ASUS Zenbook S 13 OLED

Asus on täielikult ümber kujundanud oma kompaktse 13-tollise ZenBook S 13 ultrabooki, keskendudes veelgi kergemate ja õhemate seadmete turule toomisele. Turundusmaterjali kohaselt on tegemist maailma õhukeima 13,3-tollise OLED ultrabook sülearvutiga.

Tehnilised andmed

                                                        
ASUS Zenbook S 13 OLED | UX5304
ProtsessorIntel Core i7-1355U @ 1.2 – 5 GHz, 10 Cores, 12 Threads
GraafikakaartIntel Iris Xe Graphics G7 96EUs, Core: 1300 MHz
Mälu16 GB
Ekraan13.3" 16:10, 2880 x 1800, 255 PPI, OLED, 60 Hz
SalvestusseadeSamsung PM9A1 MZVL21T0HCLR, 1024 GB
Kaalseade 1.048 kg, laadija 228 g

Ülesehitus

2023. aasta ZenBook S 13 korpuse disain järgib uut kontseptsiooni ja sealhulgas ka uut ekraani hingemehhanismi kasutades ErgoLifti tehnoloogiat, kus põhikorpus on nurga all kui ekraan on tõstetud/avatud. Ergoliftil on mitmeid eeliseid kuid olemas on ka üks võimalik puudus - kuigi kalde all põhikorpus muudab kirjutamise mugavamaks, tekib seadet sülle asetades nüüd terav serv, mis võib tekitada omajagu ebamugavustunnet. ZenBook on saadaval kas Ponder Blue või Basalt Grey värvitoonis, ning meie hall eksemplar näeb väga kena ja elegantne. Lisaks meeldib meile väga ProArti minimalistlik geomeetriline logo ekraani tagaküljel.

Lisaks uuele disainile kasutatakse kaane jaoks ka uut materjali. Põhimõtteliselt on korpuse valmistamiseks kasutatud alumiiniumi, mis on seejärel kaetud plasma-keraamilise kattega. Uus pinnatehnoloogia pakub mitmeid eeliseid nagu parem vastupidavus kulumisele ja korrosioonile. Igapäevases kasutuses on kergelt karedal pinnal järjekordne eelis - sõrmejälgi ei jää üldse näha. Üle nädala kasutamise järel polnud isegi vaja puhastuslappi kasutada. Kõigele lisaks on tootja sõnul tootmisprotsess ka keskkonnasõbralikum.

Põhikorpuse pind on veidi karestatud ning seal samuti ei tekita sõrmejäljed probleeme. Kogu sülearvuti stabiilsus jätab meie jaoks suurepärase mulje ning hoolimata õhukesest konstruktsioonist ei suuda me sundida ei põhikorpust ega ekraani liigselt painduma või deformeeruma. Hingemehhanism on samuti hästi reguleeritud ehk ekraanil ei teki kerget kõikumist pärast avanurga muutmist. Maksimaalne avanemisnurk on 180 kraadi.

Seade kaalub 1048 grammi, mis paigutab selle peaaegu graafiku tippu. Võrreldes esikohaga on see vaid 47 grammi kaaluvõit. Paksuse osas on sääst vähemalt 3 mm, mis on kindlasti tuntav. Asus väidab, et tegu on kõige kergema 13,3-tollise OLED-ekraaniga sülearvutiga, kuid mõned konkurendid, kellel on IPS-paneelid, on siiski veelgi kergemad. Kokkuvõttes on ZenBook S 13 suurus ja kaal muidugi suurepärased. Kompaktne laadija lisab veel 228 grammi kaalu.

Ühenduspesad

Möödunud aasta ZenBook S 13 kasutas eranditult kolme USB-C pesa lahendust, kuid Asus pakub nüüd 2x USB-C pesale lisaks ka USB-A pesa (hoolimata üliõhukesest korpusest!) ning täissuuruses HDMI pesa. See on igapäevases kasutuses oluliselt praktilisem ja kuna tegu on Inteli sülearvutiga, toetavad mõlemad USB-C pesad loomulikult ka Thunderbolt 4 tehnoloogiat.

Sülearvuti vasakult küljelt leiab mitmeid ühendusvõimalusi, mis suurendavad selle mitmekülgsust. Nende hulgas on HDMI 2.1 port, mis võimaldab ühenduda välistesse monitoridesse, mis toetavad kõrge resolutsiooniga funktsioone. Lisaks on olemas kaks USB-C pesa, mis mõlemad toetavad Thunderbolt 4 tehnoloogiat, pakkudes ülikiireid andmeedastuskiirusi kuni 40 Gbit/s, tugi on olemas DisplayPort ALT režiimile videoväljundi ja Power Delivery tehnoloogiale teiste seadmete laadimiseks. Pesad muudavad erinevate välisseadmete ja tarvikute ühendamise lihtsaks, mis parandab tootlikkust ja multimeediaelamusi.

Sülearvuti paremal küljel leidub samuti mitmeid mugavaid ühendusvõimalusi. Seal on 3,5 mm helipesa, ideaalne peakomplektide või välise heliseadme ühendamiseks, võimaldades nautida oma lemmikmuusikat või sukelduda kaasahaaravatesse helielamustesse. Lisaks on USB-A 3.2 Gen.2 pesa, millel on muljetavaldavad andmeedastuse kiirused kuni 10 Gbit/s.

Asus kasutab kaasaegset WLANi moodulit AZ211 Inteli poolt, mis toetab juba kõige uuemat Wi-Fi 6E WLANi standardit ning samuti Bluetooth 5.2. Üldiselt on edastuskiirused kõrged ja stabiilsed. Praktilises kasutuses ei täheldanud me ühendusprobleeme.

Asus kasutab Full-HD veebikaamerat koos IR-anduriga näotuvastuseks koostöös Windows Helloga.

Lisad

Alumine kate on kinnitatud Torx T5 kruvidega ja seda saab hõlpsasti eemaldada. Sisemist konstruktsiooni domineerivad suur aku ja kaks ventilaatorit, mida saab kergelt puhastada. Kuigi M.2 2280 SSD-d saab välja vahetada, on kõik teised komponendid jootetud emaplaadi külge.

Sisendseadmed

Klaviatuuri tagasiside on väga selge ja klaviatuuri on lust kasutada. Võrreldes eelmise aasta mudeliga eemaldati sõrmejäljelugeja toitenupust. Klaviatuuri kolmeastmeline taustavalgustus on piisav, et tagada ühtlane valgustus olenemata keskkonnast, välja arvatud muidugi õuetingimused.

Suur puuteplaat (130 x 81 mm) pakub piisavalt ruumi kursoriliigutusteks ja kuni nelja sõrme žestideks. Liuglemisomadused on väga head ja tavalise kursori juhtimine toimib tõrgeteta. Puuteplaadi alumist ala saab alla vajutada, millele kaasnevad valjud nupuvajutushelid. Eelmises mudelis sai puuteplaati kasutada ka numbriklahvidena, kuid see funktsioon on praegusest versioonist eemaldatud.

Ekraan

ASUS kasutab 13,3-tollist OLED-ekraani 60 Hz värskendussagedusega. Resolutsioon on 2 880 x 1 800 pikslit ja pildikvaliteet on suurepärane. Midagi halba ei saa öelda ekraani kohta. Mõne kasutaja soov oleks kindlasti olnud näha puutetundliku ekraani, kui see jälle mõjutab kaalu - eks see ole maitse ja eelistuste asi.

Eelinstallitud MyAsus rakendus pakub erinevaid värviprofiile. Vaikimisi on aktiveeritud "Native" profiil, mis edastab värvid veidi üleküllastunult, muutes pildi subjektiivselt veidi erksamaks. Lisaks on olemas ka Display-P3 ja sRGB, mis on kaks äärmiselt täpset profiili kui töötada vastavate värviruumidega.

ASUS jätkab tarkvaralahenduse pakkumist heleduse vähendamiseks, et mitte sattuda kahjulikku PWM-tsooni. ASUS nimetab seda funktsiooni "flicker-free OLED darkening" ja see võimaldab heledust vähendada sammude kaupa. Praktikas ei tohiks minna alla Windowsi heleduse 60% taseme ja täiendava vähendamise jaoks tuleks kasutada pigem tarkvara. Kuigi ASUS annab selles osas hoiatusmärguande, oleksime muidugi eelistanud mugavamat lahendust, kus tarkvarameetod oleks otse integreeritud Windowsi seadistustesse ja kasutaja ei satuks üldse klassikalisse PWM-tsooni.

Välitingimustes kasutab ZenBook ära erakordselt suurt kontrasti, kuigi kasutab siiski peegelduvat ekraani, mis toob kaasa mõningase peegeldumise. Suurem SDR heledus oleks kindlasti mõnevõrra kasulikum. Vaatenurga stabiilsus on üldiselt väga hea koos kerge sinise varjundiga, mis on tüüpiline OLED-paneelidele ning näha on ainult mõnest kindlast vaatenurgast.

Jõudlus

Asus pakub kolme erinevat jõudlusprofiili: vaikne-, standard- ja töörežiim. Kuna töörežiim on valjude ventilaatorite tõttu meie jaoks kasutu ja pigem peavalut tekitav ning vali heli ei too endaga kaasa lisajõudlust, siis seda testimisel ei kasutatud. Testid ja mõõtmised sai tehtud vaiksel režiimil.

Peab ära mainima, et meie jaoks on sülearvutil ainult üks suur puudus - ventilaatori. Otseselt meid ei häiri kui ventilaatorid töötavad teistel arvutitel, aga antud mudeli omad tekitavad väga ebameeldivat kõrget "vinguvat" heli. Ühesõnaga jääb mulje justkui laual oleks miniatuurne hävituslennuk, mis üritab pidevalt õhku tõusta. Vaikerežiim on talutav, kuid peenike heli tuleb ikka vahel läbi. Pikaajalisem kasutamine tekitab ebamugavusi ning vahetevahel peavalu.

Protsessor

Intel Core i7-1355U praegusest Raptor Lake põlvkonnast pakub kahte kiiret jõudluse tuuma ja kaheksat efektiivsustuuma. Põhimõtteliselt on see eelmise aasta Alder Lake Core i7-1255U veidi kõrgendatud kellakiirustega versioon. Protsessorile on lubatud tarbida kuni 44 vatti lühikese aja jooksul, kuid püsiva koormuse korral langeb tarbimine kiiresti umbes 17 vati juurde.

Cinebench R20

Cinebench R15

Blender

7-Zip

Geekbench 5

HWBOT x265

Ladustus

Asus on varustanud Zenbook S 13 kiire PCIe 4.0 SSDga Samsungilt, mis pakub 1 TB suurust salvestusmahtu. Pärast esimest käivitamist jääb kasutajale kasutamiseks 903 GB. PM9A1 saavutab üle 7 GB/s edastuskiirused ja pidev jõudlus püsib kaua stabiilsena. Arvestades õhukest korpust, on tegemist väga hea jõudlusega.

Graafikakaart

Iris Xe Graphics G7 graafikakaart meie Zenbookis kasutab kiiremat versiooni, millel on 96 EU-d ja maksimaalne kellakiirus 1300 MHz. Igapäevaste ülesannete, sealhulgas kõrge eraldusvõimega videote taasesitamise, jaoks on integreeritud graafikakaart samuti piisav.

Müra

Zenbook S 13 peamine probleem seisneb selgelt kahe väikese ventilaatori müras. Kuigi müratasemed jäävad tegelikult lubatud piiridesse, kui jätta kõrvale jõudlusrežiim, mis suudab tekitada maksimaalselt 47,8 dB(A). Võiks arvata, et vaikne režiim võiks olla parim valik, kuid juba madala ventilaatori kiiruse juures on kõrge sagedusega müra selgelt kuuldav ja muutub väga häirivaks. Standardrežiimis summutab ventilaatorite sumin seda vähemalt osaliselt. Lisaks hakkavad ventilaatorid kiiresti kiirendama kui vaatada näiteks YouTube'i videot, mis teeb olukorra veelgi halvemaks. See probleem oleks kindlasti diskvalifitseerivaks teguriks sülearvuti valimisel.

Temperatuur

Igapäevases kasutuses püsib Zenbook väga jahedana. Koormuse all soojeneb eriti põhikorpuse ülemine keskosa. Siiski saab seadet endiselt probleemideta oma põlvel hoida, kuna põhikorpust on veidi kõrgendatud. Soojus muutub samuti tajutavaks kirjutamise ajal, kuid see ei tekita piiranguid ega ebamugavust.

Stressitestide ajal näeme üle 40 vati tarbimist, kuid juba mõne sekundi pärast langeb väärtus veidi alla 17 vati, püsides sellel tasemel edasi. Ülemisel küljel on maksimaalne temperatuur 40 °C. Alumine kuumeneb maksimaalselt 42 °C-ni.

Kokkuvõte

Asus on täielikult ümber kujundanud seadme, muutes sülearvuti märgatavalt õhemaks. Tulemus näeb samuti hea välja. Uus plasma-keraamiline pind tundub suurepärane ning sellele ei jää kergelt sõrmejälgi näha. Lisaks on arvuti küljel olemas vägagi käepärased ühendused nagu HDMI-port ja tavaline USB-A ühendus, mis on hea saavutus sellise õhukese seadme puhul.

OLED-ekraan jätkab suurepärase pildikvaliteedi pakkumist, saavutades väga täpse värvide taasesituse juba tehase seadistusega. Lisaks on ASUS praegu ainus tootja, kes pakub tarkvaralahendust kahjuliku PWM vilkumise vältimiseks, võimaldades DC reguleerimist ka madalate heleduse seadistuste korral.

Uue Zenbooki suurimaks probleemiks on ventilaatorid, mis tekitavad isegi madalatel kiirusastmetel väga kõrge sagedusega müra. See on lihtsalt tüütu, isegi igapäevaste ülesannete täitmise ajal. Kuigi jõudlus on mitmel tasandil hea, ei saa me uut mudelit selle põhjuse tõttu eriti soovitada.

Lisainfo

ASUS Zenbook S 13 OLED

sample-image

Similar Articles