ASUS Vivobook Pro 14X OLED

Vivobook Pro on sülearvutite seeria, mis oli päris mitu aastat jäänud ASUSe poolt tahaplaanile. Praegused Vivobook Pro sülearvutid on mõeldud olema mitmekülgsed pakkudes kombinatsiooni kaasaskantavusest, jõudlusest, heast ehituskvaliteedist, hoides samal ajal konkurentsivõimelist hinda. Erinevalt praegustest Vivobookidest on uued Pro mudelid veidi suuremad ja raskemad, kuid neis on oluliselt kiirem riistvara, parem jahutussüsteem, suuremad akud ja OLED-ekraanid, mis tagavad erakordse pildikvaliteedi, kontrasti ja värvitäpsuse. Nende täiustustega sihib ASUS Vivobook Pro mudeleid rohkem professionaalide suunas, kes otsivad mitmekülgset ja universaalset sülearvutit keskmises hinnaklassis.

Tehnilised andmed

ASUS Vivobook Pro 14X OLED | X7400PC_N7400PC
ProtsessorIntel Core i7-11370H @ 3.3 – 4.8 GHz, 4 Cores, 8 Threads
GraafikakaartNVIDIA GeForce RTX 3050, 4 GB VRAM, 50 W TDP
Mälu2x 8 GB @ 3200 MHz
Ekraan14" 16:10, 2880 x 1800, 243 PPI, OLED, 90 Hz
Salvestusseade Intel Optane Memory H10 with Solid State Storage 32GB (HBRPEKNX0202AO) + 512GB (HBRPEKNX0202A)
Kaalseade 1,498 kg | laadija 0,443 kg

Ülesehitus

ASUS Vivobook Pro 14X on õhukese profiiliga ja üldiselt tagasihoidliku disainiga. Sülearvuti põhiosa on valmistatud plastikust, kuid kogu konstruktsioon (ja ka terve ekraani kaas) on valmistatud alumiiniumisulamist, tagades tugeva ja üllatavalt stabiilse ehituse, mis ei paindu ega nagise. Esteetika poolest on tegemist väga kena ja minimalistliku ülesehitusega.

ASUS pakub Vivobook Pro 14X seeriat kahes värvivalikus: valge/hõbedane versioon või tumehall. 14X puhul on ASUS lõpuks eemaldanud probleemse toitenupu, millel oli alati sisse lülitatud LED-valgustus, asendades selle nüüd uue ülesehitusega, mis sisaldab sõrmejäljelugejat. Kõik olekutulukesed on nihutatud sülearvuti küljele.

Ekraan on avatav ühe käega ning omab maksimaalset avamisnurka 130°. Hoolimata hingede väiksest vastupanust, jääb ekraan oma asendisse alati kindlalt paika. Ekraani raamid on küllaltki kitsad, kuid ametlikult siiski ei kategoriseerita seda kitsaraamiliseks.

Väikesed ja minimalistlikud disainielemendid täiendavad sülearvuti üldist välimust veelgi, näiteks triibuline muster sisestusklahvil ja ruumiline logo kaanel.

Kokkuvõttes on Vivobook Pro 14X keskklassi sülearvuti, mis püüab ühendada mõistlikult kaasaskantava vormitegur ja kiire jõudluse koos suurepärase ekraaniga. Et jääda siiski taskukohasesse keskklassi, pidi siinkohal ASUS ka omajagu kompromisse leidma.

Paksusega 19 mm ja kaaluga 1,5 kg ei ole Vivobook 14X just kõige õhem ja kergem seade multimeedia sülearvuti jaoks, kuid võimas arvutusriistvara, sealhulgas Intel Core i7 ja GeForce RTX 3050, vajab piisavat jahutust, mistõttu asub 14X sülearvuti keskmises vahemikus võrreldes teiste diskreetsete GPU-ga multimeedia sülearvutitega.

Ühenduspesad

Professioonaalidele suunatud sülearvuti kohta pakub Vivobook pettumust valmistavalt piiratud arvu kiireid ühenduspesasid. Vasakul küljel asuvad kaks USB 2.0 Type-A pesa.

Paremal küljel asub 3,5 mm kõrvaklappide pesa, microSD-kaardi pesa, USB-C 3.2 Gen 1 pesa, HDMI 1.4b pesa, USB-A 3.1 Gen 1 pesa ja toiteühendus.

Enamik I/O-pesadest asuvad paremal serval, mis võib mitme eraldiseisva seadme ühendamisel tekitada ebamugavust eraldiseisva hiire kasutamisel. Lisaks on saadaval ainult üks USB-A 3.2 Gen 1 pesa ja üks USB-C pesa. Tasub märkida, et Vivobook Pro 14X Inteli-põhistes variantides on Thunderbolt 4 pesa, millel on videoväljundi ja laadimisvõimalus, kuid AMD variandil seda võimalust ei ole.

Lisaks võivad sülearvuti konstruktsioonis olevad suured metallkomponendid negatiivselt mõjutada Wi-Fi ülekandekiirusi, mistõttu Vivobook ei pruugi jõudlustestides saavutada kõige kõrgemaid Wi-Fi kiiruseid.

Sisendseadmed

14X taustavalgustusega klaviatuur pakub piisavat, kuid mitte erakordset kirjutamiskogemust. Selle peamine puudus on keskpärane klahvikäik ja mõõdukas haptika. Positiivsest küljest on klahvivajutused meeldivalt vaiksed ning klaviatuuri paigutus on hästi läbimõeldud.

Spetsifikatsioonide kohaselt on Vivobook Pro 14X OLED varustatud ka eelnevalt mainitud toitenuppu integreeritud sõrmejäljelugejaga.

Märkimisväärne uus funktsioon ASUS DialPad, mis on puuteplaadil asuv virtuaalne „ketas“, mida saab aktiveerida libistades sõrme paremas nurgas. Vaikimisi võimaldab see ketas juhtida ekraani heledust ja helitugevust, kuid seda saab ProArt Creator tarkvara abil kohandada ka muude funktsioonide jaoks.

Lisaks integreerub DialPad Adobe tarkvaradega nagu Photoshop, After Effects ja Premiere, pakkudes neis rakendustes täiustatud juhtimisvõimalusi.

Kuigi DialPad on väga huvitav funktsionaalsus, on puuteplaadi kvaliteet sellegipoolest veidi küsitav. Sellel on küll meeldiv siidiselt matt, kuid siiski piisavalt libisev pind, kuid märgatavad vahed servades jätavad puuteplaadi mittestabiilseks ja natukene liiga logisevaks.

Ekraan

Nagu nimi vihjab, on Vivobook Pro 14X OLED varustatud OLED-ekraaniga. 16:10 kuvasuhtega ekraani 2880×1800 piksline lahutusvõime pakub teravat pilti, mille pikslitihedus on 243 ppi-d. OLED-tehnoloogiale omaselt on ekraanil ühtlane valgustus ilma nähtavate puudusteta. 90 Hz ekraan on värelusevaba ja kiire reageerimisajaga muutes sülearvuti võimalikuks valikuvariandiks ka hobimänguritele. Videote vaatamisel on liikumisjäljed praktiliselt olematud ka kiirete liigutuste korral.

ASUS Vivobook Pro 14X OLED ekraan on Pantone'i poolt valideeritud, mis tähendab, et Pantone (juhtiv värvitäpsuse autoriteet) on antud sülearvuti värviedastuse täpsust testinud ja kinnitanud. Praktilises kasutuses paistab ekraan silma erksate värvidega, mistõttu on 14X ideaalne pildi- ja videotöötluseks. Ekraan säilitab värvitäpsuse kõikidest suundadest vaadatuna, kuid läikival OLED-ekraanil aga teadagi mõningaid piiranguid välitingimustes või ebastabiilse valgustusega ruumides kasutamisel, sõltuvalt vaatenurgast võivad kasutajad kogeda OLED-ekraanidele iseloomulikke tugevaid peegeldusi või valguse murdumist.

Heli

Vivobookil on raskusi rahuldava helikogemuse pakkumisega, vaatamata "Sound by Harman/Kardon" brändingule on helikvaliteet suhteliselt pettumust valmistav. Väikestel kõlaritel puudub bass ja veelgi suuremaks probleemiks on kõrgete sageduste märgatav ülemodulatsioon. Sagedused muutuvad sageli liiga valjuks isegi madalamatel helitasemetel, viidates vajadusele heliedastuse täiustamiseks.

Hooldus

Sülearvuti alumine kaas on kinnitatud üheksa Torx 5 kruviga, kuid kuna RAM on joodetud ja teist M.2 pesa ei ole saadaval, on sülearvuti uuendamisvõimalused küllaltki olematud.

Jõudlus

Intel Core i7 protsessori ja Nvidia GeForce RTX 3050 graafikakaardiga varustatud 14X on võimas ja suudab toime tulla laia valiku ülesannetega, sh suudab Vivobook jooksutada ka uusimaid mänge tänu 16 GB RAM-le. Sülearvuti on saadaval mitmetes konfiguratsioonides, sealhulgas on valikus ka AMD protsessoritega versioonid ja/või mudelid, millel puudub eraldiseisev graafikakaart.

ASUS on seadistanud sülearvuti energiaseaded nii, et need ületavad mõnikord Inteli soovitatud TDP väärtusi. Logide järgi suudab Intel Core i7-11370H protsessor lühiajaliselt säilitada kuni 45 W elektritarbimist. Siiski, sõltuvalt ventilaatori seadistusest, võib protsessori elektritarbimine langeda kuni 25 W-ni. Vivobookis olev Nvidia GeForce RTX 3050 on piiratud 50 vatiga ja näib olevat väiksem Max-Q variant. Maksimaalse 50 vati saavutamiseks jagab GPU energiat protsessoriga, kombineeritud elektritarbimise ülempiiriks on 85 vatti jõudlusrežiimis. Vaikne režiim ja sosin-režiim on piiratud vastavalt 60 ja 45 vati kombineeritud tarbimisega.

Protsessor

Testseade on varustatud Intel Core i7-11370H protsessoriga, mis on mõeldud õhukestele, kuid võimsatele sülearvutitele pakkudes suhteliselt paindlikku TDP konfiguratsiooni. ASUS on seadistanud TDP ulatuma 35 vatini, mis nagu ka eelnevalt mainitud, ületab Inteli enda poolt soovitatud maksimumväärtust, kuid see tipp saavutatakse ainult siis, kui protsessor on täielikult koormatud ja püsib sellisel tasemel mõne minuti jooksul. Kõrge jõudlustase, mida i7-11370H-ga saavutab, langeb pärast lühikest tööperioodi väga kiiresti, lisaks ei suuda 11. põlvkonna i7 protsessor konkureerida oluliselt võimsamate Inteli 12. põlvkonna protsessoritega.

Cinebench R23

Cinebench R20

Cinebench R15

Blender

7-Zip

Geekbench 5

HWBOT x265

Ladustus

Intel Optane Memory H10 NVMe SSD pakub huvitavat kontseptsiooni, kombineerides ühele plaadile kaks erinevat mälutüüpi ja kontrollerit. Liidese poolel on 512 GB Intel QLC 3D NAND mälumoodul koos vastava kontrolleriga. M.2-2280 mooduli tagaküljel asub 32 GB Intel Optane mälumoodul. Tasub märkida, et Intel Optane tehnoloogia toodi esmakordselt turule 2019. aastal, muutes selle kirjutamise hetkel umbes viie aasta vanuseks. NVMe SSD, mis sisaldab integreeritud madala latentsusega Optane vahemälu, on ühendatud PCIe 3.0x4 liidese kaudu, mis jääb alla kaasaegsemale PCIe 4.0 liidesele.

Graafikakaart

Vivobook kasutab nii Intel Core i7 integreeritud graafikaprotsessorit (iGPU) kui ka eraldiseisvat Nvidia GeForce RTX 3050 graafikakaarti. Vähem nõudlike ülesannete puhul on kasutusel iGPU ning nõudlikumate tööde jaoks aktiveeritakse GeForce'i eraldi graafikakaart. Testimisel saavutas GPU maksimaalseks energiatarbimiseks 50 vatti. Kuigi jõudlus on soliidne, tasub märkida, et RTX 3050 on Nvidia RTX 3000 seeria kõige nõrgem variant. Blenderi test näitas, et GPU suudab stseene kiiresti renderdada, kuid 3DMarki testides jäi see ootustele alla, alajõudlus võib olla tingitud paigaldatud Nvidia Studio draiverist, mis on vähem optimeeritud mängimiseks ja rohkem suunatud professionaalsete rakenduste nagu Blender, Autodesk Maya ja Adobe Illustrator jõudluse parandamiseks. Akutoitel töötades langeb GPU TGP umbes 25 vatini, mis vähendab graafikajõudlust poole võrra.

3Dmark

Blender

Mängimine

Nvidia GeForce RTX 3050 jõudlus on üldjuhul piisav, et saavutada enamikes testitud mängudes Full HD lahutusvõimega üle 60 kaadri sekundis, kuid mõned mängud võivad kuvada veateadet, mis viitab sellele, et Nvidia Studio draivereid ei toetata. RTX 3050 jõudlusvarud on piisavad, et toime tulla 2.8K OLED-ekraani kõrge lahutusvõimega, kuid kaadrisagedused jäävad teatud juhtudel soovida.

The Witcher 3

Grand Theft Auto V

Müra

Kuigi Vivobook ei ole täielikult vaikne jääb see enamikel juhtudel vaevumärgatavaks. Tavalise kasutuse ajal ei ületa sülearvuti müratase 40 dB(A). Müratase tõuseb kuni 65 dB(A) mängimise või muude arvutusmahukate ülesannete korral, kus ventilaatorid võivad oma suhteliselt kõrge sagedusega heli tõttu muutuda häirivaks. Sosinarežiimis jäävad ventilaatorid seisma või töötavad väga madalal kiirusel.

Sõltumata ventilaatorirežiimist eelistab juhtimissüsteem hoida ventilaatorite kiirused võimalikult madalal nii kaua kui võimalik ning kuigi selline lähenemine aitab vähendada mürataset, võib see raskete koormuste all mõjutada jõudlust negatiivselt.

Temperatuur

Vivobooki pinnatemperatuurid jäävad üldiselt mõistlikesse piiridesse, kuid kipuvad mõõduka koormuse all siiski üle 30 °C tõusma. Kui sülearvuti on tugeva koormuse all, võib sülearvuti alumine osa muutuda ebamugavalt kuumaks ulatudes kuni 50 °C-ni.

Elektri tarbimine

Vivobook Pro 14X OLED näitab testides mõistlikke elektritarbimise väärtuseid. Tühikäigul on sülearvuti elektritarbimine küll mõne vati võrra suurem kui teistel võrdluses olevatel seadmetel, kuid see on tavaline nähtus, kuna OLED-ekraaniga sülearvutid tarbivad sageli veidi rohkem elektrit kui nende LCD-ekraaniga analoogid.

Aku kestvus

Kui sülearvuti ei kasuta intensiivselt eraldiseisvat graafikakaarti, pakub Vivobook Pro 14X muljetavaldavat aku kestvust, Wi-Fi veebisirvimise testis saavutas 14X kuni 9 tundi ja 30 minutit aku tööaega. Pikaajaline vastupidavus on suuresti tingitud sisseehitatud aku suhteliselt suurest mahutavusest - 63 Wh. Suure koormuse suudab Vivobook all pakkuda peaaegu 2 tundi aku tööaega.

Kokkuvõte

ASUS Vivobook Pro 14X OLED silmapaistvaim omadus on kahtlemata selle erakordne ekraan, mis pakub 3K lahutusvõimega 16:10 formaadis pilti ja katab peaaegu 100% Display P3 värviruumist. Sülearvuti tagab ka suurepärase üldise jõudluse, kus Intel Core i7 protsessor ja Nvidia GeForce RTX 3050 pakuvad kiiret reageerimisaega ja kõrgeid kaadrisagedusi kaasaegsetes mängudes. Pika aku tööea ja madala müratasemega on see sülearvuti kindel valik kasutajatele, kes on valmis leppima mõningate ühendusvõimaluste piirangutega.

Lisainfo

ASUS Vivobook Pro 14X OLED

sample-image

Similar Articles