ASUS Prime AP201

Tänaseks on küllaltki keeruline leida kategooriat, kus ASUS ei ole juba kätt proovinud ning kuigi ettevõte ei ole just tuntud korpuste tootja, on siiski nende korpuste arv turul aina kasvanud nii TUF kui ka ROG seeriate näol. Loomulikult olime esmapilgul uustulija suhtes veidi skeptilised, kuid kokkuvõtteks olime isegi küllaltki üllatunud, kui mõnusalt hea ülesehitusega korpus turule jõudis.

ASUS Prime AP201 on mõeldud suurepärase õhuvoolu jaoks, olles samal ajal kompaktne ning tagades ühtlasi ka suurepärase komponentide toe. Prime AP201 on saadaval kahes erinevas värvitoonis – must ja valge.

Kuna ASUS on pannud rõhku saavutamaks suurepärane õhuvool, siis puudub korpusel variatsioon, mis omaks klaasist küljepaneeli, mis meie arvates isegi ei ole vajalik kui korpus sisustada RGB komponentidega, sest lõpptulemus on klaasi puudumisest hoolimata hämmastavalt ilus, eriti valge korpuse puhul.

Tõsi on see, et ASUS Prime AP201 ei ole just korpus igaühele, sest tagasihoidlikud ja soliidsed disainid ei ole ilmtingimata just esmane valik kasutajate hulgas, kuid leidub ka neid, kes hindavad minimalistiku disaini ja funktsionaalsust.

Isegi kui korpus ei ole välimuselt märkimisväärne, siis ASUS on korpusesse puurinud 57 000 auku, mis kõik on 1,5 millimeetrise läbimõõduga, ehk korpus on põhimõtteliselt läbipaistev. Olenemata aukude rohkusest on paneelid ja ülesehitus väga stabiilsed ega võbele käes nagu õhukesed alumiiniumplaadid. Üldine materjali ja ülesehituse kvaliteet oli üllavavaks faktoriks ning siinkohal korpusele suured plusspunktid.

Kõik neli korpuse paneeli on võimalik eemaldada ilma, et peaks eemaldama ühtegi kruvi. Paneeli kinnitused on ühesugused ning kasutajal on võimalik isegi vahetada küljepaneelid, kui selleks peaks soovi olema. Paneelid on ideena identsed, kuid ühel paneelil on nurgas hõbedane tekst.

Küljepaneelide vahetavatus näitab seda, et paneelide tootmiseks kasutatakse sama ülesehitust, mis aitab tootjal kokku hoida tootmiskuludega ning mida odavamalt suudab tootja komplekteerida korpuse, seda konkurentsivõimelisena hinna saab tootja määrata.

Esipaneeli sisend- ja väljundpesad on paigutatud korpuse esipaneeli ülemisele servale. Toitenupp on LED valgustusega ning vasakule ning paremale on paigutatud kõik kasutajale vajalik. Helipesad on eraldiseisva ülesehitusega. USB tugi on täiesti aktsepteeritav, omades kahte Type-A pesa 5 Gbps (USB 3.2 Gen1) ning ühte Type-C pesa 10 Gbps (USB 3.2 Gen2).

Prime AP201 on mingil määral sarnase ülesehitusega nagu Raijintek THETIS, eelkõige toiteploki ülesehituse ja paigutuse poolest, kuid THETIS omas veel lisaks ümberpööratud ülesehitust, kus emaplaat oli keeratud 180 kraadi. Ühesõnaga, toiteplokk paikneb korpuse sees ning toite jaoks tuleb korpuse sees ühendada pikendus toiteploki jaoks (kaabli ots on 90 kraadise nurgaga, et tagada kompaktsus).

Ainuke negatiivne külg sellise ülesehituse juures on toiteoploki väljalülitusnupp, mis jääb kättesaamatuks, kuna see paikneb korpuse sees. Positiivseks küljeks on see, et küljepaneelid käivad kergesti ära, kuid see on siiski lisavaev, et pääseda nupule ligi.

Korpusega tuleb kaasa üks 120 mm läbimõõduga ventilaator, mis siis vastavalt korpuse värvile on kas valge või must, kuid kuna tegu ei ole tavapärase korpusega kus küljed on kas klaasist või metallist, siis õhuliiklus on korpuses suhteliselt vaba ka ainult ühe ventilaatoriga.

Korpuse ülemine osa toetab kolme 120 mm ülesehitust või kahte 140 mm ülesehitust, kuna korpuse ülemisse ossa on ASUS jätnud piisvalt ruumi, siis vesijahutuse tugi on suurepärane ning kõik ühes vesijahtuse või lausa eraldiseisva ülesehituse paigaldamine ei tohiks tekitada probleeme. Eelnevalt sai juba mainitud, et tehasest tuleb kaasa 120 mm ventilaator, mis paikneb korpuse tagaosas ning 140 mm sinna mahutada ei anna.

Korpuse esiosa ei toeta 120 mm, kuid ideena miski ei takista sinna ventilaatorit paigaldamast juhul, kui ruumi on. ASUS on võtnud väga mõnusa lähenemise korpuse disainimisel ning selleks on augud ning reguleeritava kõrgusega toiteploki kinnitus.

Paigutades toite kõige ülemisele kinnitusele ning leides enam-vähem sobivad augud ventilaatori kinnitamiseks, siis saab ventilaatori kinnitada esipaneelile väga kerge vaevaga. Muidugi nimetatud korpuse juures õhuvoolust puudu ei ole tule, kuid sellegipoolest on võimalus olemas esipaneelile paigutada ventilaator, kui selleks on vajadust.

Põhimõtteliselt sama lähenemist saab kasutada ka korpuse põhja ventilaatorite paigutamisel. Tehase ülesehituse poolest saab paigaldada ainult kaks 120 mm ventilaatorit ning kolmanda jaoks tuleks leida sobivad augud ise. Tegelikult alumise osa poolel oleks küll tahtnud näha auke kolmanda ventilaatori paigutamiseks. Hetkel lihtsalt õhu liigutamiseks sai kenasti paigutada kolmanda, kuid kui hästi vaadata, siis on kolmas kaugemal kui kaks esimest ventilaatorit ning see on väga suur mõjutaja, kui tahta paigaldada alumisele osale näiteks 360 mm radiaatorit, mille puhul augud on väga täpse paiknemisega.

Korpuse alumisel osal on kergesti eemaldatav tolmufilter, mis kinnitub magnetiliselt korpuse põhja külge, kuid kui süsteem on juba ehitatud, siis filtri eemaldamine on küllaltki keerukas. Tolmufilter on liiga suur, et seda lihtsalt külgede pealt lihtsalt eemaldada, sest korpuse jalad jäävad ette. Ühesõnaga, kui tekib soov või vajadus filtrit puhastada, siis tuleb korpust ühest otsast kergitada.

Tänu kergesti eemaldatavatele paneelidele on korpuses ehitamine väga mõnus. Toiteploki kinnitus on peidetud iluliistu taha, mis ideena ei tee midagi muud kui aitab visuaalselt peita kaableid. Iluplaadil on väike logo, kuid see on nähtav ainult, siis kui korpuselt küljepaneel eemaldada. Võib tunduda natuke omapärase lähenemisega, et miks ASUS lisas toiteploki peitmiseks küljepaneeli, kui korpusel puudub küljeklaas, kuid põhjuseks on asjaolu, et mustad kaablid valges korpuses on suurepäraselt näha. 

Ketaste tugi on nii pisikese korpuse juures suhteliselt märkimisväärne. Korpuse põhja on võimalik paigutada kaks 2.5“ või 3.5“ ketast. Emaplaadi teotusseina taha saab paigutada ühe 2.5“ ketta. Vastavalt toiteploki suurusele ning paigutusele on võimalik kasutajal esipaneeli külge kinnitada üks 2.5“ või 3.5“ ketas.

Emaplaadi toetusseina taga on piisavalt suur sisselõige, et tagada probleemidevaba protsessorikinnituste paigaldamine või isegi toetada M.2 seadmete paigaldamist. Kuna enamus ITX emaplaate on nii väikesed, siis tootjad on otsustanud võtta lähenemise, kus M.2 pesa paigutatakse emaplaadi taha. Pildistamisel kasutatud emaplaadil on olemas M.2 pesa plaadi tagumisel küljel ning ASUS on jätnud väga kasutajasõbraliku ligipääsu emaplaadi tagumisele küljele. Kindalt pluss punktid ASUSe kasuks, et korpuse puhul on mõeldud ka uutele trendidele.

Korpusel on kolm takjakinnitust, ideena on olemas alumises osas ka koht neljanda jaoks, kuid puudub takjakinnitus selle rakendamiseks, kui kasutaja võib kasutada traadist kinnitusi või tõmblukke. Üleüldiselt on ASUS paigutanud korpusesse mitmetesse kohtadesse kinnituskohtasid, mida on sellise väikese korpuse puhul väga tarvis, kuna emaplaadi taguse ja küljepaneeli vahel ei ole just küllaga ruumi. Küll on kasutajale jäetud rohkem ruumi kaablite jooksutamiseks kaablite põhikanalis. 

Korpusel on kokku neli PCIe katet, mis kõik on eemaldatavad, küll aga ei oma näpuga keeratavaid kruvisid.

Standardiseeritud koormustest

Standardiseeritud müra koormustest

Kokkuvõte

Korpuse saab Eesti turult kätte veidi alla 100 euroga, kuid nimetatud hinnapiir on täis erinevaid korpuseid ning oma tootega silmapaistev olla on omajagu raske. Üks takistav mõjutaja korpuse juures võib olla küljeklaasi puudumine, kuid kui paigutada korpusesse valgustus, siis saab sellegipoolest väga silmapaistva süsteemi ehitada. Jahtus on hea ning sellele peaks vihjama ka 57 000 auku, mis korpusesse on puuritud. Samas hinnaklassis on veel palju korpuseid, mis omavad RGB tuge, kuid ei oma samaväärset jahtust.

Korpus omab suurepärast suuruse ja funktsionaalsuse tuge mahutades 360 mm vesijahuti, mis on miski, mida paljud sama hinnaklassi korpused tagada ei suuda. Micro-ATX emaplaadid on aina populaarsust kogumas, kuna toetavad nelja mälupesa ning tänapäeval keegi rohkem kui ainult ühte graafikakaarti süsteemi üldjuhul ei paiguta. Ühtlasi on suurepärane tugi nii 2.5“ kui ka 3.5“ ketastele.

Lisainfo

ASUS Prime AP201

sample-image

Similar Articles