ASUS ROG Maximus XI Formula

Alates Maximus VI turule jõudmisest on ASUS kasutanud traditsioonilist TUF ümbrist ning selline ehitus jätkus kuni X versioonini. XI Formula puhul otsustati võimalusest kinni haarata ning kõik veelgi võimsamaks teha.

Pakend

Läbi aastate on ROG seeria pakend olnud mustade ja punaste toonidega ning nii ka seekord. Pakendi välja toomiseks on lisatud läikiv muster ning XI nimi holograafilise värviga. Pakendi esiosal on toodud toetatud tootjad ning funktsioonid nagu näiteks: EKWB-ga koostöös loodud jahutus, Aura Sync, AMD Crossfire, NVidia SLI ja Intel Optane memory.

Pakendi tagaosal on suurelt välja toodud emaplaadi graafiline kujutis koos RGB valgustusega, paar suuremat funktsiooni ning hunnik andmeid. Iga emaplaadi ostja saab kaasa 20% sooduskupongi CableMod kaablitele.

Kuna tegu on tõelise ROG seeria emaplaadiga, siis saad ka kaasa korraliku elamuse karbi avamisel. Avades karbi pealmise kaane vaatab vastu emaplaat, millele on peale asetatud plastikust kaitse, et hoida emaplaati paigal. Avanenud kaanel on kirja Republic of Gamers. Emaplaat on tõeliselt eksklusiivselt pakendatud, kuid sellega seoses on isegi väike hirm, et asi ei pruugi tervena kohale jõuda - üritan oma mõtet paremini välja tuua.

Esiteks karbi kaas, mis väga stiilselt lahti tuleb, ei ole otseselt mingi lisakinnitusega kinni, seega võib olla oht, et transpordi ajal karp avaneb ja emaplaat võtab jalad alla - kui see juhtub, siis ei ole enam midagi takistamas, et emaplaat kannatada ei saaks. Kuid samas vaidleks endale jälle vastu, et ega see karbi kaan nüüd nii kergelt lahti ka ei käi, materjal tekitab omakorda hõõrdumist ja kaas on suhteliselt tihedalt vastu karpi ennast, kuid hirm on ikka.

Eemaldades läbipaistva plastiku ja emaplaadi pääseme ligi lisavidinatele, mille hulka kuulub kasutajajuhend, M.2 kinnituskruvid, neli SATA 6Gb/s kaablit, 2-Way SLI sild, üks pirakas Wi-Fi antenn ja veel muud pudi-padi.

Sisu

Emaplaadi tagant võib leida ühe viie Gigabite’i toega ühenduspesa ja lisaks sellele veel Wi-Fi toe, mis peaks katma ka kõige nõudlikuma kasutaja soovid – rõõm on näha tootjaid paigaldamas emaplaatidele paremaid ühenduspesasid kui üks Gigabite ning seda sellepärast, et platvorm on võimas ja sellest saavad kasu need, kes võtavad platvormi kasutamiseks just tööjaama tagamõttega. USB tugi on emaplaadil päris hea, omades kolme teise generatsiooni Type-A ja ühte Type-C pesa ning lisaks sellele veel kuus esimese generatsiooni USB 3.1 pesa.

Heli jaoks on tugi olemas viie audio pesa abil, mis on kaetud kullaga ning olemas on ka optiline s/PDIF. Kasutaja elu kergemaks tegemiseks on emaplaadil BIOSi js CMOSi nupp, et taastada süsteemi algsed sätted. Pildi edastamiseks saab kasutada emaplaadi tagant leitavat HDMI pesa, mis toetab eraldusvõimet kuni 4096 x 2160 kuid seda ainult 30 Hz sagedusel. Unustasin juba mainida, et emaplaadil on I/O kilp eelnevalt tootja poolt emaplaadi külge ehitatud - juhul, kui pildilt juba ei märganud.

Jõudes aga ridade juurde, siis emaplaat toetab NVIDIA 2-Way SLI graafikakaarti ülesehitust ja AMD poole pealt 3-Way CrossFireX tuge. Juba pikemat aega on levinud trend, mis seisneb PCIe pesade tugevdamises metalliga, antud emaplaadil on tugevdatud kaks esimest PCIe pesa. Siinkohal võiks teha märkuse, et arvatavasti ei ole see kellelegi uudis, aga et mitme graafikakaarti tugi ei ole just kõige paremas seisus, kuid hea on näha ikkagi tehnoloogia tuge emaplaatidel, sest kes teab, äkki tuleb mitme graafikakaardi tugi kunagi tagasi.

Valgustust on emaplaadil piisavalt, et rahuldada ka kõige nõudlikumad soovid. Üle emaplaadi on lisatud LED valgustus, alustades I/O juures ja liikudes edasi kiibistiku juurde. Emaplaadil on olemas neli RGB pesa, kõik asuvad emaplaadi alumisel serval, millest kaks on tavalised nelja ühendusega RGB pesad ja teised kolme ühendusega Aura adresseeritavad pesad. Valgustuse kontrollimine käib läbi ASUSe programmi, mida on lihtne kasutada. Lisaks sellele on emaplaadi paremas nurgas kaks nuppu süsteemi käivitamiseks ja taas käivitamiseks, millel on ASUS ka lisanud RGB toe.

Rääkides veel emaplaadi pesadest, siis kõik kasutajale vajalik on olemas. Andmeladustuse poolest on kasutajal võimalus paigaldada kaks M.2 ketast ning kuus SATA 6Gb/s ketast, emaplaat toetab Raid 0, 1, 10 funktsioone ning lisaks sellel on tugi Inteli Optane funktsioonile. Mälude tugi on emaplaadil märkimisväärne, võimaldades ülekiirendust kuni 4266 MHz, kasutades jätkuvalt kahe kanali tehnoloogiat. Maksimaalselt toetab emaplaat 64 GBi, mida saab paigutada emaplaadil nelja olevasse pesasse olenemata, mis protsessoriga on tegu.

RGB Valgustus

Suur hulk adresseeritavaid LEDe koos LiveDash ekraaniga tõstavad emaplaadi vaieldamatult teiste seast esile. Valgustust on võimalik kontrollida Aura Sync’i abil. Aura abil on võimalik valida 12 erineva valgustusrežiimi vahelt: static, breathing, strobing, rainbow, color cycle, comet, flash and dash, wave, glowing yo-yo, starry night, music effect ja smart. Kahjuks adresseeritava efekti tekitavad neist vaid kaks - rainbow ja glowing yo-yo.

LiveDash OLED

Maximus XI Formulale on lisatud 2“ OLED paneel, mis kuvab näiteks arvuti andmeid ja kohandatavat graafikat.

Arvutit sisse lülitades käitub LiveDash debuggerina kuvades traditsioonilisi POST-koode. Tavakasutuses kuvab OLED kas CPU sagedust, töötemperatuure, ventilaatorite kiiruseid või informatsiooni vesijahutuse kohta. Kui aga ükski neist kasutajale huvi ei paku, siis on võimalik seadistada oma enda pilt või GIF-animatsioon.

BIOS ja Programmid

ASUS omab väga head UEFI ülesheitust ning kergesti mõistetavaid funktsioone ehk kasutajaliides on väga hea. Nagu iga UEFI süsteemiga võtab see natuke aega, et saada asi käppa, kuid see ei võta kaua. Ülesehitus on sarnane eelnevatele versioonidele ning kes on varem kasvõi natukenegi kokku puutunud tunneb ennast nagu kodus. Tavaks on saanud, et tootjad annavad kasutajale kaks ülesehitust, üks, mis omab väga vähe informatsiooni, kuid ajab asja ära ehk siis ASUS’e puhul on tegu EZ Mode’iga ning teine, mis siis omab kõike liugureid ja muutujaid on siis Advanced Mode, mida soovitaksin kõigile, kuna mõnikord võib nii midagi huvitavat leida ning äkki tekib isegi huvi üle kiirendamise vastu.

Arvuti

Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i9-9900K
Mälud: HyperX Predator 16GB (4x4GB) 3200MHz
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: ASUS ROG Ryuo 240
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Ülekiirendamine

ASUS AI teeb automaatse (või manuaalse) üle kiirendamise kergemaks ja kiiremaks kui kunagi varem. Üle kiirendamine on tehtav nii Windowsi keskkonnas kui ka otse UEFI kaudu. Lisaks suudab AI jälgida temperatuure, ventilaatorite kiiruseid ning elektrinõudlust ja vajaduselt ventilaatoreid kiiremaks seada..

Ülekiirendamine viib tehnika viimasele piirile, testides emaplaadi vastupidvust kuumusele ja suurenevale voolukogusele ning annab ülevaate kasutatud komponentide kvaliteedi kohta. Ülekiirendust ei pruugi igaüks kasutada oma süsteemi peal, kuna soovib säästa komponentide eluiga, kuid hea on teada kui kvaliteetne on süsteem ja milleks see võimeline on.

Tulemused

Emaplaadi testimiseks sai kasutatud järgnevaid programme:
• CINEBENCH R15
• Blender
• HEVC Decode Benchmark
• GeekBench
• Passmark
• RealBench
• AIDA64 – CPU
• AIDA64 – Memory
• 3DMark
• Üldine

Testimine sujus hästi, ei esinenud ühtegi viga ega probleemi. Testimist saaks edasi arendada kasutades erinevad programme, kuid see muutuks ajamahukaks ning erinevused on väga väikesed. Kõige lõpus on välja töötud kokkuvõttev diagramm, mis peaks andma üldise ülevaate, kus mingi emaplaat oma võimsuse poolest on, tegu ei ole just kõige täpsema ülevaatega, aga vähemalt annab kiire ülevaate olukorrast.

CINEBENCH R15

Blender

HEVC Decode Benchmark

GeekBench

Passmark

RealBench

AIDA64 – CPU

AIDA64 – Memory

3DMark

Kokkuvõte

Formula on oma jõudluse poolest hetkel üks parimaid ASUSe emaplaate üldse. Lisaks on emaplaat välimuselt väga esteetiline, mistõttu sobib imeliselt edevate süsteemide ehitamiseks. Nimetatud emaplaati tasub endale muretseda ainult juhul, kui on kindel soov panna süsteem vesijahutuse alla.

Põhiprobleem on seotud VRMide jahutamisega, kuna Formula puhul on asetatud tavalised ribajahutid suurte plokilaadsete veehoidlatega, mis õhu korral ei ole just kõige efektiivsemad ja arvestades, et Intel pressib protsessoritest iga viimase kui tilga välja, mis viib voolutarbe kõrgele ja tulemuseks suur kuumuse hulk. Kui soov on ikka võtta Formula, siis võiks ülekiirendamise plaan kõrvale jätta ning soovitatavalt võiks suunata mõne ventilaatori ka VRMide suunas.

Lisainfo

ASUS ROG Maximus XI Formula

sample-image

Similar Articles