ASUS TUF Z370-PRO GAMING

Hetkel veel pole õrna aimugi, kuidas suhtuda uue TUF seeria emaplaadi välimusse, mis on minu arvates teinud täieliku kannapöörde ja muutunud on ka sihtgrupp. Isiklikult ei oska öelda, kas emaplaat on oma nime väärt, kuna emaplaat on muutnund rahakotisõbralikumaks ning seetõttu on ilmselgelt eemaldatud on ka mitmeid funktsioone. Uueks emaplaadi hinnaks on seatud 160 €, kuid üritame parema ülevaate saada ülevaate jooksul.

Sissejuhatus

Me vist pean tagasi võtma sõnad: “Meie isiklik arvamus on, et TUF seeria emaplaadid on ühed kõige silmatorkavamad oma välimuse poolest ning seda mitte valguse ja värvide poolest, vaid hoopis ümbritseva nn „rüü“ mõttes.”, kuna rüüd ei ole enam ollagi, siinkohal pööre ASUS’e suunas, plaun tooge rüü tagasi! Kuid jätame korraks välimuse sinnapaika ja liigume ülevaatega edasi.

Me isiklikult oleme suhteliselt hiljaks jäänud oma Coffee Lake platvormi ülevaatega ning arvatavasti on teema ka suhteliselt mahajahtunud. Kui aus olla, siis platvorm tuli täielikult välja kuu aega tagasi, mis sest, et esimesed osad tulid välja seitse kuud tagasi. Ühesõnaga meie ei ole väga platvormist huvitatud, kuna Intel lükkas selle turule mitu kuud varem kui plaanis ning jätkuvalt on ainult raha peal väljas. Põhjus, miks ei ole huvitatud on see, et Intel kardab konkurentsi, millest tulenevalt toodi platvorm varem turule. Platvormi võimsust oli seitse kuud tagasi väga huvitav testida ja siiani on, kuna Intel tuli välja kuuetuumalise protsessoriga, mis oli esimene omanäoline protsessor, olles suunatud tavaksutaja suunas ja mis suudab töötada ilusal taktisagedusel 5 GHz.

Platvorm on igadepidi normaalne nüüd kui kõik osad on turule jõudnud, ning mitte meist valesti aru saada - minu soov ei ole platvormi maha teha. Aga korrektne oleks teha ülevaade siis, kui kõik asjad on turul. Kindlasti tekitas selle platvormi turule toomine ka emaplaadi tootjatele probleeme, kuid kõik ülevaated internetis on siiamaani olnud suurepärase ning me üritame ka nüüd lisada paar ülevaadet. Parem hilja kui mitte kunagi, vähemalt oleme andnud oma arvamuse.

Pakend ja sisu

Emaplaadi pakendi disain on tagasihoidlik ning omab väga huvitavat graafilist disaini esikaanel, mis on sarnane ASUS’e teiste emaplaatidega. Tagaosa omab veel paari graafilist joonist, mis annavad ülevaate emaplaadi funktsioonidest. Emaplaat on väga hästi pakendatud ning pakendi ülesehitus on sarnane teistele ASUS’e emaplaatide pakenditele.

Karbi avamisel vaatab vastu emaplaat koos alumise toega, kuhu on pistetud mõned emaplaadiga seotud lisavidinad. Emaplaat ise on anitistaatilises pakendis. Emaplaadi lisavidinate hulka kuulub kasutajajuhend, I/O Shield, M.2 kinnitusvidinad, kaks SATA 6Gb/s kaablit, SLI HB sild 2-Way ning veel muud pudi-padi.

Emaplaadi tagant võib leida ühe Gigabite ühenduspesa. USB tugi on emaplaadil päris hea omades kahte teise generatsiooni Type-A pesa ning lisaks sellele veel neli esimese generatsiooni USB 3.1 pesa. Lisaks uuematele ühendustele on võimalik leida kaks USB 2.0 pesa ning PS/2 peas juhul, kui peaks huvi pakkuma. Heli jaoks on tugi olemas viie audio pesa jaoks ning olemas on ka optiline s/PDIF. Pildi edastamiseks on olemas HDMI ja DVI-D.

Valgustus on emaplaadil hoopis midagi uut ning teistsugust. Kui tavaliselt on rõhku üritatud panna RGB valgustusele, siis sellel emaplaadil on kindel värvus määratud tootja poolt ning selleks on oranž LED valgustus. Valgustus paikneb emaplaadi paremas servas ning selle saab soovi korral ka välja lülitada. Olemas on ka kaks töörežiimi, kas hingav või lihtsalt põlev. Emaplaadil on olemas üks RGB pesa, tegu on siis tavaliste nelja pinilise RGB pesaga. Valgustuse kontrollimine käib läbi ASUS’e programmi, mida on lihtne kasutada.

Rääkides veel emaplaadi pesadest, siis kõik kasutajale vajalik on olemas. Andmeladustuse poole pealt on kasutajal võimalus paigaldada kaks M.2 ketast ning kuus SATA 6Gb/s ketast, emaplaat toetab Raid 0, 1, 5, 10 funktsioone ning lisaks sellel on ka tugi Intel Optane mäludele. Mälude tugi on emaplaadil märkimisväärne kõik protsessorid toetavad mälude kiirust 4000 MHz. Maksimaalne mälude tugi on 64 GB.

BIOS ja Programmid

ASUS omab väga head UEFI ülesheitust ning kergesti mõistetavaid funktsioone ehk kasutajaliides on väga hea. Nagu iga UEFI süsteemiga võtab see natuke aega, et saada asi käppa, kuid see ei võta kaua. Ülesehitus on sarnane eelnevatele versioonidele ning kes on varem kasvõi natukenegi kokku puutunud tunneb ennast nagu kodus. Tavaks on saanud, et tootjad annavad kasutajale kaks ülesehitust, üks, mis omab väga vähe informatsiooni, kuid ajab asja ära ehk siis ASUS’e puhul on tegu EZ Mode’iga ning teine, mis siis omab kõike liugureid ja muutujaid on siis Advanced Mode, mida soovitaksin kõigile, kuna mõnikord võib nii midagi huvitavat leida ning äkki tekib isegi huvi ülekiirendamise vastu.

Arvuti

Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i7-8700K
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 3200MHz
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: NZXT Kraken X61
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Ülekiirendamine

Ülekiirendamine viib tehnika viimasele piirele, testides emaplaadi vastupidamist kuumusele ja suurenevale voolukogusele ning annab ülevaate kasutatud komponentide kvaliteedi kohta. Ülekiirendust ei pruugi igaüks kasutada oma süsteemi peal, kuna soovib säästa komponentide eluiga, kuid hea on teada kui kvaliteetne on süsteem ja milleks see võimeline on.

Siinkohal ei pea kohe kisendama hakkama, hea ülekiirendatava protsessori saamine on paras loto mäng, kui on soov eriti kõrgeid numbreid taga ajada, kuid ülevaate piirides oleme jäänud testprotsessoriga 5 GHz piiri peale. Testimises sai kasutatud Intel Core i7-8700K protsessorit, millel on kuus tuuma ja töötab taktsagedusel 3.7 GHz.

Ülekiirendust on vastavalt võimalik teha, kas tootja poolt välja lastud töölaua programmi abil või BIOSi kaudu. Meie arvates on töölaua versioon mugavam, kuna säästab aega ja sätteid saab kiiremini muuta, et saavutada maksimaalne ülekiirendus. Protsessor sai kiiruseks 5 GHz, mis oli täielikult stabiilne ning mälud said ülekiirenduse 3600 MHz. Saavutatud tulemused on sarnased kõikide emaplaatidega väikeste erinevustega. Protsessor on võimeline kaugemale minema, kui see kedagi huvitab.

Tulemused

Emaplaadi testimiseks sai kasutatud järgnevaid programme:
• CINEBENCH R15
• wPrime
• HandBrake
• Ghost Recon Wildlands
• Tomb Raider
• 3DMark Fire Strike
• 3DMark Time Spy
• Üldine

Testimine sujus hästi, ei esinenud ühtegi viga ega probleemi. Testimist saaks edasi arendada kasutades erinevad programme, kuid see muutuks ajamahukaks ning erinevused on niivõinaa väga väikesed. Kõige lõpus on välja töötud kokkuvõttev diagramm, mis peaks andma üldise ülevaate, kus mingi emaplaat oma võimsuse poolest on, tegu ei ole just kõige täpsema ülevaatega, aga vähemalt annab kiire ülevaate olukorrast.

CINEBENCH R15



wPrime

HandBrake

Ghost Recon Wildlands

Tomb Raider

3DMark Fire Strike

3DMark Time Spy

Üldine

Kokkuvõte

Emaplaat on oma hinnaklassis suhteliselt heal tasemel ning huvitav on näha disaini poolest erinevat emaplaati - oranž on siiski suhteliselt omapärane värv. Kuigi meie eelistakasime TUF seeria vanemaid emaplaate rüü poolest, siis antud juhul ei süüdista me muutustes ASUSt, kuna tõenäoliselt polnud neil lihtsalt aega oma toodet viimistleda ning hinnalangus ilmselgelt toob kaasa kas suuremal või vähemal määral kvaliteedi langust. Samuti võis muutuse põhjustada lihtsalt klientide rahulolematus - kui toodet ei osteta, siis tuleb neil kasumisse jäämise nimel kas toodet muuta või toode turult eemaldada, antud juhul siis otsustati minna muutuse teekonda. Küllap lähitulevikus ole näha, kas muutused kandsid vilja või mitte.

Lisainfo

ASUS TUF Z370-PRO GAMING

sample-image

Similar Articles