ASUS ROG Flow Z13

Flow Z13 sai alguse kolm aastat tagasi, kui ASUS tõi turule ROG Mothership kontseptsiooni, mis toona oli väga uuenduslik viis läheneda mobiilsete mängutahvlite pärusmaale. Uuenenud Z13 puhul on ASUS arendanud seadet õhemaks ja täiendanud soliidset disaini ning seadme põhieesmärgiks olla mobiilne ilma kompromissideta.

Flow Z13 tahvlile ei ole tänase seisuga võrdset rivaali, sest tehnilised andmed on lihtsalt märkimisväärsed. Ülevaate eksemplar omab praegu turul kõige uuemat Intel Alder Lake Core i9 protsessorit, eraldiseisvat graafikakaarti Nvidia GeForce RTX 350 Ti ja operatiivmälu LPDDR5-5200. Kogu selle kupatuse jahutamiseks on ASUS pidanud rakendama uuenduslikku aurukambri jahutust, st protsessori ja jahutuse vahele on lisatud tavalise termopasta asemel vedel metall. Ka ekraani puhul ei ole hoitud tagasi, 13.4“ ekraan suudab pilti värskendada sagedusel 120 Hz ning omab G-Sync tuge. Ekraani eraldusvõimeks on 1920 x 1200 pikslit, mis seab ekraani suhteks 16:10.

Mobiilsetele seadmetele kohaselt on võimalik valida sobiv mudel i7 või i5 ülesehitusega, lisaks on võimalik vahetada eraldiseisev graafikakaart integreeritud Intel Xe vastu või asendada lahjema Nvidia 3050-ga. Integreeritud graafika valimine ei ole isegi väga rumal tegevus võttes arvesse, et tahvel toetab XG Mobile eGPU ehk siis eraldiseisvat graafikakaarti, mis saab olla näiteks Nvidia perekonnast RTX 3080 või AMD perekonnast RX 6850M XT. Kui plaan ei ole mängida kodust väljaspool, siis eraldiseisev GPU on väga teretulnud. Hoogu võib küll aeglustada see, et eraldiseisva graafikakaardi eest tuleb loomulikult lisaks maksta ning võttes servesse juba praegust hinda tahvli puhul, mis on tänase seisuga umbkaudu 2100 eurot, siis ei ole tegu odava ülesehitusega. Samas ei ole turul ühtegi sellise ülesehituse ega võimsusega seadet, mis suudaks pakkuda ROG Flow Z13-le konkurentsi.

ASUS ROG Flow Z13 GZ301ZE
Protsessor: Intel Core I9-12900H @ 1.8 - 5 GHz, 6 P-Cores, 8 E-Cores, 20 Threads
Graafikakaart: NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti, 4096 MB, tuum: 1297 MHz, mälu: 1375 MHz, 40 W TDP
Mälu: 16 GB, 5200MHz
Ekraan: 13.4“ 16:10, 1920 x 1200, 169 PPI, IPS, 120 Hz, HDR
Salvestusseade: Micron 2450 MTFDKBK1T0TFK 1TB
Kaal: seade 1.18 kg, seade + klaviatuur 1.5 kg, laadija 400 g

Ülesehitus

Z13 võib oma ülesehituse poolest meenutada Microsoft Surface Pro tahvlit, omades nii tugijalga kui ka eemaldatavat klaviatuuri, kuid Z13 on arusaadavalt tunduvalt raskem ja kobakam. Alumiiniumist korpus jätab kvaliteetse mulje nii välimuselt kui tunnetuselt ning integreeritud tugijalg võimaldab tahvlit avada kuni 170 kraadi ja kvaliteedi poolest võib kindel olla, et seade ei kuku ümber. Jalg ise on suhteliselt õhukesest materjalist, kuid ei deformeeru tahvli raskuse all. Kinnises asendis kinnitub tugijalg magnetitega tahvli tagaküljele olles seal kindalt ning ilma kasutaja sekkumisteta sealt lahti ei tule.

Parema külje pealt on võimalik leida toitenupp, mis omab ka sisseehitatud sõrmejäljelugejat. Lugeja reageerib peaaegu silmapilkselt ning enamasti ilma igasuguste probleemideta. Toitenupust allpool asetsevad eraldiseisvad nupud heli korrigeerimiseks.

Välimuselt on arusaadav, et tahvel kuulub ROG seeria seadmete hulka oma „agressiivse“ ülesehituse poolest. Kõige huvitavamaks disainielemendiks peame tahvli tagant leitavat akent, mis näitab tahvli sisemust ning on valgustatud kasutades Aura Synci.

Negatiivne külg nimetatud akna juures on see, et aken on korpusest paksem ehk siis muhuga, millest tulenevalt ei saa seadet lauale panna nii, et see ei kõiguks. Üldiselt on tegemist on väga soliidse disainiga, mis tõesti kaldub rohkem mängurite pärusmaale. Väikseid disainielemente on veel rakendatud ka ventilatsiooni õhutusribade juures, kuid see jääb pigem minimalistiku välimuse piiridesse.

Eemaldatavat klaviatuuri on soovituslik kogu aeg kaasas kanda, sest ühtlasi funktsioneerib see ekraani kaitsena olukordades, kui tahvel on näiteks transpordi ajal kotis. Klaviatuuri väliskate on veluurmaterjalist (sametilaadne), mis on küll väga meeldiv käetunnetusele, aga suudab meeletult hästi võtta külge mustust ja tolmu.

Seadme kaal on tihti muutuja, mis on üheks otsustavaks faktoriks mobiilse seadme valimisel, eriti tahvel vs sülearvuti, ASUS ise reklaamib kodulehel tehniliste andmete all, et seade kaalub 1.18 kg, kuid tasub täpsustada, et see kaal on ilma klaviatuurita. Lisades juurde klaviatuuri kaalu on kogu komplekti kaal üle 1.5 kg.

Ühenduspesad

Vasakult küljelt leiab Type-C pesa, mis toetab Thunderbolt 4 ning on rakendatud kui seadme laadimispesana. Samalt küljelt leiab veel ühenduspesa eraldiseisva välise graafikakaardi jaoks, pesa ise on peidetud kummist katte taha – katet tasuks hoida hoolega, sest see on eraldiseisev tahvli korpusest ning võib kergelt kaotsi minna. Katte tagant tuleb välja Type-C pesa ja eraldiseisev unikaalne pesa 8 PCI-e reaga.

Paremalt küljelt on võimalik leida Type-A pesa, mis paraku toetab ainult USB 2.0 ülesehitust – väga raske on põhjendada, miks ASUS võttis sellise lähenemise, eriti arvestades seadme võimust ja ülesehitust. Samalt küljelt leiab veel pesa klappide jaoks.

Üllatusena on tahvlil tugi microSD kaartide lugemiseks. Pesa on peitetud tugijala taha, mis on väga mõnus lisa, eriti kui soov kasutada tahvlit piltide või videote töötlemisel. Asukoht on suurepärane, sest kaart on seal turvaliselt peidus.

Side poolest on kasutusel Intel Wi-Fi 6E AX210E, mille täisvõimust on hetkel arvatavasti suhteliselt raske ära kasutada, kuna turul on hetkel veel küllaltki vähe Wi-Fi seadmeid, mis toetaksid üldse 6E ülesehitust, kuid samas on hea teada, et seade on selles mõttes tulevikukindel. Võrgu kiirustestid sai tehtud iperf3 client programmiga. Kiirused on pea 2.5 korda paremad võrreldes isikliku Dell XPS 13-ga. Tahvelarvuti puhul oleks tahtnud küll näha SIM-kaardi tuge sarnaselt nagu seda rakendati microSD puhul, sest ideena tugijala taga ruumi jagub.

Tahvlil on kokku kaks kaamerat. Tagaküljel olev kaamera on 8 MP ning funktsioneerib hästi seni, kuni valgustust on piisavalt. Esiküljel olev kaamera on 0.9 MP ning suudab edastada 720p pildi. Arvestades hinnaklassi, oleks tegelikult tahtnud näha midagi edevamat, kuid seda pigem siis esikaamera puhul, sest kui me juba midagi pildistame, siis kipume ikka kasutama nutitelefone pigem kui sellist suurt tahvlit ning esikaamera oleks võinud olla pigem videokõnede jaoks sobilikum.

Hooldusvõimalused on minimaalsed või põhimõtteliselt olematud. Kõik komponendid on joodetud ning ainukeseks hooldusvõimaluseks on kasutajal ligipääs M.2 SSD seadmele, mille luuk paikneb tugijala taga sarnaselt microSD pesaga.

Sisendseadmed

Klaviatuur kasutab Pogo ühendusnõelasid, et magnetiliselt kinnituda tahvli alumise serva külge. Kogu infovahetus toimub Pogo ühenduspesa kaudu. Klaviatuuri on võimalik kasutada kahes asendis, milleks on siis kas täiesti lamedalt vastu lauda või siis väikese kallakuga. Tulenevalt klaviatuuri pehmest ja painduvast ülesehitusest ei ole klaviatuur kunagi täielikult vastu lauda ning hõljub mingil määral õhus. Sellest tulenevalt on ükskõik mis kasutuse puhul klaviatuuri kasutamisel tunda võnkumist üles-alla. Samas turul ei ole ka paremat lahendust, seega on tegu ühe omapäraga, mis tavaliselt kõikide tahvlitega seotud.

Klaviatuuri ise on mõnus kasutada ning vajutused on kergesti registreeritavad. Iga vajutuse juures on tunda tagasisidet klahvide poolt. Olenemata valgustusest on põhimõtteliselt vaja klaviatuuri kasutada kogu aeg taustavalgustusega, kuna nuppude ja sümbolite värvierinevus on väike, et natukenegi hämaramas ruumis kipuvad silmad kissitama, et selgelt välja lugeda mis nuppudega on tegemist. Seda probleemi ei esine muidugi neil, kel tunnetus väga selgelt peas – harjumise värk.

Puuteplaat on kasutatav, me isiklikult küll oleksime tahtnud näha suuremat, aga paraku see lihtsalt ei oleks võimalik tahvli suurust arvestades. Küll mida oleks saanud teha paremini on puuteplaadi vajutuse tagajärjel tekkiv väga vali heli. Ideena ei pea vajutama puuteplaati lõpuni kuna piisab ka lihtsast puudutusest, aga kui peaks juhtuma vajutama, siis heli ei ole just kõige mõnusam – võiks olla vaiksem või pehmema tooniga.

Ekraan

Tahvlit on võimalik soetada kahe erineva ekraaniga. Mõlema ekraani puhul oleks tegu IPS tehnoloogial põhineva puutetundliku paneeliga, ainuke erinevus tuleks eraldusvõimest ja ekraani värskendussagedusest. Ülevaate algul sai mainitud, et meie eksemplar omab 1920 x 1200 eraldusvõimet ning 120 Hz. Teise valikuna pakub ASUS 4K resolutsiooni mis siis 16:10 suhte puhul oleks 3840 x 2400 eraldusvõimsusega, kuid värskendussagedus jääks 60 Hz juurde. Üldiselt Full HD ekraan on eredam ja kiirema värskendussagedusega – isikulikult kalduksime Full HD suunas, kuna see on kergem RTX 3050 Ti jaoks jooksutada ning ekraan ise on piisvalt väike, et 4K oleks lihtsalt liiga suure pikslite arvuga rääkimata siis veel 120 Hz, mis eriti veel mängutahvli puhul võiks olla juba põhjus mitte piiluda 4K suunas – aga nagu juba mainisime, siis tegu on lihtsalt meie isikliku eelistusega.

Seade vahetab 60 Hz ja 120 Hz vahel vastavalt olekule. Kui seade on ühendatud laadijaga, siis toimub vahetus 120 Hz ning kui seade läheb aku kasutuse peale vahetub reageerimissagedus 60 Hz peale. Vahetust on silmaga näha, kuna ekraan läheb sekundiks mustaks. Armoury Crate võimaldab kasutajal seadistada ülesehitust vastavalt soovile, kas hoida kogu aeg 60 Hz või 120 Hz kui ei soovi näha musta ekraani toite eemaldamisel või lihtsalt ei hooli aku kulust. 

Ekraan värvide poolest on väga kaunis ning vaatenurgad on peaaegu et piiramatud. Lisaks on ekraan väga hele ning ka õuetingimustes kenasti nähtav.

Jõudlus

Intel Alder Lake Core i9-12900H on nagu nimigi ütleb 12. generatsiooni protsessor, mis hetkel on Inteli kõige parem mobiilse platvormi protsessor. Protsessor pakub kokku 14 tuuma, mis koosneb 6 jõudlustuumast ja 8 säästlikust tuumast, jõudlustuumad omavad veel omakorda lõimetehnoloogiat, seades protsessori lõimede arvu 20 peale ning maksimaalseks taktsageduseks on 5.0 GHz. Protsessorite ülesehitus on läinud palju keerulisemaks võrreldes eelmiste aastatega, seega võib esmapilgul olla veidi segadust tekitav. 

Seoses protsessori ülesehitusega on võimsus lühikeste ülesannete või testide algul väga kiire ning ajapikku tõmbab protsessor võimsuse allapoole, seda oli näha kenasti näha Cinebench testide jooksutamisel, kui algne tulemus oli 2700 punkti juures, kuid langes tasapisi 2100 juurde. Iseenesest ei ole tulemus üldse halb, sest sünteetilised testid ei ole alati täpselt väljenduvad reaalses elus ning tihtipeale lühikesed tegevused saavad palju kasu sellest algsest võimusest. Korrigeerimine ise võib tuleneda paljudest muutujatest, seda nii tootja poolt seadistatud limiitidest kui ka temperatuurist.

Salvestusseadme poolest ei ole ASUS tagasi hoidnud ning nagu ka eelnevalt sai mainitud, siis SSD on vahetatav. Tegu on PCI-e 4.0 ülesehitusel põhineva kettaga, mille järjestikune lugemine ja kirjutamine jäi 3300 MB/s juurde, mis peaks olema piisav, et rahuldada ka kõige nõudlikumad kasutajad.

Graafikakaartide ülesehitus on väga mõnus, sest igapäevased tegevused teeb Intel Iris Xe Graphics G7, mis on väga efektiivne ning seda eriti energia tarbimise poolest, nimetatud graafikakaart on integreeritud protsessorisse. Millal iganes arvuti vajab suuremat võimsust, toimub vahetus Nvidia GeForce RTX 3050 Ti peale. Võimuse poolest RTX 3050 Ti saab kasutada 35 vatti ning juhul kui protsessor ei kasuta see hetk kogu oma võimsust ära, saab graafikakaart veel juurde 5 vatti. Nvidia graafikakaart kasutab 4 GB GDDR6 mälu. Tasub veel küll mainida, et mõnes teises seadmes sama nimega kaart võib palju paremini või halvemini funktsioneerida.

Graafikakaartide vahetussüsteemi teeb võimalikus MUX lüliti, mis vastavalt tehtavale tegevusele vahetab vajadusel graafikakaarti, mille peal protsess hakkab jooksma. Ideena on võimalik lülitada üks või teine graafikakaart välja kui selleks peaks soovi olema, kuid me pigem soovitame kasutada Nvidia Optimus tehnoloogiat, et saavutada kõige efektiivsem seadme kasutus. Kuna meil hetkel puudub ligipääs eraldiseisvale XG Mobile välisele graafikakaardile, siis ei ole meil võimalik anda tagasisidet efektiivsuse ja kasutusmugavuste kohta.

Mida võiks silmas pidada on aku kasutusel mängimine, sest võimsus kukub tunduvalt kui aku protsent langeb alla 50%. Näiteks kui enne oli mäng 60 FPS, siis aku protsendi vähenedes kukkumine oli umbes 10 kaadrit ehk tulemuseks 50 FPS. Ideena aku peal mängimine kaua lõbu ei paku, kuid oma tunnikese saab ikka kätte.

Me oleme juba mitu korda pannud rõhku sellele, et tahvel on võimas, kuid kas seade püsib ka normaalsetes temperatuuri vahemikes? Eelnevalt sai juba natuke räägitud jahutuslahendusest, mida ASUS kasututab tahvli jahutamiseks, kuid sellele tasub veel tähelepanu pöörata. Ei näe ikka igapäev mobiilsest seadest, mille termopastana on kasutatud vedelat metalli ning lisaks veel aurukambri jahutust kahe ventilaatoriga. Arvestades kogu seda kupatust on seadme tavakasutus väga vaikne ning kui mäng käivitada lähevad ventilaatorid äkiliselt kohe kiiremaks, kuid see helipiir on talutav ning mitte väga märgatav kui kasutada kõlareid samal ajal.

Ühesnaga protsessori esialgne temperatuur peaaegu alati hüppab 90 kraadini ning see on ka arusaadav, sest tavaolekus on seade hiirvaikne ning kui äkiliselt tekib koormus, siis ventilaatorid ei suuda silmapilkselt reageerida, kuid peale turboolekut kohendub protsessor stabiilse 80 kraadi juurde. Graafikakaart seevastu on tavaliselt ühtlane 75 kraadi.

Üks tähelepanek mida me märkasime testimise käigus oli energiatarbimine, mis läks kõrgemale kui 100 vatti, kuid see on huvitav faktor, sest laadija ise suudab pakkuda ainult 100 vatti. Seega kui arvutit piinata mõnuga on võimalik tekitada olukord, kus arvutil on taga laadija kuid süsteem kasutab samal ajal ka aku ressursse. Ideena oleks saanud probleemi lahendada suurema toiteplokiga, kuna süsteem ise temperatuuri poolest suudab vastu pidada küll, kuid siis satuksime pärusmaale, kus ASUS peaks asendama Type-C laadija millegi muuga, sest Type-C pesa maksimaalne toide saab olla 100 vatti ning ASUS on isegi suutnud selle maksimaalselt ära kasutada. Nüüd võiks ka ära mainida, et maksimaalne kasutus, mida tahvlist võiks oodata aku peal töötades jääb umbkaudu kuue tunni kanti.

Cinebench R20

Cinebench R15

Blender

7-Zip

Geekbench 5

HWBOT x265

3DMark Fire Strike

Games

Kokkuvõte

Ideena on väga keeruline midagi halba välja tuua kui välja arvata tahvli 2100-eurone hinnasilt, aga toome siis välja kõik positiivse. Ekraan on suurepärane, eriti mõnus on näha 16:10 suhte ülesehitust, jah, esmapilgul võib tunduda imelik, et palju see ekstra rida piksleid ikka juurde annab, kuid proovides kasutada tahvlit produktiivsest vaatest, siis oli üllatavalt hästi tunda võrreldes igapäevases kasutuses oleva 16:9-ga. 120 Hz on ikka meeletult sujuv kasutada, mille vastu me isiklikult kindalt oleksime on 4K ekraan, seda nii väikse tahvli juures (meie arvates) vaja ei ole.

Välimus ja kvaliteet on suurepärased ning disainiga ei ole mindud üle piiri. Eriti vahva element disaini juures on tahvli tagant leitav väike aken, mis on isegi valgustatud – kahjuks küll ise kasutades seda ei näe kuna see jääb tagaküljele. 

Ainukeseks negatiivseks muutujaks meie arvates on USB 2.0 pesa, kas tõesti ei olnud võimalust panna paremat või mis koonerdamine see on? Ideena jah, kui kasutada hiirt ei ole hullu, aga see ei peaks olema tänapäeval õigustus, et paigaldada 2.0 pesa.

Üldine arvamus on see, et kui soovid just tahvlit, siis paremat turul ei ole. Võimalik, et ise kalduksime pigem i7 suunas, kuna testimise käigus andis tunda RTX 3050 Ti, mis koos i9 ei ole nagu võrdne paar. I7 kasuks räägib see, et selle ülesehitus on sama i9-ga, aga taktisagedus on madalam. Võimalik, et i9 koos välise XE Mobile graafikakaardiga tasub ära, kuid seda me hetkel proovida ei saanud ning jääme siinkohal vastuse võlgu.

Lisainfo

ASUS ROG Flow Z13

sample-image

Similar Articles