ASRock Fatal1ty AB350 Gaming K4

AMD Ryzen protsessoritega on praeguseks välja tulnud mitmeid erinevate kiibistikega emaplaate. Kõige levinumad on X370 ja B350, mis on hinnalt erinevad, kuid sisult enam-vähem sarnased. B350 kiibistik on odavam kui X370, kuid on säilitanud enamiku X370 kiibistiku funktsionidest. Esiteks on emaplaadil ainult üks PCI-E x16 siin, mistõttu puudub B350 emaplaadil SLI tugi. Teiseks on PCI-E 2.0 siine vähem ning USB 3.0 pesasid on neli tükki vähem. Kõige parem on see, et mõlemad kiibistikud toetavad ülekiirendamist ja kahte USB 3.1 pesa. Enamikele kasutajatele peaks B350 olema parem valik kui X370, kuna viimane on rahakotisõbralikum.

Sissejuhatus

Ülevaade on põhiliselt ülesehitatud X370 ja B350 emaplaadi võrdlemisele, seda siis enamjaolt ülekiirendamise osalt ja funktsioonide põhjal – X370 ülevaade tuleb hiljem. Ülevaates on kasutatud AMD Ryzen 7 1800X protsessorit. Kõik testid on tehtud kõige uuemate driverite ja bios’iga, mis testide tegemisel oli kättesaadav. Ainuke aspekt mis testides varieerus oli emaplaat.

Pakend ja sisu

Emaplaadi pakend on disainitud sarnaselt Fatal1ty seeriaga seotud emaplaatidega. Emaplaat on pakendatud hästi, paigutatud vahtlehele, mis asub antistaatilises kotis. Lisavidinate hulka kuulub IO kilp, kaks SATA6 Gb/s kaablit, M.2 kruvid, ASRock kleebis, kasutajajuhend, driverite DVD ning lisaks veel ka postkaart.



Emaplaat pakub kolme ventilaatori pesa, mis on täiesti normaalne võttes arvesse emaplaadi taskukohast hinda. Kõik kolm pesa saavad töötada nii DC kui PWM töörežiimis, mida saab muuta UEFIs. Disain on üles ehitatud punase-musta teemale, mis on tavaks saanud Fatal1ty seeria emaplaaditel.. Emaplaadi tagune on puhas ja sile. Tagumine IO paneel pakub kasutajale kahte USB 2.0 pesa, PS/2 klaviatuur ja hiir, VGA, DVI, HDMI, USB 3.1 A-tüüp ja 3.1 C-tüüpi pesa, neli USB 3.0 pesa, Gbit NIC ja audio pesad – mis on siis mõeldud mikrofon, kõrvaklapid ja line-in.

Emaplaadi ülesehitus on lihtne, üks toestatud PCI-E x16 3.0 siin, mis on otse ühenduses protsessoriga. Järgmisena on siini pikkusena x16, mis töötab PCI-E x4 2.0 põhjal ning on ühendatud elektriliselt ning jagab oma ühendist teise M.2 pesaga. Lisaks on emaplaadil neli PCI-E x1 2.0 pesa ning kaks RGB LED pesa, mis on asetatud emaplaadi paremasse ülemisse serva. Emaplaadi vasakpoolsest alumiset nurgast on võimalik leida kaks USB 2.0 pesa ja CMOS tühjenduspesa. Emaplaadi jahutused katavad kiibistiku ja VRMi. VRM jahutid põhinevad pushpin meetodil, kuid PCH jahutil on rakendatud jahuti kinnitamiseks kruvisid.

M.2 pesade kasutamisel tuleb arvestada, et nad ei ole võrdsed. Esimene pesa on otseühenduses protsessoriga ning pakub kiirust 32 Gb/s võrreldas alumise pesaga, mille kiirus on 20 Gb/s, kuna jagab ennast teise x16 pesaga ning on ühenduses kiibistikuga. 24-pinnise toite juurest leiab USB 3.0 pesa ning püstiselt paigutatud kaks SATA 6Gb/s pesa, mis on ühendatud otse ASMedia kontrolleri külge. Neli ülejäänud SATA 6GB/s pesa on paigutatud 90-kraadise nurga all ning on ühendatud kiibistikuga.

BIOS ja Programmid

Välimuselt sarnase disainiga nagu iga teine ASRocki bios, kuid sisult väga võimas kui võtta arvesse, et tegu on B350 emaplaadiga. Eeldasin isegi saada vähem kontrolli emaplaadi üle võrreldes X370-ga. Kasutajal on võimalus kasutada ainult ühte töörežsiimi, milleks on „Advanced mode“. Kõik vajaliku saab tehtud, kuid mõni aspekt võiks olla natukene sisukam. Ventilaatorid on hallatavad ainult läbi menüü, kuid oleks võinud olla ka GUI, et lihtsustada asja kasutajale.

Emaplaadiga tulevad kaasa F-Stream, ASRock RGB LED, SoundBlaster Cinema 4 ja mõned vidinad veel.

Arvuti

Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: AMD Ryzen 7 1800X
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 2400MHz
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: NZXT Kraken X41
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Ülekiirendamine

AMD Ryzen platvorm on päris uus ning AMD koos oma partneritega töötavd hoogsalt, et muuta uut platvormi paremaks ning parandada enamlevinud vead. Enamuk tootjaid lasevad välja uuendusi pea-aegu igapäevaselt, mis lõpuks viib kindlalt stabiilse süsteemi. Hetke olukord ei ole kiita, kuid paraneb iga päevaga. Protsessor püsib oma põhisagedustel ning ei kiirenda ülespoole oma tehaseseadistustest. Mälude ülekiirenduse maksimaalseks piiriks on 3200MHz enamusel AMD emaplaatidel ning käsitsi mälude seadistamine on päris keeruline ning võib võtta rohkem aega kui see lõpptulemusena oleks väärt. Mitte mõista mind valesti – protsessorit ja mälusid saab ülekiirendada kui panustada aega.

AB350 Gaming K4 ei pruugi kasutada X370 kiibistiku, kuid suudab samuti ülekiirendada ning erinevus on minimaalne. Ainuke koht, kus emaplaat omab nõrku külgi on VRM ning seda on näha mälude ülekiirandamise ja toetamise osas. Võib küll loota, et tulevased uuendused parandavad olukorda ja mälude tugi läheb paremaks. Siiamaani olles vestluses ASRockiga otseselt võin kinnitada, et kiibistiku uuendused on tulekul ning varsti peaks tugi olema parem. Ülekiirendamine on kerge – peab panema paika protsessori soovitud sageduse, mille seadisdasin 4 GHz ning lasin emaplaadil ise seadistada VCore’i ning seejärel panin käsitisi mälude sagedused ja ajastuse. Saavutatud ülekiirendus on sama, mille saavutasin X370 emaplaadil, mis on väga hea tulemus arvestades seda, et emaplaat on odavama hinnaga ning suudab pakkuda sarnast võimsust kui X370 emaplaat – välja arvatud mõned asjad siia-sinna nagu SLI, mälude tugi ja veel mõni pisiasi.

Tulemused

Emaplaadi testimiseks sai kasutatud programme:
• CINEBENCH R15
• wPrime
• Science Mark
• HandBrake
• SuperPI
• 3DMark Fire Strike
• 3DMark Cloud Gate

AB350 Gaming K4 üldine võimsus on sama, mis on X370 emaplaatidel, mida toetavad ka vastavad diagrammid, millest võib järeldada, et B350 kiibistik on põhimõtteliselt X370, lihtsalt vähemate tugedega.

CINEBENCH R15




wPrime

Science Mark

HandBrake

SuperPI

3DMark Fire Strike

3DMark Cloud Gate

Kokkuvõte

Märkimisväärseks võib selle emaplaadi juures pidada kahte M.2 pesa. Üks pesadest on Ultra M.2, mis toetab kiirust 32 Gb/s ning on otseühenduses protsessoriga, teine on kiirusega 20 Gb/s ja on ühenduses kiibistikuga. Küljepealsetest ühenduspesadest jääb silma viis USB 3.0 Type-A pesa ning üks sisene pesa, mis asub 24-pin toitest allpool. Emaplaadil on olemas ka tugi USB 3.0 Type-C, mis peaks olema igal uuemal emaplaadil, kuna Type-C’ga seadmeid tuleb aina rohkem turule ja leiab seetõttu aina tihedamini kasutust. Kuna tegu on odavama emaplaadiga siis võib ootata ka tagasilööke. Üheks tagasilöögiks on USB 3.1, mida küll kiibistik suudab pakkuda, aga mida ei ole rakendatud tootja poolt. AB350 on igast küljest taskusõbralik emaplaat ning sellest olenevalt tuleb seda ka hinnata sellest vaatenurgast. Üllatuseks tuli emaplaadi võime sooritada häid ülekiirenudsi isegi 1800X protsessoriga ning võttes arvesse väikest VRMi. Emaplaadi SATA ja M.2 pesade võimsus on igati suurepärane ning katsuvad jõudu suurte kallimate emaplaatidega ning ei jää sugugi alla. Kui on soov soetada rahakotisõbralik emaplaat, mis omaks põhilisi omadusi ning suudaks veel üllatada ka ülekiirendamisega, siis tasuks pilt suunata ka ASRock’i AB350 Gaming K4 suunas.

Lisainfo

ASRock Fatal1ty AB350 Gaming K4

sample-image

Similar Articles