ASUS ROG Rapture GT-AX11000
Rapture on üks ASUSe uuematest 2018. aastal avalikustatud lipulaevadest. Ruuteril on meeletu läbilaske võime, kõrgelt arenenud arhitektuur ning mitmed mänguritele mõeldud lisad, kuid kogu selle komplekti eest tuleb Eesti turul maksta vähemalt 530 eurot.
Pakend
Pakend on ROG seeriale omaselt peamiselt mustade ja punaste toonidega ning värvikireva tekstiga. Pakendi esiosalt leiab PCMag’i poolt antud auhinna kleebise ning peamised funktsioonid, milleks on: 4-tuumaline protsessor, Game Accelerator, 2,5G port, Open NAT, Aura tugi ning nupi isikupärastamise võimalus.
Pakendi tagaosalt leiab peamiselt lahti seletatult ning illustratsioonidega esiosal leitavad funktsioonid ning lisaks veel väike lõik turvalisuse kohta.
Sisu
Ruuteriga tuleb kaasa kaheksa antenni, toiteadapter, Ethernet’i kaabel, kiirjuhend, wtfast juhend ning manuaal.
Disain
Paljud eelistavad oma ruuterit peita, kuna üldjuhul ei ole need just kõige ilusamad, kuid peitmine mõjutab ruuteri võimsust tunduvalt ning just seetõttu on ASUS viimasel ajal toonud turule mitmeid ruutereid, mis pole ainult võimsad vaid ka esteetiliselt kaunid, alates Blue Cave’ist ning lõpetades kas või selle sama Rapture’iga – välimuselt on need kaks üksteise vastandid ning muidugi on ka mitmeid vahepealseid, mistõttu peaks endale sobiva leidma igaüks. Kui Blue Cave on moderne ja ei meenuta üldsegi ruuterit, siis Rapture on nn “beefy” – ruudukujulist ruuterit ümbritsevad kaheksa antenni ning oranžid detailid.
Pordid
Ruuteril on neli Gigabit, üks 2,5 Gbps ning üks RJ45 port. Lisaks on ruuteril kaks USB porti, power ja reset nupud ning toitepesa.
Tulevikukindlus
Rapture suudab võimaldada kiiruseid kuni 11000 Mbps ning omab 802.11ax (rahvakeeli Wi-Fi 6) tehnoloogiat, mis pole ametlikult veel väljaski! Uuema generatsiooni Wi-Fi on pea kaks korda stabiilsema leviga, mistõttu aitab see isegi mobiiliseadmete akut säästa, kuna seadmel on stabiilse levi tagamine palju kergemaks tehtud. Lisaks suudab ruuter valida 15 kanali seast kõige vähem koormatud DFS-i (Dynamic Frequency Selection), et isegi Wi-Fi signaalidega koormatud suurlinnades oleks levi võimalikult kiire ja stabiilne.
AiProtection koos vanemliku kontrolliga
Kõik perekonnaliikmed, nii noored kui ka vanad, on internetiga seotud ohtude suhtes kaitsmata. Küberohud võivad varastada kasutajate andmeid nende teadmata ning väiksed lapsed võivad peale sattuda nende eale ebakohastele lehtedele. Need olid vaid paar näidet tuhandetest probleemidest. Seetõttu on ASUS võtnud kasutusele AiProtection’i, mis IPS-i (Intrusion Prevention System) abil blokeerib rünnakuid ning nakatunud veebilehti ning tuvastab viirused juba eas ära. Lisaks võimaldab AiProtection kontrollida andmemahu kasutatavust, blokeerida kindlat tüüpe veebilehti ning märkida kindlaid kellaaegu, kuna lapsed internetti kasutada võivad. Kogu kontroll on hallatav nutiseadme kaudu.
Game Accelerator
Nii AC88U kui ka AX88U omavad sisseehitatud Game Accelerator funktsiooni. Lühidalt – WTFast’i poolt loodud funktsioon suunab ruuteri valima automaatselt lähima serveri, et vähendada pingi kuni 75%. Kaasatuleva versiooniga saab nn mängutsoonis olla korraga üks seade ja kindla kiiruslimiidiga, kui majapidamises mitu isikut soovivad seda korraga kasutada või soovitakse limiitidest lahti saada, siis tuleb osta Premium versioon, mis maksab veidi alla 10 eurot kuus.
AiMesh
AiMeshist oleme juba Blue Cave’i ülevaate juures rääkinud, aga väike kokkuvõte - üldjuhul on üks ruuter piisav, et elamispind talutava leviga ära katta, kuid tegelikkuses mõjutavad levi tugevust paljud tegurid: toa kujundus, ehitusmaterjalid ning isegi mööbel. Juhul, kui elamises esineb nn “surnud punkte” või ebastabiilset signaali, siis kõige kergem lahendus sellele on näiteks AiMesh. Tegemist on ASUS-e poolt välja töötatud lisaga, mis võimaldab kasvõi odavad/vanad ruuterid panna omavahel signaali edasi kandma. Tihti võib selline lähenemisviis olla odavam kui eelvalmistatud komplektid nagu näiteks Deco.
Kokkuvõte
Õnneks või kahjuks on ruuteri peamiseks miinuseks hind – sama raha eest saab juba vägagi võimsa graafikakaardi. Tõenäoliselt tavakasutaja kogu võimsust ära ei kasuta, seega on see ehk sobilik neile, kellel on tõesti vaja kõrgeid kiiruseid. Samas on ruuter ülimalt võimas ning tõenäoliselt piisavalt uuenduslik, et vähemalt ühe kümnendi võiks sellega hakkama saama.