRM jahutusplokk. Võimsamate süsteemide puhul võib VRM olla päris kõrge profiiliga. Põhiline segav faktor ongi radiaatori paigutus ülemisel paneel, et kas see on rohkem liigutatud emaplaadi külje suunas või siis klaasi suunas, kuid tihti hea paigaldusvõimaluse tekitamine suurendab korpuse laiust ning see omakorda materjali kulu ja hinda. Ühesõnaga meie arvates Fractal Design ülemise jahutuselementide pagitus on suurepärane.

Kaablimajandus on suurepärane tänu Fractal Design poolt disainitud ekstra suured läbipääsuavad juhtmete joaks. Kaks suurt ava paiknevad emaplaadi ülemises osas ning paremal küljel. Suuruse poolest katavad nad ära peaaegu kogu ATX emaplaadi küljed, seega ei pea muretsema kust august tuua kaabel soovitud pesasse. Lisaks selliste avade rakendamine aitab kokku hoida ka kaablimajandusaukude puhul kasutatavate kommikinnituste pealt.

Küll suurte avadega tuleb kaasa see, et ilus oleks mitte näha lahtiseid kaableid läbi avausse, kuid kui on natukengi aega siis saab juhtmed ilusti kinnitada emaplaadi tagant leitava kahe takjakinnitusega. Eriti on kaabli majandust ventilaatoritega, kuna iga ventilaatori kohta on kaks juhet. Samas nimetatud avad on tunduvalt väiksema laiusega kui seda enamus korpuste puhul kus on kastutatud kummist katteid. Seega suhteliselt vähe tagaosa on läbi paista isegi selliste piklike avadega.

Air variatsiooniga korpusel on ilus esipaneel unikaalse kuusnurkse mustriga ning võrk ülesehitus funktsioneerib tolmufiltrina. Seevastu Silent variatsioon on täielikult sileda esi- ja ülemise paneeliga ning lisaks paneelidele lisatud veel helisummutav vaht – sarnaselt Air variatsiooniga on võimalik kasutajal välja vahetada ülemine paneel võrk ülesehituse, et tagada parem jahutusvõimsus komponentidele.

Korpusesse on sisse ehitatud adresseeritavate RGB valgustuse kontroller, mis toetab täiesti standardset 4 pinnilist ühendust, kus kasutusel on ainult 3 pinni. Kontroller omab 4 nelja erinevat töö režiimi pluss võimalus lülitada RGB välja. Erinevate režiimide vahel saab liikuda nuppu kaks sekundit all hoides. Niisama nupuvajutus vahetab värve ning värvide alla kuulub ka vikerkaare ülesehitus kui selle järgi on soov. RGB kontroller kasutab toiteallikana SATA ühendust. Lisaks on sisend ja väljund pesade juures valgustusega toitenupp, kaks USB 3.0 5 Gb/s pesa ning eraldiseisvad pesad heli ja mikrofoni jaoks.

Toiteploki alt on võimalik leida eraldiseisev tolmufilter ning nagu eelnevalt mainitud siis esipaneel ei ole eraldiseisvat filtrit ning paneeli võrgustik funktsioneerib tolmufiltrina, tagades kasutajale mugavad puhastusvõimalused.

Kasutajal on võimalik paigutada toiteplokk ükskõik kumba pidi, sest Fractal Design on jätnud toiteploki sektsiooni õhtu avad, mis on väga hea lähenemine, sest tihti võib olla olukordi kus peab keerama toite teisipidi, kui näiteks korpus paikneb põrandal vaiba peal või soov seadista teissugust õhuringlust näiteks Silent seeria puhul, kus võtab õhu korpusest ja lükkab korpuse tagant välja.

Fractal Design on võtnud kõikide uute korpuste puhul kasutusele PCI Express pesade ülesehituse, kus pesade vahel ei ole toetusposte. Selline ülesehitus võimaldab kasutajal osta lisaaksessuaari graafikakaardi vertikaalseks paigutamiseks. Hind sellele lisale on 49.99 eurot. Vertikaalsed hoidikuid ei ole midagi uut, kuid mis meile meeldib on PCI Express pesade vahelt eemaldatud vahelülid. Oleme kokku puutunud olukordadega, kuis HDMI või DP pesa läheb vastu vahelüli või üleüldiselt tekitab vahelüli ebamugavust paigaldamisel. Vahelülid pannakse tihti korpuste, mis vajavad lisanduge, et oleks parem jäikus, kuid Pop seeria on väga hea kvaliteediga.

Standardiseeritud koormustest

Standardiseeritud müra koormustest

Kokkuvõte

Korpus jääb oma hinna poolest 109.99 euro juurde, mis on igati mõistlik ja väärt hind. Algul võib tunduda, et korpuse puhul on lõigatud nurkasid, et hinda alla tuua, kuid tegelikult on asi hoopis teisipidi. Näiteks uuenduslik lähenemine kasutada emaplaadi pikkuseid avasid kaablite ühendamiseks korpuse tagant emaplaadiga. Algul tundis idee halb, et kaableid jääb näha, aga tegelikult ei ole tegu 1:1 ülesehitusega korpustega, kus on rakendatud kummist katteid, sest tavalised korpused kummist kattega on väga laia avarusega, siis hetke korpusel on Fractal Design rakendanud väga mõnusalt peenikesed avad. Lisaks need peenikesed avad ei takista kaablite paigutust mingil moel vaid pigem lihtsustavad. Mida lihtsam on paigutada kaabel vastavasse pessa, seda kergeim on neid korras hoida taga paneelil.

Algne plaan oli rakendada korpuse ette 3x 120 millimeetrilase ülesehitusega kõik ühes vesijahuti, kuid selgus, et Fractal Design on väga mõnusalt ruumika ülesehituse võimaldanud kasutajatele ning vesijahuti paigutamine sinna sobis ideaalselt. Välimuselt on korpus väga soliidne ja kvaliteetsetest materjalidest. Eriti mõnus disainilisa oli väike sahtel 5.25 tollises pesas. Tekitas sellise üllatusmomendi, kui esimesel korral korpusele käpad külge sai pandud. Ega ei saa üle ega ümber RGB, mis sellise hinnaklassi juures on väga mõnus, lisaks veel kontroller mis on korpusesse sisse ehitatud. Lisaks ventilaatorite toite ja valgustus kaablite ühendus võimalus üksteise jätta tagab kerge kaablimajanduse ja ei pea muretsema, et emaplaadil jätkuks piisavalt pesasid. Korpuses oli väga ruumiks ehitada ning mõnus oli näha lisatarvikute ostmise võimalust. Meie poolt tarvikute pakkumisele suur pluss, sest ega tõesti korpuse puhul väga ei lähe kõik need HDD ja SSD pesad kasutusse. Pluss juppide vähendamine võimaldab tuua korpuse hinda alla. Meie poolt igati positiivne soovitus Pop seeria korpustele, eriti XL Air suunas, kuna suutis koormustes saavutada väga hea tulemuse.

Lisainfo

Fractal Design Pop XL Air

sample-image

Vaata edasimüüjaid

Similar Articles