Fractal Celsius+ S24 Prisma

Vesijahutitega juhtub tihti nii, et kõik muutuvad ühesuguseks ja kõik võimaldavad pea, et sama head jahutusvõimsust. Siis tuleb hakata tootjatel leidma uusi lähenemis, kuidas teha jahuteid rohkem ahvatlevateks kas siis tulukeste või muude innovatiivsete lähenemistega. Fractal on võtnud lähenemiseks rakendada mugavam kaablite majandus, tegevus mis tihti muutub tülikaks kui jahutiga tuleb kaasa mitu ventilaatorit ja lisaks veel valgustusega seotud kaablid.

Celsius bränd on esimene Fractali vesijahutus, mille teise põlvkonna uuenenud varianti täna vaatame. Perekonnas on kokku kuus jahutit, mis tegelikult dubleerivad ennast, kuna ühte jama sama suurusega jahuteid on kokku kaks – erinevus seisneb selles, et ühel on rakendatud RGB ventilaatorid ja teisel mitte. Ühesõnaga on peres kolme suurusega jahutid 240 mm, 360 mm ja 280 mm. Nüüd saab rääkida sellest pluss märgist nimes, mis viitab jahutusblokki suurusele – jahutus osa diameeter on 62 millimeetrit.

Pakendist on võimalik leida jahuti, kinnitus tarvikud, kaks ventilaatorit, vajalikud kruvid, juhendi ja kaablid. Pakend on nagu iga teine, siis tooks tähelepanu juhendile. Meie meelest on Fractal pannud meeletult aega ja raha juhendi viimistlemisele, mida ma märkasime hiljuti tehtud korpuse ülevaatest. Juhendis ei ole liigset informatsiooni ning kõik on selgesti loetav. Fractal saab meilt suured plusspunktid selle kohalepalt. Jahutile on antud garantiid kokku 5 aastat, mis on tegelikult päris pikk arvestades, et kinnist süsteemi ei saa kasutaja kuidagi hooldada – mitte, et nimetatud ülesehitus halb oleks, aga see näitab, et Fractal on oma otsuses päris kindel olenemata sellest, et tegelikult vesijahutus süsteem koos pumbaga ei ole majasine disain.

RGB puhul on siis mõeldud adresseeritavaid, mis tuleb ühendada siis emaplaadiga või muu vastava kontrolleri taha, mis võimaldaks 5V ühendust. Ventilaatorid on päris hea ülesehitusega pakkudes kiiruse reguleerimist 500 kuni 2000 pööret minutis, mis siis kas tagab vaikse töötamise või parima jõudluse.

Radiaatori puhul tuleb tähelepanu pöörata tegelikule suurusele, kuna radiaator vaja paaki ja torude kinnitamiseks üleminekut – radiaatori suurus on 284 x 122 x 31 millimeetrit. Materjali on kasutatud radiaatori puhul alumiiniumi, mis on tegelikult pea et standard kõikide kõki-ühes-vesijahutite puhul. Fractal on ülesehituse poolest läinud natuke teist teed ja teinud paagi osa päris suures, mis võib olla takistuseks mõnedes korpustes paigaldamisel. Kuid teisipidi saavad jälle plusspunkte, et nimetatud ruum on optimaalselt ära kasutatud kontrolleri jaoks, millest räägime hiljem.

Vaadates jahutusplokki, siis eelnevalt paigaldatud termopasta on päris väikeses koguses ja ringikujuline – oleks soovinud tegelikult näha natukene suuremat termopasta kogust. Jahutusplokk on vasest ning ei oma läikiva disainiga, mitte saada valesti aru, et läikiv disain on parem. Kuid mida me saame antud jahuti plokki kohta öelda on tema kerge kriimustumine ja me mõtleme nagu väga kerge kriimustumine. Kas see on nii mõeldus ei oska me väga öelda, aga millega me oskame kaasa rääkida on see, et kriimud ei ole hea ning seda eriti just siis kui need on väga kergesti tekkivad. Termopasta eesmärk on ära täita ebaperfektsed augud jahutusplokki ja protsessori vahel, et ühtegi õhumulli ei oleks. Mida tihedam ja parem on kokkupuude, seda parem on jahutus võimsus. Sellest ka tulenev probleem, et kui nimetatud jahuti saab kergelt kriime ning peale mitmekordset kasutust võib olla alus nii kriimustund, et see võib hakata mõjutama jahutusvõimsust. Kuid jätame selle negatiivse külje praeguses sinnapaika.

Rääkides jahutusplokist, siis Fractali rakendatud disain on tootjale omakohane väga elegantne ja tagasihoidlik. Pump koos jahutusblokiga on tegelikult päris väike – saavutades ainult 45 millimeetrit kõrgust. Fractali logo on küll väike, kuid oleks võinud jääda täielikult jahutusplokilt ära, kuid see on juba tootja enda teha, kuhu nad logisid panevad – meie seda lähenemist ei poolda, samas kes ei pane oma logu esipaneelile. Jahutusblokki ja radiaator on ühendatud piisavalt pikkade torudega, mis on omakorda veel põimitud ümbrises, mis on tänapäeva jahutitel väga levinud. Fractal on kasutanud nailonit põimimis materjalina. Mis just need põimitud kaablid eriliseks teevad on sealt sala katte alt veatud kaablid. Pumbal on kaks ühendatud kaablit, millest üks on kiiruse kontrollimiseks ning teine valgustuse jaoks.

Üks eriline funktsioon millele me just seletust ei leia on keeratav pumba pealmine osa. Ühesõnaga on kasutajal võimalus reguleerida jahuti tööd keerates peamist osa kas vasakule või paremale, mis siis vastavalt paneb kogu jahutusüsteemi töötama automaat olekusse või PWM kontrolli alla.

Automaat funktsiooni eesmärgiks on taga võimalikult hea töövõime seades ventilaatorite poolt tekitava lärmi ennekõike pumba omast. Tihti juhtub kõik-ühes-vesijahutitega, et pump hakkab häält tegema, kas siis mullidega või mõnel muul ragiseval toonil. Pöörete arv, mida pump teeb minitus jääb 800 kuni 2800 RPM vahemikku, juhul kui jahuti vedeliku temperatuur tõuseb üle 60 kraadi, siis käivitub kaitserežiim, mis kergitab pumba kiiruse 3500 pöördele minutis. Mida Fractal tahtis siis saavutada on see, et olenemata olukorrast ainuke heli mida sa kuuled on ventilaatorid, kuna nende lärm saab olema suurem pumba omast.

PWM vastupidi annab täiskontrolli kasutajale. Mis on igati mõistlik, kui siin on väike aga ning see seisneb selles, et jahuti hakkab kiiremini tööle kui vedeliku temperatuur ületab lubatud piiri, milleks on umbes 55 kraadi – millest tulenevalt toimub järsk ventilaatorite ja pumba kiiruse kasv. Kuid millest me ei saa aru on selle funktsiooni panek plokile, et miks just sinna jah see on ainuke ligipääsetav koht aga kui korpuse küljepaneel on kinnitatud kruvidega, ega ma ei satu seda enam kunagi reguleerima, sest see on lihtsalt ebamugav. Teine natuke ebamugav teema on see, et kontroll põhineb vedeliku temperatuuril, mis ei ole just nagu kõige parem lähenemine, kuna vee temperatuur ei lähe hetkega kõrgele temperatuurile isegi kui protsessor seda teeb. Küll selline ülesehitus tagab vaikuse ning me arvame, et seisukohti on mõlemal poolel.

Nüüd oleme jõudnud selle osani, kus tahaks pöörata tähelepanu Fractali innovaatilisele lähenemisele paigutada väike kontroller plaat radiaatori otsa, kuhu on siis võimalik ühendada RGB ventilaatorite osa ja ventilaatorid. Selline lähenemine on meie meelest ideaalne, kuna kasutaja saab hoida kõik vajalikud juhtmed ühes koos ja ei pea neid veda ühte ventilaatori kontrollimis pesasse emaplaadile ja siis järgmine järgmisesse vaid kõik on ilusti töötud ühte kohta kokku.

Ainukesed kaablid, mis tuleb vedada on kaks juhet, mis tulevat välja jahutus/pumba osast. Mis küll võib natuke takistuses tulla on see, et ventilaator tuleb paigutada ilusti, et see jõukas kontrollerini. Ainuke kohta kus viriseda oleks olnud jahuti kaabel, mis osadel puhkudel oleks võinud olla pikem ja mõnel teisel korral jälle lühem. See siis tingult sellest, et kuhu emaplaadi tootjad on paigutanud PWM pesad. Jah enamus on paremas nurgas ja sinna see kaabel ulatub ilusti, aga mõni on pannud pesa kohe protsessori juurde. Aga see on tõesti juba liigne nokkimine.

Ei saa jätta rääkimata jahuti paigaldamisest. Juhul kui on kasutusel Inteli protsessor, siis ei ole midagi karta paigaldus läheb lepasereega, aga kui peaks olema AMD siis hoia närve, kuna meil läks paigaldamisele ikka päris palju aega ja vandesõnad olid kerged tulema. Probleem siis seisneb selles, AMD kinnitus kasutab emaplaadiga kaasa tulnud plastik klõpsude ülesehitust. Juhul kui on olnud kokkupuude AMD stock jahutitega, mis omavad klemme siis asi on hoopis hullem. Esimese sammuna peab välja vahetama jahtuti kinnituse AMD vastu, see on kergesti tehtav järgmiseks on paigutada üks kinnitus osadest emaplaadi külge ning viimaseks sammuks on võtta väike liblika kujuline kruvi ning lükata see emaplaadist eemale otse jahuti suunas ja kruvida peale kruvi.

Mis selle tegevuse teeb nii mõteldult rakseks on see, et need kinnitused on mõeldus kasutamaks olukorras, kus sul on võimalus suruda jahutile peale ja siis kinnitus kinnitada. Kui Fractal mõtles, et see on liiga lihtne ning sea pead samal ajal suruma jahutit alla, lükkama kruvi emaplaadi kinnitusest ja jahuti kinnitusest läbi ning samal ajal veel võtma mutri laadse asja ja selle kogu krempli fikseerima – aga ma ei tea mis tulnukad seal arenduses töötasid, et neil kolm kätt oli, me küll saime hakkama ning seda siis mõeldud, et üks isik ilma abita, kuid see on ikka liiga mõteldult raske. Kui ma peaksin andma hinnangu ainult selle puhul, siis kui sul on AMD ära näpi seda jahutit ehk kui jahuti on paigas sa ei taha seda sealt eemaldada enam.

Arvuti

Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i7-5820K
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 3200MHz
Emaplaat: ASRock Fatal1ty X99 Killer SLI
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Tulemused

Jahuteid sai testitud AIDA64 EXTREME programmiga. Kõik jahutid olid seatud maksimaalse jahutuse peale, millega seoses siis ventilaator(id) või pump töötas täie võimsuse juures. Iga test kestis 30 minutit. Protsessori ülekiirendus oli seatud emaplaadi poolt automaatselt, milleks oli 4,4 GHz 1.285 V juures. Protsessorit oleks saanud veel kaugemale lükata, kuid otsustamise seada ohutu 4,4 GHz ülekiirenduse, mis OCCT programmi jaoks on 33,3% ülekiirendust. Testis osales kokku 34 jahutust (16 nendest olid kõik ühes vedelikjahutused ning 18 õhkjahutused), mis olid käeulatuses ja mida sai laenata. Toatemperatuur testimise käigus oli 22,5 kraadi. Mõõtmistulemused on korrektsed, kuid võib esineda mõõtmisvigu, seega võib võtta tulemusi kui pluss või miinus üks kraad saadud tulemuste suhtes. Jahutite puhul sai kasutatud ARCTIC MX-4 termopastat, et kõik oleks õiglane.

Termopasta

AIDA64 Extreme

AIDA64 Extreme OC

Hind

Osad jahutid on võrdlusest puudu, kuna ei ole enam müügil, seega on hinnavõrdluses ainult need, mis turult hetkel saada on. Mõne hind on mõjutatud sellest, et toote müüjat on Eestis ainult üks, mille tulemusena suhtuda sellesse võrdlusesse lihtsalt illustreeriva pilguga. Hinnad pärinevad ülevaate kirjutamise hetkel kõige väiksema hinnaga pakkujatelt HinnaVaatluse andmete põhjal.

Kokkuvõte

Esimese suure negatiivse punkti peab kohe ära mainima, et jahutit AMD platvormile on ebamugav paigaldada. Põhilised head kohad millega Fractal oma Celsius jahutiga silma paistab on just innovaatilised lähenemised nagu jahuti seadistamine kas PWM või AUTO funktsiooni keerats pumba pealset plastikut. Lisaks juhtmete peitmine põimingu alt ei ole enam nii unikaalne, kuid ikkagi tasub märkimist, kuna Fractal on läinud paar sammu edasi ja lisanud ka kontroll plaadi ventilaatorite ja RGB seadmete ühendmaiseks – tagades parema kaablimajanduse ja kergema paigalduse kasutajale. Isegi see, et jahuti põhineb Asetek disainil ja mitte kõige uuemal generatsioonil vaid üks samm tahapoole, näitab seda Fractal on kindel vanema disaini vastupidavuses (viis aastat garantiid) ja jahutusvõimsus ei ole ka kurta. 

Lisainfo

Fractal Celsius+ S24 Prisma

sample-image

Vaata edasimüüjaid

Similar Articles