ASUS ROG Strix SCAR 16

Mänguarvutit, mis pakub kaasahaaravat mängukogemust, jätmata ühtki detaili tähelepanuta. Varustatud võimsa riistvaraga. Tugev jahutussüsteem, mis on strateegiliselt paigutatud WASD klahvide alla, tagab tõhusa soojuse hajutamise, ennetades ebamugavustunnet või võimalikke põletusi intensiivsete mänguseansside ajal.

Tehnilised andmed

                                                        
ROG Strix SCAR 16 | G634JZ
Protsessor Intel Core i9-13980HX @ 2.2 – 5.6 GHz, 24 Cores (8 P-cores, 16 E-cores), 32 Threads
GraafikakaartNVIDIA GeForce RTX 4080, 12 GB VRAM, Core: 2330MHz, 175 W RDP
Mälu2x 32 GB @ 4800 MHz
Ekraan16" 16:10, 2560 x 1600, 188 PPI, Mini LED, 240 Hz
Salvestusseade2x Samsung PM9A1 1 TB
Kaalseade 2.577 kg, laadija 1.133 kg

Ülesehitus

ASUS ROG Strix SCAR 16 disainerid pole jätnud ühtegi võimalust kasutamata, sülearvuti ükski komponent ei ole jäänud omamoodi disainist ilma. Esiosa ja küljed on varustatud RGB-valgustusribadega. Klaviatuur on samuti RGB-valgustusega ning rõhutab mängimiseks olulisemaid alasid läbipaistvate klahvidega.

ASUS on varustanud isegi sülearvuti alumise osa, mis enamikel sülearvutitel ei ole kuidagi silmapaistvad, mitmesuguste disainielementidega, millest mõned on mõeldud ka jahutamise abistamiseks.

Võrreldes eelnevate mudelitega liigutati mõned pordid sülearvuti tagumisest osast eemale, et teha ruumi jahutusele, kuna soojusvaheti kulgeb nüüd täisulatuses mööda sülearvuti tagakülge. Soojustvaheti kogupindalaks on üle 174 mm². 16:10 formaadis ekraani saab avada kuni 130° nurga alla, hinged on üsna jäigad, kuid hoiavad stabiilselt 16-tollist (umbes 41 cm) ekraani igas võimalikus asendis.

Tegelikult oleksime soovinud näha veidi paremat korpuse kvaliteeti, kui välja arvatud ekraanikaas, on kõik osad valmistatud plastikust. Paljud elemendid näivad tavamänguri jaoks liigsed ja omavad inetuid vahesid, näiteks hingede kohal olev riba.

Kõige enam on kannatada saanud veebikaamera moodul, mis lisaks suurematele vahedele ulatub suletuna kaugemale, mis omakorda jätab mulje nagu oleks kaamera lisatud pärast korpuse valmistamist. Kaugelt vaadates näeb mänguarvuti välja kvaliteetne, kuid lähemal uurimisel ilmnevad nõrkused.

Kõik praegused 16-tollised mänguarvutid on suuruse ja kaalu poolest väga sarnased. Peaaegu kõik mudelid kaaluvad ilma toiteplokita 2-3 kg. Meie testiseadme puhul lisab toiteplokk kaalule ühe kilogrammi, nii et kaasas tuleb kanda lõppkokkuvõtteks ligikaudu 3,7-kilogrammist sülearvutit.

Ühenduspesad

Enamik ROG Strix SCAR 16 pordid on koondunud sülearvuti vasakule küljele. Paremal pool asetsevad vaid kaks USB-porti.

Vasakul küljel jagavad oma ülesandeid kaks USB Type-C pesa - tagumine toetab Thunderbolt 4 ja eesmine Power Deliveryt, samal ajal kui mõlemad toetavad DisplayPorti. Toide USB-C kaudu on üsna piiratud, Sülearvuti vajab 20 volti väljundvõimsust ja tarbib maksimaalselt 100 vatti, seega ei ole võimalik sülearvuti täielikku jõudlust saavutada USB-C Power Delivery kaudu.

Intel Wi-Fi 6E AX211 moodul tagab kiired ühendused kohaliku võrgu. Üles- ja allalaadimiskiirused on veidi keskmisest kõrgemad, kuid oleme näinud veelgi tugevamaid tulemusi Intel WLAN-ax mooduliga.

Lisad

Mänguarvutiga tuleb kaasa 330-vatine toiteplokk ja mõned dokumendid. ASUS kasutab pakendi jaoks plastikut minimaalselt, ümbritsedes sülearvuti ainult kaitsekilega.

Sisendseadmed

ROG Strix SCAR 16 on varustatud chiclet-klaviatuuriga, mis pakub meeldivat kirjutamistunnet tänu 1,9 mm klahvide liikumisele ja haptilisele tagasisidele. Klaviatuuri disain on mänguarvutitele omapärane, koos RGB valgustusega. Kõik klahvid on kujundatud täissuuruses klahvideks, mis tähendab, et paremal pool asuvad nooleklahvid on üsna tillukesed. Kiiretes olukordades võib siin kergesti vajutada valele klahvile, kui kasutaja on nooleklahvidega sinapeal. Tekstide kirjutamisel tuleb siiski harjuda lühendatud Shift-klahviga.

Funktsiooniklahvide kohal on veel viis klahvi, millele saab määrata erinevaid makrosid, kuid asendi poolest võivad need asetseda käeulatusest veidi kaugel olenevalt kasutaja käe suurusest.

Mänguarvuti clickpad on meeldivalt suur, mõõtudes 13 × 8,5 cm ja on paigutatud nii, et see ei tohiks segada klaviatuuri kasutamist. Tänu klaaspinnale ei tohiks selle siidine matt tekstuur kergelt kuluda. Pad omab meeldivat puudutust ja head libisemisomadust. Clickpad ise reageerib kiiresti ja täpselt kõikidele sisenditele, sh nurkades.

Ekraan

Mini LED ekraan pakub QHD+ eraldusvõimet 16:10 formaadis ja värskendussagedust 240 Hz. Üldiselt on tegemist siiski soliidse mati pinna ja kõrge DisplayP3 värviruumi katva ekraaniga. ASUS ROG Strix SCAR 16 oleku LEDid asuvad otse ekraani all, millest salvestusseadme LED vilgub mängimise ajal üsna sageli ja on küllaktki häiriv ning tekitas suure soovi haarata koheselt musta isoleerteibi järele.

Filmisõpradele peaks meeldima ka DisplayP3 värviruumi 97% katvus. Peaaegu 100% sRGB värviruumi katvus on tavaliselt mängimiseks piisav, vaid mõned üksikud mängud pakuvad hetkel suurema värviruumi valikut. Ainult AdobeRGB puhul nõrgeneb ekraan veidi, kus fotograafide jaoks oluline värviruumi katvus on umbes 85%. Sinine taevas võib ekraanile peegelduda ja lugemist raskendada, kui te ei vaata õige nurga alt. Õnneks on ASUS ROG Strix SCAR 16 ekraan väga vaatenurka stabiilne. Kõigist külgedest vaadates on vähe märgatavaid heleduse ja värvierinevusi.

Jõudlus

ASUS ROG Strix SCAR 16 on saadaval mitmesugustes konfiguratsioonides, neist parim omab Intel Core i9-13980HX protsessorist, 32 GB DDR5 RAMi ja Nvidia GeForce RTX 4080 graafikakaarti. Tänu kõrgetele TDP ja TGP väärtustele ei ole mängimisel peaaegu üldse piiranguid. Kõrgema kvaliteediga seadmetel suudab ROG Strix paljusid praeguseid mänge esitada ekraani loomulikus QHD+ eraldusvõimes probleemideta üle 60 kaadri sekundis.

ROG Strix SCAR 16 jõudlust saab kontrollida Armory Crate rakenduse kaudu. Lisaks jõudlusele konfigureeritakse siin ka RGB-valgustus, ekraan ja muud funktsioonid. Kasutajale on valmis loodud kolm jõudlusfunktsiooni: Silent (Vaikne), Performance (Jõudlus) ja Turbo. Sõltuvalt GPU režiimist on saadaval segarežiim või valik i9 iGPU ja Nvidia graafikakaardi vahel GPUna. Vahetamine toimub MUX-i kaudu, ehk ekraan on alati otse ühendatud aktiivse graafikaüksusega. Kui on soovi, saavad kasutajad käsitsi sülearvutist välja pigistada kogu mängupotentsiaali ja kohandada mitmesuguseid seadeid, sh ventilaatori töö kõverust, TGP, Dynamic Boost, PL1 ja PL2 ning temperatuurilimiidid. Ülekiirendajad leiavad siit piisavalt võimalusi, kuigi ASUS püüab süsteemi karmide piirangutega pidurdada. Vähemalt saab sülearvuti jõudlust kohandada mõnede mängude nõuetega. Ei GPU ega ka CPU ei põhjusta jõudlusega seotud kitsaskohti.

Armory Crate erinevad seaded võivad TGP ja TDP väärtusi üsna palju muuta. Näiteks suudab protsessor Turbo režiimis pikka aega välja tõmmata 130 vatti ja Vaikse režiimi korral umbes 70 vatti. Stressitestimisel Prime95 töötavad Intel Core i9 ja Nvidia GeForce RTX 4080 Turbo režiimis ühendatud võimsusega umbes 210 vatti ja Vaikse režiimiga 95 vatti. Lähemal vaatlusel selgub, et riistvara jõudlusväärtused vattides võivad sõltuvalt töörežiimist mõnikord olla väga erinevad, kuid protsessori ja graafikakiibi efektiivsed kellad pole väga erinevad.

Vaikse režiimi korral töötavad kolm ventilaatorit umbes 40 dB(A) juures. Turbo režiimis umbes 51 dB(A). Kuna dB skaala on logaritmiline, kahekordistub ROG Strix SCAR 16 tajutav valjudus. Enamik mõõtmisi ja teste teostati standardse GPU režiimi ja jõudlusrežiimis.

Protsessor

Raptor Lake on Inteli 13. põlvkonna nimi, mis tõi endaga kaasa Intel Core i9-13980HX. See kõrgjõudlusega protsessor on mõeldud suurematele sülearvutitele tugeva jahutusega. Tänu kaheksale P-tuumale ja 16 E-tuumale omab i9 32 lõime. HWinfo andmetel töötab ASUSe mänguarvuti protsessor selgelt üle Inteli soovitatud TDP väärtuste. Turbo režiimis on võimalik saavutada kuni 130 vatti pidevat võimsust.

Jõudlusrežiimis käivituvad ventilaatorid Cinebench R15 tsüklis korduvalt ja märgatavalt üsna hilja. See seletab teravat jõudluse langust pärast esimest kolme jooksu. Peagi pärast seda aga jahutus stabiliseerub ja protsessor suudab jätkata kõrgel tasemel töötamist. Terav jõudluse langus ilmneb ainult selles konkreetses testis. Iga jooksu järel taaskäivitab Cinebench protsessori, andes sellele üks kuni kolm sekundit taastumiseks enne järgmist jooksu. Siiski võib see viia ka jõudluse juhtimise viivituseni koormusstsenaariumi suhtes. Cinebench R23 tsüklis ei suutnud me teravat jõudluse langust esile kutsuda. Siin on ajavahemikud iga jooksu vahel veidi lühemad. Pärast nii kahte tugevat jooksu üle 30 000 punkti jäi ROG Strix SCAR 16 CB R23 tsüklis 10 minutiks umbes 29 000 punkti juurde. Mitmetuumaline jõudlus langeb umbes 30%, jõudes umbes 20 000 punktini akurežiimis.

Üldiselt on Intel Core i9 ROG Strix SCAR 16-s üsna võimas. Benchmarki tulemused on samuti järjepidevalt tipptasemel.

Cinebench R20

Cinebench R15

Blender

7-Zip

Geekbench 5

HWBOT x265

Ladustus

Scar 16 kasutab kahte kiiret Samsung PM9A1 SSD-d, millest igaühel on 1 TB salvestusruumi, RAID-0 süsteemis. Kuigi selle tulemusena suureneb veidi kiirus, suureneb samal ajal ka rikete tõenäosus ja energiatarbimine. See konfiguratsioon peegeldab tasakaalu jõudluse suurendamise ja võimalike puuduste vahel, näidates strateegilisi valikuid Scar 16 loomisel.

Graafikakaart

RTX 4080 võtab Nvidia uusima graafikakaartide põlvkonna teise koha. Võimsat AD104 kiipi toetab 12 GB GDDR6X mälu ja see pakub maksimaalselt 7680 shaderit ja 232 tensori tuuma. ASUS panustab ka graafikakiibi kõrgetele jõudlusnäitajatele. Turbo režiimis suudab RTX 4080 töötada pidevalt umbes 170 vatiga.

Mängimine

Tänu RTX 4080 rohketele graafikajõudluse näitajatele on võimalik paljudes praegustes mängudes saavutada kõrged kaadrisagedused isegi kõrgeimate kvaliteedisätete ja QHD eraldusvõime korral. Graafikakiip suudab samuti hästi hakkama saada ray tracinguga. Siiski saab ekraani 240 Hz täielikult ära kasutada ainult vähenõudlikes mängudes või vähendatud kvaliteedisätetega loodud mängudes, kasutades loomulikku eraldusvõimet 2560 × 1600.

Peale tugevaid tulemusi Silent režiimis ei jätnud me kasutamata võimalust testida ka ROG Strix SCAR 16 mängujõudlust selles režiimis. Tulemus: Silent režiim sobib mängimiseks ülimalt hästi, seega ei tohiks need, kes ei pea kõrge FPSi saavutamist ülimaks prioriteediks, kõhklema selle režiimi kasutamisel. Testis oli Silent- ja Performance režiimi vahel mõnikord vaid 30 FPS erinevust. Graafikakiip saab hakkama ka ray tracinguga, saavutades 72 FPSi. Ükski testitud mäng ei jäänud maha hoolimata madalamast jahutusest.

The Witcher 3

Grand Theft Auto V

Müra

ROG Strix SCAR 16 kolm ventilaatorit tekitavad palju õhuvoolu, kuid sõltuvalt võimsuse seadistusest ka märkimisväärset müra. 52 dB(A) juures summutavad ventilaatorid palju ümbritsevat müra ja ka muud tüüpi müra sülearvutist. Alati, kui CPU ja GPU töötavad Turbo režiimis, on kuulda sülearvuti VRM-e või muid komponente „piiksutamas“. Kui kasutate kõlareid mängimiseks, siis müra pole enam nii märgatav.

Temperatuur

Võimas riistvara kuumutab ROG Strix SCAR 16 korpust üsna märkimisväärselt. Mängimise ajal tõusevad sülearvuti ülaosas temperatuurid kuni 54 °C-ni. Õnneks asuvad mänguarvuti ventilaatorid otse WASD-klahvide all. Siin langeb temperatuur märgatavalt, et mängides päris sõrmi ära ei kõrvetaks. Käetoed jäävad alati jahedaks. Mängimisel peaks sülearvuti asetama kindlale pinnale.

Loomulikult olukord muutub, kui süsteemi koormus on madalam. Olgu sülearvuti passiivses olekus, teostades foto- ja videoredigeerimist või isegi käivitades CAD-rakendusi, jääb ROG Strix SCAR 16 suhteliselt jahedaks. Temperatuurid püsivad umbes 30°C juures, töötemperatuur on märkimisväärselt paremini juhitav võrreldes suure koormusega stsenaariumidega.

Vedel metall ja kolm ventilaatorit koos massiivsete soojusvahetitega peaksid tagama stabiilsed temperatuurid. Stressitestimisel saavutatakse tasakaal umbes kaheksa kuni kümne minuti pärast. Alates sellest hetkest liiguvad CPU ja GPU temperatuurid vahemikus 83 - 88 °C. i9 töötab pidevalt umbes 55 vati juures, RTX 4080 umbes 140 vati juures. GeForce RTX 4080 kuumuspunktid on märkimisväärsed, olles peaaegu 93 °C juures, selgelt üle keskmise. Selliseid kõrgeid kuumuspunkte ei tohiks esineda hea vedela metalli jahutuse korral.

Energia tarbimine

Tühikäigul tarbib mänguarvuti 10 kuni 20 vatti, mis jääb talutava piiri sisse. Siiski saavutatakse need suhteliselt madalad näitajad ainult aktiivse graafika vahetuse kaudu. Koormuse korral tõuseb energiatarbimine kuni 342 vatini, mis on lühiajaline tõus tõusurežiimis. Kaasasolev 330 vatine toiteplokk peaks sellega hakkama saama. Pikema aja jooksul püsib energiatarbimine isegi koormuse all üsna stabiilselt 260 vati juures.

Aku kestvus

ASUS ROG Strix SCAR 16 90-vatise aku maht peaks võimaldama head tööaega pistikupesast eemal olles. Sülearvuti saavutab veidi üle üheksa tunnise tulemuse WiFi veebisirvimise testis aktiivse graafika vahetusega. Niipea kui GeForce RTX 4080 on aktiivne, vähenevad tööajad oluliselt. Kõrge koormuse korral kestab aku mõnel juhul vaid tunni. Siiski on aku tööajad endiselt erakordselt head.

Kokkuvõte

Mobiilse Nvidia GeForce RTX 4080ga tabab ASUS ROG Strix SCAR 16 tasakaalu jõudluse ja jahutuse vahel. SCAR 16 ei pea ka otsest võrdlust kartma oma väidetavalt tugevama pereliikmega, ROG Strix Scar 18ga ja selle RTX 4090ga, kuna mõlema sülearvuti enamik testtulemusi on väga lähedased. Aastal 2023 on ASUS märkimisväärselt silunud erinevusi kahe kõrgema klassi seeria vahel. Aurukambri puudumise tõttu Strix Scar seadmetes on erinevused Scar 18 ja SCAR 16 vahel peaaegu täielikult kosmeetilised. Seda öeldes võib 16-tolline mudel olla parem valik veidi stabiilsema ehituse tõttu.

ROG Strix SACR 16 on jõudluse osas umbes samal tasemel Lenovo Legion Pro 7 ja Razer Blade 16-ga, kuid on tõenäoliselt odavam. Siiski on kahel konkurendil eelised korpuse kvaliteedi ja ühenduvuse osas. Need kaks punkti on ka ROG Strix SACR 16 suurimad nõrkused.

Lisainfo

ASUS ROG Strix SCAR 16

sample-image

Similar Articles