ASRock Fatal1ty X299 Gaming K6

Inteli X299 platvormi väljatulek ei ole olnud just kõige sujuvam. Emaplaadi tootjad said tähtsaid uuendusi veel isegi väljalaske päevani. Enamus uuendused ei ole isegi ametlikud, kasutajaid on hoiatatud, et uuendused võivad kahjustada nende süsteeme, kuid uuendused on vajalikud, et süsteem sujuvalt tööle saada. Kõike eelnevat sai ka ise kogetud, kui plaat saabus tehaste seadetega ning ei töötanud täiuslikult, kui tootja kodulehelt alla laadida uuem BIOS ja tehes kiire uuendus oli plaadil kõik vead läinud. Nüüdseks on platvorm juba pikem aega väljas olnud, kuid jätkuvalt püsib õhus küsimus, kas platvorm tasub oma rahalist investeeringut ära?

Sissejuhatus

Võib vist kohe algul ära märkida, et platvorm hakkab saama palju kriitikat, aga see ei ole mitte suunatud ASRocki poole vaid Inteli, kes kiirustas platvormi väljatulekuga. Esimene asi, mida võib märgata emaplaadil on tema tehnilised andmed, millest võib välja lugeda, et emaplaadi ressursid on vähemuses ja on tehtud ohverdusi. M.2 seadmed, mis põhinevad SATA ühendusel kasutavad SATA pesade ressursse, mille tulemusena M.2 pesad ja SATA pesad peavad jagama ressursse, kuidas seadmete vahel ressursse jagatakse saab täpsemalt lugeda manuaalist, kunas kõiki erinevaid võimalusi on palju, aga liigume edasi. Ressursside probleem on Inteli puhul juba levinud teema, millega puutusime kokku ka X99 platvormil, kuid siin kohal suur aplaus ASRockile, kunas emaplaadi ressursid on siiani kõige paremini jagatud võrreldes teiste tootjatega.

Pakend ja sisu

Emaplaadi pakend on disainitud sarnaselt Fatal1ty seeriaga seotud emaplaatidega. Emaplaat on pakendatud hästi, paigutatud vahtlehele, mis asub anti staatilises kotis. Lisavidinate hulka kuulub IO kilp, SLI ühendussild, neli SATA6 Gb/s kaablit, M.2 kruvid, ASRock kleebis, kasutajajuhend, draiverite DVD ning lisaks veel ka postkaart.



Emaplaadi tagant võib leida kaks 10Gb/s USB 3.1 pesa, millest üks on Type-C. Lisaks sellel võib leida ka CMOS tühjendus nupu, mis kulub marjaks ära, kunas platvormiga on probleeme ning pidin ülevaate jooksul isegi ühe korra kasutama. Oleks oodanud ka Wi-Fi tuge selliselt emaplaadilt, mis minu arust ei oleks palju nõutud, kui Wi-Fi asemel on hoopis kaks Intel Gigabait Etherneti pesa, mis peaksid olema praegustel emaplaatidel juba standard, kunas ise kasutan arvutil peaaegu igapäevaselt mõlemat pesa.

Kuidagi ei saa üle ja ümber probleemist, et Intel tõi seekord X299 platvormiga turule 16 realise protsessori, mille all siis mõtlen Kaby Lake-X protsessorid, mis muidugi tekitavad peavalu kasutajale kui ka tootjale, kuid see üldse omaette teema mida selles ülevaates lahkama ei hakka. Ülejäänud protsessorid X299 seerias on mõistetavad nagu 28 realine, mis võimaldab kasutajal kasutada 8 rida kolme graafikakaarti kohta, kui on soov jooksutada 3-way SLI süsteemi ja lisaks veel jääb üle 4 rida, mida võib kasutada PCI ketaste jaoks. Eespool sai juba mainitud, kuidas ASRock lahendas ühe ressursi probleemi lastes M.2 ketastel kasutada SATA pesade ressursse.

Mitme graafikakaarti jooksutamiseks vastavalt kas siis CrossFire või SLI jaoks on loodud eraldi metallist toestusega siinid. Mille asukohad peaksid olema võimalikult optimaalsed, et graafikakaardid saaksid piisavalt õhku. ASRock väitab ,et CrossFire ei ole võimalik 16 realise protsessoriga, kui mida isiklikult ei ole AMD oleks välja jätnud x8 ja x4 seadistuse kasutamise. Emaplaadilt võib leida kaks RGB pesa. üks pesadest paikneb emaplaadi ülemises otsas ja tine alumises otsas, pakkudes kasutajale paindliku kasutaust vastavalt selle, kuidas on soov oma süsteemi disainida. Emaplaadil on ilusti laiali paigutatud mitmed ventilaatorite pesad ja isegi eraldi pesa vesijahutus pumpade jaoks. Neli jahutus pesa on jaotatud ära emaplaadil ülemise ja alumise serva vahel ning viies istub protsessori pesa all. Kõik SATA ühendused täisnurga all, et hoida kaabli majandust kontrolli all ja muuta kaablite majandus üldiselt kergemaks.

Emaplaadile on ka paigaldatud ka kahe kohaline veateade kuvamis ekraan. Emaplaadil on olemas ka kaks BIOSi, kuid kasutajal ei ole neile ligipääsu antud manuaalselt, mis võib olla mõnikord probleemiks. ASRocki emaplaadid põhinevad kõik ühel ja samal kiibistik plaadil, mille siis vastavalt toote seeriale lisatakse vastavaid omadusi, et kas vastavalt kergitada toote hinda või siis langetada. Kui natuke lähemalt jälgida, siis tühje kohti on emaplaadil küll, kuhu siis vastavalt saaks ühendada Wi-Fi, USB 3.0 pesa, Intel 10 GbE ja USB 3.1 pesa. Lisasid on veel ning see viitab, et mingi hetk lastakse välja emaplaat, mis omab kõiki neid lisasid, mida mina isiklikult ei jõua ära oodata.

BIOS ja Programmid

Välimuselt sarnase disainiga nagu iga teine ASRocki bois, kuid sisult väga võimas. Kasutajal on võimalus kasutada ainult ühte töörežsiimi, milleks on „Advanced mode“. Kõik vajaliku saab tehtud, kuid mõni asi võiks olla natukene sisukam. Ventilaatorid on hallatavad ainult läbi menu, kuid oleks võinud olla ka GUI, et lihtsustada asja kasutajale.

Emaplaadiga tulevad kaasa F-Stream, ASRock RGB LED, SoundBlaster Cinema 4 ja mõned vidinad veel.

Arvuti

Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i9-7900X
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 2400MHz
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: NZXT Kraken X61
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Ülekiirendamine

Mida rohkem on tuumasi, seda rohkem kuumust protsessor ja emaplaat toodavad. Üle kiirendamine viib tehnika viimasele piirele, testides kuumusele vastu pidamist, suurema koguse voolule vastu pidamist ja kasutatud komponentide kvaliteeti. Üle kiirendust ei pruugi iga üks kasutada oma süsteemi peal, kunas soovib säästa komponentide eluiga, kuid hea on teada kui kvaliteetne on süsteem ja milleks ta võimeline on. Testimises sai kasutatud Intel Core i9-7900X, mille laenas testimiseks ASRock ning tänu kellele see ülevaade võimalikuks sai. Üle kiirendust on vastavalt võimalik teha kas ASRocki programmi või BIOSi kaudu. Enda arust on töölaua versioon mugavam, kunas säästab aega ja kiiremini saab sätteid muuta, et saavutada maksimaalne üle kiirendus. Protsessor sai kiiruseks 4.4 GHz, mis oli täielikult stabiilne.



Tulemused

Emaplaadi testimiseks sai kasutatud programme:
• CINEBENCH R15
• Ashes of the Singularity
• Metro Last Light Redux
• 3DMark Sky Driver
• 3DMark Firestrike
• 3DMark Firestrike Extreme

Testimine sujus ilusti, ei esinenud ühtegi viga ega probleemi.

CINEBENCH R15




Ashes of the Singularity

Metro Last Light Redux

3DMark Sky Driver

3DMark Firestrike

3DMark Firestrike Extreme

Kokkuvõte

Nii nagu on emaplaati reklaamitud siis tegu on korraliku emaplaadiga. Suudab hästi ülekiirendada nii protsessorit kui ka mälusid ning kõike seda tehes olla ka efektiivne. Ühendus internetiga on suurepärane, kuna emaplaat pakub kahte Gigabit Etherneti ühendust, ainuke miinus selle emaplaadi puhul oleks see, et puudub Wi-Fi – minu arust oleksid nad võinud kas või paigaldada odavama otsa Wi-Fi funktsiooni, aga isegi ilma Wi-Fi’ta on tegu väga hea pakkumisega. ASRock on näinud vaeva oma siinide paigutusega ning nende automaatse seadistusega, et muuta kasutaja elu lihtsamaks ning võimaldada kasutajale maksimum, mis ta võiks saada X299 platvormilt – olenemata sellest, et Intel on oma arenduses aeglane ja ei panusta väga kaasa edasiarengule, selle all siis on mõeldud protsessori ridade arvu, mida Intel siiani väga suurenda ei taha. Muidugi on tehtud ohverdusi, kunas Inteli Kaby Lake-x protsessoritega ei ole võimalik teostada SLI tuge emaplaadil. Kõige suurem erinevus, mis võrreldes teiste emaplaatidega on siis M.2 pesad, mida on hetke emaplaadil 3 tükki, millest üks on otseühenduses protsessoriga.

Lisainfo

ASRock Fatal1ty X299 Gaming K6

sample-image

Similar Articles