ASUS ZenBook Duo 14

ASUS avalikustas 2021. aasta CES üritusel värskendatud kahe ekraaniga sülearvuti, millel on heledam ekraan, uued hinged ja parem süsteemi jõudlus võrreldes eelmise generatsiooni mudeliga, kuid esineb ka limiteerivaid faktorid, mis võivad olla otsustavaks lõppotsuse tegemisel. Paraku ASUSe esimese generatsiooni Duo sülearvutile meie käsi külge ei saanud, kuid andsime endast parima, et mingisugunegi ülevaade saada. ZenBook Duo uusim mudel võib tunduda esmapilgul sarnane eelmise aasta mudeliga, kuid suuri muutusi on toimunud nii sülearvutis seesmiselt kui ka väliselt.

Seadistuse poolest on võimalik sülearvutit soetada alustades Core i5-1135G7 protsessori ja 8 GB operatiivmäluga kuni Core i7-1165G7 protsessorini, 32 GB operatiivmälu ja GeForce MX450 eraldiseisva graafikakaardiga. Meie eksemplari puhul on tegu 14“ sülearvutiga, kuid olemas on ka veel 15“ UX582 mudel. Konkurentide seast võiks välja tuua Dell XPS 13“, Lenovo Yoga 9i ja MSI Prestige 14 Evo – küll võib tõdeda, et kõik masinad just ei ole omaduste ja suuruste poolest identsed, kuid sellegipoolest võrreldavad.

Asus ZenBook Duo 14 UX482EA
Protsessor: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 – 4.7 GHz, 4 Cores, 8 Threads
Graafikakaart: Intel Iris Xe Graphics G7 96EU, tuum: 400 MHz, mälu: 1600 MHz
Mälu: 32 GB, 4267 MHz
Ekraan: 14“ 16:9, 1920 x 1080, 157 PPI, 10-point capacitive, native pen support, IPS, 60 Hz
Salvestusseade: NVMe SAMSUNG MZCLB1T0HBLR-00000
Kaal: seade 1.578 kg, toide 216 g

Ülesehitus

Metallist korpus on üsnagi sarnane eelmise generatsiooni omaga, omades paari pisikest muutust. Esiteks ASUS on ümber disaininud sülearvuti hinged, mis on eelmisest mudelist UX481 30% väiksemad. Suuruse vähendamine on omadega kaasa toonud sülearvuti kaalu languse ~200 grammi võrra ning lisaks on uuema mudeli korpus 3 mm õhem. Sülearvuti avamisel hinged funktsioneerivad sujuvalt ning ekraan tõstab arvuti pinnast kõrgemale probleemideta. Teise muudatusena on ASUS ümber disaininud ScreenPad ülesehituse paigutades selle hingele, mis väidetavalt tagab 49% paremat õhuliikumist, mis omakorda mõjutab ka arvuti võimekust. Sellest tulenevalt on arvutil 28 W voolutarbega protsessor. Tänu hingede rakendamisele teisel ekraanil on lisaks paranenud lisaekraani kasutamise efektiivsus, kuna ekraan on rohkem kallutatud kasutaja poole mistõttu on vaatamisnurk kasutaja jaoks mugavam.

Üheks suureks miinuseks ASUSe Duo sülearvuti puhul selle on kaal ning ka ASUSe enda 14“ sülearvutid on vähemalt 300 grammi kergemad, kuid see-eest muidugi puudub teine ekraan. Vähemalt on ASUS saanud kaalu tunduvalt vähemaks (eelmise aasta mudel oli ligi pool kilo raskem), kuid mis ikka annab tunda kui oled liikvel palju ning pead arvutit kotis kaasas kandma.

Tulenevalt kahe ekraani ülesehitusest tuleb harjuda ja kohaneda uute ülesehitustega. Klaviatuur on lükatud täiesti esiservani – asetus on nii ebatavaline, et on kohe imelik vaadata, kasutamisest rääkimata. Puuteplaat on imetilluke, kuid arvestades arvuti ülesehitust ei oskaks samas pakkuda ka paremat ülesehitust.

Eelnevalt sai mainitud hingede ülesehitust ning see võib tunduda suhteliselt haprana, kuid päriselt käed külge pannes ja arvutiga julgelt ümber käia jätavad hinged väga soliidse mulje ning kasutaja ei pea muretsema, et arvuti hinged kohe veidi robustsema kasutamise peale järgi annaksid. Ekraanid liiguvad automaatselt ning ise käsitsi hinge asendit ei saa mõjutada – vastavalt kui palju avad ekraani reageerib teine ekraan kaasa. Ekraani maksimaalse avamise nurgaks on 145 kraadi.

Korpus tundub materjalide poolest kvaliteetne ning harjatud magneesiumpind esikaanel jätab väga ilusa mulje, kuid paraku sama kenasti võtab külge ka näpujälgi. Hingede vahele on paigutatud veel parema õhutuse saamiseks ventilatsioonivõred.

Ühenduspesad

Ühenduspesade ülesehitus on muutunud võrreldes eelkäijaga enamjaolt paremuse suunas. ASUS on asendanud enda patenditud vahelduvvoolu ümmarguse toitekaabli USB-C kasuks, mis omakorda parandab süsteemi dokkimisvõimalusi. Teisest küljest on arvutil nüüd ainult üks USB-A, kuid lohutuseks on see, et mõlemad USB-C pesad on ühilduvad Thunderbolt 4 seadmetega. Lisaks kahe USB-C pesa kõrvalt on võimlaik leida täissuuruses HDMI 1.4 pesa, mis on väga teretulnud, kuna siis ei pea tundma muret kui on vaja arvutit kasutada ettekande tegemiseks või kiiruga lisada eraldiseisev ekraan.

Teiselt küljelt on võimalik leida MicroSD pesa, 3.5 mm stereo pesa ning USB-A 3.2 esimese generatsiooni pesa.

Side poolest on kasutusel Intel Wi-Fi 6 AX200, mis on jootetud emaplaadi külge. Võrgu kiirustestid sai tehtud iperf3 client programmiga. Kiirused on pea kahekordsed võrreldes isikliku Dell XPS 13-ga.

Hooldusvõimalused on minimaalsed või põhimõtteliselt olenematud. Alumise paneeli saab avada T5 Torx kruvikeerajaga ning kõik kruvid on silmale nähtavad, kruvisid ei ole peitetud kummist riba alla, mis on osadel tootjatel tavaks. Hoolduse poolest on võimalik kasutajal välja vahetada ainult M.2 SSD ning kõik ülejäänud komponendid on joodetud emaplaadi külge.

Sisendseadmed

Klaviatuuri kasutamise kogemus jääb keskmisest parema piiri peale. Klahvid peavad suhteliselt vähe rändama, et registreerida nupuvajutus. Kuna klaviatuur on toodud nii äärde, on kasutamise kogemus suuresti olenev ümbritsevast keskkonnast - kui kirjutada on vaja nt kitsas tugitoolis, siis on kasutamine ikka päris kehvavõitu, laua taga aga võib päris ära harjuda. Osade nuppude kuju on natuke harjumatu ning esmakordsel kasutamisel võib loomulikult esineda möödavajutusi. Hea on näha, et CTRL ja FN klahv ei ole vahetuses, mida esineb päris mitmetel sülearvutitel. Lisaks on nooleklahvid tehtud väiksemaks, kuna SHIFT klahv venitati pikemaks – kindlasti oleneb see kasutaja isiklikest eelistustest, kuid meie pigem tahaksime näha täissuuruses nooleklahve.

Puuteplaat ja hiirenupud jäävad UX481-ga võrreldes identseks (5,5 x 7 cm). Kui nimetatud puuteplaat jääb väikseks, siis saab soovi korral teise ekraani muuta täielikult puuteplaadi asenduseks. Puuteplaat ei oma virtuaalset NumPadi, mida on võimalik leida mõningatelt hiljuti välja tulnud ASUSe ZenBook seeria sülearvutitelt.

Sülearvuti omab AU Optronics IPS tehnoloogial põhinevat ekraani, eelmise aasta mudel kasutas Chi Mei ekraani. Uus ekraan on heledam ja omab sügavamaid mustasid toone, kuid positiivsed muutused tulevad siiski negatiivse küljega, milleks on reageerimise aeg ning mis omakorda tekitab ghosting jälgi kasutamisel. Mõlemad ekraanid on kaetud klaasist kattega ning raamid on elegantselt väga peenikesed, umbkaudu 7 mm. Duot on ka välistingimustes küllaltki hea kasutada ning sellele aitab kaasa umbes 20 protsenti heledam ekraan võrreldes eelmise aasta mudeliga. Täiesti otse paistva päikesevalguse vastu ei saa, kuid natukenegi varjulisema koha leides saab toimingud tehtud. Ekraani eraldusvõime on 1920 x 1080, sellegipoolest osutus välitingimustes pildistamine ülemäära keeruliseks, mistõttu sai antud ülevaate raames tuppa kolitud.

Lisaekraan ehk ScreenPad põhineb sarnaselt põhiekraaniga samuti IPS tehnoloogial. Võrreldes eelmise aasta mudeliga on selle aasta oma 100 nitti heledam ning lisaks on kontrastsus parem 1200:1, kuid sarnaselt põhiekraanile on reageerimisaeg halvem. Värvide poolest on lisaekraani halb kasutada, kuna sRGB ulatus on ainult 60 protsenti võrreldes põhiekraaniga, millel on 100 protsendiga. Ekraani teravus ning nähtavus on õues palju halvem kui põhiekraanil, kuid tubastes tingimustes on lisaekraani väga hea kasutada. Ekraani eraldusvõimeks on 1920 x 515. Kui põhiekraanil oli valgustuse variatsioon praktiliselt olematu, siis lisaekraan on ebaühtlase taustavalgustusega kõigis nurkades.

ScreenPadi funktsioonid

Põhiline eesmärk ScreenPadil on laiendada töölauda koos eriliste funktsioonidega, suurem osa neist on suunatud töö hõlbustamiseks. Tootlikuse poolest on tegu väga mõnusa lisaga, kuna peale ekraani pikendamise saab kasutada ala ka väiksemate akende paigutamiseks – kõik toimib sujuvalt ja kergelt lohistades sobiva akna alumisele ekraanile ning tarkvara hoolitseb juba ise akna suuruse ja paigutamise eest, muidugi kasutaja saab soovi korral suunata akna suurust valides kas ekraan jagatakse kaheks või kolmeks (1:3 või 2:3) või jäetakse üheks tervikuks. Tänu lisaosale saab hoida põhiekraani puhtamana ja ei pea kogu aeg hüppama erinevate akende vahel. Aknaid saab liigutada ka viskeliigutusega alustades akna liigutamist ja ning seejärel kiiresti lükata aken allapoole, mille tagajärjel liigub see ise paika.

Küljelt on võimalik leida rakendussüsteem, mis võimaldab kasutajal luua otseteid ja käivitada konkreetseid rakendusi ning luua ka kiirvalikuid koos täisseadistuses ülesehitusega, kus kasutaja poolt määratud põhiprogramm läheb suurele ekraanile ning vajalikud lisakontrollid liiguvad näiteks alumisele alumisele. Alumisele ekraanile on võimalus avada ka numpad ning käekirjatuvastusprogramm, meie isiklikult seda kasulikuks ei pidanud, kuid hea on kui soovijatele selline variant olemas on. Küljeprogrammi on võimalik seadistada endale sobivaks kiirvalikutega, mis võimaldavad muuta ekraani heledust, taustapilti, ning muid pisikesi seadistusi, et muuta kasutaja elu mugavamaks nagu näiteks kasvõi automaatne heleduse kontroll.

Kõige põhilisemaks tarkvaraks on Control Panel, mis võimaldab seadistada erinevaid klahve programmidele nagu näiteks Adobe Photoshop. Kindlasti tugi ei piirdu ainult Adobe asjadega ning võimalus on luua ka ise erinevaid ekraanilisasid teistele programmidele. Kui arvuti kasutamisel jääb häirivaks väike puuteplaat, siis on võimalik kogu lisaekraan keerata üheks suureks puuteplaadiks. Task Swap võimaldab vahetada kogu töölaua ülesehitust vahetades koheselt välja põhi- ja lisaekraanil kuvatavad aknad. Lisaks on võimalus kergelt käivitada kindel programmide grupp kui selleks on vajadust või soovi. Kui klaviatuuri ei ole kasutamiseks tarvis, siis saab selle kergelt välja lülitada lisaekraani programmi kiirvalikust.

Jõudlus

Seoses Intel Evo seeriaga ei ole võimalik selle aasta (UX482) mudelina soetada AMD Ryzen protsessoriga sülearvutit, kuid vähemalt on kasutajatel soovi korral võimalik muretseda GeForce MX450 eraldiseisev graafikakaart, kuid samas jällegi puudub valikust Intel Xe Max graafikakaardi valik - lisamärkusena tooksime välja, et ASUSel leidub teisi ZenBook sülearvuteid, mis omavad AMD Ryzen protsessorit. Operatiivmälu on joodedud emaplaadi külge ning seetõttu seda tulevikus suurendada ei saa, ehk kasutajad peaksid olema hoolikad oma valiku tegemisel. Jõudlustestide tegemiseks sai arvuti seadistatud maksimaalse jõudluse peale kasutades selleks MyASUS töölaua rakendust. Esmane mulje MyASUS rakendusest on hea ning olemas on väga palju võimalusi sülearvuti kohendamiseks ning informatsiooni saamiseks komponentide kohta. Kuna tegemist on meie jaoks ühe esimese sülearvuti ülevaatega, siis hetkel on veel tulemuste arv piiratud. Enamus sülearvutitest kuuluvad tegelikult erinevatesse kategooriatesse ning omavad väga erinevaid ülesehituse seadistusi, kuid mingi idee sülearvuti võimsusest peaks siiski saama.

Võrreldes eelmise aasta mudeliga on ASUS teinud väikseid kohendusi ka jahutuse ülesehitusse. Uus mudel kasutab ühte suur jahutustoru kui vanem mudel kasutas kahte väikest jahutustoru, uus jahutustoru on 10 millimeetrise diameetriga. Lisaks on sülearvutis kasutatavatele ventilaatoritele lisatud juurde labasid, et parandada õhuliikumise võimekust, mõlemad ventilaatorid on läbimõõduga 35 millimeetrit. Duo jahutusest tulenevalt on põhiline kuumuse allikas ekraani all. Võrreldes teiste tootjatega, kelle klaviatuuri paikneb „tavalises“ kohas on üldiselt klaviatuuri alumine osa ebameeldivalt kuum ning hetkel omapärane ülesehitus töötab ASUSe kasuks.

Koormustest sai tehtud Prime95-ga. Koormustestimise käigus jõudis protsessori sagedus saavutada 4.7 GHz, kuid seda ainult hetkeks, samas temperatuur tõusis ~95°C juurde. Taktisagedus ja temperatuur langesid ajapikku allapoole, stabiliseerudes 3.5 GHz juures 85°C, kuid ilmselgelt oli arvuti ka päris lärmakas. Arvestades kaheksat lõime ja püsivat taktisagedust 3.5 GHz, siis tegu on päris võimeka masinaga. Koormustesti ajal oli selgelt tunda, kuidas kahe ekraani vahelt õhkas kuumust, kuid liigutatud klaviatuuri tõttu oli arvuti kasutus siiski üllatavalt mõnus. Kindlasti aitab suuresti kaasa ka sülearvuti tõstmine lauast kõrgemale. Tõstmise eest vastutab põhiekraan, mis kergitab arvuti ülespoole ja seeläbi võimaldab paremat jahutust, kuna ventilaatoritel on alati vaba ligipääs õhu liikumisele, mis enamikel sülearvutitel kahjuks puudub.

Aku kestvust on reklaamitud kui kuni 17 tundi. Akuna on kasutusel 70 Wh liitium-polümeer aku. Laadimisjuhe on kahjuks võrreldes teiste konkurentidega liiga lühike (nt Delli laadijad on enamasti kolme-nelja meetri kanti (2,75-3.6 m) kui ZenBook omab vaevu kahemeetrist laadijat), esmapilgul võib kaks meetrit tunduda rohkem kui enam, kuid tegelikkuses kasutates arvutit töölauast eemal, saab kaks meetrit ikka väga ruttu otsa. See muidugi ei pruugi osutuda probleemiks kõikidele, aga reisides sülearvutiga peaks põhimõtteliselt kaasas kandma eraldi pikendust oma laadiajale või muretsema uue laadija, mis oleks pikem. Energia tarbimise poolest ei ole tegu just kõige parema eksemplariga, kuna voolu tarbib ühe ekraani asemel kaks. Kui aku vastupidavus on oluline, siis on võimalik lülitada teine ekraan välja. Kui mõlemad ekraanid jäävad sisse, siis võib saada kasutust umbes kaheksaks tunniks. Arvuti laadimine täisolekusse võtab aega veidi alla kahe tunni.

Cinebench R20

Cinebench R15

Blender

7-Zip

Geekbench 5

HWBOT x265

3DMark Fire Strike 

Games

Kokkuvõte

Kaalutõus lisaekraani tõttu on ilmselge „tagajärg“ võrreldes teiste sarnaste 14-tolliliste sülearvutitega ning lisaekraan toob endaga kaasa veel lisaprobleeme seoses klaviatuuri paigutusega, mida on mugav kasutada ainult laua taga, ehk siinkohal peab potentsiaalne ostja hoolikalt kaaluma, milleks ja millistes olukordades sülearvutit vaja on. Kasutaja, kes peamiselt töötab kontoris arvuti taga ei tunne tõenäoliselt muret kaalu või aku vastupidavuse üle, kuid pidevalt liikvel olevale töötajale võib see tuua kaasa rohkem muret kui kasu. Lisaekraan ei ole päris täiuslik kuna ülesehituse poolest jääb alla põhiekraanile nii värvide kui ka heleduse poolest, kuid võib siiski olla väga suureks kasuks näiteks arendajale/programmeerijale või visuaalmeedia töötajale. Ühesõnaga on sülearvuti justkui arvutihiired, ei ole universaalset sobivat lahendust, antud sülearvuti on suunatud pigem rööprähklejatele, kes tõsiselt leiavad kasutust teisele ekraanile juhtnuppude paigutusena. Võimsuse poolest on sülearvuti väga võimas ning võimsuse edusammud on tekkinud suuresti just tänu teise ekraani kasutuselevõtuga, kuna ekraan ei ole vastu korpust ning see tagab suurema õhuliikumise ning ka arvuti kergitamise pinnast. Kuna tegu on väga ebatraditsioonilise masinaga, siis soovitus jääb ikka ühe soovituse taha kinni, kui leidub reaalselt kasutust teisele ekraanile (peale lihtsalt vahva ja unikaalse välimuse), siis võib ju arvuti järgi proovida.

Lisainfo

ASUS ZenBook Duo 14

sample-image

Similar Articles