MSI Core Frozr XL

2016. aastal avalikustas MSI oma kõige esimese kuumuseneelajate stiilis CPU jahutit nimega Core Frozr L. Aasta hiljem, märtsi lõpus avalikustati selle suurem ja võimsam järeltulija Core Frozr XL.

Pakend

Pakend on peamiselt matt mustast papist valmistatud ning nagu suurem hulk firmasid katab ka MSI oma tootepildid läikiva materjaliga. Huvitav lähenemine on võetud jahuti peal asuva MSI logo disainiga – logo on lisaks läikivale materjalile kaetud ka hologa.

Pakendi tagaosalt leiab graafiliselt välja toodult peamised funktsioonid ning jahuti suurus. Core Frozr XL-i puhul on peamisteks funktsioonideks: kaks kuni 140 mm ventilaatroit, nikliga kaetud vaskjahuti, Premium termopasta, hea õhu liikuvus, ilus ning funktsionaalne disain ning kvaliteetsed kinnitused.

Külgedelt leiab tabeli peamistest funktsioonidest ning näidise Mystic Light’i erksatest värvidest.

Sisu

Karbi avamisel vaatab esmalt vastu MSI logoga pappkarp, kust võib leida kõik vajaliku jahuti üles seadmiseks. Karbis on AMD ja Inteli kinnitused, kinnitusvahendid ja termopasta. Kõik jupid on turvaliselt üksteisest eraldatud vahtplasti abil.

Lisatarvukute karbi all asub kahe vahtplasti sisse paigutatult jahuti ning kui L versiooni puhul oli transpordil viga saamise oht üsnagi suur, siis XL-i puhul on see viga elimineeritud ning toode on piisavalt suures pakendis, et ka karmima transpordi üle elada.

Mystic light ja RGB

Kõik MSI RGB tooted toetavad nende enda loodud programmi Mystic Light. Tegemist on pool-läbipaistva programmiga, meie isiklikult seda heaks ei kiida, sest vävilise tausta puhul muutub see liiga kirjutks ning midagi välja lugeda on suhteliselt keeruline. Samas on programm stabiilne ja kiire, kui muidugi välja arvata keerukus, sest alguses ei saa kasutaja mitte mingisugust kiirõpetust, nagu pakuvad paljud teised programmid. Piltide tegemiseks kasutasime musta tausta, et lugejatel oleks kergem tekstist aru saada.

Core Froxr XL-i puhul on jahuti peal asuv MSI daakoni logo RGB värvides helendama pandud. Kui kasutajale meeldib vikerkaare värvides valgustus, siis tegelikult pole Mystic Light isegi vajalik, sest kohe kui jahuti arvutiga ühendada hakkavad värvid ennast ise vahetama. Mystic Light’i abil on võimalik valida kaheksa erineva režiimi vahel: rainbow, flashing, double flashing, random, JAZZ, breathing, no animation ning off. Kui off välja arvestada, siis on jahuti puhul võimalik valida seitse erinevat režiimi, mis on isegi väga suur valik.

Funktsioonid

Tihti on õhkjahutite puhul probleemiks mälude ja jahuti kooskõla, eriti siis, kui jahuti on suurema kaliibriga. MSI on sellele probleemile lähenenud väga kasutajasõbralikult ja andnud kasutajatele võimaluse vastavalt kas tõsta või langetada ventilaatoreid, et teha ruumi mäludele, mille jahutuse osa on kõrgem räniplaadist. Tänu liigutatavatele ventilaatorite saavad mälud jääda oma kõrguse poolest vahemikku 36 kuni 55 mm.

Peale selle, et ventilaatoreid saab tõsta on olemas ka võimalus vahetada välja kaasa tulnud ventilaatorid kas siis suuremate vastu nagu 140 mm või hoopis asendada need RGB omadega. Kui asendad need RGB omadega, siis peab arvestama sellega, et RGB kontrolli jaoks on vaja lisa kontrollseadet või emaplaati, millel on RGB pesa või mõni muu lähenemine.

MSI on võtnud sama lähenemise nagu kõik teised tootjad ja kasutanud valgustuse kontrollimiseks töölaua programmi, mis kasutab USB 2.0 pesa. Ainuke asi, mille MSI oleks võinud lisada on RGB pesa, mis võimaldaks kasutajal ühendada jahuti külge ka RGB seadmeid, mida oleks saanud kontrollida programmiga – muidugi on eelkõige tegemist jahutiga, mitte valgustusseadmega. Ventilaatoritest veel nii palju, et tegu PWM ventilaatoritega, mille töötamise sagedus on päris lai ning kui vaikus on esmatähtis on võimalik ventilaatorid seda vaid 500-le pöördele minutis.

Arvuti

Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i7-5820K
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 3200MHz
Emaplaat: ASRock Fatal1ty X99 Killer SLI
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Tulemused

Jahuteid sai testitud AIDA64 EXTREME programmiga. Kõik jahutid olid seatud maksimaalse jahutuse peale, millega seoses siis ventilaator(id) või pump töötas täie võimsuse juures. Iga test kestis 30 minutit. Protsessori ülekiirendus oli seatud emaplaadi poolt automaatselt, milleks oli 4,4 GHz 1.285 V juures. Protsessorit oleks saanud veel kaugemale lükata, kuid otsustamise seada ohutu 4,4 GHz ülekiirenduse, mis OCCT programmi jaoks on 33,3% ülekiirendust. Testis osales kokku 32 jahutust (14 nendest olid kõik ühes vedelikjahutused ning 18 õhkjahutused), mis olid käeulatuses ja mida sai laenata mõne kaasfoorumlase käest. Toatemperatuur testimise käigus oli 22,5 kraadi. Mõõtmistulemused on korrektsed, kuid võib esineda mõõtmisvigu, seega võib võtta tulemusi kui pluss või miinus üks kraad saadud tulemuste suhtes. Jahutite puhul sai kasutatud ARCTIC MX-4 termopastat, et kõik oleks õiglane.

Termopasta

AIDA64 EXTREME

AIDA64 EXTREME OC

Hind

Osad jahutid on võrdlusest puudu, kuna ei ole enam müügil, seega on hinnavõrdluses ainult need, mis turult hetkel saada on. Mõne hind on mõjutatud sellest, et toote müüjat on Eestis ainult üks, mille tulemusena suhtuda sellesse võrdlusesse lihtsalt illustreeriva pilguga. Hinnad pärinevad ülevaate kirjutamise hetkel kõige väiksema hinnaga pakkujatelt HinnaVaatluse andmete põhjal.

Kokkuvõte

Tegemist on ülimalt võimsa jahutiga, mis õhkjahutite klassis püsib jahutusvõimsuse poolest kolmandal kohal ning antud olukorras on Core Frozr XL'-i ainukeseks konkurendiks Noctua jahutid. Väga hea meel on näha jahutit, mis võimaldab ventilaatorite asukohti muuta, seega isegi 55 mm mälud mahuvad süsteemi ära!

Lisainfo

MSI Core Frozr XL

sample-image

Similar Articles