ASRock Fatal1ty X370 Gaming K4

ASRock on suutnud märgatavalt hästi püsida joonel oma emaplaatide tootmisega. Seoses AMD Ryzen protsessorite turule tulemisega oli paljudel emaplaadi tootjatel probleeme, kuna tehastest väljasaadetavad kiibid on vähe ning tootmine ei ole just kõige kiirem, kuid mida rohkem aeg edasi seda paremaks arvatavasti olukord muutub.

Sissejuhatus

Ülevaade on põhiliselt ülesehitatud X370 ja B350 emaplaadi võrdlemisele, seda siis enamjaolt ülekiirendamise osalt ja funktsioone põhjal – B350 ülevaade on juba varem üles laaditud. Ülevaates on kasutatud AMD Ryzen 7 1800X protsessorit. Kõik testid on tehtud kõige uuemate driverite ja bois’iga, mis testide tegemis oli kätte saadaval. Ainuke asi, mis testides varieerus oli emaplaat.

Pakend ja sisu

Emaplaadi pakend on disainitud sarnaselt Fatal1ty seeriaga seotud emaplaatidega. Emaplaat on pakendatud hästi, paigutatud vahtlehele, mis asub antistaatilises kotis. Lisavidinate hulka kuulub IO kilp, SLI ühendussild, neli SATA6 Gb/s kaablit, M.2 kruvid, ASRock kleebis, kasutajajuhend, driverite DVD ning lisaks veel ka postkaart.



Emaplaat pakub viite ventilaatori pesa. Kõik kolm pesa saavad töötada nii DC kui PWM töörežiimis, mida saab muuta UEFIs. Vastavalt pesale võivad ventilaatorid töötada kas 1.5 A või siis 1 A – täpsemat infot saab kontrollida kasutajajuhendist. Disain on üles ehitatud punase-musta teemale, mis on tavaks saanud Fatal1ty seeria emaplaaditel - välimus on muidugi vaataja silmades, kuid mulle isiklikult disain isegi meeldib. Emaplaadi tagune on puhas ja sile, kuid mis arvatavasti enamasti silma ei jää, kuna see on tagumine külg.

Tagumine IO paneel pakub kasutajale kahte USB 2.0 pesa, PS/2 klaviatuur ja hiir, HDMI, USB 3.1 A-tüüp ja 3.1 C-tüüpi pesa, kuus USB 3.0 pesa, Gbit NIC ja 7.1 audio pesad, mis on kullaga kaetud – pesade hulka kuuluvad siis mikrofon, kõrvaklapid, line-in ja S/PDIF.

Emaplaadi ülesehitus on lihtne, kaks toestatud PCI-E x16 3.0 siin, mis on otse ühenduses protsessoriga. Järgmisena on siini pikkusena x16, mis töötab PCI-E x4 2.0 põhjal ning on ühendatud elektriliselt ning jagab oma ühendist teise M.2 pesaga. Lisaks on emaplaadil neli PCI-E x1 2.0 pesa ning kaks RGB LED pesa, mis on asetatud emaplaadi paremasse ülemisse serva. Emaplaadi vasakpoolsest alumisest nurgast on võimalik leida kaks USB 2.0 pesa ja CMOS tühjenduspesa. Emaplaadi punased jahutused on katavad ilusti kiibistiku ja VRMi. VRM jahutid põhinevad pushpinni meetodil, kuid PCH jahutil on rakendatud jahuti kinnitamiseks kruvisid.

M.2 pesade kasutamisel tuleb arvestada, et nad ei ole võrdsed. Esimene pesa on otseühenduses protsessoriga ning pakub kiirust 32 Gb/s võrreldes alumise pesaga, mille kiirus on 20 Gb/s, kuna jagab ennast teise x16 pesaga ning on ühenduses kiibistikuga. 24-pinnise toite juurest leiab USB 3.0 pesa ning püstiselt paigutatud kaks SATA6Gb/s peas, mis on ühendatud otse ASMedia controlleri külge. Neli ülejäänud SATA6GB/s pesa on paigutatud 90 kraadise nurgaall ning on ühendatud kiibistikuga.

BIOS ja Programmid

Välimuselt sarnase disainiga nagu iga teine ASRocki bios, kuid sisult väga võimas. Kasutajal on võimalus kasutada ainult ühte töörežsiimi, milleks on „Advanced mode“. Kõik vajaliku saab tehtud, kuid mõni asi võiks olla natukene sisukam. Ventilaatorid on hallatavad ainult läbi menu, kuid oleks võinud olla ka GUI, et lihtsustada asja kasutajale.

Emaplaadiga tulevad kaasa F-Stream, ASRock RGB LED, SoundBlaster Cinema 4 ja mõned vidinad veel.

Arvuti

Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: AMD Ryzen 7 1800X
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 2400MHz
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: NZXT Kraken X41
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Ülekiirendamine

AMD Ryzen platvorm on päris uus ning AMD koos oma partneritega töötavd hoogsalt, et muuta uut platvormi paremaks ning parandada enamlevinud vead. Enamuk tootjaid lasevad välja uuendusi pea-aegu igapäevaselt, mis lõpuks viib kindlalt stabiilse süsteemi. Hetke olukord ei ole kiita, kuid paraneb iga päevaga. Protsessor püsib oma põhisagedustel ning ei kiirenda ülespoole oma tehaseseadistustest. Mälude ülekiirenduse maksimaalseks piiriks on 3200MHz enamusel AMD emaplaatidel ning käsitsi mälude seadistamine on päris keeruline ning võib võtta rohkem aega kui see lõpptulemusena oleks väärt. Mitte mõista mind valesti – protsessorit ja mälusid saab ülekiirendada kui panustada aega.

Ainuke koht, kus emaplaat omab nõrku külgi on VRM ning seda on näha mälude ülekiirandamise ja toetamise osas. Võib küll loota, et tulevased uuendused parandavad olukorda ja mälude tugi läheb paremaks. Siiamaani olles vestluses ASRockiga otseselt võin kinnitada, et kiibistiku uuendused on tulekul ning varsti peaks tugi olema parem. Ülekiirendamine on kerge – peab panema paika protsessori soovitud sageduse, mille seadistasin 4 GHz ning lasin emaplaadil ise seadistada VCore’i ning seejärel panin käsitsi mälude sagedused ja ajastuse. Saavutatud ülekiirendus on sama, mille saavutasin B350 emaplaadil, mis on väga hea tulemus arvestades seda, et emaplaadid on erinevas hinnaklassis, aga ehitamisel ei ole hoitud kokku kvaliteedi pealt. Emaplaatide erinevus seisneb siis SLI, mälude tugi ja veel mõni pisiasi.

Tulemused

Emaplaadi testimiseks sai kasutatud programme:
• CINEBENCH R15
• wPrime
• Science Mark
• HandBrake
• SuperPI
• 3DMark Fire Strike
• 3DMark Cloud Gate

X370 Gaming K4 üldine võimsus on sama, mis on B350 emaplaatidel, mida toetavad ka vastavad diagrammid. Millest võib järeldada, et B350 kiibistik on põhimõtteliselt X370 lihtsalt vähemate tugedega.

CINEBENCH R15




wPrime

Science Mark

HandBrake

SuperPI

3DMark Fire Strike

3DMark Cloud Gate

Kokkuvõte

Märkimisväärne on see, et ASRock ei ole selle emaplaadi puhul lõiganud nurki ega hoidnud rahaliselt kokku. Iga väiksemgi jupp alustades IR PWM konrolleritest, Intel NIC, ALC1220 audio kiibist ja korralikust USB 3.1, mida on üllatav näha emaplaadil, mille hind on alla 200 euro. Enamasti kohtab tootjaid, kes hakkavd kokku hoidma eespool mainitud juppide pealt, et säästa mõned kümned eurod, kuid ASRock on võtnud kindlama tee ja panustanud kvaliteedile. Emaplaadi juures torkab silma kaks M.2 pesa. Üks pesadest on Ultra M.2 pesa, mis toetab kiirust 32 Gb/s ning on otseühenduses protsessoriga ning teine on kiirusega 20 Gb/s, mis on ühenduses kiibistikuga. RGB LED tugi on emaplaadil suurepärane, kuna emaplaadilt leiab kaks LED pesa. Emaplaadi üldine valgustus on tagasihoidlik, kuid vastavat olukorda saab paranda, kui võtta kasutusele LED ribad. Üldiselt leiab X370 emaplaatidelt ühe sisemise 3.0 pesa, kuid X370 Gaming K4 on neid kaks. Hea on näha emalaadil jääle info ekraani, mis osadel AMD emaplaadidel on eemaldatud, kui mis tuleb praegu veel eriti kasuks kuna platvorm on ebastabiilne ning vahel võib tekkida probleem, et arvuti ei lähe käima ning ei saa ka laida lahendust kuna ei tea kust alustada. Kogesin ise sama probleemi ning kuna olin teinud ülevaate X370 teadisn mis on mureks tänu ekraanil kuvatava koodi tõttu kui oleksin olnud ummikus omadega B350 emaplaadiga, kuna selle puudus ekraan. Üleüldiselt on emaplaat suurepärane oma hinna kohta. Tegu on ikkagi üks aste kõregema emaplaadiga kui seda on B350, mis rohkem taskusõbralikumad. Hea on näha, et emaplaadi juures ei ole rahaliselt kokku hoitud, kuid on kohti kus esineb probleeme nagu seda on VRM toite komponendid. Lõppkokkuvõttes on tegu emaplaadiga, mille puhul ei ole lõigatud nurki ning pakub nii mõndagi isegi kõige nõudlikumale kasutajale.

Lisainfo

ASRock Fatal1ty X370 Gaming K4

sample-image

Similar Articles