HyperX Savage 240GB SSD

Savage SSD seadme väljalaskmisest on ajaliselt möödunud juba paar aastat, kuid jätkuvalt liigub ketas turul ringi. Seadmes kasutatav Phison tehnoloogia ei ole Kingstonile võõras. Firmad on koos töötanud mitmeid aastaid, eesmärgiga toota odava hinnaga seadmeid. Eelmainitud kahe firma koostööst on välja kujunenud ka SSDnow toote seeria, millele heitsime pilgu peale aasta tagasi. Tegu ei ole küll kõige uuema tootega, kuid mida Kingston siiamaani toodab ja reklaamib.

Sissejuhatus

Kontroller, mida Kingston Savage SSD puhul kasutab on Phison PS3110-S10 ehk muidu ka tuntud kui S10, mille eelkäia oli eelmisel generatsioonil S8. Kui rääkida S8-st, siis see kontroller jäi turule hiljaks ja ei suutnud kõrgema otsa seadmetega võistelda ning jäi seetõttu tagaplaanile. S10 aga seevastu on Phisoni uus katsetus seada ennast eksklusiivsemasse ossa turul.

NAND Flash

NAND flash ehitus põhineb mitmetel elementidel, mis hoiavad bitte. Bitte lülitatakse sisse või välja, kui neid läbib elektrilaeng, vastavalt olekule esindavad nad salvestatud andmeid. Bittide arv elementides määrab ära NAND flashi nime ning toimimise põhimõtte.

SLC (Single Level Cell)

Üksik tasemeline element omab ühte bitti, mida on võimalik lülitada sisse ja välja. SLC eelis on see, et ta on kõige täpsem andmete lugemisel ja kirjutamisel ning omab kõige pikemat kestvat tsükli lugemisel ja kirjutamisel. Oma täpsuse tõttu on SLC kasutusel ainult ettevõtete turgudel, kuna on kalli hinnaga ning väikse mahutavusega.

MLC (Multi Level Cell)

Multi tasemeline element omab kahte bitti ühes elemendis, mida on võimalik samaaegselt sisse ja välja lülitada. MLC eeliseks on see, et teda on odavam toota kui SLC-d ning on rohkem eelistatud tarbijate poolt oma odavama maksumuse poolest, kuid andmete lugemise ja kirjutamise kiirused on aeglasemad.

TLC (Triple Level Cell)

Kolmiktasemeline element omab kolme bitti ühes elemendis. Tootmise poolest on TLC kõige odavam, kuid omab ka kõige madalamaid näitajaid võrreldes SLC ja MLC-ga. Suurimaks takistuseks on see, et sellist tüüpi flash sobib ainult tarbijale mõeldud kasutusse, kuna ei suuda vastata tööstuslikele standarditele.

Sihtturg

Kingstoni eesmärgiks on pakkuda võimast SSD neile, kes tahavad uuendada oma arvutit, kuid on nõus ka panustama natukene rohkem kui muidu. Uuenduse kohapealt pakub Kingston uuenduskomplekti, mis võimaldab kasutajal kolida vanalt mehaaniliselt kettalt uuele SSD kettale ilma probleemideta. Kuid siin kohal võiks mainida – kui on soov paigaldada arvutisse uus SSD, siis võiks kaaluda ka uue operatsioonisüsteemi paigaldamisele, kui vastav tegevus on võimalik.

Kingstoni HyperX Savage SSD seeria kettad tulevad kolmes suuruses. Mis võimsuse poolest peaksid kõik jääma samasse vahemikku, väiksed erinevused on sees, kuid see on loomulik, kuna seadmed ei ole üks-ühele mahutavuse osa poolest.

Nagu vihjavad ka andmed siis ketas kasutab Toshiba A19 MLC-d, mis siis on multitasemeline element, mis istub oma seadistuse poolest keskel, olles ümbritsetud SLC ja TLC seadmete poolt.

Pakend ja sisu

Toode on pakendatud kõrgkvaliteetsesse pakendisse. Värvide poolest jälgib jätkuvalt HyperXi teemat, milleks on siis punased ja mustad toonid. Avades pakendi vaatab otsa kohe SSD, mis põhimõtteliselt on ainuke vajalik seade selles karbist. Kingston küll lisab kaaas ka lisatarvikuid, mis tulevad kindlasti kasuks. SSD on ise pakendatud vahtplasti-sarnasesse materjali, mis on väga paks ning peaks vastu pidama ka kõige karmimale transpordile.

Seade ise jätab väga kvaliteetse mulje, kuna kasutatud on metallisulameid. SSD kaalub päris palju, kui võrrelda seda teiste seadmetega, siis tegu on ühe raskemaga, mida mina käes olen hoidnud. Hõbedane disain koos kirjaga on kettale kantud teistsuguse tekstuuriga kui ülejäänud värvid. Hõbedasele on antud krobelisem tekstuur.

Arvuti

Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i9-7900K
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 3200MHz
Emaplaat: ASRock Fatal1ty X299 Gaming K6
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: NZXT Kraken X61
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Tulemused

SSD jõudluse määramiseks on välja kujunenud 4 parameetrit:
• Juhuslik lugemine
• Juhuslik kirjutamine
• Järjestikune lugemine
• Järjestikune kirjutamine

Kõik tulemused olid ootuspärased ning probleeme ei esinenud. Testis osales kokku 10 ketast.

Järjestikune lugemine

Kingston HyperX Savage 240GB pakub erakordset järjestikust lugemise kiirust. Ketas ei ole ülekoormatud käskudega, mis peaksid liikuma mööda SATA ühendust, võrreldes teiste testis osalenud seadetega. Phison S10 kontroller on sellel alal väga võimas ning sarnast võimsust võib kohata ka Corsairi Neutron XT ja Patriot Ignite seadete puhul. Muidugi ei saa mainimata jätta ka Phisoni eelmise põlvkonna kontrollerit S8, mis on selles valdkonnas sammuti tipptasemel ja kõrgelt hinnatud.

Järjestikune kirjutamine

Savage näppab järjekordselt ära esimese koha ka järjestikuse kirjutamise testis. Kõik see viitab seadmes kasutatava S10 kontrollerile, mis on just võimas järjestikuste ülesannete täitmises. Enamik järjestik andmete lugemine ja kirjutamine teostatakse suurte mahutavusega failide puhul nagu muusika ja filmid.

Juhuslik lugemine

Kuid nüüd saabus aeg kui Savage SSD seadme võidulaulud said lauldud. Juhuslik lugemine ei ole seadmel kiita ning see hoiab seadet üleüldiselt tagasi. Seade vajub samasse patta nagu Crucial MX200, mis tegelikult kuulub tavaliste SSD seadmete hulka. Kuid Savage SSD asukoht peaks olema sarnane Samsung 850 EVO-ga, kuna ametlikult kuuluvad kettad samasse hinnaklassi.

Juhuslik kirjutamine

Juhusliku kirjutamise jõudlus on seadmel kehvavõitu, kuid siinkohal peaks mainima, et lugejal ei ole just kõige parem ülevaade toimuvast. Kuna seadme testimisel saab kasutada erinevaid astmeid nagu QD1 … QD32, mis kõik annavad välja erineva tulemuse. Kui võtta QD4 siis ketas asub tipus, kuid muul juhul kisub ennast graafiku keskele. Kirjutades ülevaateid saab alati ka ise targemaks. Kuna testid said juba vastavalt tehtud ei hakanud kogu ülevaate ülesehitust ümber ehitama, kuid edaspidi on plaan seadme tulemused täpsemalt ehk siis lisada ka erinevad astmed.

Juhuslik valmisolek

Juhuslik valmisolek on juhtum, mida paljud arvutifanaatikud ei kohta isegi tavakasutamise juures. Ühesõnaga järgnev ei ole päris reaalne ülevaade, mida võiks kasutaja kogeda. Järgnev peaks andma ülevaate, mis juhtub kui kõik peaks omadega metsa minema. Järgnev sai rohkem nagu naljapärast tehtud, et testida, milliseid olukordi saab luua seadmete testimiseks. Kui aus olla, siis erinevaid võimalusi on päris palju.

Hind

Hinnad pärinevad hetkel kõige väiksema hinnaga pakkujatelt HinnaVaatluse andmete põhjal.

Järgneval graafikul on välja toodud vastavate seadete 1GB hind ning seejärel seadme enda hind.

Kokkuvõte

Kui kõik paari sõnaga kokku võtta, siis SSD on üsna hea võimsusega, seda siis nii neljas põhitestis, mis on jäänud kindlaks SSD kiiruste mõõtmisteks ning ka kokku pakitud andmete liigutamises, mis tundub väga paljulubav. Seadmel on nõrku ja tugevaid külgi läbisegi, kuid korralik uuendus on ta niikuinii, kui liikuda mehaaniliselt kettalt SSD seadmele. Savage ei ole just parim, kuid samas stiilne valik.

Ketas on igati korrektne, kuid turg on vaikselt juba edasi liikunud ning seade ei ole enam oma hinda väärt isegi kui ta hinnas langeks, sest on ka paremaid seadmeid, mis suudavad paremini hakkama saada kui hetkel testimises olnud ketas. Samas peaks meeles pidama, et ketas tuli välja 2015. aastal ning see on pikk vahe, kuna antud ülevaade on kirjutatud 2017. aastal. Ühesõnaga, ketas on aegumas, aga kui on soov ajada taga välimust, siis Savage on stiilne ning tegelikult ei ole niivõrd kehv, lihtsalt mitte kõike innovatiivsem toode praegusel turul oma hetkehinnaga.

Lisainfo

HyperX Savage 240GB SSD

sample-image

Similar Articles