ASRock Fatal1ty X99 Professional Gaming i7

Fatal1ty X99 Professional Gaming i7 on ASRocki teine uuendatud emaplaat, mis avalikustati Broadwell-E perekonna protsessorite väljatulemisel.

Sissejuhatus

Emaplaadi nimi „Fatal1ty X99 Professional Gaming i7“ on väga pikk, kui see pikk nimi juba ei vihjanud piisavalt, siis eespool nimetatud emaplaat on mõeldud i7 X99 protsessoritele. Broadwell-E protsessorite väljatulekuga avalikustas ASRock kaks emaplaati, mis põhimõtteliselt on üks ühel. Erinevus Taichi emaplaadiga on põhimõtteliselt välimus ehk värvi osapoolelt ning mõningad funktsioonid, mis on suunatud mängurite suunas. Eespool mainitud emaplaat on musta ja punase temaatiline, millele on lisatud natukene metalli aktsenti. Enamus uuendatud X99 emaplaate omavad U.2 pesa, mis on mõeldud Inteli NVM kettale. ASRock võttis selle kohapealt teistsuguse lähenemise, U.2 pesa asemel lisati emaplaadile kaks Ultra M.2 pesa. Teistsugune lähenemine tundub parem, kuna võttes arvesse, et kõik uuemad kettad mis välja tulevad on M.2 formaadis. Huvitaval kombel on ASRock otsustanud looduba LED valgustuse rakendamisest emaplaadil, mis on täiesti mõistetav. Kuna ASRock on otsustanud keskenduda keskmisele hinnaklassile. Hinnaklassilt on eelpool mainitud emaplaat väga konkurentsivõimeline, emaplaati on pakitud kõik uuemad funktsioonid ning ei takista ka kõige nõudlikumat kasutajat.

Tehnilised andmed

ASROCK Fatal1ty X99 Professional Gaming i7 omab palju kõrgema otsa funktsioone, mille hulgas on kaks Ultra (32GB / s) M.2 pesa, USB 3.1, Wireless AC, Sound Blaster Cinema 3 ning palju muud. Enamus ASRocki 2014. aasta X99 emaplaadi silmapaistvamad funktsioonid ei ole enam nii haruldased. Kõik tootjad on jõudnud samale tasemel, erinedes ainult kasutatava tehnoloogia kvaliteedist.

Pakend ja sisu




FATAL1TY X99 Professional Gaming i7 on korralikult pakitud. Karbi välimus on paranenud võrreldes eelmiste emaplaatidega. Pakend toob endaga kaasa kõrgema kvaliteedi tunde, mis võiks muutuda standardiks tulevikus. Karpi ümbritseb õhemast papist ilukiht, mille sees on kõvemast papist karp koos kõikide vajalike asjadega. Emaplaat oli seotud zip tiedega vahtplasti külge ning asetatud antistaatilisse kotti.



Aksessuaaridena on kaasas: 2-Way SLI sild, 2-Way SLI High Bandwidth sild, 3-Way SLI sild, kaks WIFI antenni, 4 x SATA6Gb/s kaablit, IO kilp, XSplit Broadcaster kinkekaart 3 kuud Xsplit Premium litsents, kasutusjuhend ja driverite DVD.

Disain on suurepäraselt välja tulnud. Värvidega ei ole liiale mindud ning kõik sobib ilusti kokku. Mõnele võib silma hakata Inteli ja Creative kaubamärgid, mis minu arust sobivad sinna, kuna ilma tekstita näeks emaplaat kuidagi tühi välja. Emaplaadi ülesehitus on põhimõtteliselt täpselt sama Taichi omaga, välja arvatud mõned pisikesed kiibistiku erinevused. FATAL1TY X99 Professional Gaming i7 emaplaadi disain on mingil määral hoitud tagasihoidlikuma poole peal. Ei ole otseselt midagi, mis koheselt silma torkaks nagu seda oli Taichi emaplaadiga. Punane disain emaplaadi kiibistikul on stiilne, isegi ei sooviks panna ühtegi Ultra M.2 ketast emaplaadile, kuna enamasti on M.2 kettad hoopis koledamad koos oma kleebistega ning rikuvad emaplaadi ilusa disaini ära. Muidugi on võimalus ketastelt kleebised ära võtta, kui seda peks tegema siis ettevaatlikult kuumaõhupuhuriga, et tulevikus vajaduse korral saaks kleebise peale asetada, kui on vaja. Emaplaadil on kolm PCI-E 16x pesa, mis toetavad maksimaalselt kokku 3-way SLI or CrossFireX tehnoloogiat. Pesad on tugevdatud metallist kattega, et raskemad graafikakaardid ei kahjustaks emaplaati. Esimesed kaks on 16x ühendusega ning viimane on 8x. Ladustuspinnana on emaplaadil kaks M.2 pesa, 10xSATA3, 1 SATA Express. Olenevalt protsessorist tasuks järgi vaadata juhendist, mida on võimalik kasutada teatud konfiguratsioonis. Võimalik on veel leida emaplaadilt kaks USB 2.0 ning kaks 3.0 pesa. Emaplaadil on olemas Power ja Reset nupud, mis ei olnud Taichi emaplaadil.



Tagapaneeli IO ühendused: 2x1GBit LAN ühendust, kaks WIFI antenni ühendust, 4x USB 3.0, USB 3.1 tüüp-C, USB 3.1 tüüp-A, 2x USB 2.0, PS/2 klaviatuur ja hiir, 7,1 TOSLINK audio ja ClearCMOS nupp. IO osa katev kilp on tehtud plastikust, mis näeb hea välja ning jätab kvaliteetse mulje. Emaplaadil olevad jahutused puutuvad korralikult kokku emaplaadiga ning kasutamisel on emaplaat korralikult jahutatud.

BIOS

ASRock UEFI on üsna ulatuslik ja pakub väga erinevaid võimalusi, millega saab mängida. Kui ei ole ülekiirendamisega varem kooku puutunud ei tasu muretseda, UEFIst leiab eelvalmisseadistatud profiile, nagu 4GHz koos XMP profiilidega ja teiste suurema kiirustega ülekiirendusi kuni 4.6 GHz. UEFI omab kahte tööreziimi, „East Mode“ mis on mõeldud algajatele, kes soovivad kähku ja kergesti kõigele ligipääseda ning mitte kulutda pikalt aega nuputamisele. Teiseks tööreziimiks on „Advanced Mode“ mis on mõeldud kogenud süsteemide ehitajatele ja ülekiirendajatele. Kuid ise soovitan kindlalt kasutada Advanced Modei, kuna ausalt öeldes on isegi arusaadavam kui EZ Mode. Kõik vajalik on olemas, et ülekiirendada Broadwell-E või Haswell-E protsessor, muidugi on võimalik ülekiirendata ka Xeon protsessoried, kuid kogemus võin öelda, et on palju raskem ülekiirendada kui tavalist protsessorit. Alates X99 platvormi turule tulekust on ASRock teinud uuendusi, et lubada kasutada turbo kordajat ilma, et EIST oleks lubatud, kuna EIST võib kahjustada andmete ladustus tehnika võimekust. UEFI on sisult sama igal ASRocki X99 emaplaadil, mille tõttu on kõik emaplaadid võrdsed.

Programm

ASRock on koondanud paljud funktsioonid programmi „F-Tuning“ aka „A-Tuning“ üks ja sama programm ainuke erinevus on välimus. Programmis saab valida ka töörežiimide vahel nagu jõudlus või energiasääst. Programm on iseenesest suurepärane, kuid võiks olla rohkem seotud BIOSiga. Ülekiirendamine seisneb enamasti bus kiiruse, voltide ja protsessori kella kiirusega mängimisel, mida on päris tülikas teha, kui pead kogu aeg vahetama desktopi ja BIOSi vahelt. “A-Tuning ” võimaldab eelpoolmainitud, kuid siin on väike konks, kõik tehtud muudatused jäävad programmi, saad küll programmi käivitumisel automaatselt ülekiirenduse peale lükata, kuid miks on selleks vaja lisa programmi. Või ma ei ole leidnud seda õiget nuppu veel. Performance Mode võimaldab ülekiirendada protsessorit automaatsel. Saadud tulemus on olnud iga kord korralik olenevalt protsessorist, saadud tulemust saab veel edasi arendada, kuna enamasti seatud volidid on kõrgemad ning protsessorit saab veel kaugemale lükata. Voldid on suuremad kuna ASRock peab arvestama kõikide protsessoritega mis toodetakse ning kõik ei saa ülekiirendada suurepäraselt. Kui on soov saada kiire ülekiirendus mis on stabiilne, siis see on kiiremaid lahendusi. Fatal1ty emaplaatitega tuleb kaasa ka mõned lisa programmid, mis on suunatud mänguritele, mille kohta hinangut ei oska anda, kuna isiklikult vahet ei tee.

Arvuti

Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i7-5820K
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 2400MHz
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: NZXT Kraken X61
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Ülekiirendamine

ASROCK Fatal1ty X99 Professional Gaming i7 on üks ühele Taichi emaplaadiga, mille tõttu mingit erinevust ei ole. Täieliku ülevaate saamiseks kordan ennast, et esmalugeja saaks ülevaate saadud tulemustest.

Nüüdseks on kokku testitud kolme emaplaati Fatal1ty X99M/3.1, Taichi ja Fatal1ty X99 Professional Gaming i7. Fatal1ty X99M/3.1 kuulub esimeste X99 platvormide hulka, mis avalikustati 2014. aastal koos Haswell-E protsessoritega. Taichi ja Fatal1ty X99 Professional Gaming i7 on X99 platvormi uuendatud emaplaadid, mis tulid turule koos Broadwell-E protsessoritega 2016. aastal. Protsessoreid sai testimisel kokku kasutatud kolm tükki, kaks protsessorit sai laenatud. Algne ülekiirendamine toimus BIOSis, sai paika pandud mäludele XMP profiil ning automaatne ülekiirendus. Kuna ASRockil on suurepärane programmi nagu „F-Tuning“ aka „A-Tuning“ toimus edasine ülekiirendus desktopil. Jahutusena sai kasutatud NZXT Kraken X61 jahutust ning stabiilsus testid sai tehtud AIDA64 Extreme ja Prime95 programme kasutades. Kõik testid toimusid lahtisel test korpusel.

i7-5820K OC

Tegemist on Haswell-E perekonna kõige nõrgema protsessoriga, mis sai hiljuti endale muretsetud. Eesmärgiks on saavutada 5,0 GHz, mis on ilus ümmargune number. Ülekiirendamine Fatal1ty X99M/3.1 emaplaadil ei tekitanud mingeid raskusi ning 5,0 GHz saavutasin Core Voltage 1.350 V juures. Kaks viimast emaplaati suutsid mõled saavutada 5,0 GHz Core Voltage 1.300 V juures. Protsessoriga olen rahul ning ülekiirendamise osapealt suurepärane. Tava kasutamisel ja mängimisel saab jahutamisega ilusti hakkama NZXT Kraken X41, see siis olukorras kui ei aja taga 5,0 GHz.

i7-6800K OC

Tegemist on Broadwell-E perekonna kõige nõrgema protsessoriga, mis sai laenatud tutavalt. Eesmärgiks on saavutada 4,4 GHz, mis on siis enim levinud sagedus, mida saab saavutada. Ülekiirendamine Fatal1ty X99M/3.1 emaplaadil läks asi üle kivide ja kändude ning 4,3 GHz saavutasin Core Voltage 1.450 V, mis jäi 100 MHz alla soovitud tulemuse, kuid temperatuurid tõusid liiga kõrgeks ning NZXT Kraken X61 ei suutnud jahutamisega toime tulla. Kaks viimast emaplaati suutsid mõlemad saavutada 4,5 GHz Core Voltage 1.450 V juures. Sellise ülekiirendus juures on ainukeseks lahenduseks täielik vesijahutus, kui ei ole soov hakata muna praadima.

i7-6950X OC

Tegemist on Broadwell-E perekonna kõige võimsama protsessoriga, mis sai laenatud kaasfoorumlaselt. Eesmärgiks on saavutada 4.4 GHz, mis on enim levinud sagedus ning mille suutis omanik ka ise saavutada. Ülekiirendamine Fatal1ty X99M/3.1 emaplaadil läks nagu arvata raskelt, kuna teada on teadmine, et i7-6950X ei ülekiirenda just kõige paremini ning tulemuseks oli 4.3 GHz Core Voltage 1.380 V juures. Kaks viimast emaplaati suutsid mõlemad saavutada 4.5 GHz Core Voltage 1.381 V juures.

Kokkuvõte

ASRock Fatal1ty X99 Professional Gaming i7 on suurepärane emaplaat. Mul ei ole põhimõtteliselt midagi negatiivset öelda. Algne arvamus UEFI kohta on ka muutunud paremaks, mida rohkem kasutad, seda rohkem harjud ära. Kuid „F-Tuning“ aka „A-Tuning“ võiksid ikkagi olla rohkem seotud BIOSiga, mis lihtsustaks kasutaja elu, kui ta saaks salvestada programmi sätted otse BIOSI. Ainuke negatiivne asi, mis välja tuua oleks see, et emaplaat tundub kuidagi ülehinnatud, kuna Fatal1ty X99 Professional Gaming i7 ja Taichi emaplaadid on üks ühele siis mõlemast parim valik oleks Taichi. Tänapäeval mängib valikus suurt rolli ka välimus. Kui on soov minna X99 platvormile, siis tasub valida uuendatud X99 platvormi emaplaadid, kuna tehnoloogia on uuem ning on investeeritud raha on kasutatud kasulikult, mõeldes tulevikule.

Lisainfo

ASRock Fatal1ty X99 Professional Gaming i7

sample-image

Similar Articles