54.161.98.96

ASRock X299 Killer SLI

Killer SLI peaks olema ASRocki üks taskusõbralikumaid X299 emaplaate, kuid nimest ei tasu ennast lasta eksitada. Nimes on küll öeldud Killer, aga emaplaadil ei ole midagi, mis vihjaks selle nime kasutusele. Varem tähendas see ASRocki poolt seda, et emaplaadilt võib leida KillerNICi. Kuid Killeri asemelt võib leida Inteli LANi, millega seoses selline nimi ei oska otseselt öelda. Sest „Killer“ ajab mind isiklikult segadusse, kunas tahaks ikka teda, mis teeb selle emaplaadist siis killeri? Mitte ükski lisa sellel emaplaadil ei viita sõnale „killer“.

Sissejuhatus

Kuid üritame leida vastuse küsimusele, mis teeb siis sellest emaplaadist „killeri“? Emaplaat on üks odavamatest, kui on soov astuda sammud X299 platvormi poole. Emaplaat pakub päris häid omadusi nagu Wi-Fi, mis puudub sarnase hinnasildiga emaplaatidel, mis muudab selle emaplaadi muidugi väljapaistvamaks teiste seast. Kuid siin jään ikka arvamusele, et süüdi on Intel oma kiirustamisega. Arvatavasti jäi ASRockil aega väheks, et emaplaat täieliult valmis saada või siis ikka neil ei olnud plaan paigaldada KillerNICi – ausalt olen segaduses ja arvatavasti jääb seemõistatus lahendamata. Kuid nüüd tasuks edasi liikuda, kui enne seda ka väike virisemine Inteli kohta, mis oli ka eelmises X299 emaplaadi ülevaates, kui lisan selle ka siia, kui oled kursis, siis võid järgmisest lõigust julgelt üle hüpata.

Võib vist kohe algul ära märkida, et platvorm hakkab saama palju kriitikat, aga see ei ole mitte suunatud ASRocki poole vaid Inteli, kes kiirustas platvormi väljatulekuga. Esimene asi, mida võib märgata emaplaadil on tema tehnilised andmed, millest võib välja lugeda, et emaplaadi ressursid on vähemuses ja on tehtud ohverdusi. M.2 seadmed, mis põhinevad SATA ühendusel kasutavad SATA pesade ressursse, mille tulemusena M.2 pesad ja SATA pesad peavad jagama ressursse, kuidas seadmete vahel ressursse jagatakse saab täpsemalt lugeda manuaalist, kunas kõiki erinevaid võimalusi on palju, aga liigume edasi. Ressursside probleem on Inteli puhul juba levinud teema, millega puutusime kokku ka X99 platvormil, kuid siin kohal suur aplaus ASRockile, kunas emaplaadi ressursid on siiani kõige paremini jagatud võrreldes teiste tootjatega.

Pakend ja sisu

Emaplaadi pakend on disain on tagasihoidlik. Pakend viitab selle, et tegu on rahakotisõbraliku emaplaadiga. Kuid üldiselt emaplaat on pakendatud hästi, paigutatud vahtlehele, mis asub anti staatilises kotis. Lisavidinate hulka kuulub IO kilp, SLI ühendussild, neli SATA6 Gb/s kaablit, M.2 kruvid, ASRock kleebis, kasutajajuhend, draiverite DVD ning lisaks veel ka postkaart.

Emaplaadi tagant võib leida kaks 10Gb/s USB 3.1 pesa, millest üks on Type-C. Lisaks sellel võib leida ka CMOS tühjendus nupu, mis kulub marjaks ära, kunas platvormiga on probleeme ning pidin ülevaate jooksul isegi ühe korra kasutama. Oleks oodanud ka Killer NIC tuge selliselt emaplaadilt, mis minu arust ei oleks palju nõutud, kuid Wi-Fi tugi on positiivne ja Killer NICi asemel on hoopis Intel Gigabait Etherneti pesa. Oleks oodanud kahte LAN pesa, mis peaksid olema praegustel emaplaatidel juba standard, kunas ise kasutan arvutil peaaegu igapäevaselt mõlemat pesa.

Kuidagi ei saa üle ja ümber probleemist, et Intel tõi seekord X299 platvormiga turule 16 realise protsessori, mille all siis mõtlen Kaby Lake-X protsessorid, mis muidugi tekitavad peavalu kasutajale kui ka tootjale, kuid see üldse omaette teema mida selles ülevaates lahkama ei hakka. Ülejäänud protsessorid X299 seerias on mõistetavad nagu 28 realine, mis võimaldab kasutajal kasutada 8 rida kolme graafikakaarti kohta, kui on soov jooksutada 3-way SLI süsteemi ja lisaks veel jääb üle 4 rida, mida võib kasutada PCI ketaste jaoks. Eespool sai juba mainitud, kuidas ASRock lahendas ühe ressursi probleemi lastes M.2 ketastel kasutada SATA pesade ressursse.

Mitme graafikakaarti jooksutamiseks vastavalt kas siis CrossFire või SLI jaoks on loodud eraldi metallist toestusega siinid. Mille asukohad peaksid olema võimalikult optimaalsed, et graafikakaardid saaksid piisavalt õhku. ASRock väitab ,et CrossFire ei ole võimalik 16 realise protsessoriga, kui mida isiklikult ei ole AMD oleks välja jätnud x8 ja x4 seadistuse kasutamise. Emaplaadilt võib leida kaks RGB pesa. üks pesadest paikneb emaplaadi ülemises otsas ja tine alumises otsas, pakkudes kasutajale paindliku kasutaust vastavalt selle, kuidas on soov oma süsteemi disainida. Emaplaadil on ilusti laiali paigutatud mitmed ventilaatorite pesad ja isegi eraldi pesa vesijahutus pumpade jaoks. Neli jahutus pesa on jaotatud ära emaplaadil ülemise ja alumise serva vahel ning viies istub protsessori pesa all. Kõik SATA ühendused täisnurga all, et hoida kaabli majandust kontrolli all ja muuta kaablite majandus üldiselt kergemaks.

Emaplaadile ei ole kahjuks paigaldatud kahe kohalist veateade kuvamis ekraan. Emaplaadil on olemas ka kaks BIOSi, kuid kasutajal ei ole neile ligipääsu antud manuaalselt, mis võib olla mõnikord probleemiks. ASRocki emaplaadid põhinevad kõik ühel ja samal kiibistik plaadil, mille siis vastavalt toote seeriale lisatakse vastavaid omadusi, et kas vastavalt kergitada toote hinda või siis langetada. Kui natuke lähemalt jälgida, siis tühje kohti on emaplaadil küll, kuhu siis vastavalt saaks ühendada Wi-Fi, USB 3.0 pesa, Intel 10 GbE ja USB 3.1 pesa. Lisasid on veel ning see viitab, et mingi hetk lastakse välja emaplaat, mis omab kõiki neid lisasid, mida mina isiklikult ei jõua ära oodata.

BIOS ja Programmid

Välimuselt sarnase disainiga nagu iga teine ASRocki bois, kuid sisult väga võimas. Kasutajal on võimalus kasutada ainult ühte töörežsiimi, milleks on „Advanced mode“. Kõik vajaliku saab tehtud, kuid mõni asi võiks olla natukene sisukam. Ventilaatorid on hallatavad ainult läbi menu, kuid oleks võinud olla ka GUI, et lihtsustada asja kasutajale.

Emaplaadiga tulevad kaasa F-Stream, ASRock RGB LED, SoundBlaster Cinema 4 ja mõned vidinad veel.

Arvuti

Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i9-7900X
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 2400MHz
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: NZXT Kraken X61
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Ülekiirendamine

Mida rohkem on tuumasi, seda rohkem kuumust protsessor ja emaplaat toodavad. Üle kiirendamine viib tehnika viimasele piirele, testides kuumusele vastu pidamist, suurema koguse voolule vastu pidamist ja kasutatud komponentide kvaliteeti. Üle kiirendust ei pruugi iga üks kasutada oma süsteemi peal, kunas soovib säästa komponentide eluiga, kuid hea on teada kui kvaliteetne on süsteem ja milleks ta võimeline on. Testimises sai kasutatud Intel Core i9-7900X, mille laenas testimiseks ASRock ning tänu kellele see ülevaade võimalikuks sai. Üle kiirendust on vastavalt võimalik teha kas ASRocki programmi või BIOSi kaudu. Enda arust on töölaua versioon mugavam, kunas säästab aega ja kiiremini saab sätteid muuta, et saavutada maksimaalne üle kiirendus. Protsessor sai kiiruseks 4.4 GHz, mis oli täielikult stabiilne.

Tulemused

Emaplaadi testimiseks sai kasutatud programme:
• CINEBENCH R15
• Ashes of the Singularity
• Metro Last Light Redux
• 3DMark Sky Driver
• 3DMark Firestrike
• 3DMark Firestrike Extreme

Testimine sujus ilusti, ei esinenud ühtegi viga ega probleemi.

CINEBENCH R15
Ashes of the Singularity

Metro Last Light Redux

3DMark Sky Driver

3DMark Firestrike

3DMark Firestrike Extreme

Kokkuvõte

ASRock X299 Killer SLI/as võib olla oma nime poolest natuke kõrvale juhtiv, kunas emaplaadilt ei ole võimalik leida KillerNIC pesa. Sellele mõistatusele ei oska mitte kunagi arvatavasti vastata, kuid sellel emaplaadi on muid palju plusse, mis arvatavasti summutavad selle mõistatuse.

Toote pakendist kuni emaplaadil kasutatud materjali tunnetuseni võib kohe ära öelda, et emaplaat tundub koheselt, et on suunatud kasutaja poole, kes soovib raha kokku hoida. Kuid välimus on petlik, kunas kui emaplaat panna kasutusse on tegu ikka väga võimsa pilliga ning odavuse jutu võib kohe kõrvale jätta ning tuleks keerata täiesti uus lehekülg. Ning nüüd tõesti emaplaat väärib oma nime „killer“, kunas see emaplaat suudab püsida kallimate emaplaatide kannul. Nagu nimi võib ka vihjata siis emaplaadil on SLI tugi, mis on toetatud ka KabyLake-X protsessorite puhul. Siinide paigutuse puhul on arvesse võetud mitme graafikakaarti tugi, mis on väga positiivne, kunas mitme kaarti kasutamise üks suurimaid miinuseid on kuumus, kunas kaardid asuvad üksteisele väga lähedal ja õhuvool on piiratud. ASRocki kõik emaplaadid põhinevad ühel ja samal kiibistik emaplaadil ning hinna all hoidmiseks on tehtud ohverdusi nagu vea teade ekraani eemaldamine emaplaadilt, mis on päris halb idee – vähemalt hetkel kunas platvorm ei ole just kõige stabiilsem ja oleks hea tead, mis võib süsteemil viga olla, kui arvuti käima ei lähe. Automaatne üle kiirendamine ei ole just kõige parem, kuid see ei ole kunagi nii olnud ning kui on soov üle kiirendada protsessorit, siis ikka tasuks ka sellele aega panustada. Kokkuvõtteks võib öelda, et üks parimaid emaplaate selle raha eest ning kui on soov liikuda X299 platvormile ja soov on raha kakku hoida, siis tasuks pilk heita ka ASRock X299 Killer SLI poole.

Lisainfo

ASRock X299 Killer SLI

sample-image

Similar Articles