Cooler Master MasterLiquid ML120L RGB
Mõnikord uue toote jaoks ei pea palju vaeva nägema, kui on oskus ära kasutada varasemat disaini ja rakendada paar muudatust. Ühesõnaga jahuti on välimuselt põhimõtteliselt üks ühele MasterLiquid Lite seeria jahutile, mis kahjuks ei too turule midagi uuendusliku, vaid vana asjale on lisatud uus kuub. Jätkuvalt paneb Cooler Master oma toodetele pikad nimed, mis arvatavasti jätkub veel nii mõni aasta veel, kuni keegi otsustab midagi selles osas midagi ette võtta. Samas on nende nimede ülesehitus skeem arusaadavam kui paljude teiste omad ning selle kohapealt suured plussid Cooler Masterile. Kuid liigume edasi ja vaatame, mida jahuti suudab pakkuda, kuna vanemat versiooni me ei ole veel testinud.
Sissejuhatus
Nii vanem kui ka uuem versioon on üritatud üles ehitada nii, et ei peaks kasutama Aseteki jahuti disaini, mis on kasutusel enamikes kõik-ühes vesijahutites. Minu arvates on Cooler Masteril jahutuse ülesehitus siiani kenasti õnnestunud, mis muidugi aitab jahutil teiste seast välja paista. Ausalt öeldes on raske midagi uut öelda jahuti kohta, mida teistel sarnastel jahutitel ei ole. Jahuti põhi müügielemendiks on RGB, pumba pealne logo on muudetud läbipaistvaks ning komplekti on lisatud RGB ventilaator. Isiklikult arvan, et Cooler Master on natuke hiljaks jäänud ning ei ole tuldud just kõige uuenduslikuma tootega turule, kuid samas hilja kui mitte kunagi. Põhi huvi jahuti testimiseks on RGB lisa ning Cooler Masteri enda disainitud kahe kambrilane pumba süsteem.
Pakend ja sisu
Karp on täpselt loodud 120 mm vesijahuti jaoks ning seekord ei ole rakendatud kokkuhoidliku tootmist, kuna karpi ei ole võimalik ka ära mahutada suurem jahti ehk siis 240 mm radiaatoriga jahutit. Pakend ise on aga kvaliteetne ja hea välimusega. Üldine disain pakendil on must ja sinine ning tekstid on kirjutatud valgega. Pakend ise koosneb täielikult papist. Kõik kuus külge on kaunistatud mõne informatsioonikilluga või illustreeriva joonisega, olgu selleks siis lihtsalt ettevõtte ja toote nimi, toote illustratsioonid või toote omadused ja spetsifikatsioonid.
Karp avaneb külje pealt klapiga ning rohkem otseseid kinniteid ei ole. Karbi klapi kinnituskindlusele aitab kaasa ka plastist ümbris, mis on paigaldatud karbi välisele küljele, selle all on siis mõeldud üldist musta katet. Kõik jupid on ilusti pakendatud, et toode jõuaks tervelt kohale. Kõik vajalik on karpi kaasatud. Lisatud on ka käsiraamat, mis aitab kasutajal paigaldada jahuti ilma muredeta. Eelmises Cooler Master vesijahuti ülevaates sai öeldud järgnevat „Võimalusi on palju, kuidas muuta juhendit natukenegi asjalikumas, kas või näiteks lisada garantiijuhend“, mida ka tehti seekord ning see juhend on ikka korralikult mahukas, selle kohapealt suured plussid Cooler Masterile, et ülevaatajaid on kuulatud ning on tehtud muudatusi, sest eelnevat lauset on võimalik leida mitmest ülevaatest.
Karpi on lisatud ka kolmeks hargnev RGB adapteri kaabel, mis võimaldab ühendada kolm RGB seadet ühe pesa külge – vastavaid kasutus võimalusi on palju ning neid hetkel siin nendele rohkem aega ei panusta, kuna need on enamasti iseenesest mõistetavad. Ainuke asi mille suhtes oleks vigisemist oleks see, et Cooler Master oleks võinud lisada kaks RGB ventilaatorit, kuid samas peab meeles pidama ka hinda, kuna kui lisada teine ventilaator tõuseks ka juhti hind ehk siis kahe otsaga asi. Kuid samas oleks ikkagi hea näha, kui komplektis oleks kaks ventilaatorit – tegelikult ma ei suuda ära otsustad, kumb oleks parem, kas kaks või üks.
Rääkides ventilaatorist – mis on eelnevalt meil juba ülevaate all olnud mõnes mõttes, kui paari sõnaga teeme kokkuvõtte, kuna tegu on disaini poolest natukene erineva ventilaatoriga, kuna tookord oli meil MasterFan Pro RGB ülevaate all. Karpi on lisatud üks MasterFan 120 AB (Air Balance) RGB ventilaator, mis omab natuke teist disaini kui see millest tegime ülevaate natuke aega tagasi, kuid sisu on ikka sama – palju juttu ja vähe informatsiooni. Ventilaatoril ei ole kummist lisasid, et takistada vibratsiooni levikut. Ventilaatori töörežiimi piirkonnaks on 650 kuni 2000 RPM, mis peaks olema piisav vahemik tavakasutajale. Kõik vastavad kruvid ja kinnitussüsteemid on eraldi pakitud. Jahutiga tulevad kaasa Inteli ja AMD kinnitused ning jahuti pakub tuge kõikidele süsteemidele, tugi on lisatud ka mitu aastat vanadele süsteemidele. Kinnitused on eraldi väikestes kilest kottides, et kasutajal oleks kergem orienteerita, et milliseid kinnitusi peab kasutama.
Termopasta on üks asi, millele ei pööra paljud tootjad tähelepanu ning selle all ma mõtlen termopasta lisamine pakendisse. Põhimõtteliselt on tootjal kaks võimalust, kas lisada pasta juba eelnevalt tootele ning lasta sellel kuivada õhu käes kuni ostja lõpuks oma jahuti kätte saab või siis lisada termopasta süstlana või kotiga, mis muidugi tähendab, et kasutaja peab rohkem vaeva nägema, kuid samas mis tagab selle, et termopasta suudab temperatuuri edastada paremini ning mõnikord jätkub seda isegi kaheks korraks ehk on võimalus kasutada kas uuesti aasta pärast või millekski muuks kui on vaja. Ühesõnaga ma tahtsin oma jutuga jõuda selleni, et Cooler Master on teinud hea töö ning on lisanud termopsta süstlana, mida siis vastavalt protsessori suurusele on võimalik isegi kasutada rohkem kui üks kord, kui just protsessori pindala ei ole väga suur.
Esimese asjana võib silma jääda see, et jahuti ülesehitus on natukene erinev, kui muidu turul levinud jahutitel. Voolikud, mis on ühendatud pumba osaga ei ole ühel ja samal tasemel vaid on erinevatel kõrgustel, mis on tingitud sellest, et Asetek on patenteerinud kindla jahuti disaini, mis takistab teiste mitte-Aseteki ettevõtetel USA-s kaubanduslikult müüa tooteid, mis on ette nähtud CPU jahutiteks, millel on pump otse alusplaadi peal. Cooler Master sai sellest teada eriti valusal teel, kui sai kohtukutse, mille tulemusena pidi USA turult eemaldama Seidoni seeria jahutid. Kohtuotsus oli karm löök ettevõttele, kuna kaotati suur turundussektori osa. Peale seda jäi Cooler Masteril üle kaks võimalust, kas hakata disaini eest maksma Asetekile või siis töötada välja oma disain.
Nende lahenduseks oli kahe kahe kambriline disain, millel on alusplaadi ühendusega integreeritud pump. Pump on varustatud spetsiaalse kaabli abil, mille abil saab reguleerida pumba kiirust. Jahutusbloki peal on läbipaistev logo, mida on võimalik siis kontrollid kas kaasa tuleva RGB puldi abil või siis üks kõik millise RGB pesa kaudu, olgu selleks kas emaplaadil olev pesa või hoopis kolmanda osapoole poolt välja lastud seade. Pumba kontroll toimub tavalise 3 pinnilise otsiku kaudu, oleks olnud soov näha PWM adapterit, kuid hetke olukorras see väga palju ei muuda. RGB kontrolleri kohta ei ole midagi öelda, kuna töötab nii nagu peab – omab 6 erinevat režiimi mille vahel saab valida, vastavalt valitud efektile saab muuta värvi ning viimane nupp on mõeldud heleduse reguleerimiseks.
Valgustus
Andmed
Arvuti
Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i9-7900K
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 3200MHz
Emaplaat: ASRock Fatal1ty X299 Gaming K6
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Toiteplokk: Corsair AX1200i
Tulemused
Jahuteid sai testitud AIDA64 EXTREME programmiga. Kõik jahutid olid seatud maksimaalse jahutuse peale, millega seoses siis ventilaator(id) või pump töötas täie võimsuse juures. Iga test kestis 30 minutit. Protsessori ülekiirendus oli seatud emaplaadi poolt automaatselt, milleks oli 4,4 GHz 1.285 V juures. Protsessorit oleks saanud veel kaugemale lükata, aga ohutuse mõttes, kuna ei teadnud kuidas üks või teine jahuti jahutamisega hakkama saab sai seatud ohutu 4,4 GHz ülekiirendus, mis OCCT programmi jaoks on 33,3% ülekiirendust. Testis osales kokku 27 jahutust (12 nendest olid kõik ühes vedelikjahutused ning 15 õhkjahutused), mis olid käeulatuses ja mida sai laenata mõne kaasfoorumlase käest. Toatemperatuur testimise käigus oli 22,5 kraadi. Mõõtmistulemused on korrektsed, kuid võib esineda mõõtmisvigu, seega võib võtta tulemusi kui pluss või miinus üks kraad saadud tulemuste suhtes. Jahutite puhul sai kasutatud ARCTIC MX-4 termopastat, et kõik oleks õiglane.
Cooler Master MasterGel
AIDA64 EXTREME
AIDA64 EXTREME OC
Hind
Osad jahutid on võrdlusest puudu, kuna ei ole enam müügil, seega on hinna võrdluses ainult need, mis ma leidsin. Mõne hind on mõjutatud sellest, et toote müüjat on Eestis ainult üks, mille tulemusena suhtuda sellesse võrdlusesse lihtsalt illustreeriva pilguga. Hinnad pärinevad (30.10.2017) kõige väiksema hinnaga pakkujatelt HinnaVaatluse andmete põhjal.
Kokkuvõte
Pakendist toote kvaliteedini on Cooler Master säilitanud oma kvaliteedi, mis on suurepärane ning soovin neile ainult edu, et tulla välja turule uuenduslike toodetega, kuna hetke toode ei ole just midagi uuenduslikku. Ma ei tee toodet maha, aga soov oleks olnud kohe saada esimese korraga selline jahuti kas või siis ilma RGB ventilaatorita, kuid läks teisiti ning siin me oleme. Jahuti saab ilusti hakkama ning RGB on mõnus lisa, eriti meeldib see, et kaasa saab RGB ventilaatori, mis ei ole nii levinud. Perekonda on lisandunud uus ja sama võimas MasterLiquid Lite RGB pakkudes suurepärast jahutusvõimsust ning olles samal ajal ka vaikne. Ei saa ikkagi mainimata jätta, et Fiasko, mis toimus Aseteki ja Cooler Masteri vahel on mõnevõrra isegi positiivne, kuna see suunas firmat leidma probleemile lahendust – on vajadus leia lahendus. Ning võib tõdeda, et turule tuldi tagasi tugevamatena kui eales varem, mida näitavad tulemused paar rida ülevalpool. Kuid muid miinuseid ma selle jahuti puhul välja ei oska tuua ehk Cooler Master MasterLiquid Lite RGB seeria jahutid on igati väärt oma hinda ning uue kõik-ühes vesijahuti ostmisel tasuks ka pilk heita vastava mudeli suunas, kuna RGB lisa on väga lahe.
Ausalt see nimi läheb aina pikemaks, ei jõua ära oodata tulevikku kui see veel pikem!
Lisainfo
Cooler Master MasterLiquid ML120L RGB