ARCTIC Freezer 50

Õhkjahuti, mis saab jahutamisega suurepäraselt hakkama ning olles samal ajal rahakotisõbralik. Kuid mille disainimisega mindi liiga kaugele ja otsustati rõhku panna välimusele ning millest tulenevalt kasutuselevõtt on natuke raskendatud.

ARCTIC Freezer 50 jahutit on kahes erinevat variandis, kas 63.99 eurot või 72.99 eurot maksva komplektina – ainuke erinevus seisneb jahutiga kaasa tulev eraldiseisev RGB kontroller, mida ei ole vaja kui plaan kasutada emaplaadi RGB pesasid valgustuse kontrollimiseks. Teiselt küljelt, kui puudub arvutis RGB tugi on võimalik võtta kasutusele ARCTICu RGB kontroller, kuhu külge saab ühendata ka muid standardseid RGB toega lisaseadmeid. Kontrollpult kui vastuvõtja töötasid plaanipäraselt.

Jahuti oma suuruse poolest on väga suur ning sellest tulenevalt tekkib ka probleeme mälude toega. Ideena oleks saanud ARCTIC minna parema disaini teed, kuna kõrgemate mälude tugi jääb hetkel välise plastiku tõttu kinni. Võib tekkida vastuväide, et selline see disain ju ongi – kuid siin ongi probleem, et jahuti disain on vigane. Põhi probleem on selles, et ARCTIC lähenes nimetatud jahutuse disainimisele kus rõhku pandi välimusele ning üleliigset plastikut on liiga palju.

Järgmisena saab välja tuua ka selle, et ebamugavust tekitav plastikust osa ei ole näha kui sa just ei hakka pead korpusesse pista ja plastiku osa eemaldades ei tekiks probleemi jahuti võimsusega, kuna ventilaator on jätkuvalt omas raamistikus. Tänapäeval ulatuvad mälud kõrgemale kui mälu kiibistiku plaat – tulenevalt kas jahutus elemendi või RGB toele. ARCTIC toob välja, et 37.5 millimeetrit kõrged mälud on maksimaalne, mis on võimalik paigaldada ilma probleemideta – kuid välja on toodud, et kõrgemad mälud saab paigaldada kui nad omavad lohku või disaini eripära mälu keskmises osas.

Jahuti paigutust saab mõelda kui lisa võimalusena paigutada jahutus teisipidi, kuid vastav funktsioon on võimalik ainult Inteli platvormidel. AMD platvormid saavad valida, et kas soe õhk lükatakse korpuse esiosasse või siis tagaosasse. Võttes Inteli lisavõimaluse ja keerates jahutit 90 kraadi, et õhuvahetus oleks kas PCI-e pesade poole või poolt toob omakorda veel probleeme, milleks on sooja õhu taaskasutamine. Kui suunata protsessori jahutus graafikakaardist eemale saab jahutus endale sooja õhu peale ning kui teha vastupidi suunab protsessor oma kuuma õhu graafikakaardile. Kokkuvõtteks saab öelda, et pole väga mõtet jahutit keerata, kuna see toob kaasa veel omakorda probleeme.

Jahuti plastiku alla on peitetud 13 adresseeritavat LEDi. RGB on võimalik kontrollida kõigi enam levinud tootjate tarkvarade poolt kuna tegu on standardse RGB ülesehitusega.

Jahuti jahutusala on jaotatud kahte erinevasse osasse, mis on ühendatud kuue u-kujulise jahutustoruga. Kaks jahutustorni tagavad parema jahutus võimsuse.

Jahuti puhul on rakendatud kahte ventilaatorit – mõlemad on mõeldud töötama olukordades kus õhku tuleb suruda, mis jahutite puhul on tähtis, et värske õhk suruda võimalikult efektiivselt läbi jahutusribade, mis on kinnitatud jahutustorude külge. Mõlemad ventilaatorid on erineva suurusega – jahuti välisküljel paikneb 120 millimeetrilase diameetriga ventilaator ja jahuti keskel on 140 millimeetrine ventilaator. Ventilaatorid tõotavad koos tekitades lükka-tõmba ülesehituse.

Jahuti alumise osa kõrgus pinnast 39 millimeetrit. Esiosa ja jahutusplaadi kauguseks on 68 millimeetrit ning jahutusplaadi ja tagaosa vahel on 61 millimeetrit. Kuna jahutit on iga külje pealt sama segav mäludele ei ole vahet kas keerata jahutust 180 kraadi või mitte, mis jätkuvalt võtab kokku teema, et jahuti on liigse plastikust disaini tõttu halb või keeruline võtta kasutusele. Jahutusplaadi suurus on 28 x 36 millimeetrit, millest väiksem osa on õhuvooluga paralleelne. Jahuti kogu kõrgus on 166 millimeetrit – plastik korpus mõjutab hetkel kõrgust ainult kahe millimeetriga. Jahtus virnade osa möödud jaotuvad kui kõrgus 102 millimeetrit ja laius 140 millimeetrit. Jahutus osade paksused erinevad millest 120 millimeetrise ventilaatori vastu on 28 millimeetrilase sügavusega jahutusala võrreldes tagumise jahutus virnaga, mille sügavus on 46 millimeetrit.

Paigaldusprotsess nõuab mõlema platvormi nii Intel kui AMD puhul keskmise RGB/ventilaatori osa eemaldamist – tegemist on kõige raksema paigaldus etapiga. AMD puhul peab eemaldama tehasest tulnud plasti kinnitused emaplaadilt ning asendada jahutiga kaasa tulnud AMD kinnituskruvid taga plaadiga. Millele järgneb metalist ribade asetamisega kruvidele ning nende kinnitamine – metallist osad tuleb kinnitada vastavalt ülesehitusele, mis toopi protsessori pesaga on tegu, vastasel juhul augud ei ühildu ning jahuti kinnitamine ei ole võimalik. Järgmise sammuna on jäänud lisada termopasta asetada jahuti pikka ning kruvi kinni ja lõppsammuna aseta keskmine RGB/ventilaatori osa tagasi, ühenda RGB ja ventilaatori osad. Intel platvormi erinevus on see, et taga plaat tuleb jahutiga kaasa ning see tuleb asetada koos seibidega ning kasutada Intel platvormile mõeldud kruvisid.

Arvuti

Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i7-5820K
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 3200MHz
Emaplaat: ASRock Fatal1ty X99 Killer SLI
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Tulemused

Jahuteid sai testitud AIDA64 EXTREME programmiga. Kõik jahutid olid seatud maksimaalse jahutuse peale, millega seoses siis ventilaator(id) või pump töötas täie võimsuse juures. Iga test kestis 30 minutit. Protsessori ülekiirendus oli seatud emaplaadi poolt automaatselt, milleks oli 4,4 GHz 1.285 V juures. Protsessorit oleks saanud veel kaugemale lükata, kuid otsustamise seada ohutu 4,4 GHz ülekiirenduse, mis OCCT programmi jaoks on 33,3% ülekiirendust. Testis osales kokku 35 jahutust (16 nendest olid kõik ühes vedelikjahutused ning 19 õhkjahutused), mis olid käeulatuses ja mida sai laenata. Toatemperatuur testimise käigus oli 22,5 kraadi. Mõõtmistulemused on korrektsed, kuid võib esineda mõõtmisvigu, seega võib võtta tulemusi kui pluss või miinus üks kraad saadud tulemuste suhtes. Jahutite puhul sai kasutatud ARCTIC MX-4 termopastat, et kõik oleks õiglane.

Termopasta

AIDA64 Extreme

AIDA64 Extreme OC

Hind

Osad jahutid on võrdlusest puudu, kuna ei ole enam müügil, seega on hinnavõrdluses ainult need, mis turult hetkel saada on. Mõne hind on mõjutatud sellest, et toote müüjat on Eestis ainult üks, mille tulemusena suhtuda sellesse võrdlusesse lihtsalt illustreeriva pilguga. Hinnad pärinevad ülevaate kirjutamise hetkel kõige väiksema hinnaga pakkujatelt HinnaVaatluse andmete põhjal.

Kokkuvõte

Jahuti oma võimsuse poolest sattus graafikute keskosasse ning võttes arvesse ka hind 50 eurot ning selle hinna sisse on arvestatud ka RGB kontroll karbike, siis tasub piiluda nimetatud jahuti poole. Kuid seda tõesti siis kui mäludega ei teki probleeme. Tänapäeval on muutnud tehnika kalliks ning e-poest tellides jah on võimalik tagastada ja vahetada ümber, kuid see toob kaasa veel lisa peavalu ja ajakulu ning seda ei taha keegi uue süsteemi ehitamisel. Välimuse poolest oleks jahutus 100% soovitus nimekirjas, kuid disainiga on tõesti mindud liiale ning sellest ka soovitus, et pigem piiluda teiste jahutite poole.

Lisainfo

ARCTIC Freezer 50

sample-image

Similar Articles