ASUS TUF Gaming A1

Tänapäeval on küllaltki tihti tarvis liigutada faile ühest süsteemist teise, eriti ajastul, kus juba keskmine Photoshopi fail või kasvõi lihtsalt hea kvaliteediga pilt võib ulatuda kümnetesse või lausa sadadesse megabaitidesse. Sellistel juhtudel tuleb kasuks väike ja kerge andmekandja. Turul M.2 hoidikutest puudust ei tule, kuid mitte kõik neist ei ole vee-, tolmu- ja põrutuskindlad nagu ASUSe TUF Gaming A1, mis teeb sellest väga usaldusväärse abilise. Lisaks toetab seade nii NVMe PCIe (10 Gbps) kui ka SATA (6 Gbps) ülesehitust. M.2 SSD tuleb muidugi ise juurde osta.

Pakendiga tuleb kaasa seade koos 40 cm Type-C kaabliga. Tuleb tähele panna, et mõlemad otsad on Type-C ning puudub üleminek Type-A pesale. Seade ise ilma kettata kaalub 142 grammi. Lisaks tuleb kaasa veel kuuskant võti korpuse avamiseks.

Seade on valmistatud alumiiniumist ning kindlasti tuleb olla ettevaatlik kui seade on olnud pikemat aega kasutusel, sest korpus võib kindlasti kuumaks minna. Välimuselt näeb korpus välja väga robustne omades väikest TUFi logo ühel pool ning seadme kohta käivat infot teisel pool koos veelgi suurema TUF logoga.

ASUS TUF Gaming A1 on suurem kui tavalised M.2 hoidikud turul - 25,28 mm (pikkus) x 54,27 mm (laius) x 13,3 mm (kõrgus), kuid seda põhjusega, kuna seade on IP68 klassifikaatoriga, mis tagab vee- ja tolmukindluse. Veekindlus ei seisne selles, et SSD hoidikut võib rahumeeli uputada ning hoida vees, vaid pigem peab vastu hetkelisele suuremale kogusele veele ja pritsmetele.

Ideena IP68 peaks tagama veetõrje kuni 1 meetri ulatuses teatud rõhu all, kuid olenemata sellest soovitame kindlasti hoida seadet kuivana, kuid sellegipoolest on lihtsalt hea teada meelerahuks, et seade jätkab tööd ka peale veega kokkupuudet. Eemaldades M.2 hoidku tagumise külje on võimalik näha vee ja tolmu tõrjumise jaoks paigaldatud kummist rõngast.

ASUS on välja toonud, et seade on põrutuskindel, kuid isiklikult otsustasime testi läbi mitte viia, kuna tegu on ülevaateks mõeldud eksemplariga ning vaevalt järgmine isik soovib saada kriimustatud ja mõlgitud seadet testimiseks. Ühesõnaga, seadmele on antud militaarklassi MIL-STD-810H 516.8 kukkumiskindlus.

Seadme avamiseks tuleb lahti kruvida üks külg, eemaldatav külg rakendub jahutuselementidena ning omab juba tehasest tulles termopatja, mis ei ole kaetud kilega, seega kile eemaldamisele ei pea kasutaja tähelepanu pöörama, kuid samas kile oleks kaitsnud tolmu ja muu puru eest ehk otseselt perfektset lähenemist ei ole.

Kruvidena on kasutusel väiksed kuusnurksed mustad kruvid, mille jaoks nagu eelnevalt mainitud, on pakendis väike kuuskant võti kaasas. Korpuse avades vaatab vastu must räniplaat, mille külge on ühendatud Type-C ja M.2 pesa.

M.2 SSD paigutamine on sama kerge kui seadme lahti kruvimine. Korpusesse on võimalik paigutada kolme erineva suurusega kettad (2242/2260/2280) ning vastav kinnitusvidin tuleb lihtsalt liigutada ühest august teise.

Tööriistavabad kinnitused on alati teretulnud, kuid nimetatud väikest musta jublakat oli esimesel korral päris raske saada esimesest pesast lahti, et seda liigutada mujale. Samas peale esimest liigutamist hakkas jublakas paremini/kergemini liikuma. M.2 SSD peavad olema ilma jahutusplokkideta ehk minimaalselt on lubatud õhuke vasekiht, mis on tavaliselt SSD peal oleva sildi sisse ehitatud.

CrystalDiskMark

CrystalDiskMark on avatud lähtekoodiga kettaseadme võrdlustööriist Windowsi jaoks. Põhineb Microsofti Diskspd tööriistal (käsurea programm), kuid omades graafikalist liidest. Kasutatakse SSD või HDD seadmete kiiruste võrdlemiseks, kasutajal on võimalik valida erinevaid parameetreid seadme testimiseks, et simuleerida erinevaid kasutusolukordi.

Kokkuvõte

Otseselt ei ole midagi halba öelda toote kohta, kuna toode teeb kõike mida reklaamib. Seade suudab tagada 10 Gbps liidesel maksimaalse kiiruse ja hoida samal ajal ka seadet jahedana, kuid siinkohal tuleb olla tähelepanelik, sest alumiiniumkorpus läheb kergesti soojaks ning katsumisel/liigutamisel tasub olla ettevaatlik. Tihtipeale ei mõelda koheselt sellele, miks on tarvis head jahutust, kuid NVMe seadete puhul on väga oluline, et temperatuur oleks kontrolli all, kuna teatud temperatuuriläve ületades hakkab ketas enda kiirust aeglustama, mis omakorda pärsib jõudlust.

Kuna korpus ei ole valmistatud odavast plastikust, siis ketas püsib kaitstuna. Hinnasilt võib osutuda kohati takistuseks, kuna Eesti turul küsitakse ainult korpuse eest 45 eurot. Heal juhul odavama seadme puhul võib leida ülesehituse, mis omab Type-A ülemineku, kuid samas pead ohverdama hea jahutuse, mis tagaks kindluse, et seade on kasutatav ka aastaid hiljem, kuna juba praegugi on aina vähem märgata turul nt sülearvutitel Type-A pesasid. Lõppkokkuvõttes alumiinium maksab ning metalle ei saa väga odavamaks teha, lisaks seadme kasuks räägib vee-, tolmu- ja põrutuskindlus mida ei kohta just iga M.2 hoidiku puhul.

Lisainfo

ASUS TUF Gaming A1

sample-image

Similar Articles