Reviews

16 October
2018

MSI X470 Gaming Plus

MSI eesmärk selle emaplaadiga oli tulla turule võimalikult odava X470 emaplaadiga, mis oleks samal ajal võimas aga ka taskusõbralik. Emaplaat peaks huvi ärata just neis, kellel on piiratud eelarve uue arvuti ostmiseks ja plaan tulevikus teha uuendusi. Kuna Ryzen põlvkonna protsessoreid on palju on võimalik alustada nõrgema otsa protsessorist ja liikuda edasi võimsamate suunas.

Ryzen platvorm
Kes just tehnikamaailmaga väga kursis ei ole siis Ryzen’i emaplaate on turul tänaseks kokku kaks generatsiooni. Idee seisneb selles, et uuem generatsioon on stabiilsem ja parandatud on enam levinud esimese generatsiooni vead. Põhiprobleem Ryzen platvormiga on olnud mälude tugi, mida oleme ka omal nahal tunda saanud ja probleem on eksisteeriv tänaseni - kõiki mälusid ei saa kasutada ettenähtud maksimaalsel kiirusel. Peale mälude tuge on lisaks tehtud platvorm ka üleüldiselt stabiilsemaks ehk süsteemi kasutamise käigus peaks võimalikult vähe BSoD-si juhtuma - meil endal on esimene generatsioon olnud kasutus pool aastat ning selle aja jooksul on arvuti vaid ühe korra kuvanud ette sinise ekraani.


Peale selle, et platvorm sai uuenduse on perekonda lisandunud ka neli uut protsessorit, mis oma sisu poolest ei ole midagi uuendusliku, kuna tuumade arv on jäänud samaks, kuid tõstetud on protsessorite taktisagedust ja parandatud on mälude tuge. Siiamaani on iga emaplaadi tootja välja lasknud paar emaplaati, mis üldjuhul on ülesloetavad ühe käe sõrmedel, kuna tegu on väikse edasiminekuga ning uuenduse on saanud kõige võimsamad emaplaadid.

Pakend ja sisu
Traditsiooniliselt on MSI pakendid alati olnud must-punased ning nii ka seekord. Pakend on kaunistatud punakas-roosa graafilise kujutisega. Pakendi tagaosal on välja toodud peamised funktsioonid, milleks on näiteks: Mystic Light RGB kontrollimiseks, 7.1 audio, USB 3.1, turbo m.2, debug led ning X-BOOST jõudluse parandamiseks.


Karbi avamisel vaatab vastu emaplaat, mis on pakendatud antistaatilisse pakendisse. Tõstes emaplaadi koos alusega üles, pääseme ligi ülejäänud juppidele, mille hulka kuuluvad kasutajajuhendid, kleebised juhtmete sidistamiseks, M.2 kinnituskruvid, kaks SATA 6Gb/s kaablit, MSI draakoni logoga kleeps ja sisend-väljundite kilp.


Emaplaadi tagant võib leida ühe Gigabaite ühenduspesa, mis peaks tavakasutajale piisav olema. USB tugi on emaplaadil päris hea omades kahte teise generatsiooni Type-A pesa ja lisaks sellele veel neli esimese generatsiooni USB 3.1 pesa. Vanematest ühenduspesadest on võimalik leida kaks USB 2.0 pesa. Kahjuks ei ole võimalik leida kõige uuemat ühenduspesa, milleks oleks Type-C, kuid see ei ole suureks miinuseks, kuna vastavaid seadmeid mida ühendada on vähe, aga tulevikukindlus oleks marjaks ära kulunud küll. Lisaks sellele on võimalik leida korpuse esipaneeli jaoks kaks esimese generatsiooni USB 3.1 ja sarnases koguses ka USB 2.0 pesasid. Kuna emaplaat toetab kõiki Ryzen protsessoreid, siis on olemas tugi ka HDMI ja DVI-D väljundile. Heli jaoks on tugi olemas viie audio pesa näol ning olemas on ka optiline s/PDIF. Kasutaja elu on MSI seekord kergemaks teinud, tänu emaplaadilt leitava CMOS-i nupp abil, mida on hea leida taskusõbralikuma emaplaadi puhul.


Jõudes aga ridade juurde, siis emaplaat ei toeta SLI graafikakaarti ülesehitust, kuid AMD CrossFire tehnoloogile on tugi olemas. Juba pikemat aega on levinud trend, mis seisneb PCIe pesade tugevdamises metalliga, antud emaplaadil on tugevdatud esimene PCIe pesa. Siinkohal võiks teha märkuse, et arvatavasti ei ole see kellelegi uudis, aga et mitme graafikakaarti tugi ei ole just kõige paremas seisus, hetke olukorras on mõistetav see, et emaplaadil puudub SLI tugi, kuna selle olemasolul lisaks see emaplaadile korralikult hinda juurde.


Valgustus on emaplaadil tagasihoidlik, kuid ikkagi olemas, et rahuldada tavakasutaja soovid. Ainuke koht kuhu tootja on paigaldanud valgustuse on emaplaadi parem ülemine serv, valgustus ulatub nii poole emaplaadini. Seevastu on emaplaadil olemas kaks RGB pesa - üks emaplaadi alumises osas ja teine I/O pesade juures. Mõlema pesa puhul on tegemist tavalise neljapiniliste RGB pesadega ning hinnast olenevalt ei ole võimalik leida adresseeritavat pesa huvitavama valguslahenduse tegemiseks – kusagilt peab hinda alla tõmbama. Valgustuse kontrollimine käib läbi MSI programmi, mida on lihtne kasutada.


Rääkides veel emaplaadi pesadest, siis kõik kasutajale vajalik on olemas. Andmeladustuse poole pealt on kasutajal võimalus paigaldada kaks M.2 ketast ning kuus SATA 6Gb/s ketast, emaplaat toetab Raid 0, 1, 10 funktsioone ning lisaks sellel on ka tugi AMD StoreMI funktsioonile. Mälude tugi on emaplaadil märkimisväärne - kõik generatsiooni protsessorid toetavad mälude kiirust 3466 MHz. Maksimaalselt toetab emaplaat 64 GB, olenemata mis protsessoriga on tegu.


BIOS ja Programmid
MSI omab väga head UEFI ülesheitust ning kergesti mõistetavaid funktsioone ehk kasutajaliides on väga hea. Nagu iga UEFI süsteemiga võtab see natuke aega, et saada asi käppa, kuid see ei võta kaua. Ülesehitus on sarnane eelnevatele versioonidele ning kes on varem kasvõi natukenegi kokku puutunud tunneb ennast nagu kodus. Tavaks on saanud, et tootjad annavad kasutajale kaks ülesehitust, üks, mis omab väga vähe informatsiooni, kuid ajab asja ära ehk siis MSI’i puhul on tegu EZ Mode’iga ning teine, mis siis omab kõike liugureid ja muutujaid on siis Advanced Mode, mida soovitaksin kõigile, kuna mõnikord võib nii midagi huvitavat leida ning äkki tekib isegi huvi üle kiirendamise vastu.

Arvuti
Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: AMD Ryzen 7 2700X
Mälud: HyperX Predator 16GB (4x4GB) 3200MHz
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: NZXT Kraken X52
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Ülekiirendamine
AMD Ryzen platvorm on selles mõttes mõnus, et tootja ei ole pannud kasutajale peale piiranguid ülekiirendamise osas. Kõik protsessorid, mis perekonda kuuluvad on ülekiirentatavad. Selline lähenemine on minu meelest mõistlikum kui teha kindlad protsessorid, millega saab ülekiirendada, kuna kõigil ei ole raha osta kõige võimsam protsessor, et saada osa ülekiirendamise maailmast. Ostes kõige nõrgema protsessori perekonnast on sulle ikkagi antud võimalus saada maksimum sellest protsessorist olenevalt, kas võitsid “lotoga” või mitte.


Ülekiirendamine viib tehnika viimasele piirile, testides emaplaadi vastupidamist kuumusele ja suurenevale voolukogusele ning annab ülevaate kasutatud komponentide kvaliteedi kohta. Ülekiirendust ei pruugi igaüks kasutada oma süsteemi peal, kuna soovib säästa komponentide eluiga, kuid hea on teada kui kvaliteetne on süsteem ja milleks see võimeline on.


Siinkohal ei pea kohe kisendama hakkama, hea üle kiirendatava protsessori saamine on paras loto mäng, kui on soov eriti kõrgeid numbreid taga ajada, kuid ülevaate piirides oleme jäänud testprotsessoriga 4.3 GHz piiri peale. Testimises sai kasutatud AMD Ryzen 7 2700X protsessorit, millel on kaheksa tuuma ja töötab taktsagedusel 3.7 GHz. Üle kiirendust on vastavalt võimalik teha, kas tootja poolt välja lastud töölaua programmi abil või BIOSi kaudu. Meie arvates on töölaua versioon mugavam, kuna säästab aega ja sätteid saab kiiremini muuta, et saavutada maksimaalne üle kiirendus. Protsessor sai kiiruseks 4.3 GHz, mis oli täielikult stabiilne ning mälud said üle kiirenduse 3200 MHz. Saavutatud tulemused on sarnased kõikide emaplaatidega väikeste erinevustega. Protsessor on võimeline kaugemale minema, kui see kedagi huvitab.


Tulemused
Emaplaadi testimiseks sai kasutatud järgnevaid programme:
• CINEBENCH R15
• Blender
• Video Encoding
• x265 Encoding
• GeekBench
• Passmark
• 3DMark Fire Strike
• Erinevad mängud

Testimine sujus hästi, ei esinenud ühtegi viga ega probleemi. Testimist saaks edasi arendada kasutades erinevad programme, kuid see muutuks ajamahukaks ning erinevused on niivõinaa väga väikesed. Kõige lõpus on välja töötud kokkuvõttev diagramm, mis peaks andma üldise ülevaate, kus mingi emaplaat oma võimsuse poolest on, tegu ei ole just kõige täpsema ülevaatega, aga vähemalt annab kiire ülevaate olukorrast.

CINEBENCH R15


Blender


Video Encoding


x265 Encoding


GeekBench


Passmark


3DMark Fire Strike


Mängimine


Üldine


Kokkuvõte
Tegemist on MSI X470 seeria kõige taskukohasema emaplaadiga. 125-eurose hinna juures pole midagi ette heita. Lisasid on rohkem kui küllalt ning kõigele lisaks näeb see ka hea välja. Muidugi ei pruugi see igasse süsteemi sobida, kuid nii on pea kõikide emaplaatidega. Meie igatahes soovitame.

Lisainfo


Tootja koduleht: MSI
Tooteleht: MSI X470 Gaming Plus

« Back