ASRock X99 Taichi

Emaplaat, mis ei ole otseselt suunatud ei mänguritele, ei tööjaamade suunas ega ka mitte ülekiirendajatele.

Sissejuhatus

Taichi on X99 platvormi uuendatud versioon, mis on seotud Broadwell-E protsessoritega, kuid töötab iga X99 platvormi protsessoriga. Brodwell-E tõi endaga kaasa suurepärase võimaluse emaplaatide tootjatel uuendada oma 2014. aasta tehnoloogiat X99 platvormil. Millega võiks kohe ära märkida, et emaplaati ostes võiks alati minna uuemaga, milleni jõuame varsti ülevaates. Ülevaatega jätkan oma teekonda, et selgitada välja kas uuem generatsioon on parem või tasub mõnikord valida vanem? Mis on siis järjeks FATAL1TY X99M Killer/3.1 emaplaadi ülevaatele. Seekord sai kasutatud ülevaate tegemisel kolme protsessorit, et näha erinevusi ja võimekust, mida suudab pakkuda Taichi.

Tehnilised andmed

Taichi on reklaamitud, kui absoluutne ja lõpmatu potentsiaal. Emaplaat omab kõike vajalike funktsioone ning ei takista ka kõige nõudlikumat kasutajat. Enamus ASRocki 2014. aasta X99 emaplaadi silmapaistvamad funktsioonid ei ole enam nii haruldased. Kõik tootjad on jõudnud samale tasemel, erinedes ainult kasutatava tehnoloogia kvaliteedist. Enamus emaplaate omab WIFI kaarti ning kahte 1Gbit LAN pesa. Kõik on varustatud USB 3.1. 128GB mälude tugi on nüüd enamus X99 2016. aasta emaplaatidel. Ainuke erinevus, mille saab välja tuua on LEDid. Mis paistab tänapäeval olema üks järjest rohkem levima hakanud põhilisi omadusi emaplaatidel. See viimane oli naljaga mõeldud, kuna võimatu on tuua Taichit esile. Ainuke asi, mis mulle silma hakkas on disain, mis on midagi uut.

Pakend ja sisu




Pakend on disainitud sarnase teemaga nagu seda on emaplaat. Karbi esimene külg meenutab Yin ja Yangi sümbolit ning viskab natuke ka steampunki stiili. Emaplaat on korralikult pakitud. Karbi välimus on paranenud võrreldes eelmiste emaplaatidega. Karpi ümbritseb õhemast papist ilukiht, mille sees on kõvemast papist karp koos kõikide vajalike asjadega. Emaplaat oli seotud zip tiedega vahtplasti külge ning asetatud antistaatilisse kotti.



Aksessuaaridena oli kaasas: 4x SATA6G kaablid, 2-Way SLI ühendus, 2-Way SLI HB ühendus, 3-Way SLI ühendus, IO kilp, kruvi M.2 jaoks, WIFI antennid, juhendid ja draiverite DVD.

Disaini kohapealt ei saa vaielda, kellele meeldib kellele mitte. Näha on, et disainiga on vaeva nähtud, isegi emaplaadi patarei on asetatud keskele. Tekib muidugi küsimus, äkki läksid disainiga liiga kaugele. PCI-E ühendused on paigutatud üksteisest kaugemale, kas ideega näidata disaini või siis toetada mitut graafikakaarti. Kuid näha on, et välimus oli esmatähtis, nähes kui ilusana ja puhtana on üritanud hoida emaplaati. Emaplaadil on kolm PCI-E 16x pesa, mis toetavad maksimaalselt kokku 3-way SLI or CrossFireX tehnoloogiat. Pesad on tugevdatud metallist kattega, et raskemad graafikakaardid ei kahjustaks emaplaati. Esimesed kaks on 16x ühendusega ning viimane on 8x. Ladustuspinnana on emaplaadil kaks M.2 pesa, 10xSATA3, 1 SATA Express. Olenevalt protsessorist tasuks järgi vaadata juhendist, mida on võimalik kasutada teatud konfiguratsioonis. Võimalik on veel leida emaplaadilt kaks USB 2.0 ning üks 3.0 pesa.



Tagapaneeli IO ühendused: 2x1GBit LAN ühendust, kaks WIFI antenni ühendust, 3x USB 3.0, 1x C-tüüpi USB 3.1, 3x USB 2.0, PS / 2 klaviatuur ja hiir, 7,1 TOSLINK audio ja ClearCMOS nupp.

BIOS

ASRock UEFI on üsna ulatuslik ja pakub väga erinevaid võimalusi, millega saab mängida. Kui ei ole ülekiirendamisega varem kooku puutunud ei tasu muretseda, UEFIst leiab eelvalmisseadistatud profiile, nagu 4GHz koos XMP profiilidega ja teiste suurema kiirustega ülekiirendusi kuni 4.5GHz. Alates X99 platvormi turule tulekust on ASRock teinud uuendusi, et lubada kasutada turbo kordajat ilma, et EIST oleks lubatud, kuna EIST võib kahjustada andmete ladustus tehnika võimekust. UEFI on sisult sama igal ASRocki X99 emaplaadil, mille tõttu on kõik emaplaadid võrdsed. Eelmisel ülevaatel unustasin pildid UEFI, parandan seekord seda viga.

Programm

ASRock on koondanud paljud funktsioonid programmi „A-Tuning“, mis on täpselt samasugune nagu „F-Tuning“, mis on FATAL1TY emaplaatidel. Ei mõista, miks on vaja erineva nimega programme, mis teevad ühte ja sama. Ainuke erinevus on välimuses. Et koostada täielik ülevaade neile kes loevad esimest korda, siis ma kordan ennast (järgnev pärineb FATAL1TY X99M Killer/3.1 ülevaatest). A-tuning võimaldab luua mitmeid funktsioone ja võimaldades üle kiirendada protsessorit reaalajas. Samuti saab valida ka töörežiimide vahel nagu jõudlus või energiasääst. Programm on iseenesest suurepärane, kuid võiks olla rohkem seotud BIOSiga. Ülekiirendamine seisneb enamasti bus kiiruse, voltide ja protsessori kella kiirusega mängimisel, mida on päris tülikas teha, kui pead kogu aeg vahetama desktopi ja BIOSi vahelt. “ A-Tuning ” võimaldab eelpoolmainitud, kuid siin on väike konks, kõik tehtud muudatused jäävad programmi, saad küll programmi käivitumisel automaatselt ülekiirenduse peale lükata, kuid miks on selleks vaja lisa programmi. Või ma ei ole leidnud seda õiget nuppu veel.

Arvuti

Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i7-5820K
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 2400MHz
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: NZXT Kraken X61
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Ülekiirendamine

Jõudsime siis minu jaoks kõige huvitavam ja kõige aega nõudvam osa juurde. Algne ülekiirendamine toimus BIOSis, sai paika seadud mäludele XMP profiil ning eelnevalt teda olev ülekiirendus, milleks oli 4,7 GHz koos Core Voltage 1.290 V. Et kindlaks teha, kas Taichi suudab paremini ülekiirendada kui eelmine emaplaat, toimus edasine ülekiirendamine desktopis ning kasutatud sai ASRocki „A-Tuning“ programi, et säästa aega. Alustuseks hakkasin langetama Core Votage vaikselt, stabiilsus testid sai tehtud AIDA64 Extreme ja Prime95 programme kasutades ning jahutuseks oli NZXT Kraken X41 lõbuks vahetasin X61 vastu, et hoida madalamat temperatuuri. Viimane stabiilsus 4,7 GHz puhul oli Core Voltage seatud 1.285 V, mis näitab natukene paranemist võrreldes eelnevaga, muidugi sai üle testitud ka eelneva emaplaadiga, kuna ei olnud kindel kas on stabiilne või ei ole. Tulemuseks oli, et 1.285 V jäi nõrgaks ning sain tulemuseks Blue Screen of Deathi. Kuna panustasin rohkem aega ülekiirendamisele siis sain lõbuks i7-5820K stabiilseks ülekiirenduseks 5,0 GHz ,mis on päris ilus number ning Core Voltage oli seatud 1.300 V. Ise väga ei läheks üle 1,3 V kuna kuumus hakkab rohkem tekkima ning protsessorit ei tasu ju ka kogu aeg piinata. ASRock Fatal1ty X99M/3.1 emaplaadil on 5,0Ghz saavutatav alles 1.350 V juures, mis on juba päris kuum ning aeg oleks vahetada Kraken X41 ära ning panna peal X61. Üld kokkuvõttes olen oma protsessoriga rahul.

Nüüd siis teise osa juurde, milleks on i7-6800K, mõeldes eelnevale siis peaks i7-6800k suutma ülekiirendada nüüd paremini, kuna ma sain enda oma kaugemale lükata. Jahutusena sai kasutatud X61, kuna ei soovi hakata muna praadima. Ega siin ei ole mõtet venitada, tulemus on parem, aga ikkagi kohutav. Sagedus 4,5 GHz koos Core Voltage 1.45 V, temperatuur tõusis juba 10 minuti jooksul üle 90 kraadi ning sinna see asi jäi.

Lisa, täna sai siis kaasfoorumlaselt laenatud i7-6950X, suured tänud sulle. Kes ei ole tuttav siis tegu on 10 tuumalise protsessoriga, mis kuulub Broadwell-E perekonda, kõige odavam mis on võimalik leida HinnaVaatluse põhjal, maksab 1715,80€. Ausalt öeldes, päris suur hirm oli sellist protsessorit ülekiirendada. Tulemuseks tuli 4.4GHz ning Core Voltage oli seatud 1.380 V, peaaegu oli 4.5 GHz stabiilne kuid mingi aja pärast oli tulemuseks ikkagi Blue Screen of Death.

Üldarvamus on, et Broadwell-E ei suuda ülekiirendada otseselt just väga hästi. Kui on olemas võimas jahutus ei tohiks probleeme olla, aga rääkides kõik ühes vesijahutitest siis need jääd küll hetkel hätta. Kui omad X99 platvormi siis on minu arvates enesestmõistetav, et protsessorile pannake peale ülekiirendas. Teisest vaatepunktist jääle, kui ei kavatse ülekiirendada, siis tasub alati minna uuema generatsiooniga.

Kokkuvõte

Emaplaat on peaaegu suurepärane. Disain on suurepärane, midagi teistsugust kui lihtsalt must ja valge. Temaatiliselt sobiks kokku mingi steampunki stiiliga, emaplaat näeb ilus välja ning kui soov on ehitada musta ja valge teemaline arvuti, siis Taichi võiks olla üks kandidaat. Kuna tegu on X99 platvormiga siis võiks olla emaplaadil power ja reset nupp. Üldmõttes ei muuda nupud eriti midagi, aga kui kasutad ülekiirendamiseks (kui emaplaat ei ole korpuses) ning soovid restarti teha siis oli suht tüliks otsida kogu aeg kruvikeeraja, et emaplaati taaskäivitada. Emaplaadil on olemas kohad, kuhu saab kinnitada power ja reset nupud, aga need on jäätud tühjaks, kuna see funktsioon on alles Fatal1ty X99 Professional Gaming i7 emaplaadil. Ülekiirendamise kohapealt on suurepärane, mida toetavad eespool mainitud tulemused. Võrreldes ASRocki esimest X99 ja nüüd siis uuendatud X99 platvormi, siis võin öelda, et edasiareng on toimunud. Kuna X99 platvormidel on kõigil sam UEFI siis nad võiksid seda edasi arendada, ning lõpuks siduda desktopil kasutatava programmiga. Kui on soov minna X99 platvormile, siis tasub valida uuendatud X99 platvormi emaplaadid, kuna tehnoloogia on uuem.

Lisainfo

ASRock X99 Taichi

sample-image

Similar Articles