DeepCool AK500
DeepCooli uus õhkjahuti on oma võimsuse poolest õhkjahutite tulemuste tipus, kaotades testitud parimale õhkjahutile vaid 2 kraadiga, kuid olles see-eest odavam ~30 eurot. Praeguse seisuga testitud toodete seast pakub Ak500 parimat hinna ja jõudluse suhet.
Eelnevalt heitsime pilgu peale ühele DeepCooli vesijahutile (LS720 WH), mis oma tulemuste poolest võttis tabelites esimese ja teise koha. Nüüd on jõudnud järg AK500 juurde, mille kohta nagu me tegelikult juba vihjasime ka sissejuhatuses, jõudis õhkjahutite kategoorias samuti tabeli tippu. Protsessori jahutamine on viimaste aastatega muutnud aina olulisemaks tähelepanupunktiks, kuna nii praegused Inteli kui ka varsti turule saabuvad AMD protsessorid suudavad töötades päris palju kuumust toota. AK500 kasuks räägib massiivne radiaator, mistõttu on jahutil ka vastav kaal, milleks on 1040 grammi ning jahutustorn koosneb 45-st alumiiniumribast.
DeepCool AK500 | |
---|---|
Mõõtmed | 127 x 117 x 158 mm |
Neto kaal | 1040 g |
Jahutustorusid | 5 | Ventilaator | 1x FK120 120 mm | Ventilaatori töökiirus | 500~1850 RPM±10% (PWM) | Müratase | ≤28 dB(A) | TDP | 240 W | Garantii | 3 aastat |
Jahuti jahutustorud on paigutatud nurga alla, et tagada suurepärane ühilduvus mälusiinidega võimaldades kasutajal paigaldada emaplaadile igasuguse kõrgusega mälud. Tänu suurepärasele jahutustorude asendile ei teki kasutajal ühilduvusprobleeme ka emaplaadil rakendatud jahutusplokkidega.
Tööjaamaplatvormid on tavakasutajate jaoks küllaltki välja surnud, aga tasuks siiski mainida, et kui mälusiinid paiknevad mõlemal pool protsessorit, et siis on ühe poole mälude kõrgus limiteeritud 45 millimeetri peale.
Jahutil on kokku 5 jahutustoru. DeepCooli sõnul on jahutustorude sisemine kapilaarstruktuur optimeeritud nõnda, et jahutusvõimsus on ühesugune olenemata jahuti asendist, olgu selleks siis horisontaalne või vertikaalne asend.
Ventilaatorina on rakendatud 120 millimeetrilise läbimõõduga FK120 ventilaator. Jahutiga tuleb kaasa lisaventilaatori kinnitused, juhuks kui kasutaja soovib seadistada ventilaatori lükke-tõmbe ülesehitusse, kuid siinkohal märgime ära, et jahutiga tuleb kaasa vaid üks ventilaator. Ventilaator töötab vahemikus 500 kuni 1850 pööret minutis ning on kontrollitav PWM ühenduse kaudu.
Ühe omapärase disainielemendina on DeepCool rakendanud malelaualaadse ülesehituse jahutusribade juures, mis ühtlasi peaks tõstma staatilist õhuvoolu.
Paigaldamise protsess on sarnane teiste õhkjahutitega, jahutil puudub tehasest eelnevalt külge paigaldatud ülesehitus (AMD/Intel), kuid see on omas mõttes positiivne – kui varem oli domineerivaks platvormiks Intel, siis tänapäeval on leerid jagunenud küllaltki võrdseks ning tootjapoolne paigaldamine ei ole enam niivõrd mõttekas.
Jahuti peal on iluplaat, mille eemaldamisel pääseb ligi ühele kruvile läbi jahutustorni. Teise kruvi joaks tuleb eemaldada ventilaator, mis on kinnitatud kergesti eemaldatavate klambritega.
AK500 paigaldamiseks ei vaja kasutaja ise mingeid tööriistu, isegi kruvikeeraja pärast ei pea muretsema, kuna DeepCool on selle kaasa pannud. Kasutaja saab kasutada ka DeepCooli jahutiga kaasa tulnud termopastat, mis on mugavas süstlas. Oleneb küll protsessori suurusest, aga üldjuhul saab ühest süstlatäiest katta kaks protsessorit.
Arvuti
Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i7-5820K
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 3200MHz
Emaplaat: ASRock Fatal1ty X99 Killer SLI
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Toiteplokk: Corsair AX1200i
Tulemused
Jahuteid testiti AIDA64 EXTREME programmiga. Kõik jahutid olid seatud maksimaalse jahutuse peale, millega seoses siis ventilaator(id) või pump töötas täisvõimsuse juures. Iga test kestis 30 minutit. Protsessori ülekiirendus oli seatud emaplaadi poolt automaatselt, milleks oli 4,4 GHz 1.285 V juures. Protsessorit oleks saanud veel kaugemale lükata, kuid otsustamise seada ohutu 4,4 GHz ülekiirenduse, mis OCCT programmi jaoks on 33,3%. Toatemperatuur testimise käigus oli 22,5 kraadi. Tulemuste puhul tuleks arvestada kuni pluss või miinus üks kraad saadud tulemuste suhtes. Jahutite puhul sai kasutatud ARCTIC MX-4 termopastat.
Nimekirjas võib esineda jahuteid, mis ei ole toetatud Intel LGA 2011 platvormidel, sellistel juhtudel tuleks arvestada, et jahutite jahutusvõimsus on toodud üle võrdlusena mõne muu testsüsteemi pealt. Ülesehitus näeks välja järgnev: kontrolljahutiga tehakse testid jahutuse testplatvormil ja kõrvalisel platvormil ning testitav jahuti testitakse ainult kõrvalisel platvormil ning seejärel tehakse vastavad arvutused, et teisendada tulemus ülevaategraafikule. Kontrolljahutitena on enamasti kasutusel kolm erinevat jahutit, et tagada parim teisendus.
AIDA64 Extreme
AIDA64 Extreme OC
Kokkuvõte
Keeruline on anda jahutile muud tagasisidet kui suurepärane. Jahutusvõimus on põhimõtteliselt 1:1 kõige kallimate õhkjahutitega, mis on turul saada (nt Noctua NH-D15). Müratase on madal ning kõige tipuks on jahutil ka taskusõbralik hind. Ainukeseks negatiivseks küljeks võib mõne jaoks olla tänapäeval väga populaarseks saanud RGB valgustus, mis tootel täielikult puudub - meid see isiklikult ei häiri ning antud hinnaklassi juures on siin niigi kvaliteeti küllaga. Uuema generatsioon protsessorid on päris kuumad ning kui rahaga priisata pole, kuid soov on siiski jahutada ka kõige nõudlikumat protsessorit nagu Alder Lake (i9-12900K) siis heida kindalt pilk peale DeepCooli AK500le.
Lisainfo
Vaata edasimüüjat