ASUS ROG Ally X (2024) RC72LA

Eelmine aasta tegi ASUS julge sammu ja sisenes ROG Allyga kaasaskantavate mänguseadmete turule. Nüüd jõudis turule ROG Ally X (2024), mis parandab vanema mudeli puudujääke. Uus ROG Ally X säilitab kõik põhiomadused nagu AMD Ryzen Z1 Extreme protsessor ja 7-tolline IPS-ekraan muutuva värskendussagedusega (VRR). Suurem aku lahendab ühe originaali peamistest probleemidest, pakkudes mängijatele rohkem mänguaega liikvel olles ning täiustatud ergonoomika teeb küllaltki raske seadme hoidmise tunduvalt mugavamaks.

Tehnilised andmed

ASUS ROG Ally X (2024) RC72LA
ProtsessorAMD Ryzen Z1 Extreme, 3.3 GHz – 5.1 GHz, 8 Cores, 16 Threads
GraafikakaartAMD Radeon 780M
Mälu24 GB, 4x 6 GB @ 7500 MT/s
Ekraan7" 16:9, 1920 x 1080, 315 PPI, IPS, 120 Hz
Salvestusseade1 TB, Micron MTFDKBA1T0QFM-1BD1AABGB
Kaalseade 0.686 kg | laadija 0.225 kg

Ehitus ja Disain

ROG Ally X disainis on tehtud kaks olulist muudatust, kõige silmatorkavam erinevus on värv - uus Ally X loobub valgest korpusest ja asendab selle stiilse musta viimistlusega. See muudatus on rohkem maitse küsimus kui funktsionaalne parandus, kuid sellega kaasneb praktiline eelis—must pind kogub vähem sõrmejälgi, muutes seadme hooldamise lihtsamaks. Teine suur muudatus on suuremate käepidemete lisamine. Originaalne ROG Ally omas suhteliselt lamedat profiili, mis kippus pikemal kasutamisel muutuma ebamugavaks. Uued, paksemad käepidemed suurendavad oluliselt seadme mugavust, eriti pikemate mängusessioonide ajal.

Ehituskvaliteedi osas kasutab ASUS jätkuvalt plastikust korpust, mis on funktsionaalne ja vastupidav. ASUS lisab karpi ka kaks väikest musta papist alust, mis sobivad hästi Ally X-i lauale asetamiseks.

Suurema, 80 Wh aku mahutamiseks on ASUS püüdnud vähendada kaalu kõikjal, kus vähegi võimalik, kuid uus versioon kaalub nüüd siiski veidi rohkem kui originaal—686 grammi võrreldes algse mudeli 608 grammiga. 65W toiteplokk kaalub veel lisaks 225 grammi.

Suuremad käepidemed tähendavad, et ROG Ally X võtab kotis veidi rohkem ruumi, muutes selle veidi vähem kaasaskantavaks kui eelkäija. Siiski korvab parem ergonoomika selle täielikult, pakkudes palju mugavamat kogemust pikematel mängusessioonidel ning kokkuvõttes on ASUS sellegipoolest leidnud hea tasakaalu ergonoomika ja kaasaskantavuse vahel.

Ühenduvus

ASUS on ROG Ally X-i ühendusvõimalusi märkimisväärselt täiustanud. Kõige olulisem muutus on XG Mobile ühenduse eemaldamine, mille asemele on lisatud kaks standardset USB-C porti. Üks neist portidest toetab USB 4.0 standardit, võimaldades kasutada seda väliste graafikakaartide ühendamiseks. Toitenupp toimib ka sõrmejäljelugejana, helivõimaluste osas on ROG Ally X varustatud 3,5 mm stereo pesaga ning seadmel on microSD lugeja salvestusruumi laiendamiseks.

Kaks USB-C porti hõlmavad USB-C 3.2 Gen 2 porti, mis toetavad 10 Gbps andmeedastust, DisplayPort ALT Mode 1.4 ja Power Delivery 3.0 ning ühte USB-C 4.0 porti, mis pakub 40 Gbps kiirust.

MicroSD-kaardi lugeja asub seadme ülaosas ja suudab hallata maksimaalset ülekandekiirust kuni 200 MB/s, mis peaks olema tavakasutajale enam kui piisav.

Wi-Fi moodul on jäänud samaks, mis tähendab, et ROG Ally X ei toeta uusimat Wi-Fi 7 standardit, kuid see pole siiski suur probleem, sest MediaTeki Wi-Fi 6E moodul pakub endiselt suurepärast ja stabiilset ühenduvust.

Hooldus

Uue ROG Ally X-i tagakaane eemaldamine on lihtne, kuid kasutajad peaksid olema ettevaatlikud ühe paelkaabli suhtes, mis ühendab tagaküljel asuvad lisanupud emaplaadiga ning paelkaabel tuleks pintsettidega ettevaatlikult lahti võtta. Hea uudis on aga see, et uue M.2-2280 SSD-le juurdepääs ei nõua kaabli eemaldamist.

Sisendseadmed

ASUS on teinud sisendseadmete osas mitmeid märkimisväärseid muudatusi, näiteks juhtnuppudel on nüüd suurem vastupanu, mis võimaldab täpsemat kontrolli nullpunkti ümber.

D-pad on samuti ümber kujundatud—sellel on väiksem vastupanu võrreldes algse mudeliga, mis muudab selle esimestel millimeetritel veidi keerulisemaks kasutada.

Seadeid on võimalik muuta Armoury Crate SE tarkvara kaudu. SE pakub lihtsat nuppude kaardistamist, kuid omab ka keerukamaid seadeid nagu juhtkangide reaktsioonikõverad, surnud tsoonid ja päästikute liikumiskaugus eraldi vasaku ja parema külje jaoks.

Vibreerimisintensiivsust saab reguleerida sõltumatult kummagi külje jaoks ning saadaval on ka güroskoobi juhtimine. Parim osa on see, et kõiki neid seadeid saab kohandada ja salvestada iga mängu jaoks eraldi.

Tagaküljel asuvad kaks lisanuppu on ümber kujundatud väiksemaks ning neid saab kombineerida D-pad'i ja teiste nuppudega, et täita funktsioone nagu töölaua näitamine, ekraanipildi tegemine või Task Manageri avamine. Sellest hoolimata võib Windowsi kasutamine väikesel puutetundlikul ekraanil ainult nuppude ja juhtkangidega olla endiselt tülikas, eriti seadistamise algfaasis, mistõttu on soovitatav esialgu siiski hiirt ja klaviatuuri kasutada.

Tarkvara: Armoury Crate SE

ROG Ally X on varustatud SE versiooniga 1.5.20.0, mis on loodud töötama sujuvalt nii puutetundliku ekraani kui ka kaasaskantava seadme nuppudega. Populaarsete platvormide nagu Steami ja Origini paigaldatud mängud lisatakse automaatselt raamatukokku, kuid mänge saab ka käsitsi lisada.

Samamoodi nagu juhtseadmeid, saab iga mängu jaoks eraldi määrata jõudlusprofiilid ja reguleerida GPU seadistusi otse juhtpaneelist või ARmoury kaudu ilma Radeoni tarkvara avamata. Ekraani vasakus alumises nurgas asuv nupp avab igal ajal Command Centeri, mida saab kohandada kuni 15 valikuga ja pakub lihtsat ja mugavat viisi võtmeparameetrite reguleerimiseks (jõudlusprofiil, heledus, helitugevus, resolutsioon, GPU seaded või juhtkangide valgustuse heledus).

Üks Command Centeri valikutest on reaalajas jõudlusmonitooring, millel on kolm erinevat seadet: Minimal, Line ja Box. Iga valik kuvab ekraanil kasvavas mahus jõudlusandmeid, Meie eelistus on Minimal-režiim, mis kuvab põhiteavet nagu kellaaeg, aku, süsteemi kogutarbimine ja FPS.

Ekraan

7-tolline IPS-ekraan on jäänud samaks, kuid üldine pildikvaliteet on sellegipoolest hea. Kuigi Steam Decki OLED-paneel võib värvide osas pakkuda eelist, on Ally X-i IPS-paneelil VRR (muutuv värskendussagedus), mis on suur eelis madalama kaadrisagedusega mängude mängimisel. ASUS on parandanud ekraani kasutusmugavust vähendades minimaalset heledust, mis muudab seadme kasutamise hämaras keskkonnas palju mugavamaks. Lisaks puudub nähtav PWM (impulss-laiusmodulatsioon), mis aitab vähendada silmade väsimust.

ASUS ei paku eelseadistatud värviprofiile ning tehasesätetes on märgatav sinakas varjund. Kuigi värvitäpsus võiks olla parem, aitab see seadistus maksimeerida heledust ning arvestades ekraani suurust on ebatõenäoline, et kasutajad kasutaksid seda seadet fotode või videote redigeerimiseks, mistõttu ei ole ideaalist madalam värvitäpsus enamikele kasutajatest oluline probleem.

Puutetundlik ekraan on läikiv, kuid meie mängimine on sellegipoolest mugav ka eredatel päevadel kui otsest päikesevalgust vältida. Vaatenurga stabiilsus on hea ja olulisi probleeme ei esinenud.

Jõudlus

Uus ROG Ally X kasutab endiselt AMD Ryzen Z1 Extreme protsessorit koos integreeritud Radeon 780M graafikaga. Siiski on ASUS täiustanud mälukonfiguratsiooni: varasema 16 GB LPDDR5-6400 RAM-i asemel on Ally X nüüd varustatud kiirema 24 GB LPDDR5X-7500 RAM-iga. Vaikimisi on 24 GB-st 8 GB määratud integreeritud GPU-le (iGPU), ülejäänud 16 GB on saadaval süsteemi kasutamiseks.

ROG Ally X pakub jõudlust, mis on võrreldav kaasaegse sülearvuti või sülearvutiga, millel puudub eraldiseisev GPU ning on võimeline toimima mini-PC või isegi esmase arvutiseadmena, eriti kui see on ühendatud välise ekraani ja sisendseadmetega.

Protsessor

AMD Ryzen Z1 Extreme (põhimõtteliselt Ryzen 7 7840U) sisaldab kaheksat Zen 4 tuuma ja 16 lõime maksimaalse taktsagedusega kuni 5,1 GHz. Üldiselt on võrdlustestide tulemused kõrged ja jõudluse langus pideva koormuse korral on minimaalne (umbes 10%).

Cinebench R23

Cinebench R20

Cinebench R15

Blender

7-Zip

Geekbench 6

Geekbench 5

HWBOT x265

Graafika

AMD Radeon 780M ei ole võrreldes eelmise aasta mudeliga muutunud, kuid kiirem mälu annab märkimisväärse eelise. Kuigi Radeon iGPU jääb Time Spy testis pisut alla MSI Claw-i Intel Arc graafikale, jääb Ally üldistes jõudlusreitingutes siiski ettepoole.

Vaikimisi on GPU-le eraldatud 8 GB RAM-i, kuid seda väärtust saab seadetes käsitsi muuta. Lisaks võimaldab Armoury Crate SE tarkvara otse juurde pääseda draiveri valikutele, nagu superresolutsioon, vedelad liikumiskaadrid (fluid motion frames) ja Radeon Chill. Kõiki neid valikuid saab seadistada mängupõhiselt.

3DMark

Blender

Baldur's Gate 3

Cyberpunk 2077

Dota 2

Far Cry 5

Forza Horizon 5

Grand Theft Auto V

The Witcher 3

Mängujõudlus

Test on arvutatud kõikide saadaolevate toiteprofiilide põhjal, sealhulgas Turbo-, Performance- ja Quiet-režiimis. Turbo-režiim annab märkimisväärse eelise tänapäevaste nõudlike mängude nagu Cyberpunk 2077, Ghost of Tsushima või Baldur’s Gate 3 mängimisel. Performance-režiim tagab samuti head kaadrisagedused kuidi Quiet-režiim on ootuspäraselt aeglasem.

ROG Ally X võimaldab mängujõudlust veelgi täiustada lisafunktsioonide abil. AMD draiver pakub täiustusi nagu eraldusvõime suurendamist 720p-lt 1080p-ni ja kaadrite genereerimist. Kindlates mängudes on toetatud ka AMD FidelityFX Super Resolution (FSR) tehnoloogia.

Ghost of Tsushima | 1080pLowMediumHigh
Performance (FSR 3)39.9 FPS33.3 FPS28.6 FPS
Performance (FSR 3 + FG)59.5 FPS52.1 FPS44.2 FPS
Turbo (FSR 3)43.3 FPS36.8 FPS31.3 FPS
Turbo (FSR 3 + FG)70.1 FPS62.9 FPS52.5 FPS

Salvestusruum

Testseade on varustatud 1 TB Micron 2400 M.2 2280 PCIe 4.0 SSD-ga, mis pakub andmeedastuskiiruseid kuni 5 GB/s.

Müra

ROG Ally X-i jahutussüsteem kasutab kahte ventilaatorit, mis jäävad kergete ülesannete täitmisel täielikult seisma. Koormuse all sõltub ventilaatorimüra valitud toiteprofiilist - Turbo-režiimis kui seade on ühendatud vooluvõrku, võib müra ulatuda umbes 42 dB(A)-ni, kuid akutoitel on ventilaator oluliselt vaiksem. Performance-režiimis tekitavad ventilaatorid vaikset suminat, kuid jääb kasutajale enamasti märkamatuks.

Müra
Quiet Mode32 dB(A)
Performance Mode34 dB(A)
Turbo Mode (akutoide)38 dB(A)
Turbo Mode (vooluvõrk)42 dB(A)

Temperatuur

Puutetundlik ekraan muutub mängusessioonide ajal soojaks, kuid käepidemed jäävad jahedaks. Ventilaatorite õhu väljalaskeavad seadme ülaosas ei ole probleemsed ning seadme kogu tagakülg püsib suhteliselt jahe.

Temperature
Koormus – ülemine külg43 °C
Koormus – alumine külg40 °C
Koormuseta – ülemine külg28 °C
Koormuseta – alumine külg28 °C

Energiatarve

ROG Ally X-i tühikäigu energiatarve on võrreldes originaalse mudeliga veidi kõrgem, kuid jääb endiselt oma kategooria üheks kõige energiatõhusamaks. Ally X-i reaalajas monitooring kuvab mitte ainult APU tarbimist, vaid ka kogu süsteemi energiatarvet, mis annab hea ülevaate aku kestvusest.

Energiatarve
Quiet Mode20 W
Performance Mode27 W
Turbo Mode (akutoide)36 W
Turbo Mode (vooluvõrk)43 W

Aku kestvus

ASUS on uue ROG Ally X-i aku mahutavust suurendanud 40 Wh-lt 80 Wh-le, mis tõstis umbkaudse aku kestvuse veidi üle kahe tunni Turbo-režiimis, umbes kolm tundi Performance-režiimis ja ligikaudu neli tundi Quiet-režiimis. Pilvemängude puhul kestab aku umbes seitse tundi. Ally X on nüüd aku kestvuse poolest samal tasemel kui Steam Deck, pakkudes sõltuvalt seadistustest 2–4 tundi mänguaega.

Wi-Fi sirvimistestis, kus heledus oli seatud 40%-le maksimaalsest, kestis ROG Ally X ~17 tundi 60 Hz režiimis ja ~16 tundi 120 Hz režiimis. Isegi maksimaalse heleduseni suurendatuna saavutasime vastavalt ~14 tundi (60 Hz) ja ~13 tundi (120 Hz).

Kaasasolev 65 W laadija laeb seadme 100%-ni umbes 130 minutiga, 50%-ni 55 minutiga ja 80%-ni 90 minutiga. Mõlemad USB-C pordid toetavad kuni 100 W kiirlaadimist, mis sobiva laadija olemasolul vähendab laadimisaega peaaegu poole võrra.

Kokkuvõte

Originaalne ROG Ally oli juba väga hea kaasaskantav mänguseade, kuid ASUS on uue ROG Ally X-i abil kõrvaldanud paljud esimese mudeli puudused, eriti ergonoomika ja aku kestvuse osas. Võimas 80 Wh aku tagab pikema mänguaja ning kuigi kaasaegsete AAA-tiitlite puhul on vaja graafikadetailides järeleandmisi teha, võimaldab seade siiski 2-4 tundi mänguaega.

Lisainfo

ASUS ROG Ally X (2024) RC72LA

sample-image

Similar Articles