ASUS Vivobook S 15

Kui veel mõnda aega tagasi oli Vivobook S 15 OLED saadaval ainult AMD ja Inteli protsessoritega, siis kõige uuem mudel on nüüd varustatud uue ARM-põhise Snapdragon X Elite kiibiga. Tulemuseks on muljetavaldava OLED-ekraaniga sülearvuti, kuid mis paraku jääb hätta rakenduste ja mängude käivitamisel. Qualcomm on oma Snapdragon protsessoreid sageli võrrelnud Apple ARM-protsessoriga enne nende turuletoomist, mistõttu peaks ASUSe sülearvuti konkureerima Apple MacBook Air 15 M3-ga.

Tehnilised andmed

ASUS Vivobook S 15 | S5507QAD
ProtsessorQualcomm Snapdragon X Elite X1E-78-100 @ 3.4 GHz, 12 Cores
GraafikakaartQualcomm Snapdragon X Adreno X1-85
Mälu1x 32 GB @ 8488 MHz
Ekraan15.6" 16:9, 2880 x 1620, 212 PPI, OLED, 120 Hz, HDR/td>
SalvestusseadeMicron 2400 MTFDKBA1T0QFM-1BD1AABLA, 1 TB
Kaalseade 1,430 kg | laadija 0,392 kg

Ülesehitus

Vivobook S 15 üldine disain jääb kooskõlla varasemate AMD/Inteli mudelitega, kuid vanemad versioonid olid umbes 2 cm sügavamadm uue Vivobooki alumine raam on oluliselt kitsam. Üldiselt jätab Vivobook väga kaasaegse mulje, kusjuures tume raam ekraani ümber loob meeldiva kontrasti.

Alumiiniumkorpuse kvaliteet on suurepärane. Sülearvuti alumine osa paindub surve all minimaalselt ja ei nagise-ega-ragise. Kuigi õhuke ekraan on loomulikult veidi paindlikum, kuid siiski väga stabiilne. Hinged on hästi konstrueeritud, võimaldades ekraanil avamisnurga reguleerimisel vaid kerget kõikumist ja maksimaalseks nurgaks on 180 kraadi.

MacBook Air, samuti 15-tollise ekraaniga, on veidi sügavam, kuid samas veidi kitsam peamiselt tänu erinevale kuvasuhtele. Loomulikult võtavad 16-tollised seadmed laual veidi rohkem ruumi. Uus Vivobook kaalub 1,43 kg olles seega veidi kergem kui MacBook Air 15, mis kaalub 1,5 kg. Kaasasolev 90-vatine toiteadapter lisab koos kaabliga veel 392 grammi.

Ühenduspesad

Vivobook pakub head ühenduvusvõimalust, kusjuures mõlemad USB-C pordid toetavad 4.0 standardit. Sellegipoolest oleksime lootnud näha paremal küljel veel ühte USB-C porti, et seadet oleks olnud võimalik laadida mõlemalt poolt. Lisaks on kasutajal juurdepääs kahele tavalisele USB-A pordile, mis vähendab igapäevases kasutuses adapteri vajadust. Seade suudab ühendada kuni kolm 4K resolutsiooniga välist ekraani sagedusel 60 Hz või kaks ekraani 5K resolutsiooniga sagedusel 60 Hz.

Vasakul küljel olev HDMI 2.1 port toetab kõrglahutusega videoedastust välistesse ekraanidesse, mistõttu on sülearvuti ideaalne esitlusteks või laiendatud ekraani seadistuseks. Lisaks on seal kaks USB-C 4.0 porti, mis pakuvad andmeedastuskiirust kuni 40 Gbit/s. Pordid toetava DisplayPort ALT režiimi 1.4, võimaldades kasutajatel ühendada väliseid monitore otse USB-C kaudu. Vasakul küljel on microSD kaardilugeja ja 3,5 mm audioühendus kõrvaklappide või välise mikrofoni jaoks.

Paremal küljel on kaks USB-A 3.2 Gen 1 porti, mis pakuvad andmeedastuskiirust kuni 5 Gbit/sja sobivad ideaalselt näiteks hiire, klaviatuuri või välise andmekandja ühendamiseks.

Qualcommi kiip sisaldab integreeritud Wi-Fi 7 moodulit (Fast Connect 7800), mis tagab, et seade on hästi ette valmistatud tulevaste ühenduvusuuenduste jaoks.

Lisad

Uued Qualcommi sülearvutid turustatakse Copilot+ seadmetena ja Vivobook S 15 pole siinkohal erand. Lisaks olemasolevatele Copiloti ja Studio Effects funktsioonidele toetab uus Vivobook nüüd ka näiteks otsetiitrite loomist, automaatset super-resolutsiooni mängude jaoks ja Cocreatorit, mis võimaldab teksti põhjal AI-genereeritud pilte luua.

Lisaks pakub ASUS oma täiustatud tehisintellekti funktsioone nagu StoryCube meediafailide AI-põhiseks sorteerimiseks ja täiustatud näotuvastust, mis automaatselt vähendab ekraani heledust kui kasutaja selle poole ei vaata.

Sisendseadmed

Suur hõbedane klaviatuur on kirjutamiseks väga mõnus, lisaks on olemas ka eraldiseisev NumPad, kuid numbriklahvide laius ja nooleklahvid on tavalisest veidi kitsamad. Paigutus on selge ja sisaldab uut Copiloti klahvi. Valgustuse poolest on Vivobookil ühetsooniline RGB-taustavalgustus kolme intensiivsuse seadistusega, mis võimaldab kasutajatel MyAsus rakenduse kaudu kohandada värve ja efekte. Taustavalgustus lülitub automaatselt sisse või välja kasutades ümbritseva valguse sensorit.

13 x 8,5 cm mõõtmetega suur puutepaneel pakub piisavalt ruumi igapäevaseks kasutamiseks ja toetab žestide tegemist kuni nelja sõrmega. Žestide poolest on sisse programmeeritud servadesse funktsioonid, mis võimaldavad reguleerida näiteks heledust või helitugevust.

Paneelil on sile pind, kuid „klõpsuhelid“ on küllaltki vali. Soovi korral on olemas ka „tap to click“ funktsioon, mis töötab veatult.

1080p veebikaamera mehaanilise sulguriga on integreeritud ekraani ülemisse raami, pakkudes head pildikvaliteeti (heades valgustingimustes). Nagu ka praegused AMD/Inteli mudelid, toetab praegune versioon Studio Effects funktsioone (näiteks tausta pehmendamine ja pea jälgimine) otse operatsioonisüsteemi kaudu. Lisaks on olemas IR-kaamera näotuvastuseks Windows Hello kaudu.

Ekraan

Ekraan on jäänud võrreldes varasemate mudelitega (AMD/Intel) samaks, pakkudes 15,6-tollist OLED-ekraani resolutsiooniga 2,880 x 1,620. 16:9 kuvasuhe viitab, et Vivobook on rohkem suunatud meedia taasesitusele kui tootlikkusele. Värvid näivad erakordselt erksad ja mustad toonid sügavad, kuid peegelduv ekraan võib kontorivalgusest väljaspool omajagu peavalu tekitada. Videod on sujuvad tänu paneeli 120 Hz värskendussagedusele ja kiirele reaktsiooniajale. Ekraani heledust ja värvitemperatuuri saab automaatselt reguleerida sensori kaudu.

Vivobooki maksimaalne SDR-heledus on 380 cd/m², mis on veidi madalam kui näiteks uusimatel Samsungi paneelidel, mis ulatuvad üle 400 cd/m². Siiski on see erinevus enamikele kasutajatest vaevumärgatav ning tänu madalale musta tasemele on ekraanil äärmiselt kõrge kontrastsussuhe.

ASUS pakub kasutajatele mitmeid sisseehitatud värviprofiile. Vaikimisi on aktiveeritud "Native" profiil, mis kergelt üleküllastab värve—midagi, mis võib mõnele kasutajale visuaalselt atraktiivsem tunduda. Kuigi meile endile oli profiil meelepärane, siis soovi korral on olemas ka "P3" profiil, mis on väga täpne ja tagab, et kõik värvimuutused jäävad alla kriitilise väärtuse 3, muutes profiili ideaalseks piltide ja videote redigeerimiseks.

OLED-ekraan on väga peegeldav ning õues või kasvõi akna läheduses kasutamisel kohtab sageli häirivaid peegeldusi, sh isegi pilvistel päevadel. Väga päikeselistel päevadel võib muutuda keeruliseks tõhusalt töötada või videoid vaadata. Siiski on ekraani vaatenurga stabiilsus suurepärane.

Heli

Harman/Kardoni sertifikaadiga helisüsteem pakub väga head helikvaliteeti, muutes selle sobivaks videote või muusika esitamiseks/töötlemiseks ilma vajaduseta väliste kõlarite järele. Kuigi MacBook Air 15 helisüsteem on veidi võimsam, ei ole erinevus tunduvalt märkimisväärne.

Hooldus

Sülearvuti all on kokku 10 Torx-kruvi (T5), millest kaks on peidetud liimitud silikoonist jalgade alla. Kui kate on eemaldatud, saavad kasutajad juurde pääseda kahele ventilaatorile, M.2-2280 SSD-le ja akule, mida saab vajadusel välja vahetada, kuid kõik teised komponendid, sealhulgas RAM, ei ole vahetatavad.

Jõudlus

Varem pakkusid ARM-protsessoritega Windowsi seadmed sageli kehva kasutuskogemust ning nende jõudlus oli palju kehvem kui AMD või Inteli protsessoritega sülearvutitel, kuid see ei kehti niivõrd uue Qualcomm Snapdragon X Elite kohta. Võimsuse poolest on praegune protsessor väga võimas ja on võrreldav praeguste AMD või Inteli protsessoritel põhinevate Windowsi sülearvutitega. Testimise käigus töötasid pea-aegu kõik programmid hästi, kuid siinkohal on oluline mainida, et eriti mängude puhul ilmnesid teatud piirangud. Kuigi paljudel rakendustel, näiteks kogu Office'i komplektil ja Adobe'i rakendustel, on olemas ARM-versioonid, ei ole alati selge, millised rakendused on emuleeritud ja millised töötavad mitte.

Protsessor

Qualcomm pakub praegu nelja erinevat Snapdragon X Elite varianti, millest meie testseadmes olev X1E-78-100 on selle seeria aeglaseim ja puudub kiirendusfunktsioon. Selle 12 tuuma, ilma hüperlõime toeta, võivad saavutada maksimaalse taktsageduse 3,4 GHz. Kiiremad mudelid võivad kahe koormatud tuumaga saavutada kuni 4,3 GHz ja kõigi tuumadega 3,8 GHz, mis näitab märkimisväärseid jõudluserinevusi variantide vahel.

Jõudlustestide puhul on oluline märkida, et mitmeid teste emuleeriti, mitte ei jooksutatud natiivselt. Kõige tähenduslikumad tulemused pärinevad Cinebench 2024 ja Geekbench 6.2 testidest, mis mõlemad on natiivsed rakendused. Qualcomm on järjepidevalt võrrelnud oma tulemusi Apple M3-ga ja kuna Vivobook peaks konkureerima MacBook Air 15-ga, on see võrdlus eriti oluline. Mitme tuumaga testides ületas uus Snapdragon X Elite Apple M3 märkimisväärselt, eriti Cinebench 2024 ja Geekbench 6.2 testides, kuid siiski paistis passiivselt jahutatud M3 silma ühe tuuma jõudluses.

Jõudlus on võrreldav uusimate Intel Meteor Lake protsessoritega, mis on juba iseenesest kiiduväärt saavutus. Siiski on otseste võrdluste tegemine keeruline, kuna TDP spetsifikatsioonid on ebamäärased. Sellegipoolest pakub Snapdragoni kiip igapäevasteks ülesanneteks rohkem kui piisavat jõudlust ning see jõudlus püsib stabiilsena, lisaks ei vähene jõudlus aku režiimis kasutamisel.

Cinebench 2024

Cinebench R23

Cinebench R20

Cinebench R15

Blender

7-Zip

Geekbench 6

Geekbench 5

HWBOT x265

Ladustus

Testseade on varustatud 1 TB mahutava Micron 2400 M.2 2280 SSD-ga. See PCIe 4.0 SSD pakub edastuskiirusi kuni 5 GB/s, mis on igapäevaseks kasutamiseks enam kui piisav. Lisaks püsib selle jõudlus täiesti stabiilsena ka pideva koormuse all.

Graafikakaart

Snapdragon X Elite on ühendatud integreeritud Adreno GPU-ga, kuid selle kohta on vähe täpset teavet. Qualcomm on esitanud ainult GPU-de TFLOP väärtused, kusjuures meie testseadme GPU on hinnatud 3,8 TFLOP-ile. Kaks kiireimat Snapdragon X Elite mudelit on varustatud võimsama GPU-ga, mille väärtus on 4,6 TFLOP-i. Igapäevases kasutuses toimib Adreno GPU väga hästi.
Vivobooki puhul suutsime käivitada pea-aegu kõik GPU võrdlustestid, kuigi kasutajatel on endiselt raske kindlaks teha, kas test töötab emuleeritult või natiivselt. Näiteks on Geekbench ja 3DMark WildLife natiivsed võrdlustestid. GPU jõudlus püsib stabiilsena nii pideva koormuse all kui ka aku režiimis.

3DMark

Blender

Mängimine

Hetkel näib mängude jõudlus olevat selle sülearvuti kõige olulisem nõrkus ja siinkohal kohtasime kõige rohkem probleeme. Sageli on raske kindlaks teha, kas mäng töötab natiivselt või emuleeritult mistõttu paljud mängud lihtsalt ei käivitunud. Qualcommi kiip toetab funktsiooni nimega Automatic Super Resolution, mis kasutab AI-d mängude kvaliteedi suurendamiseks—see võimaldab kasutajatel valida madalama eraldusvõime, ilma et see mõjutaks graafika kvaliteeti. Siiski jäi Snapdragon GPU mängude jõudlus teistest integreeritud iGPU-dest maha ja üldiselt on selge, et Snapdragon sülearvutid on hetkel mängimiseks ainult piiratud sobivusega.

The Witcher 3

Grand Theft Auto V

Müra

Kuna Snapdragon X Elite kiipide TDP väärtused on kõrged, ei ole neid võimalik passiivselt jahutada, mis on suur puudus võrreldes näiteks Apple MacBook Air 15-ga. Seetõttu ei ole Vivobook enamasti täiesti vaikne ja käitub rohkem nagu tüüpilised AMD või Inteli sülearvutid. Madala koormuse all võivad ventilaatorid kas täielikult seiskuda (näiteks video taasesituse ajal) või töötada vaikselt. Kuid kui seade pannakse suurema koormuse alla, eriti CPU-intensiivsete ülesannete korral, muutuvad ventilaatorid kuuldavaks.

Standardrežiimis salvestasime keskmise koormuse korral ventilaatori müratasemeks 35 dB(A) ja stressitesti ajal tõusis see lühiajaliselt 41 dB(A)-ni. Kui valida üks kiirematest režiimidest, muutub ventilaatorimüra üsna valjuks ulatudes 52 dB(A)-ni Performance-režiimis ja 56 dB(A)-ni Full Speed-režiimis. Kusjuures viimane ei too kaasa olulist ega õigustatavat jõudluse suurenemist. Whisper-režiimis täheldasime maksimaalseks müratasemeks 30 dB(A).

Temperatuur

Tavaolekus ja vähem nõudlike ülesannete puhul jääb Vivobooki alumiiniumkorpus väga jahedaks, kuid koormuse all tekib kuum koht korpuse alumise osa tagaosas. Mängimise ajal mõõtsime lühiajalise maksimaalse temperatuuri 50 °C ja stressitestis tõusis temperatuur 55 °C-ni, mistõttu ei ole otsene nahakontakt soovitatav. Õnneks jääb ülejäänud korpus, sealhulgas klaviatuuri piirkond, palju jahedamaks. Vivobooki stressitesti ajal ulatus süsteemi koguvõimsuse tarbimine 65 vatini.

Energia tarbimine

Vivobook näitas mõõtmistes veidi madalamat energiatarbimist võrreldes otseste konkurentidega, eriti oma maksimaalse jõudeoleku tarbimisega, mis oli alla 10 vati—see on muljetavaldav, arvestades sülearvuti kõrglahutusega OLED-paneeli. Mängimise ajal kõikus energiatarbimine vahemikus 30-40 vatti, olenevalt mängu CPU-intensiivsusest. Stressitestis registreerisime maksimaalseks tarbimiseks 70 vatti, mis stabiliseerus mõne sekundi pärast 65 vatini.

Aku kestvus

Seadme 70-Wh aku pakub häid tööaegu, kuid see ei vastanud testi alguses seatud kõrgetele ootustele. Internetikasutuse testis kestis aku 13 tundi sagedusel 60 Hz ja umbes 11 tundi sagedusel 120 Hz. Täis SDR-heledusel täheldasime veidi üle 7,5 tunni tööaega sagedusel 60 Hz ja 6,5 tundi sagedusel 120 Hz. Videote taasesitusel kestis üle 15 tunni. Kuigi need on üldiselt väga head näitajad, ei ole need rekordilised ning MacBook Air 15 saavutab selles osas märkimisväärselt parema tulemuse.

Koormuse all kestis aku 2 tundi ja HDR YouTube'i videot sai täisheledusel vaadata peaaegu 8 tundi, mis on samuti kiiduväärt tulemus. Seadme laadimine nullist 100%-ni, kui see on sisse lülitatud, võtab keskmiselt 2 tundi, kusjuures 50% mahutavusest on saavutatud 30 minuti järel ja 80% 60 minuti pärast.

Kokkuvõte

Uus ASUS Vivobook S 15 OLED koos Snapdragon protsessoriga on tugev multimeediasülearvuti ja igapäevases kasutuses ei pruugi kasutaja isegi erinevust märgata. Tegemist on hea saavutusega Copilot+ sülearvutite poolt, eriti arvestades viimastel aastatel teadatuntud kehva ARM Windowsi sülearvutite jõudlust. Windows töötab laitmatult ja saadaval on palju natiivseid ARM-rakendusi. Siiski on oluline mõista, et mitte kõik rakendused ei tööta sama sujuvalt kui AMD/Inteli sülearvutitel ja ühilduvate mängude valik on märkimisväärselt piiratum.

Uus Snapdragon X Elite oma väikseimas konfiguratsioonis, X1E-78-100, jätab hea mulje, kuigi ebamäärased TDP spetsifikatsioonid on teinud selle jõudluse ja efektiivsuse otsese võrdlemise teiste protsessoritega keeruliseks. Sellegipoolest on jõudlus igapäevaseks kasutamiseks kindlasti piisav ning on CPU ja iGPU võimekuse poolest ligikaudu võrdväärne uusimate Intel Core Ultra mobiiliprotsessoritega. Siiski on oluline mitte oodata passiivset jahutussüsteemi, nagu see on Apple M3 kiibil, mis piirab otseseid võrdlusi M3 SoC-ga.

Snapdragon X Elite ventilaatorite käitumine sarnaneb rohkem traditsioonilise Windowsi sülearvutiga, mis ei ole üllatav arvestades selle energiatarbimise piire jäädes vahemikku 30-50 vatti. Kiiremates energiarežiimides võivad ventilaatorid muutuda ebaproportsionaalselt valjuks. Kas see tuleneb Vivobooki tarkvaraprobleemist või tekitavad Snapdragon kiibid lihtsalt kõrgete energiapiiride juures märkimisväärset kuumust, selgub edasistes testides teistel seadmetel.
Vaatamata nendele kaalutlustele ei esine Vivobookil palju märkimisväärseid puudujääke. Kuigi selle 120-Hz OLED-ekraan on üsna peegelduv ja puutetundlikkus puudub, pakub see kohe karbist võetuna suurepärast pildikvaliteeti. Aku kestvus on hea, kuigi mitte erakordne, korpus on tugev ja pakub piisavalt ühendusporte.

Kas meie antud versiooni Vivobookist soovitaksime, oleneb suuresti kasutaja ootustest, kuna ASUS pakub Vivobooki ka Inteli ja AMD protsessoritega veidi erinevas korpuses. Valik sõltub suuresti sellest, kas kasutaja hindab vahetevaheliste mängude mängimise võimalust või soovitakse pigem kasutada uusi tehisintellekti funktsioone ja tegeleda visuaaltöötlusega.

Vivobook S 15 Snapdragon püüab konkureerida teiste seas ka MacBook Air 15 M3-ga. Mõnes mõttes on see õnnestunud, pakkudes rohkem porte, paremat pildikvaliteeti tänu 120-Hz värskendussagedusele ja vähemalt vahetatavat SSD-d. Lisaks tundub selle igapäevane jõudlus väga sarnane MacBook Airiga. Siiski on MacBookil märkimisväärne ja vaieldamatu eelis: see on passiivselt jahutatud, mis tagab, et see on alati täiesti vaikne.

Lisainfo

ASUS Vivobook S 15

sample-image

Similar Articles