Reviews

4 December
2017

Synology „Moments“ ja „Drive“ programmid NAS serveritele

Synology on üks kõige tuntumaid NAS serverite tootjaid, omades mitmeid rakendusi nii serveri haldamiseks kui ka rakendusi, mis on suunatud mobiilsetele seadmetele. Umbes kuu aega tagasi lisati perekonda kaks uut liiget, milleks on „Moments“ ja „Drive“. Programmid ei ole küll oma sisu poolest midagi uut, vaid nende eesmärgiks on läheneda asjadele uue nurga alt. Järgnevalt üritame heita pilgu peale siis eelpoolnimetatud programmidele ning mõnele uuendusele veel.

Sissejuhatus
Peaks kohe ära mainime, et tegu on Beta programmiga, mille tõtu rakendustes esineb vigu ning mõni lisa või kasutaja poolt sooritatud tegevus ei pruugi toimida nii nagu vaja. Kui on soov paigalda programmid ka endale arvutisse siis võid jälgida paigaldus juhendit all pool. Ülevaade hõlmab natuke rohkem kui ainult kahte programmi, seekord on ülevaate all „Drive“, „Moments“, „Office 3.0“, „Calendar 2.1“ ja „Chat 2.0“ – eelnevaid programme ei ole kasutatud varem tehtud Synology NAS seadmete ülevaatedes.

Paigaldamine
Kui on soov järgi proovida eelpoolmainitud rakendused, siis seda saab teha järgnevalt – kui mitte siis võid vabalt edasi liikuda, kuna vajaliku infot järgnevas tekstis ei ole. Esiteks peab omama Synology NAS serverit, teiseks tuleks serveri „Control Panel“ alt liikuda „User“ valiku alla ning siis liikuda „Advanced“ valiku all ning kui kerida kõige lõppu, siis seal peaks olema valik „User Home“ ning kastikesse peaks panema linnukuse, mis on vajalik, et „Drive“ ja „Moments“ hakaksid tööle. Kolmandaks tuleks avada „Package Center“ valida seaded ning seadete alt valida „Beta“ ning kui vastav aken on lahti, lisada ka sinna valikusse linnuke. Kui kõik eelnev on ilusti tehtud on võimalik lida eelpoolnimetatud programmid laienduste allalaadimislehelt, lisaks neile pakkide on võimalik alla laadida ka teisi programme, mis ei ole veel täielikult valmis ning on veel testimis faasis. Kui siin kohal peaks meeles pidama, et kõik eelnev on veel töös ning Synology ei vastuta kui, midagi peaks juhtuma sinu digitaalse infoga.

Drive
Tegu on programmiga, mis on kogu selle uuenduse südameks. Nimetatud programm on asenduseks „Cloud Station“ programmile, millega on kõik Synology NAS serveri kasutajad kokku puutunud. Kõik mis oli jääb samaks enamjaolt, programmi sisu ja eesmark on sama mis enne - töötab nagu iga teine pilve süsteem, mis laseb sul sünkroonida oma andmed erinevatelt platvormidelt, koondades need kokku sinu isiklikku pilve. Ühendusprogrammid saab paigaldada nii Windows, Mac, Linux kui ka mobiilsetele seadmetele Android ja iOS. Võimaldades hoida sul anded sünkroonitud kõikide platvormide vahel. Kuid kõik see oli olemas juba vanal versioonil, mis on siis nüüd uut? Kõigepealt tugevasti on muutunud välimus, mis on saanud moodsama välimus ning mingil määral on muutnud ka programmi töö põhimõte, kõike sead tehes on programm muutnud ka rohkem kasutaja sõbralikumaks. Esiteks programm on palju mugavamaks muutunud seda nii Androidil kui ka veebversioonil. Üks suurimaid uuendusi on „My Drive“, mis sisu poolest tähendab isiklikku andmete ladustuspinda ehk mis on ainult suunatud sinule, mis käib käsi käes „Team Folder“, mis kujutab siis endast kausta, millele pääsevad ligi kõik, kellel on kasutaja loodud vastavale NAS serverile ligi pääsemiseks. Kuid see ei ole veel kõik – kasutajatele on tehtud kasutamist veel mugavamaks, lastes neil jälgida, mida on kellega ja mis ajal jagatud, saab vaadata kustutatud faile ja neid taastada ning failidele saab anda nimesilte, et oleks kergem navigeerida.

Moments
Programm, mis vajab töötamiseks Draivi põhja ning mis ei ole otseselt asenduseks „Photo Station“ programmile. Põhi idee seisneb selle, et programm laseb sul vaadata, sorteerida pilte ja videoid, mis on ladustatud sinu Drive keskkonnas. Programm suudab iseseisvalt ära tuvastda pildi sisu – vastvalt, kas pildilon inimene, mingi asukoht ja plaju muud. Tänu eksklusiivsele mobilli ja töölaua programmile saab kasuataja varundada oma isiklikud jäädvustused, sünkroneerida need mitme seadme vahel. Kõik seda selleks, et sinu isiklikud juhtumid pere ja sõprade keskel oleksid turvalises kohas juhul, kui miskit juhtub kasutusel olevate seadmetega. Üle üldiselt on programmi sisuks siis varundad sinu telefonis olevad pildi ja videod sinu drive kausta, ning nende mõnusaks vaatlemiseks on loodus siis „Moments“ programm. Kuid siin kohal oleks vastavat vaja lisada veel erinevad lisasi juurde programmile, kuna mis saab piltitega, mis on kasutajal ladustatud varasemalt „Photo Station“ programiss – mina isiklikult tahaksin, et neile piltidele pääseks ka ligi „Moments“ programmi abil, pildid ei pea just olema minu isiklikus kasutas, kuid võiksid olla ligipääsetavad näiteks sarnaselt nagu on üles ehitatud Drive ehk ühised pildid on Team folderi all. Kui eelnev lisa lisada programmi, siis näeksin ma programmis suuremat potentsiaali, kui ta seda praegu, kuna hetkel saad sa ligi neile piltidele, mis on sul mobiilses seadmes, kuid ma sooviks ka ligipääsu oma varasematele piltidele, mis asetsevad juba serveris.

Office
Järgmine programm, mis on oma juured sidunud Drive programmiga, lastes kasutajal luua soovitud kasuta dokumente, andme tabeli dokumente ja esitlus dokumente. Kasutajal on täielik ligipääs dokumentidele, võimalik on teha muudatusi või isegi ehitada üles kogu sisu Office programmi abil, et kiirendada kasutajate vahel tehtavad tööd on võimalik jätta kommentaare või lausa kasutada veel ühte lisa, milleks on Chat, mis võimaldab kiiremine ja suurema hulga info vahetust. Salastatud info paremaks hoidmiseks on võimalik krüpteerida vastavad failid parooliga, et tagada infole lisa turvalisus. Minu isiklik arvamus programmist on hea, kuna kasutaja liides on suurepärane ning võimalus hoo pealt viia sisse muudatus on eriti mõnus, kui ole ligidal vastavat seadet mis omaks Windowsi programmi teksti redigeerimiseks.

Lisa programmid
Kuna järgneva kohta on liiga vähe infot, kuid on ikkagi vajalik, et anda kogu ülevaade, seega nimetan ära siis kaks viimast programmi, mille sisu ja eesmärk on juba nimest välja loetav. „Chat“ programm lubab luua turvalisi vestluskeskkondi vestvalt kas siis ühe või mitme inimese vahel. Kasutajaliides on sõbralik ning paari minuti jooks peaks olema kasutus käpas. Tänu selle, et programm on isiklikus serveris on vestluses sisu kaitstud. Teiseks programmiks on „Calendar“ mis nagu nimi viitab aitab kasutajal planeerida sikliku päevaplaani või siis jagada soovitud üritusi teiste kaaslastega.

Kokkuvõte
Kõik eelpool räägitud moodustab kokku ühise ökosüsteemi, mis on suurepärane väiksele ettevõttele või siis kodukasutajale. Programmid ei ole veel täiuslikud, mille tõttu tuleb varuda aega ja kannatust, kuid ühine keskkond on palju parem, kui mitu erinevat eraldi töötavat programmi. Siin kohal suur kiitus Synology meeskonnale, et on panustatud aega, et luua üpris innovatiivne keskkond – mis jah ei ole midagi uut, aga selle pädevus seisneb selles, et sellele pääseb ligi ainult need kes on lisatud kasutajate nimekirja ning andmed on ühes kohas ning seade on kasutaja valve all mitte kolmanda osapoole pilve serveris.

Lisainfo


Tootja koduleht: Synology
Betaprogramm: Uuri lähemalt

P.S Tänud Darthpaw Purrincess’ile, kes aitas kaasa sellele ülevaatele.

« Back