ASUS ROG STRIX X470-F GAMING
Astume sammu allapoole oma viimasest X470 emaplaadi ülevaatest ja heidame pilgu peale järgmisele ASUS’e emaplaadile, mis oma hinna poolest on sõbralikum ja ei jäe alla ka oma suurele vennale võimsuse poolest.
Sissejuhatus
Kes just tehnikamaailmaga väga kursis ei ole siis Ryzen’i emaplaate on turul tänaseks kokku kaks generatsiooni. Idee seisneb selles, et uuem generatsioon on stabiilsem ja parandatud on enam levinud esimese generatsiooni vead. Põhiprobleem Ryzen platvormiga on olnud mälude tugi, mida oleme ka omal nahal tunda saanud ja probleem on eksisteeriv tänaseni - kõiki mälusid ei saa kasutada ettenähtud maksimaalsel kiirusel. Peale mälude tuge on lisaks tehtud platvorm ka üleüldiselt stabiilsemaks ehk süsteemi kasutamise käigus peaks võimalikult vähe BSoD’si juhtuma - meil endal on esimene generatsioon olnud kasutus pool aastat ning selle aja jooksul on arvuti vaid ühe korra kuvanud ette sinise ekraani, seega selle koha pealt ei oska eriti kommenteerida, et platvorm oleks olnud ebastabiilne, aga muidu levinud juhtumid internetis on selle viidanud.
Peale selle, et platvorm sai uuenduse on perekonda lisandunud ka neli uut protsessorit, mis oma sisu poolest ei ole midagi uuendusliku, kuna tuumade arv on jäänud samaks, kuid tõstetud on protsessorite taktisagedust ja parandatud on mälude tuge. Siiamaani on iga emaplaadi tootja välja lasknud paar emaplaati, mis üldjuhul on ülesloetavad ühe käe sõrmedel, kuna tegu on väikse edasiminekuga ning uuenduse on saanud kõige võimsamad emaplaadid.
Pakend ja sisu
Emaplaadi pakendi disain on ilus ja värviline, omades musta ümbrist. Värvilise disainiga üritatakse vihjata emaplaadil olevatele RGB funktsioonidele ja pesadele. Üleüldiselt on pakend sarnane teistele STRIX seeria pakenditega, mille eesmärgiks on olla rohkem mänguritele ilu poolest meelepärasem. Mängurite kohapealt on selleks kindel vihje „ROG“ ehk Republic of Gamers, mis võib anda vihjed veel selle kohta, et emaplaadil on nii mõndagi varuks, mis on suunatud mänguritele. Tagaosa omab veel paari graafilist joonist, mis annavad ülevaate emaplaadi funktsioonitest. Emaplaat on väga hästi pakendatud ning pakendi ülesehitus on sarnane peaaegu iga teisele ASUS-e emaplaadi pakendile.
Karbi avamisel vaatab vastu emaplaat, mis on pakentatud anitistaatilises pakendisse - pakend on nagu täpselt loodud emaplaadi jaoks, ühesõnaga emaplaati on anitistaatilisest pakendist kerge välja võtta, kuid tagasipanek on raske. Tõstes emaplaadi üles pääseme ligi ülejäänud juppidele. Eemaldades läbipaistva plastiku ja emaplaadi pääseme ligi lisavidinatele, mille hulka kuulub kasutajajuhend, M.2 kinnituskruvid, neli SATA 6Gb/s kaablit, 2-Way HB SLI sild, üks pirakas Wi-Fi antenn ja veel muud pudi-padi.
Emaplaadi tagant võib leida ühe Gigabite ühenduspesa, mis peaks tavakasutajale piisav olema. USB tugi on emaplaadil päris hea omades teise generatsiooni Type-A ja Type-C pesa ning lisaks sellele veel neli esimese generatsiooni USB 3.1 pesa. Lisaks uuematele ühendustele on võimalik leida neli USB 2.0 pesa ning ühe pesa nendest saab seadistada BIOS’i jaoks. Heli jaoks on tugi olemas viie audio pesa abil ning olemas on ka optiline s/PDIF. Kasutaja elu kergemaks ei ole ASUS see kord teinud, kuna emaplaadilt puuduvad BIOSi js CMOSi nupp, et taastada süsteemi algsed sätted. Oih, unustasin juba mainida, et emaplaadil on I/O kilp eelnevalt tootja poolt emaplaadi külge ehitatud - juhul, kui pildilt juba ei märganud.
Jõudes aga ridade juurde, siis emaplaat toetab 2-Way SLI graafikakaarti ülesehitust. Juba pikemat aega on levinud trend, mis seisneb PCIe pesade tugevdamises metalliga, antud emaplaadil on tugevdatud kaks esimest PCIe pesa. Siinkohal võiks teha märkuse, et arvatavasti ei ole see kellelegi uudis, aga et mitme graafikakaarti tugi ei ole just kõige paremas seisus, kuid hea on näha ikkagi tehnoloogia tuge emaplaatidel, sest kes teab, äkki tuleb mitme graafikakaardi tugi kunagi tagasi.
Valgustust on emaplaadil piisavalt, et rahuldada tavakasutaja soovid. Emaplaadi I/O juures on olemas valgustusriba ning emaplaadil on olemas kolm RGB pesa - kaks emaplaadi alumises osas ja üks protsessori pesa juures, alt on vüimalik leida ühe tavaliste nelja piniliste RGB pesa ning lisaks sellele veel ühe Aura adresseritav pesa, protsessori juures on olemas üks tavaline RGB pesa. Valgustuse kontrollimine käib läbi ASUS’e programmi, mida on lihtne kasutada.
Rääkides veel emaplaadi pesadest, siis kõik kasutajale vajalik on olemas. Andmeladustuse poole pealt on kasutajal võimalus paigaldada kaks M.2 ketast ning kuus SATA 6Gb/s ketast, emaplaat toetab Raid 0, 1, 10 funktsioone ning lisaks sellel on ka tugi AMD StoreMI funktsioonile. Mälude tugi on emaplaadil märkimisväärne - kõik teise generatsiooni protsessorid toetavad mälude kiirust 3600 MHz, esimese generatsiooni omad 3400 MHz ja kõik ülejäänud jäävad 2400 MHz piiri taha. Maksimaalselt toetab emaplaat 64 GB, olenemata mis protsessoriga on tegu.
BIOS ja Programmid
ASUS omab väga head UEFI ülesheitust ning kergesti mõistetavaid funktsioone ehk kasutajaliides on väga hea. Nagu iga UEFI süsteemiga võtab see natuke aega, et saada asi käppa, kuid see ei võta kaua. Ülesehitus on sarnane eelnevatele versioonidele ning kes on varem kasvõi natukenegi kokku puutunud tunneb ennast nagu kodus. Tavaks on saanud, et tootjad annavad kasutajale kaks ülesehitust, üks, mis omab väga vähe informatsiooni, kuid ajab asja ära ehk siis ASUS’e puhul on tegu EZ Mode’iga ning teine, mis siis omab kõike liugureid ja muutujaid on siis Advanced Mode, mida soovitaksin kõigile, kuna mõnikord võib nii midagi huvitavat leida ning äkki tekib isegi huvi ülekiirendamise vastu.
Arvuti
Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: AMD Ryzen 7 2700X
Mälud: HyperX Predator 16GB (4x4GB) 3200MHz
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: NZXT Kraken X61
Toiteplokk: Corsair AX1200i
Ülekiirendamine
AMD Ryzen platvorm on selles mõttes mõnus, et tootja ei ole pannud kasutajale peale piiranguid ülekiirendamise osas. Kõik protsessorid, mis perekonda kuuluvad on ülekiirentatavad. Selline lähenemine on minu meelest mõistlikum kui teha kindlad protsessorid, millega saab ülekiirendada, kuna kõigil ei ole raha osta kõige võimsam protsessor, et saada osa ülekiirendamise maailmast. Ostes kõige nõrgema protsessori perekonnast on sulle ikkagi antud võimalus saada maksimum sellest protsessorist olenevalt, kas võitsid “lotoga” või mitte.
Ülekiirendamine viib tehnika viimasele piirile, testides emaplaadi vastupidamist kuumusele ja suurenevale voolukogusele ning annab ülevaate kasutatud komponentide kvaliteedi kohta. Ülekiirendust ei pruugi igaüks kasutada oma süsteemi peal, kuna soovib säästa komponentide eluiga, kuid hea on teada kui kvaliteetne on süsteem ja milleks see võimeline on.
Siinkohal ei pea kohe kisendama hakkama, hea ülekiirendatava protsessori saamine on paras loto mäng, kui on soov eriti kõrgeid numbreid taga ajada, kuid ülevaate piirides oleme jäänud testprotsessoriga 4.3 GHz piiri peale. Testimises sai kasutatud AMD Ryzen 7 2700X protsessorit, millel on kaheksa tuuma ja töötab taktsagedusel 3.7 GHz. Ülekiirendust on vastavalt võimalik teha, kas tootja poolt välja lastud töölaua programmi abil või BIOSi kaudu. Meie arvates on töölaua versioon mugavam, kuna säästab aega ja sätteid saab kiiremini muuta, et saavutada maksimaalne ülekiirendus. Protsessor sai kiiruseks 4.3 GHz, mis oli täielikult stabiilne ning mälud said ülekiirenduse 3200 MHz. Saavutatud tulemused on sarnased kõikide emaplaatidega väikeste erinevustega. Protsessor on võimeline kaugemale minema, kui see kedagi huvitab.
Tulemused
Emaplaadi testimiseks sai kasutatud järgnevaid programme:
• CINEBENCH R15
• Blender
• Video Encoding
• x265 Encoding
• GeekBench
• Passmark
• 3DMark Fire Strike
• Erinevad mängud
Testimine sujus hästi, ei esinenud ühtegi viga ega probleemi. Testimist saaks edasi arendada kasutades erinevad programme, kuid see muutuks ajamahukaks ning erinevused on niivõinaa väga väikesed. Kõige lõpus on välja töötud kokkuvõttev diagramm, mis peaks andma üldise ülevaate, kus mingi emaplaat oma võimsuse poolest on, tegu ei ole just kõige täpsema ülevaatega, aga vähemalt annab kiire ülevaate olukorrast.
CINEBENCH R15
Blender
Video Encoding
x265 Encoding
x265 Encoding
Passmark
3DMark Fire Strike
Mängimine
Üldine
Kokkuvõte
Meie arvates on tegemist igati normaalse emaplaadiga, mis peaks täitma ka kõige nõudlikumate kasutajate nõudmised - RGB pesasid on piisavalt, emaplaat omab tagasihoidlikku välimust, mistõttu peaks sobima igasse süsteemi - kui LED valgustuse välja lülitad, USB pesasid on küllaga, ventilaatorite pesade paigutus on hea. Üks huvitav lisa, mida igal emaplaadilt ei leia on riide kasutamine emaplaadil. Kui mu mõte jäi segaseks siis alla on pilt, kus emaplaadi kiibistiku juures on riidest silt, millele on kirjutatud "ROG" - seda ikka igapäev ei näe. Üleüldiselt soovitame emaplaati nii mänguritele kui ka mitte mänguritele.