ARCTIC Freezer i35 RGB

Freezer i35 RGB ühildub juba Inteli Alder Lake LGA 1700 protsessoritega. Kuigi protsessoripesa on eelkäijaga võrreldes suurenenud on jäänud põhi kuumuse koht protsessori keskosasse. Freezer i35 RGB Direct Touch soojustorud paiknevad just keskel kattes selle ala täielikult. Nimetatud jahtu on mõeldud küll ainult Inteli LGA 1700, 1200 ja 115x platvormile, kuid eksisteerib ka AMD variant.

ARCTICu väidetel on jahuti optimeeritud jõudluse eesmärgil kuid saavutades samal ajal vaikse operatsioon helitaseme, üks põhiline müügipunt on veel elegantne must disain. Nelja soojustoru puutuvad otse vastu protsessorit – kui enamik jahutite tootjaid on valanud jahutusploki kas üheks terveks osaks ning selle kas katnud nikkliga või jätnud vaseks on ARCTIC võtnud lähenemise paigutada jahtustorud otse vastu protsessorit. Otsene ühendus on alati parem, kuna iga lisa kiht vähendab jahutusvõimsust kui näiteks ARCTIC oleks katnud ülesehituse nikkliga, aga samas sellise lähenemisel on ka negatiivne külg ning selleks on vahed jahutusplokil, kuid peaks mainima, et ARCTIC on kogu jahutusploki osa saanud ikka väga siledas, nagu oleks ühest materjalist kõik ning ebapärasused täitab juba termopasta. Jahutustorud ise on tehtud vasest ja kaetud must pulbrist värviga ning omavad läbimõõtu 0.5 millimeetrit.

Jahuti ise on 1-tornilise ülesehitusega ning kaetud täielikult musta pulbrist värviga, kuid algselt on jahuti tehtud alumiiniumist siis seda kusagilt läbi ei kuma. Jahuti omab 54 jahutusriba. Mõõtude poolest on jahuti väga kompakne ja omab kogukõrgust 158.5 millimeetrit, mis peaks tagama suurepärase ühilduvuse enamike korpustega. Mälude pärast ei pea ka muretsema, kuna jahuti on piisavalt peenike kui täpne olla siis 91 millimeetrit ning mille tulemusena jahuti ei ulati mälusiinideni ning hea näha, et ARCTICu plastikust ventilaatori ümbris ei tekita probleeme nagu juhtus viimane kord Freezer 50-ga.

Ventilaatorina on kasutusel 120 millimeetriline ventilaator, millest tulenevalt on jahuti tolle poolne külg 133 millimeetrit. Jahuti plastikust osa lisa paar millimeetrit igale küljele juurde, kuid see kord on olukord täiesti suurepärane ja plastik ei tekita probleeme ning pigem tagab ilusa välimuse. Plasti käib kergelt ära, kuid pole võimalust kasutada jahutit ilma plastikuta, kuna ventilaator ja plasti ümbris on ehitatud üheks osaks kokku ning kui selleks on soov peab muretsema eraldiseisva ventilaatori ning leiutama mingi huvitava kinnituse, et hoida kinni uut ventilaatorit.

Jahutuse eest hoolitseb 120 millimeetrilane RGB ventilaator, mille värvi kontrollimiseks on standardile vastav RGB üleminek (neli pinni millest üks on tühjaks jäetud), mida on võimalik ühendada kas siis emaplaadi või soovid kolmanda osapoole RGB kontroll karbikuga. Nagu mainitud siis ventilaatori eemaldamine ja asendamine ei tule väga kõne alla, seega tuleb loota, et jahtui peab pikalt vastu enne kui ventilaator annab otsad. Samas ARCTIC annab kindalt jahutile garantiina kuni 6 aasta. Rääkides ventilaatorist siis tegu on surve-ventilaatoriga, mille ülesehituse eesmärgiks on suuta suruda õhku läbi tiheda ülesehituse, milles siis hetkel on jahutusradiaator. Ventilaator on on kontrollitav 4 pinnilise PWM pesa kaudu ning töötab vahemikus 200 kuni 1700 pööret minutis, oleks tahtnud näha ka 0 pöörde ülesehitust, kuid arvatavasti ei peaks jahuti väga pikalt vastu ilma, et temperatuurid ei läheks lakke. Ventilaatoril on kokku 5 laba, mis on omavahel ühendatud omakorda välise ringiga.

Jahutiga tuleb kaasa MX-5 pasta, mis on paigutatud väiksesse süstlasse ning seda on väikeses koguses 0.8 grammi, kuid piisav, et ära kasutada kaheks jahuti paigaldamisel. Pasta on igati algajasõbralik kuna ei juhi elektrit. Kui ausalt öelda siis termopastadel väga vahet ei ole, kuna enamus jäävad kas samasse vahemikku või eristuvad mõõtmisvea tõttu. MX-5 jahutusvõimsus on testid ning tulemust on võimalik näha alumisel graafikul. Jahuti eripära olla pesaspetsiifiline tagab väga kerge paigutuse – Intel LGA 1700, 1200 ja 115x pesadel. Jahuti paigaldamiseks tuleb rakendada emaplaadi taha käiv kinnitusplaat millesse kruvida neli kinnituskruvi, mis jagunevad omakorda kaheks omades enda vahel kinnitusplaat, mille külge saab kruvida jahuti. Jahuti kasutab lõpp kinnitusena kruvisid, millel on rakendatud vedrusid, et saavutada optimaalne kontaktrõhk ja termopasta ühtlane jaotumine.

Arvuti

Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i7-5820K
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 3200MHz
Emaplaat: ASRock Fatal1ty X99 Killer SLI
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Tulemused

Jahuteid sai testitud AIDA64 EXTREME programmiga. Kõik jahutid olid seatud maksimaalse jahutuse peale, millega seoses siis ventilaator(id) või pump töötas täie võimsuse juures. Iga test kestis 30 minutit. Protsessori ülekiirendus oli seatud emaplaadi poolt automaatselt, milleks oli 4,4 GHz 1.285 V juures. Protsessorit oleks saanud veel kaugemale lükata, kuid otsustamise seada ohutu 4,4 GHz ülekiirenduse, mis OCCT programmi jaoks on 33,3% ülekiirendust. Testis osales kokku 38 jahutust (17 nendest olid kõik ühes vedelikjahutused ning 21 õhkjahutused), mis olid käeulatuses ja mida sai laenata. Toatemperatuur testimise käigus oli 22,5 kraadi. Mõõtmistulemused on korrektsed, kuid võib esineda mõõtmisvigu, seega võib võtta tulemusi kui pluss või miinus üks kraad saadud tulemuste suhtes. Jahutite puhul sai kasutatud ARCTIC MX-4 termopastat, et kõik oleks õiglane.

Nimekirjas võib esineda jahuteid, mis ei ole toetatud Intel LGA 2011 platvormidel, siis tuleks arvestada, et jahutite jahutusvõimsus on tood üle võrdlusena mõne muu testsüsteemi pealt. Ülesehitus näeks välja järgnev: kontroll jahutiga tehakse testid jahutus testplatvormil ja kõrvalisel platvormil ning testitav jahuti testitakse ainult kõrvalisel platvormil ning siis tehakse vastavad arvutused, et teisendada tulemus ülevaate graafikule. Kontroll jahutitena on enamasti kasutusel kolm erinevat jahutit, et tagada parim teisendus.

Termopasta

AIDA64 Extreme

AIDA64 Extreme OC

Hind

Osad jahutid on võrdlusest puudu, kuna ei ole enam müügil, seega on hinnavõrdluses ainult need, mis turult hetkel saada on. Mõne hind on mõjutatud sellest, et toote müüjat on Eestis ainult üks, mille tulemusena suhtuda sellesse võrdlusesse lihtsalt illustreeriva pilguga. Hinnad pärinevad ülevaate kirjutamise hetkel kõige väiksema hinnaga pakkujatelt HinnaVaatluse andmete põhjal.

Kokkuvõte

Võimsuse poolest ei saa midagi jahutile ette heita, kuna jäi mõlemas testis graafikute keskele, mis on ikka suurepärane tulemus arvestades jahuti väga väikest hinda, milleks on 43 eurot. Mis küll paneb mõtlema on ARCTICu lähenemine teha kaks eraldiseisvat jahutit üks siis AMD ja teine Intel platvormi jaoks, et kas kuidagi ei oleks saanud nad pista ühte potti? Jahutil on võimsust ja välimust, jah ainuke negatiivne osa on see, et ventilaatori suremisel ei ole seda kerge asendada, aga üleüldiselt ei ole midagi rohkemat, mida nõuda, kuna tegelikult samas hinnaklassis on ka adresseeritavate tulukestega sama jahutus. Mis rikub diili on see, et Freezer 35 oleks olnud pea igati suurepärane soovitus, et üks kõik mis platvorm sul on praegu või tulevikus siis see jahuti on sulle, siis nüüd on natuke raske, kuna see jahuti määrab täielikult kindlaks, et mis platvormile pead minema ning võrreldes turu olevate teiste tootjatega, siis enamasti leiab ikka mõlema platvormi toe. Aga jätte selle platvormi toe kõrvale on tegemist ikka väga väikse ja kompaktse jahutusega.

Lisainfo

ARCTIC Freezer i35 RGB

sample-image

Similar Articles