ASRock Fatal1ty X470 Gaming ITX
Kes just tehnikamaailmaga väga kursis ei ole siis Ryzen’i emaplaate on turul tänaseks kokku kaks generatsiooni. Idee seisneb selles, et uuem generatsioon on stabiilsem ja parandatud on enam levinud esimese generatsiooni vead. Põhiprobleem Ryzen platvormiga on olnud mälude tugi, mida oleme ka omal nahal tunda saanud ja probleem on eksisteeriv tänaseni - kõiki mälusid ei saa kasutada ettenähtud maksimaalsel kiirusel. Peale mälude tuge on lisaks tehtud platvorm ka üleüldiselt stabiilsemaks ehk süsteemi kasutamise käigus peaks võimalikult vähe BSoD’si juhtuma - meil endal on esimene generatsioon olnud kasutus pool aastat ning selle aja jooksul on arvuti vaid ühe korra kuvanud ette sinise ekraani, seega selle koha pealt ei oska eriti kommenteerida, et platvorm oleks olnud ebastabiilne, aga muidu levinud juhtumid internetis on selle viidanud.
Peale selle, et platvorm sai uuenduse on perekonda lisandunud ka neli uut protsessorit, mis oma sisu poolest ei ole midagi uuendusliku, kuna tuumade arv on jäänud samaks, kuid tõstetud on protsessorite taktisagedust ja parandatud on mälude tuge. Siiamaani on iga emaplaadi tootja välja lasknud paar emaplaati, mis üldjuhul on ülesloetavad ühe käe sõrmedel, kuna tegu on väikse edasiminekuga ning uuenduse on saanud kõige võimsamad emaplaadid.
Pakend ja sisu
Emaplaadi pakendi disain on AsRock’ile omaselt tagasihoidlik. Pakendi esiosalt leiab nime, Polychrome Sync toe ning HDMI pesa olemasolu. Pakendi tagaosal on peamised funktsioonid täpsemalt välja toodud ning illustreeritud – adresseeritav LED pesa, 2.4 ja 5 GHz Wi-Fi antenn, Creative Sound Blaster audio, dual USB 3.1 ning 32 Gb/s M.2 tugi. Lisaks on välja toodud I/O ülevaade ning täpsemad andmed.
Karbi avamisel vaatab vastu emaplaat, mis on pakendatud anitistaatilisse pakendisse. Tõstes emaplaadi üles pääseme ligi ülejäänud juppidele, mille hulka kuulub kasutajajuhend, M.2 kinnituskruvid, kaks SATA 6Gb/s kaablit ja veel muud pudi-padi.
Sisu
Emaplaadi tagant võib leida ühe Gigabite’i toega ühenduspesa ja lisaks sellele veel Wi-Fi toe, mis peaks katma ka kõige nõudlikuma kasutaja soovid – rõõm oleks näha tootjaid paigaldamas emaplaatidele paremaid ühenduspesasid kui üks Gigabite ning seda seepärast, et platvorm on võimas ja sellest saavad kasu need, kes võtavad platvormi kasutamiseks just tööjaama tagamõttega. USB tugi on emaplaadil päris hea, omades kahte teise generatsiooni Type-A ja ühte Type-C pesa ning lisaks sellele veel kaks esimese generatsiooni USB 3.1 pesa. Vanematest ühenduspesadest on esindatud kaks USB 2.0 pesa ja lisaks sellele veel PS/2 hiire ja klaviatuuri ühenduspesa.
Heli jaoks on tugi olemas viie audio pesa abil, mis on kaetud kullaga ning olemas on ka optiline s/PDIF. Kui tavaliselt viriseks, et emaplaadil pole BIOSi js CMOSi nupp, et taastada süsteemi algsed sätted, siis seekord on asi isegi mõistetav, kuna emaplaat on tõsiselt väike. Pildi edastamiseks saab kasutada emaplaadi tagant leitavat HDMI js DisplayPort pesa, mis toetavad mõlemad eraldusvõimet kuni 4096 x 2160, kuid seda 60 Hz sagedusel. Maksimaalne võimalik jagatud mälu graafikakaarti jaoks on 16 GB kui süsteemi on paigaldatud 32 GB.
Jõudes aga ridade juurde, siis emaplaat ei toeta midagi peale ühe graafikakaarti – mis on normaalne ITX süsteemi puhul. Vahepeal on levima hakanud jutud ühe PCI-e pesa jagamist kaheks, aga siis kaotas ITX oma mõtte ja siis juba mõttekam võtta mATX emaplaat. Juba pikemat aega on levinud trend, mis seisneb PCI-e pesade tugevdamises metalliga, antud emaplaadil on tugevdatud PCI-e pesa. Siinkohal võiks teha märkuse, et arvatavasti ei ole see kellelegi uudis, aga et mitme graafikakaarti tugi ei ole just kõige paremas seisus ning kui aus olla, siis peale ühe graafikakaarti kasutajal väga vaja ei lähegi.
Valgustust on emaplaadil piisavalt, et rahuldada ka kõige nõudlikumad soovid. Emaplaadil endal valgustust eelnevalt ei ole paigutatud, kuid see on arusaadav, arvestades kui väikse emaplaadiga on tegu. Emaplaadil on olemas kaks RGB pesa, mõlemad asuvad emaplaadi ülemisel serval, millest üks on tavalise nelja ühendusega RGB pesa ja teine kolme ühendusega adresseeritav pesa. Valgustuse kontrollimine käib läbi ASRocki programmi, mida on lihtne kasutada.
Rääkides veel emaplaadi pesadest, siis kõik kasutajale vajalik on olemas. Andmeladustuse poolest on kasutajal võimalus paigaldada ühe M.2 ketta emaplaadi taha ning neli SATA 6Gb/s ketast, emaplaat toetab Raid 0, 1, 10 funktsioone. Mälude tugi on emaplaadil märkimisväärne, võimaldades ülekiirendust kuni 3466 MHz, kasutades jätkuvalt kahe kanali tehnoloogiat. Maksimaalselt toetab emaplaat 32 GBi, mida saab paigutada emaplaadil kahte olevasse pesasse olenemata, mis protsessoriga on tegu.
BIOS ja Programmid
ASRock omab väga head UEFI ülesheitust ning kergesti mõistetavaid funktsioone ehk kasutajaliides on väga hea. Nagu iga UEFI süsteemiga võtab see natuke aega, et saada asi käppa, kuid see ei võta kaua. Ülesehitus on sarnane eelnevatele versioonidele ning kes on varem kasvõi natukenegi kokku puutunud tunneb ennast nagu kodus. Tavaks on saanud, et tootjad annavad kasutajale kaks ülesehitust, üks, mis omab väga vähe informatsiooni, kuid ajab asja ära ehk siis ASRock’i puhul on tegu EZ Mode’iga ning teine, mis siis omab kõike liugureid ja muutujaid on siis Advanced Mode, mida soovitaksin kõigile, kuna mõnikord võib nii midagi huvitavat leida ning äkki tekib isegi huvi ülekiirendamise vastu.
Arvuti
Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: AMD Ryzen 7 2700X
Mälud: HyperX Predator 16GB (4x4GB) 3200MHz
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: NZXT Kraken X61
Toiteplokk: Corsair AX1200i
Ülekiirendamine
AMD Ryzen platvorm on selles mõttes mõnus, et tootja ei ole pannud kasutajale peale piiranguid ülekiirendamise osas. Kõik protsessorid, mis perekonda kuuluvad on ülekiirentatavad. Selline lähenemine on minu meelest mõistlikum kui teha kindlad protsessorid, millega saab ülekiirendada, kuna kõigil ei ole raha osta kõige võimsam protsessor, et saada osa ülekiirendamise maailmast. Ostes kõige nõrgema protsessori perekonnast on sulle ikkagi antud võimalus saada maksimum sellest protsessorist olenevalt, kas võitsid “lotoga” või mitte.
Ülekiirendamine viib tehnika viimasele piirile, testides emaplaadi vastu pidamist kuumusele ja suurenevale voolukogusele ning annab ülevaate kasutatud komponentide kvaliteedi kohta. Ülekiirendust ei pruugi igaüks kasutada oma süsteemi peal, kuna soovib säästa komponentide eluiga, kuid hea on teada kui kvaliteetne on süsteem ja milleks see võimeline on.
Siinkohal ei pea kohe kisendama hakkama, hea ülekiirendatava protsessori saamine on paras loto mäng, kui on soov eriti kõrgeid numbreid taga ajada, kuid ülevaate piirides oleme jäänud testprotsessoriga 4.3 GHz piiri peale. Testimises sai kasutatud AMD Ryzen 7 2700X protsessorit, millel on kaheksa tuuma ja töötab taktsagedusel 3.7 GHz. Ülekiirendust on vastavalt võimalik teha, kas tootja poolt välja lastud töölaua programmi abil või BIOSi kaudu. Meie arvates on töölaua versioon mugavam, kuna säästab aega ja sätteid saab kiiremini muuta, et saavutada maksimaalne ülekiirendus. Protsessor sai kiiruseks 4.3 GHz, mis oli täielikult stabiilne ning mälud said ülekiirenduse 3200 MHz. Saavutatud tulemused on sarnased kõikide emaplaatidega väikeste erinevustega. Protsessor on võimeline kaugemale minema, kui see kedagi huvitab.
Tulemused
Emaplaadi testimiseks sai kasutatud järgnevaid programme:
• CINEBENCH R15
• Blender
• Video Encoding
• x265 Encoding
• GeekBench
• Passmark
• 3DMark Fire Strike
• Erinevad mängud
Testimine sujus hästi, ei esinenud ühtegi viga ega probleemi. Testimist saaks edasi arendada kasutades erinevad programme, kuid see muutuks ajamahukaks ning erinevused on nii-või-naa väga väikesed. Kõige lõpus on välja töötud kokkuvõttev diagramm, mis peaks andma üldise ülevaate, kus mingi emaplaat oma võimsuse poolest on, tegu ei ole just kõige täpsema ülevaatega, aga vähemalt annab kiire ülevaate olukorrast.
CINEBENCH R15
Blender
Video Encoding
x265 Encoding
GeekBench
Passmark
3DMark Fire Strike
Mängimine
Üldine
Kokkuvõte
Üleüldiselt sai emaplaat kõigega ilusti hakkama. Isiklikult meile meeldib, kuidas ASRocki emaplaadid on tasapisi aina paremaks läinud nii võimsuse, kvaliteedi kui ka välimuse poolest.
Lisainfo
ASRock Fatal1ty X470 Gaming ITX