Reviews

22 June
2018

Kingston UV500 SSD

Minu jaoks on Kingstoni UV seerial oma väärtus, kuna UV400 oli esimene seade, mis pani alguse meie koostööle Kingstoniga. UV400 ülevaate tegime 2016. aastal augusti kuus, millest on põhimõteliselt möödas kaks aastat. Isiklikult olin seadnud suured ootused UV500, kuid tulemuseks oli vastakad tunded, kuna ühtepidi on Kingston üritanud teha seeriat paremaks, kuid samas jälle teiselt poolt on pannud seadmele pidurdust - kuid kõigest lähemalt juba ülevaates.

Sissejuhatus
Kontroller, mida Kingston UV500 puhul kasutab on Marvell 88SS1074 ehk see sama, mida nad kasutasid ka UV400 puhul. See valmistab samas pettumust, kuna ei ole rakendatud midagi uuenduslikumat, kuid samas on ka põhjendatav, miks Kingston nii käitus. Kasutatav konroller pärineb aastast 2014 ehk siis tegu on neli aastat vana tehnoloogiaga. Põhjendusi, miks Kingston nii käitus on mitmeid, esiteks võisid nad osta neid kontrollerid paar aastat tagasi hulgi ja neid on palju üle ning üritavad neid ära kasutada, et mitte raisku lasta. Teiseks, kuna tehnoloogia on vananenud siis tegu päris odava kontrolleriga, mida rakendada seadmes, et hoida lõplikut hinda võimalikult madalal. Ühesõnaga siit võib järeldada, et võimsus on pea üksühele UV400-ga ning tekib küsimus, et mis siis üldse on muutunud.


NAND Flash
Ehitus põhineb mitmetel elementidel, mis hoiavad bitte. Bitte lülitatakse sisse või välja, kui neid läbib elektrilaeng, vastavalt olekule esindavad nad salvestatud andmeid. Bittide arv elementides määrab ära NAND flashi nime ning toimimise põhimõtte.


SLC (Single Level Cell)
Üksik tasemeline element omab ühte bitti, mida on võimalik sisse ja välja lülitada. SLC eelis on see, et ta on kõige täpsem andmete lugemisel ja kirjutamisel ning omab kõige pikemat kestvat tsükli lugemisel ja kirjutamisel. Oma täpsuse tõttu on SLC kasutusel ainult ettevõte turgudel, kuna on kalli hinnaga ning väikse mahutavusega.

MLC (Multi Level Cell)
Multi-tasemeline element omab kahte bitti ühes elemendis, mida on võimalik samaaegselt sisse ja välja lülitada. mMLC eeliseks on see, et teda on odavam toota kui SLC ning on rohkem eelistatud tarbijate poolt oma odavama maksumuse poolest kui seda on SLC, kuid andmete lugemise ja kirjutamise kiirused on madalamad.

TLC (Triple Level Cell)
Kolmik-tasemeline element omab kolme bitti ühes elemendis. Tootmise poolest on TLC kõige odavam, kuid omab ka kõige madalamaid näitajaid võrreldes SLC ja MLC-ga. Suurimaks takistus on see, et sellist tüüpi flash sobib ainult tarbijate kasutusse, kuna ei suuda vastata tööstuslikele standarditele.


Sihtturg
Kui juhuslikult ei olnud kunagi varem midagi kuulnud erinevatest NAND mälu tüüpidest, siis infot võis olla korralikult - kuid liigume ülevaatega edasi teades NAND mälu põhiülesehitust. Kui eemaldada seadmelt ära pealmine kate (mida tehes kaotab seade tehasegarantii ning mida me ei soovita teha mitte mingil juhul) tulevad nähtavale seadme komponendid. Põhikomponendiks, mis juhib kogu seadme tööd on Marvell 88SS1074 kontroller, millest rääkisime ülevaate sissejuhatuses. Järgmine põhielement on NAND ning selleks on TLC - kui eelmise teksti põhjal võis jääda mulje, et TLC on odav, siis kindlasti mitte võtta seda kohe nii otseselt, kuna seade on suunatud ikkagi tavaksutaja suunas.


Kingstoni eesmärgiks on pakkuda eelarve-sõbralikku SSD-d neile, kes tahavad uuendada oma arvutit või kokku hoida eelarve pealt. Uuenduse poole pealt pakub Kingston uuenduskomplekti, mis võimaldab kasutajal kolida vanalt mehaaniliselt kettalt uuele SSD kettale ilma probleemideta. Kuid siinkohal võiks mainida – kui on soov paigaldada arvutisse uus SSD, siis võiks kaaluda ka uue operatsioonisüsteemi paigaldamisele kui vastav tegevus on võimalik. Viimasel ajal on Kingston võtnud oma SSD seeriatega väga põneva lähenemise pakkudes erinevaid formaate nagu: SATA, M.2 ja mSATA, mis on väga teretulnud.


Pakend ja sisu
Toode on pakendatud korralikult taaskasutatavasse pakendisse. Avades pakendi vaatavad vastu erinevad lisavidinad. Kahe aasta jooksul on tegu esimest korda olukorraga, kui saime SSD seadme koos nn “ümberkolimiskomplektiga”.


Komplekt sisaldab kõiki vajalikke tarvikuid, et asi püsti seada ka kõige vanemas süsteemis, mis on Kingstoni poolt väga teretulnud ja isegi kui kasutad kõik vajalikud asjad ära, et süsteem ümber liigutada, siis tulevikus võib kasu leida ka ketta ümbrisest, mida saab kasutada USB 3.0 põhjal – hea kerge ühendada 2.5” ketas otse arvuti taha.


Pakendi tagaosal on graafilise kujundusega üles loetud kõik vidinad, mis tulevad kaasa komplektiga. Seade ise on aga väga loodusesõbralikult pakendatud taaskasutatud materjalist karpi.


Molex toitekaabli üleminek SATA omale ja eraldiseisev SATA kaabel. Lisaks sellele on Kingston kaasa andnud ka välise korpuse seadme jaoks, mis töötab USB 3.0 põhjal ja mida saab kasutada operatsioonisõsteemi liigutamiseks HDD-lt välisele SSD seadmele.


Juhul kui puudub korpuses 2.5” seadme kinnitamiseks mõeldud koht, on Kingston kaasa andnud metallplaadi, mis võimaldab paigutada SSD 3.5” ketta asemele.


Arvuti
Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i9-7900X
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 3200MHz
Emaplaat: ASRock Fatal1ty X299 Professional Gaming i9 XE
Jahutus: NZXT Kraken X61 Toiteplokk: Corsair AX1200i
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Tulemused
SSD jõudluse määramiseks on välja kujunenud 4 parameetrit:
• Juhuslik lugemine
• Juhuslik kirjutamine
• Järjestikune lugemine
• Järjestikune kirjutamine

Kõik tulemused olid ootuspärased ning probleeme ei esinenud. Testis osales kokku 10 seadet. Testis osalenud seadmed oli kõik SATA seaded, kuna juba peale vaadades ja teades, et seda kasutab SATA protokolli teame öelda, et kõik NVMe põhised seadmed annavad pika puuga - kas küll igas testis, siis seda kindlalt mitte, kuid ideena on NVMe parem igatpidi.

Järjestikune lugemine
Ega tulemus ei tulnud üllatusena kuna tegemist on ikkagi kõige odavama seadmega ja kasutatavad komponendid ei ole just kõige uuemad.


Järjestikune kirjutamine
Kui oli arvata, et seade võib jääda viimaseks siis võib tulla ka üllatusi. 2014. Aasta tehnika suudab ikka võimsust ka näidada. Enamik järjestikune andmete lugemine ja kirjutamine teostatakse suurte mahutavusega failide puhul nagu muusika ja filmid.


Juhuslik lugemine
Järjekordselt istume peaaegu kõige madalamal, kui selles odavas SSD seadmes on siiski võimsust ka.


Juhuslik kirjutamine
Juhusliku kirjutamise jõudlus on seadmel kehvavõitu, kuid siinkohal peaks mainima, et lugejal ei ole just kõige parem ülevaade toimuvast. Kuna seadme testimisel saab kasutada erinevaid astmeid nagu QD1 … QD32, mis kõik annavad välja erineva tulemuse. Kui võtta QD4, siis ketas asub tipus, kuid muul juhul kisub ennast graafiku keskele. Kirjutades ülevaateid saab alati ka ise targemaks. Kuna testid said juba vastavalt tehtud ei hakanud kogu ülevaate ülesehitust ümber ehitama, kuid edaspidi on plaan seadme tulemused täpsemalt ehk siis lisada ka erinevad astmed.


Juhuslik valmisolek
Juhuslik valmisolek on juhtum, mida paljud arvutifanaatikud ei kohta isegi tavakasutamise juures. Ühesõnaga järgnev ei ole päris reaalne ülevaade, mida võiks kasutaja kogeda. Järgnev peaks andma ülevaate, mis juhtub kui kõik peaks omadega metsa minema. Järgnev sai rohkem nagu naljapärast tehtud, et testida, milliseid olukordi saab luua seadmete testimiseks. Kui aus olla, siis erinevaid võimalusi on päris palju.


Hind
Hinnad pärinevad hetkel kõige väiksema hinnaga pakkujatelt ning peaksid andma umbkaudse ülevaate. Järgnevatel graafikutel on välja toodud vastavate seadete 1GB hind ning seejärel seadme enda hind.


Kokkuvõte
Olles jõudnud ülevaate viimaste ridate juurde ei ole me veel maininud midagi, mis selle SSD puhul oleks uuendusliku. Põhiline suur muutus on toimunud turvalisuses. Seadmele on lisatud krüpteerimise võime, mis teostatakse seadme tehnoloogia põhjla. Isiklik arvamus on, et see on põhiline põhjus, miks UV500 on võimususe poolest nõrgem kui UV400. Kui vahepeal juhtub nii, et astuda paar sammu edasi on vaja teha enne paar sammu tagasi. Üleüldiselt soovitan seda seadet neile, kes soovivad saada võimalikult sõbraliku hinna eest endale arvutisse SSD seadme ning ei aja taga maksimaalset võimsust SATA liidesest.

Lisainfo


Tootja koduleht: Kingston
Tooteleht: Kingston UV500

P.S Tänud Senpai'le, kes aitas kaasa sellele ülevaatele.

« Back