Reviews

7 May
2017

HyperX Savage DDR4 2133 Dual Channel

Surmav kooslus kergesti kiirendatavaid, suurete kiirustega ning agressiivsete ajastustega HyperX Savage mälud, mis on seatud töötama Inteli 2-, 3-, 4-, või 8-tuumaliste protsessoritega. Mälud tunnevad automaatselt ära platvormi, kuhu nad on ühendatud ja automaatselt ülekiirendavad kõige kõrgema sageduseni, mis on seotud vastavate mäludega seoses plug-and-play funktsiooniga, mille kiirused ulatuvad kuni 3000MHz ja latency CL12 kuni CL15. Mälud on sobivuses Inteli viimaste platvormidega ning mälude suurused ulatuvad komplektides 2 GB, 4 GB, 8 GB ning kuni 128 GB.

Sissejuhatus
Nüüd kui reklaam on tehtud, saame asuda ülevaate juurde. Seoses Z270 platvormi ehitamisega tekkis küsimus arvuti kokkupanekul, et milliste mäludega minna, kuna võimalus on valida, kas minna kohe 16 GB komplektiga ja maksta kõrget hinda või valida 8 GB komplekt ja hiljem uuendada. Reklaamitud kiirused on ühest seinast teise ning valik on suur, kuid millise kiirusega mälid valida? Kui võtta valimist suure pildina, siis valikud mõjutavad ainult paar tegurit. Esiteks väärtus ja mälude suurus, valikus on need, mis mahuvad eelarvesse või on rahakoti paksusele sobiv ning on soovitud suuruses mahu poolest. Teiseks kiirus, milleks on mälude andmed paberil, kes vaatab pinnapealt, kes kaevab ennast sügavamale. Kolmandaks välimus, sellega seoses siis disain, värvus ja tootja. Need ei pea just olema sellises järjekorras nagu eelpool nimetatud, kuna igaühel on oma maitse ja soov. Kui keegi kiirustab alla kommenteerima, et pole vahet mis mälud ostad, kuna viimased ei mõjuta süsteemi peaaegu üldse juhul kui oled tava kasutaja, siis ma ka nõustuks, kuna tõesti pole vahet, aga mida rohkem teema kohta tead seda parem (jah on olemas programme, mis saavad kasu kiirematest mäludest, kuid mina ei ole selliste programmidele siiani otsa komistanud või vähemalt ei ole teadlik sellest). Hoiatan ette, et mälude ülekiirendamine on minu jaoks uus teema ning tegu on alles teise ülevaatega. Ülevaadet teen õppimise eesmärgil ja jagada siis tulemusi teistega ning võib juhtuda, et ilmub välja mõni tark, kes oskab kogemusi jagada, need kõik on teretulnud. Minu tavaline mälude kasutamine põhines vastava toote reklaamitud XMP (Extreme Memory Profile) aktiveerimisel ja sellega asi piirdus. Arvatavasti on see paljude puhul nii, kuna mälude ülekiirendamine ei ole enamasti kasutatud aega väärt ning kasutegur on väike – see on muidugi minu isiklik arvamus. Kuna soov oli arvuti viia viimase piirini olenemata ajakulust ning nautida Z270 platvormi täie rinnaga, siis sai sisenetud asjasse natuke põhjalikumalt.

Pakend ja sisu


Mälud on pakendatud viisakasse plastikpakendisse, mida saab peale avamist veel edasi kasutada. Pakendis on veel isaks veel mäludele lisaks ka kleeps – kui see kellelegi huvi pakub.


Nagu eelpool mainitud, siis maitse on igaühel erinev. Üldmulje on hea, mälud on viisakad ja tagasihoidlikud. Kiipistik on must ning seda ümbritsev jahutus samuti. Jahutuselement on metallist ja on sama kõrge kui mälude kiipistik, mis ei tohiks probleeme tekitada suurte õhkjahutustitega. Ümbritsev metall paistab olevat kvaliteetsest materjalist.


Andmed


Ülekiirendamine
Mainin kohe ära, et mina puutusin ainult esimese osa seadeid ning ei läinud ülevaate mõttes sügavamale, kuna ajast hakkas natuke kahju, mis tuleneb sellest, et ma ei ole varem mälusid ülekiirendanud, kuid ei tähena, et ma sinna ei jõuagi. Esimese ettevõtmisena oli plaan kasutada emaplaadi automaatset ülekiirendust mälude muhul, mis paistis loogiline, kuna protsessorite puhul kasutatakse neid suhteliselt tihti. Kiire järeldus oli see, et sellest ei tule midagi välja, kuna emaplaat seadis mäludele meeletult kõrged timingud ehk ajastused (kuna ei ole just kõige parem tõlkija, siis võin mõne tõlkega natuke mööda panna). Enamus ülekiirendusi, mis said tehtud automaatselt olid halvemad kui algsed seaded, välja arvatud mõni, mida ei hakanud tulemustesse kandma, kuna ei olnud seda väärt. Võiks ära märkida, et viimaseks kiiruseks mille mina suutsin kätte saada oli 3400Mhz, minnes sagedustega edasi oli tulemuseks BSOD. Arvuti küll tuli üles, kuid kui teha stabiilsustest oli varsti tulemuseks BSOD. Hetkel ülevaadet kirjutades hakkasin mõtlema, et kas protsessori ülekiirendus ka mõjutab mälude ülekiirendust (protsessori ülekiirendus on muidu stabiilne). Kuna ülevaade juba lõpul, ei ole võimalust ega aega teste aga uuesti teha. Kui keegi leiab aega ning on nõus oma kogemust jagama, siis ta võiks seda teha.

Arvuti
Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i7-7700K
Emaplaat: ASRock Taichi Z270
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: NZXT Kraken X41
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Tulemused
Mälude ülekiirenduse testimiseks sai kasutatud programme:
• AIDA64 Extreme
• CINEBENCH R15
• SuperPI
• wPrime
• WinRAR

Kuna mälude testimine on minu jaoks uus teema, siis sai valitud eelpool mainitud programmid. Idee oli neid kasutada paarides, et mitte jääda kindlaks ainult ühele programmile ning jälgida seaduspärast mustrit. AIDA64 Extreme’i abil sai testitud latency ja kiiruse muutusi. SuperPI ja wPrime, et tekitada olukorda, mis oleks sarnane töörežiimile, sarnase eesmärgiga sai kasutatid CINEBECH R15 ja stabiilsustest sai tehtud SiSoftware Sandra abil. Kõik tulemused olid ootuspärased ning mingeid erilisi probleeme ei esinenud, välja arvatud siis BSOD, mida esines väga tihti.

AIDA64 EXTREME
Testimise käigus sai jooksutatud nelja testi: „Memory Read“, „Memory Write“, „Memory Copy“ ja „Memory Latency“. Tulemuseks kujunes viie testi keskmine.


CINEBENCH R15


SuperPI
Nagu nimi vihjab, siis programm arvutab π väärtust ehk komakohti, testi sai tehtud üks kord, mille käigus arvutati π väärtust 232 (4294967296).


wPrime
Programm teeb matemaatilisi tehteid ning testi sai tehtud üks kord.


WinRAR


Kokkuvõte

Mälud on suurepärased ning ülekiirendamine ei olegi nii keeruline, kui piirduda ainult esmaste sätetega. Kui on soov mängida ülekiirendamisega ning leidub ka aega, siis võiks seda julgelt proovida. Voltide koha pealt ei läheks mina üle 1.35V või siis 1.40V, ei ole muidugi teadja, kuid olen siiani piirdunud 1.40V. Ülekiirendamine ei anna nüüd ei tea mis palju juurde, aga tasuta jõudlust võtaks vastu küll. Muidugi ei ole tulemused sarnased tegelike 3400MHz mälude tulemustega. Aga saavutada 3400MHz on päris hea tulemus ning võimalik, et mõni asjatundja suudab lükata mälud veel kaugemale, kuid on ka võimalus, et 3400MHz jääb lõpp-piiriks. Emaplaadi automaatse ülekiirenduse kohta ei oska nüüd seisukohta võtta, kuna minu emaplaat sellega just kõige paremini hakkama ei saanud ja ei oska öelda kas teised emaplaadid teevad seda paremini.

Hinnaks on 78,50 € mis pärineb (11.06.2017) kõige väiksema hinnaga pakkujalt.

Lisainfo


Tootja koduleht: HyperX
Tooteleht: HyperX Savage DDR4
Toote andmed: link

P.S Tänud Darthpaw Purrincess’ile, kes aitas kaasa sellele ülevaatele.

« Back