ASUS AiMesh AX6100 Wi-Fi System
Kuigi kõik ASUSe 802.11ax (rahvakeeli Wi-Fi 6) ruuterid toetavad AiMesh tehnoloogiat, siis 2018. aasta juulis tulid nad turule AX6100 Wi-Fi süsteemiga, mis koosneb kahest eraldiseisvast ruuterist. Lisaks on võimalik lisade sõlmpunkte (nodes) kasutades teisi AiMesh’i toetavaid ruutereid ning seda isegi siis, kui tegemist on hoopis 802.11ac standardiga..
Pakend, andmed ja sisu
Pakendi esiosalt leiab hunnikutes informatsiooni: uue generatsiooni Wi-Fi standard, 2x ruuterit komplektis, katavad üheskoos kuni 370 m2, eluaegne AiProtection, 4804+866+400 Mbps ning OFDMA (orthogonal frequency-division multiple access) MU-MIMO (multi-user multiple-input multiple-output).
Pakendi tagaosal on peamised funktsioonid lahti seletatud. Kasutajale lubatakse tulevikukindlust tänu uuele standardile, 4 korda paremat võrgu efektiivsust ning 2.7 korda kiiremat Wi-Fi kiirust võrreldes 802.11ac 4x4 5 GHz ruuteritega. Ruuteril on kolm sagedusvahemikku: üks 802.11 ning kaks 802.11ac. Ax vahemik töötab kahe ruuteri vahel, et tagada sujuvaim ühendus.
Peale kahe ruuteri leiab pakendist veel kaks toitekaablit, ühe cat 5.e Etherneti kaabli, WTFast juhendi, draiverite uuendamise juhendi, väga paksu kiirjuhendi ning VIP garantiikaardi nii inglise kui ka vene keeles.
OFDMA ja MU-MIMO
Kuigi nende tehnoloogiate lahti selgitamine kujuneks ehk liiga keerukaks, siis kokkuvõtvalt saame öelda, et need kaks tehnoloogiat on ülisujuva ühenduse taga ning lisaks tagavad ka võimalikult suure katvuse võimalikult suurele alale. Kui kellegile aga teema huvi pakub, sii YouTubes on võimalik leida selle kohta mitmeid videoid, meie soovitame Techquickie’i videot „What is 802.11ax Wi-Fi?“ OFDMA kohta ning „Wireless AC wave 2 as fast as possible“ MU-MIMO kohta.
AiProtection koos vanemliku kontrolliga
Kõik perekonnaliikmed, nii noored kui ka vanad, on internetiga seotud ohtude suhtes kaitsmata. Küberohud võivad varastada kasutajate andmeid nende teadmata ning väiksed lapsed võivad peale sattuda nende eale ebakohastele lehtedele.
Need olid vaid paar näidet tuhandetest probleemidest. Seetõttu on ASUS võtnud kasutusele AiProtection’i, mis IPS-i (Intrusion Prevention System) abil blokeerib rünnakuid ning nakatunud veebilehti ning tuvastab viirused juba eas ära. Lisaks võimaldab AiProtection kontrollida andmemahu kasutatavust, blokeerida kindlat tüüpe veebilehti ning märkida kindlaid kellaaegu, kuna lapsed internetti kasutada võivad. Kogu kontroll on hallatav nutiseadme kaudu.
AiMesh
AiMesh’ist oleme juba Blue Cave’i ülevaate juures täpsemalt rääkinud, aga väike kokkuvõte - üldjuhul on üks ruuter piisav, et elamispind talutava leviga ära katta, kuid tegelikkuses mõjutavad levi tugevust paljud tegurid: toa kujundus, ehitusmaterjalid ning isegi mööbel. Juhul, kui elamises esineb nn “surnud punkte” või ebastabiilset signaali, siis kõige kergem lahendus sellele on näiteks AiMesh. Tegemist on ASUSe poolt välja töötatud lisaga, mis võimaldab kasvõi odavad/vanad ruuterid panna omavahel signaali edasi kandma. Tihti võib selline lähenemisviis olla odavam kui eelvalmistatud komplektid nagu näiteks Deco.
Pordid ja indikaatorid
Mõlemal ruuteril on üks WAN ning neli LAN porti. Lisaks veel toitepesa. Samalt poolelt leiab veel ka power ja reset nupu.
Vastaspoolsel küljel asetsevad kokku kuus indikaatorit, power, WAN, LAN, 2.4 G ning kaks 5 G indikaatorit.
Lisaks on mõlemal ruuteril veel üks USB 2.0 ning üks USB 3.0 Port ning WPS nupp.
Kokkuvõte
Tore on näha juba turul Wi-Fi 6 toetavaid ruutereid ning AiMesh on meie arvates igati oma hinda väärt, kuid ametlikult tuleb Wi-Fi 6 turule alles 2019. aasta kolmandas kvartalis, seega ei saa me veel hetkel avalikustada täpseid tulemusi. Seetõttu soovitame oodata ka ostjatel, kuni ametlikud tulemused kohale jõuavad.
Lisainfo
ASUS AiMesh AX6100 Wi-Fi System