ASUS TUF Gaming B650-PLUS
Kaks aastat tagasi olid AMD Ryzen 5000 seeria protsessorid turul ühed parimad, mida kasutada kas mängimiseks või töö tegemiseks, kuid vahepeal on Intel lükanud AMD liidrikohalt alla, hõivates jõudlustestide tabelite esimesed kohad nii mängudes kui ka tööprotsessides. Eriti sai Intel tuult tiibadesse 2021. aasta hilissügisel, kui turule tuldi 12. generatsiooniga, mis omas PCIe 5.0 ja DDR5 tuge. Nüüd on AMD tagasi ning toob endaga kaasa mõningad muudatused.
Muutunud on protsessori pesa, uut tüüpi pesa põhineb LGA (Land Grid Array) ülesehitusel, võrreldes vana ülesehitusega, mis oli PGA (Pin Grid Array) ehk ühendused ei paikne enam protsessori küljes, vaid on emaplaadil. Kasutaja jaoks on hirm ikka sama, kui varem oli võimalus painutada ühendused protsessoril, siis nüüd saab sama korrata emaplaadil.
Mälude ülesehitus on samuti muutnud, kui enne oli toetatud DDR4, siis nüüd on AMD liikunud täielikult DDR5 mäludele võrreldes Inteli 12. generatsiooni platvormiga kus on toetatud nii DDR4 kui ka DDR5. Seega, kui on soov vahetada platvormi, tuleb valmis olla kõikide põhikomponentide asendamiseks – Intel 12. generatsiooniga oli üleminek natuke kergem, kuna kasutaja sai DDR4 mälud üle tuua uuele platvormile, kuid AMD puhul see valik siinkohal puudub.
Mälude ülesehitus põhineb kahe kanali tehnoloogial rakendades EXPO (Extended Profiles for Overclocking) ja XMP (Extreme Memory Profile) tehnoloogiaid - ülekiirendamine on võimlaik kuni 6400 MHz-ni. Maksimaalselt toetab emaplaat 128 GBi, mida saab paigutada emaplaadil nelja pessa olenemata, mis protsessoriga on tegu, ühe mooduli maksimaalne suurus saab olla 32 GB. Emaplaadil puudub tugi ECC mälude jaoks.
PCIe pesade ülesehitus on veidi teistsugusem kui võib-olla kasutajad on harjunud. AM5 platvormid toetvad 5.0 generatsiooni PCIe lahendusi nii PCIe pesadena kui M.2 ülesehitusel. Hetkel on turul kaks erinevat kiibistikuga ülesehitust, X670 ja B650, mõlema kiibistiku puhul on saadaval veel kaks erinevat variatsiooni, milleks on Extreme mudelid ehk siis X670E ja B650E. Extreme mudelid toovad endaga kaasa PCIe 5.0 toe graafikakaartide jaoks, seevastu mitte-Extreme mudelid rakendavad ainult PCIe 4.0 ülesehituse. NVMe PCIe 5.0 puhul on kindel see, et kõik kiibistikud saavad toe, välja arvatud B650, kuid see on mingil määral tärniga, kuna emaplaatide tootja võib võtta vastu otsuse, et võimaldada kasutajale PCIe 5.0 pesa NVMe jaoks. Lisaks X ja B kiibistiku erinevused väljenduvad veel USB 10 Gbps ja 20 Gbps pesade arvu poolest ning SATA pesade arvu suhtes.
Esimene PCIe pesa põhineb PCIe 4.0 x16 ülesehitusel, tugi pärineb otse protsessorilt ning nagu eelnevalt juba mainitud, siis ainult X670E ja B650E emaplaadid omavad PCIe 5.0 tuge. Järgnevate pesade ülesehitus on 4.0 x1, 4.0 x16 ja 4.0 x1 tugi pärineb emaplaadi kiibistikust. Juba pikemat aega on levinud trend, mis seisneb PCIe pesade tugevdamises metalliga, antud emaplaadil on tugevdatud esimene PCIe pesa.
Kuna eelneva generatsiooni AMD protsessorid ei omanud integreeritud graafikat, siis pildiedastuse pesad olid suhteliselt mõttetud (tõstsid emaplaadi hinda, kuid enamjaolt kasutud), välja arvatud muidugi juhtudel kui APU oli kasutusel. Nüüd on olukord muutnud ning hetkel turul olevad uued AMD 7000 seeria protsessorid omavad integreeritud graafikakaarti, mis on suurepärane lisa nii süsteemi tõrgete otsimiseks või olukordadeks, kus mingil põhjusel puudub eraldiseisev graafikakaart. Pildi edastamiseks saab kasutada HDMI 2.1 pesa, mis toetab eraldusvõimet 4K sagedusel 60 Hz või DisplayPort 1.4 pesa, mis toetab eraldusvõimet 8K sagedusel 60 Hz.
Emaplaadi tagant leiab Realtek (RTL8125BG) 2.5 Gigabaiti toega ühenduspesa, mis peaks olema tavakasutajale piisav. Rõõm on näha tootjaid paigaldamas emaplaatidele paremaid ühenduspesasid kui 1 Gigabait ning seda sellepärast, et platvorm on võimas ja sellest saavad kasu ka need, kes võtavad platvormi kasutamiseks just tööjaama tagamõttega. Kõige ideaalsem oleks olnud näha 5 Gigabait toega ühenduspesa, kuid see oleks samas tõstnud emaplaadi hinda ning 2.5G ühenduspesadega ruuterid on võrreldes 5G toe ruuteritega veel endiselt populaarsemad.
Tore on näha Wi-Fi tuge emaplaadil, eriti veel praegusel ajal kui sinihamba seadmed koguvad taaskord aina populaarsust ning ühtlasi võimaldades ka VR-prillid ühendada üle õhu. Tõsi on küll see, et Windows ja sinihammas ei tööta alati käsikäes, kuid see ei ole emaplaadipoolne probleem. Wi-Fi moodulina on kasutatud MediaTek, mis võimaldab Wi-FI 6 (802.11ax). Praeguses olukorras suudab nii juhtmega ja juhtmeteta ühendus tuua kasutajani andmeedastuskiirused, mis on umbkaudu 312 MB/s – Wi-Fi puhul see number võib loomulikult erineda, kuna tuleneb seadme võimsusest.
USB ülesehitus on emaplaadil väga hea, kasutaja elu lihtsustamiseks on ASUS andnud pesadele värvikoodid. Türkiisist kaks pesa on USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) ning neli musta värviga pesa on USB 2.0.
Kiibistik võimaldab kasutajale kolm USB Type-C pesa, kaks pesa paiknevad emaplaadi sisend-väljundi osas ning kolmas on emaplaadi sisemiseks kasutamiseks ehk siis korpusega ühendamiseks. Sisend-väljundi osas on ASUSe poolt kenasti märgitud ära pesade kiirused, 10 või 20 Gb/s. Sisemine USB Type-C pesa on võimeline edastama infot 5 Gb/s. Lisaks on võimalik kasutajal ühendada korpusega või kasutada RGB kontrolleritega ühenduse loomiseks USB 2.0 pesasid, mida on emaplaadil kaks. USB Type-A (USB 3.2 Gen 1) pesasid on emaplaadi sisemiseks kasutamiseks üks ning kõik sisemised USB toed pärinevad kiibistikust.
Andmeladustuse poolest on kasutajal võimalus paigaldada kolm M.2 ning neli SATA 6Gb/s ketast, emaplaat toetab Raid 0, 1 ja 10 funktsioone nii NVMe, SSD kui ka SATA seadmel. Protsessor pakub tuge kahele M.2 seadmele, üks PCIe 5.0 ning teine PCIe 4.0. Kiibistik võimaldab kasutajale veel ühe seadme toe, vastavalt M.2 PCIe 4.0 koos nelja SATA 6 Gb/s pesadega.
Protsessori toite jaoks on rakendatud 8+4 EPS ühenduspesad. VRM puhul on rakendatud 12+2 ülesehitust, võimaldades elektrivoolu tugevusega kuni 60A. Jahutusplokk katab kogu mosfet ja sisend-väljund osa.
Jahutusplokk on valmistatud alumiiniumist. Soojuse efektiivsemaks eraldamiseks on alumiiniumplokk ülesehitatud ribadena. Emaplaadi jahutsplokki puhul ei ole rakendatud kõige peenemat ülesehitust, mida on võimlaik näha näiteks protsessorite õhkjahutitel. Jahtusplokid on eraldiseisvad ning puudub soojuse hajutamiseks jahutustoru plokkide vahel.
Ventilaatorite ühendamiseks on emaplaadil 7 PWM/DC ühenduspesa. Valgustuse jaoks on emaplaadil kolm adresseeritavat RGB pesa ja üks tavaline nelja ühendusega RGB pesa. Valgustuse kontrollimine käib läbi ASUS Armoury Crate programmi, mida on lihtne kasutada. Sama programmi kaudu on võimalik uuendada emaplaadi komponentide draivereid, ülekiirendada protsessorit ja seadistada ventilaatorite töökumerust.
Heli jaoks on viis audio pesa ning on puudub optiline S/PDIF pesa. Kes rohkem tahab uurida, siis heli eest hoolitseb Realtek S1220A, mis võimaldab kasutada 7.1 ülesehitust.
Emaplaadil on I/O kilp eelnevalt tootja poolt emaplaadi külge ehitatud, mis praktilise poole pealt ei anna küll midagi juurde, kuid näeb kena välja ning teeb ehitamise mugavamaks. BIOSi värskendamiseks on sisend-väljund küljel eraldiseisev nupp. Probleemide tuvastamiseks saab kasutada mälusiinide kõrval paiknevaid veaotsingu LEDe.
Meie jaoks on tegemist esmakordse kogemusega seoses AMD Ryzen 7000 seeria Zen 4 arhitektuuriga, mis põhineb TSMC tipptasemel 5 nanomeetri FinFET tootmisprotsessil. AMD sõnul peaks uus arhitektuur olema 13% parema IPC (instructuins per clock) võimsusega. Tegelik jõudluse muutus on enam-vähem 10% võrreldes eelmise generatsiooni AMD 5000 seeria protsessoritega, kuid oleneb väga palju tarkvarast/mängust, sest mitte kõik tarkvarad ei skaleeru võimsuse poolest sarnaselt. Ühesõnaga on olukordi, kus erinevus on 30% ning esineb ülesehitusi, kus jõudluse muutus on praktiliselt olematu.
Testsüsteem
Zen 4 | |
---|---|
Protsessor | AMD Ryzen 7 7700X |
Mälud | 2x 16 GB @ 6600 MHz |
Graafikakaart | Nvidia RTX 3080 |
Cinebench R23
AIDA64
Blender
Corona 8
Keyshot 11
V-Ray
3DMark
Kokkuvõte
Emaplaadid on muutunud iga uue generatsiooniga aina kallimaks, kuid see ei peaks hirmutama ja takistama kasutajaid huvi tundmast madalama seeria emaplaatide vastu. Tihtipeale on ainukeseks ’tagajärjeks’ asjaolu, et ebavajalik on eemaldatud ning kasutajale on jäetud ainult vajalikud funktsioonid. ASUS TUF Gaming B650-PLUS võimaldab kasutajale PCIe 5.0 M.2 pesa kiire NVMe jaoks, 2.5 Gigabait tuge ühenduspesa lokaalse võrgu jaoks ja isegi Wi-Fi 6 tuge. BIOS uuendused on hetkel väga tähtsad, et saada süsteem stabiilseks ning ASUS on hetkel heal järjel, avalikustades uue versiooni pea iga kahe nädala tagant. Meil esines nii mõnelgi korral süsteemi stabiilsusega probleeme, kuid iga järgneva BIOSi uuendusega olukord paranes - uue platvormi kasutuselevõtt tuleb tihtilugu koos omajagu probleemidega. Esialgne arvuti käivitumine võib olla hirmuäratavalt pikk (2-6 min), kuid mitte karta ja hoida silma peal LED tulukestel.