ASUS RT-AX58U
ASUS RT-AX58U (rohkem tuntud nimega RT-AX3000) on oma 180-eurose hinnasildiga keskklassi ruuter, mis on taaskord mõeldud eelkõige WiFi 6 (802.11AX) toetavatele seadmetele võimaldades 5 GHz kiiruseid kuni 2400 Mbps ning 2.4 GHz puhul kuni 600 Mbps.
Disain
Välimuse poolest ei ole AX58U mitte midagi “erilist”. Samalaadne disain on enamikel ASUSe ruuteritel, minimalistlik must karp olenevalt tootest siis 2-4 antenniga. Suuruse poolest on ruuter keskmisest väiksem (~22x15 cm, ~540 g) ning jahutusvõre on liigutatud mitte ainult külgedele, vaid ka peale. Antennid ei ole seekord küll eemaldatavad, kuid vähemalt annab neid soovitud suunas kallutada. Ruuteri all asetsevad neli silikoonist jalga, mis peaksid ka libedamatel pindadel paigal püsima, kuid olemas on ka kinnitused seinale kinnitamiseks.
Pordid
Ruuteri tagaosal asetsevad 4 Gigabit LAN porti ja üks Gigabit WAN port ning printerite, mäluseadmete vms kasutamiseks üks USB 3.2 pesa. Soovi korral saab kasutaja ühendada ühe LAN pordi ümber WAN-iks.
Sisu
Enamus ASUSe ruutereid tulevad paljude kasulike lisadega, sealhulgas AiMesh, seadete eksportimine vanast ruuterist uude, kvaliteetne seadistusleht, ASUSe mobiiliäpp mis vajadusel asendab arvutist ruuteri seadistamist, AiProtection ning tihedad tarkvarauuendused – kellele meeldib ning kellele mitte, ASUSe ruuterid ei uuenda ennast automaatselt, kuid kui kasutaja uuendades leiab, et uuendus ei tööta eesmärgipäraselt, siis õnneks on võimalik alati vana versiooni peale naasta.
AiMesh
Lisaks tavapärasele AiMeshi funktsioonile (millest kirjutame allpool), on sisse ehitatud ka wake-on-LAN, mis võimaldab näiteks kodust eemal olles arvutit, serverit vms seadet sisse lülitada – unustasid kodutöö või tööfaili koduarvutisse? Pole probleemi, ärata seade üles ning saada manus kasvõi kirjaga edasi!
AiMesh’ist oleme juba paljude vanemate ASUSe ülevaate juures täpsemalt rääkinud, aga väike kokkuvõte - üldjuhul on üks ruuter piisav, et elamispind talutava leviga ära katta, kuid tegelikkuses mõjutavad levi tugevust paljud tegurid: toa kujundus, ehitusmaterjalid ning isegi mööbel, või kasvõi kellegi kosmeetikapudel, mis on ruuteri ette paigutatud. Juhul, kui elamises esineb nn “surnud punkte” või ebastabiilset signaali, siis kõige kergem lahendus sellele on näiteks AiMesh või sellele sarnane teostus. Tegemist on ASUSe poolt välja töötatud lisaga, mis võimaldab kasvõi odavad/vanad ruuterid panna omavahel signaali edasi kandma. Tihti võib selline lähenemisviis olla odavam kui eelvalmistatud komplektid nagu näiteks Nest WiFi, Eero või ka meie enda poolt testitud Deco, mille hind kerkib kõvasti üle 300 euro.